Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, greengr21 είπε

δηλαδη αμα ειχαμε το σουπερ συστημα υγειας και υπηρχε πανδημια θα κυκλοφορουσαμε ολοι yolo σαν να μην συμβαινει τιποτα?δεν μπορω να καταλαβω το σκεπτικο σας ειλικρινα 

Το σκεπτικο ειναι οτι αν ειχαμε καλο συστημα υγειας θα αντεχε την εξαρση που ερχεται και δεν θα πεθαινε κοσμος λογω ελλειψης ΜΕΘ ή αναπνευστήρων. Τωρα, που βρισκομαστε ακομα στα προεορτια, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του ιατρικου και νοσηλευτικου προσωπικου εχει ηδη νοσησει, και οι αντοχες ολων ειναι στα ορια τους. Δεν εχουν ουτε τα αναγκαια για το ιατρικο προσωπικο, δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Για να μην παμε καν στα τεστ που γελαει ο κοσμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 Τα μέτρα είναι γελοία με τα χαρτιά και όλο αυτό που ανακοίνωσαν. Μόνο μπάχαλο θα δημιουργήσουν, φαίνεται καθαρά και από εδώ μέσα.

Καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας απο τις 7 το απόγευμα μέχρι το πρωί. Καθολική απαγόρευση πτήσεων και εσωτερικών δρομολογιων πλοίων, τρένων και λεωφορείων απο πόλη προς πόλη. Καθολική απαγόρευση εξόδου ηλικιωμένων άνω των 65, πέρα της Κυριακής που θα μπορούν μόνο αυτοί να ψωνίζουν. Σύσταση γραμμής βοήθειας σε κάθε Δήμο με υπαλλήλους και εθελοντές για τυχόν βοήθεια ή παροχή άδειας σε κάτι έκτακτο που μπορεί κάποιος να θέλει. Συγκεκριμένη ώρα βόλτας σκύλου και συγκεκριμένη απόσταση απο το σπίτι. Έκτακτο βοήθημα 500 Ευρώ ανα οικογένεια βάσει ύψους φορολογικής δήλωσης και καταθέσεων ώστε να ανταπεξέλθει στα έξοδα έγκλεισμου.

 

Αυτά θα ήταν κάποια μέτρα, αυστηρά και συγκεκριμένα.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dazed είπε

Το σκεπτικο ειναι οτι αν ειχαμε καλο συστημα υγειας θα αντεχε την εξαρση που ερχεται και δεν θα πεθαινε κοσμος λογω ελλειψης ΜΕΘ ή αναπνευστήρων. Τωρα, που βρισκομαστε ακομα στα προεορτια, ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του ιατρικου και νοσηλευτικου προσωπικου εχει ηδη νοσησει, και οι αντοχες ολων ειναι στα ορια τους. Δεν εχουν ουτε τα αναγκαια για το ιατρικο προσωπικο, δεν ξερω τι δεν καταλαβαινεις. Για να μην παμε καν στα τεστ που γελαει ο κοσμος.

Εσυ δε μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις,δηλαδη αμα ειχαμε 10000 μεθ και 10,000,000 τεστ θα ηταν ολα καλα και δεν θα υπηρχαν περιορισμοι?καμια χωρα δεν μπορει να το αντιμετωπισει και καμια χωρα δε μπορει να διαθεσει "θεωρητικους" πορους σε περιπτωση πανδημιας,δες τι γινεται σε ελβετια,δανια οπως ξαναεγραψα,σε καποια πραγματα πρεπει να υπαρχει και μια κοινη λογικη....

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greengr21 είπε

Εσυ δε μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις,δηλαδη αμα ειχαμε 10000 μεθ και 10,000,000 τεστ θα ηταν ολα καλα και δεν θα υπηρχαν περιορισμοι?καμια χωρα δεν μπορει να το αντιμετωπισει και καμια χωρα δε μπορει να διαθεσει "θεωρητικους" πορους σε περιπτωση πανδημιας,δες τι γινεται σε ελβετια,δανια οπως ξαναεγραψα,σε καποια πραγματα πρεπει να υπαρχει και μια κοινη λογικη....

Μεγαλύτερο παραμύθι από την "κοινή λογική" δεν υπάρχει και το βλέπουμε κάθε μέρα!

Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν ή/και δεν θέλουν να καταλάβουν ό,τι θεωρούν ότι τους ξεβολεύει ή τους χαλάει την "νιρβάνα" τους!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά νευρίασα (έξαλλος όχι απλά νευρίασα) με την καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας. Κατ'αρχήν δεν πιστεύω γράμμα από αυτά που λένε για τον φοβερό και τρομερό ιό. Είναι απλά ένα παιχνίδι για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο. Κατά δεύτερον αφού νοιάζονται τόσο πολύ για το καλό των πολιτών, γιατί δεν καταργούν και τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, κτλ; Πολύ (μα πάρα πολύ όμως) κόσμος έχει σκοτωθεί από τροχαίο. Να τα καταργήσουμε λοιπόν αφού είναι επικίνδυνα. Και επίσης οι αστυνομικοί που θα κυκλοφορούν έξω για περιπολίες...άμα δεχτούμε ότι υπάρχει ιός, δεν παίζει να κολλήσουν αφού θα έρχονται σε επαφή με κόσμο να τους κάνει έλεγχο;; Δεν στέκει το πράγμα. Και μάλιστα οι αστυνομικοί είναι συνήθως σε ομάδες. Υπάρχουν ανακρίβειες που κάνουν μπαμ!

