Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Το συγκεκριμένο μέτρο μου θυμίζει την συμβουλή ενός διαιτολόγου μου, που μου έλεγε πως μόνο που θα γράφω τι τρώω (και μετά θα το βλέπω) είναι η μισή νίκη. Μόνο που θα μπούμε όλοι στην διαδικασία αυτή μπορεί να είναι αρκετό για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα. Δεν είναι απαραίτητο να το κάνουν 100% όλοι ή όλοι σωστά κλπ κλπ.

Προσωπικά περισσότερο φοβάμαι το κομμάτι των τεστ, το σύστημα υγείας πως θα τα παέι κλπ.

Όταν σου χτυπάει ο θάνατος την πόρτα δεν είναι στιγμή για ψυχολογικά τέστ. Πρέπει να κλείσεις τα παράθυρα, όχι να αλλάξεις χρώμα στις κουρτίνες. 

Τα μέτρα που πήρανε σε συνδιασμό με την εισαγωγή χιλιάδων Ελλήνων απο Ιταλία, Ισπανία και Αγγλία..άλλα πράγματα μου λένε.

Στην τελική σαν φοιτητές ή εργαζόμενοι έχουν ασφάλεια σε αυτές τις χώρες και όχι εδώ. Αν χρειαστεί να νοσηλευτούν εδώ πάνω που περιμένουμε την έξαρση, καληνυχτα.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, greengr21 είπε

οτι του φανει του λωλοστεφανη

Μην απαντάς βρε... θάρρος παίρνει και θα φτιάξει και καμία εικοσαριά διαφορετικά account ακόμα...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί νομίζω ότι με το πρόσχημα του ιού γινόμαστε beta testers ενός ηλεκτρονικού συστήματος διακυβέρνησης που προσπαθούν να μας επιβάλλουν;

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, IceMC είπε

Προσωπικά νευρίασα (έξαλλος όχι απλά νευρίασα) με την καθολική απαγόρευση της κυκλοφορίας. Κατ'αρχήν δεν πιστεύω γράμμα από αυτά που λένε για τον φοβερό και τρομερό ιό. Είναι απλά ένα παιχνίδι για να τρομοκρατήσουν τον κόσμο. Κατά δεύτερον αφού νοιάζονται τόσο πολύ για το καλό των πολιτών, γιατί δεν καταργούν και τα αυτοκίνητα, τα μηχανάκια, κτλ; Πολύ (μα πάρα πολύ όμως) κόσμος έχει σκοτωθεί από τροχαίο. Να τα καταργήσουμε λοιπόν αφού είναι επικίνδυνα. Και επίσης οι αστυνομικοί που θα κυκλοφορούν έξω για περιπολίες...άμα δεχτούμε ότι υπάρχει ιός, δεν παίζει να κολλήσουν αφού θα έρχονται σε επαφή με κόσμο να τους κάνει έλεγχο;; Δεν στέκει το πράγμα. Και μάλιστα οι αστυνομικοί είναι συνήθως σε ομάδες. Υπάρχουν ανακρίβειες που κάνουν μπαμ!

Κατά τα άλλα....με τα ταχυδρομεία τι γίνετε; Δεν είδα να αναφέρονται κάπου. Στα είδη πρώτης ανάγκης ανήκουν ή στις τράπεζες; Για σωματική άσκηση δε νομίζω. Θέλω να στείλω ένα δέμα βασικά και δεν ξέρω τι να δηλώσω....γιατί παίζει και να φάω πρόστιμο που δήλωσα λάθος!

ακόμα και για τρολλ είσαι κακόγουστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Εσυ δε μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις,δηλαδη αμα ειχαμε 10000 μεθ και 10,000,000 τεστ θα ηταν ολα καλα και δεν θα υπηρχαν περιορισμοι?καμια χωρα δεν μπορει να το αντιμετωπισει και καμια χωρα δε μπορει να διαθεσει "θεωρητικους" πορους σε περιπτωση πανδημιας,δες τι γινεται σε ελβετια,δανια οπως ξαναεγραψα,σε καποια πραγματα πρεπει να υπαρχει και μια κοινη λογικη....