 

Κατά τα άλλα....με τα ταχυδρομεία τι γίνετε; Δεν είδα να αναφέρονται κάπου. Στα είδη πρώτης ανάγκης ανήκουν ή στις τράπεζες; Για σωματική άσκηση δε νομίζω. Θέλω να στείλω ένα δέμα βασικά και δεν ξέρω τι να δηλώσω....γιατί παίζει και να φάω πρόστιμο που δήλωσα λάθος!

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gorilas13 είπε

 Τα μέτρα είναι γελοία με τα χαρτιά και όλο αυτό που ανακοίνωσαν. Μόνο μπάχαλο θα δημιουργήσουν, φαίνεται καθαρά και από εδώ μέσα.

Το συγκεκριμένο μέτρο μου θυμίζει την συμβουλή ενός διαιτολόγου μου, που μου έλεγε πως μόνο που θα γράφω τι τρώω (και μετά θα το βλέπω) είναι η μισή νίκη. Μόνο που θα μπούμε όλοι στην διαδικασία αυτή μπορεί να είναι αρκετό για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν είναι απαραίτητο να το κάνουν 100% όλοι ή όλοι σωστά κλπ κλπ.

Προσωπικά περισσότερο φοβάμαι το κομμάτι των τεστ, το σύστημα υγείας πως θα τα παέι κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Πανηγυριζετε οι περισσοτεροι. Ενα σας λεω τιποτα δεν εγινε.

οποιος ειναι αρρωστος/κουβαλαει τον covid19 ανετα φτιαχνει μια μετακινηση στο φαρμακειο/supermarket και τους κολλαει ολους. Κολλαει ο ταμιας κολλανε ολοι.

οσοι ερχονται απο εξωτερικο κινουνται κανονικα, γινονται προφορικες συστασεις μονο και ουτε και αυτο. Τα καναλια εχουν δημιουργησει πλασματικη εικονα εκ του πονηρου, καλυπτουν το κρατος.

γειτονες μου ηλικιωμενοι ηρθαν απο εξωτερικο απο χωρα με εξαρση κρουσματων, και πηγαν στο supermarket χρησιμοποιοντας το ασανσερ της πολυκατοικιας. Κανεις δεν ελενχει τιποτα, γιναν 20 ελενχοι για τον χαβαλε απο τους 5.000(π.χ.)που υπαρχουν

Ο ξαδερφος μου ηρθε εχθες απο το βελγιο στην αθηνα και μετα πεταξε για κρητη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DTsuras είπε

Να φανταστω εμεις οι φοιτητες μπορουν να παμε λεσχη να φανε ετσι; Μη μας παρει η πεινα πριν τον ιο, κριμα ειναι.

Στην Αθήνα από ότι διάβασα τους διώξανε μου στέλνει πίσω στα σπίτια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, IceMC είπε

Προσωπικά νευρίασα (έξαλλος όχι απλά νευρίασα) με την καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας. Κατ'αρχήν δεν πιστεύω γράμμα από αυτά που λένε για τον φοβερό και τρομερό ιό. Είναι απλά ένα παιχνίδι για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο. Κατά δεύτερον αφού νοιάζονται τόσο πολύ για το καλό των πολιτών, γιατί δεν καταργούν και τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, κτλ; Πολύ (μα πάρα πολύ όμως) κόσμος έχει σκοτωθεί από τροχαίο. Να τα καταργήσουμε λοιπόν αφού είναι επικίνδυνα. Και επίσης οι αστυνομικοί που θα κυκλοφορούν έξω για περιπολίες...άμα δεχτούμε ότι υπάρχει ιός, δεν παίζει να κολλήσουν αφού θα έρχονται σε επαφή με κόσμο να τους κάνει έλεγχο;; Δεν στέκει το πράγμα. Και μάλιστα οι αστυνομικοί είναι συνήθως σε ομάδες. Υπάρχουν ανακρίβειες που κάνουν μπαμ!

Κατά τα άλλα....με τα ταχυδρομεία τι γίνετε; Δεν είδα να αναφέρονται κάπου. Στα είδη πρώτης ανάγκης ανήκουν ή στις τράπεζες; Για σωματική άσκηση δε νομίζω. Θέλω να στείλω ένα δέμα βασικά και δεν ξέρω τι να δηλώσω....γιατί παίζει και να φάω πρόστιμο που δήλωσα λάθος!

οτι του φανει του λωλοστεφανη

  • Like 16
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...