Το βλεπω οτι δεν μπορεις. Δεν ειπε κανεις να μην υπαρχουν περιορισμοι. Ισα ισα που θεωρω οτι δεν ειναι και κανενας σοβαρος περιορισμος αυτο που εγινε, απλα θα μπλεξεις και με ενα χαρτι/sms. Η διαδοση του ιου συνεχιζεται ομως και το ανακαλυψαν πικρα στην Ιταλια. 

Για τις ΜΕΘ ειναι awkward να πρεπει να το αναλυσουμε παλι. Εχεις πολλες, σωζεις κοσμο. Εχεις λιγες, (οπως εδω) πεθαινει κοσμος που θα μπορουσε να τη γλυτωσει. 

Αν ειχαν κανει τεστ οταν επρεπε (θυμιζω οτι η χωρα ηταν οχυρωμενη..) θα μπορουσε να γινει τουλαχιστον ιχνηλατιση, ειδικα εκεινης της περιφημης εκδρομης στους αγιους τοπους και να μην εχουμε τετοια διασπορα. Ακομα και τωρα, συνεχιζει κοσμος και παει στη δουλεια αναγκαστικα, ενω εχει συμπτωματα. Ειναι εγκληματικο αυτο που γινεται, ειδικα οταν υπαρχουν ιδιωτικα κεντρα με δυνατοτητα να κανουν τεστ και δεν τα επιτασσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nbtz89 είπε

Εγώ γιατί νομίζω ότι με το πρόσχημα του ιού γινόμαστε beta testers ενός ηλεκτρονικού συστήματος διακυβέρνησης που προσπαθούν να μας επιβάλλουν;

να σου πω ενα ωραιο site με premium περιεχομενο στην ιταλια να χρησιμοποιησεις με vpn ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθανατη Ελληνική γραφειοκρατία................μεχρι και για να βγαλεις το σκύλο βολτα πρεπει να συμπληρώσεις ενα καρο χαρτια

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα πραγματικά. Μακάρι να μην δούμε τέτοιες περιπτώσεις και εδώ.

'Healthy' NHS nurse, 36, in intensive care after contracting COVID-19

https://news.sky.com/story/coronavirus-healthy-nhs-nurse-36-in-intensive-care-after-contracting-covid-19-11962025

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 0ptimu$ είπε

Στο Libre Office όπως νά'ναι βγαίνει η βεβαίωση. Αλλού τα κουτάκια αλλού η μάνα τους.

Και στο Google Docs το ίδιο. Μάλλον έχουν το ίδιο engine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Εσυ δε μπορω να καταλαβω τι δεν καταλαβαινεις,δηλαδη αμα ειχαμε 10000 μεθ και 10,000,000 τεστ θα ηταν ολα καλα και δεν θα υπηρχαν περιορισμοι?καμια χωρα δεν μπορει να το αντιμετωπισει και καμια χωρα δε μπορει να διαθεσει "θεωρητικους" πορους σε περιπτωση πανδημιας,δες τι γινεται σε ελβετια,δανια οπως ξαναεγραψα,σε καποια πραγματα πρεπει να υπαρχει και μια κοινη λογικη....

κατσε βρε καλε μου,

τι αποκλειει το ενα απο το αλλο?

γιατι να μην εχουμε και απαγορευση κυκλοφοριας '(και πιο σκληρα μετρα αν χρειαστει) και αρκετες ΜΕΘ?

Δεν μπορω να καταλαβω την διαφωνια σου ειλικρινα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, braxamiotis είπε

Tετοια απαγορευση κυκλοφοριας ειχαν και στην Ιταλια και δεν προλαβαινουν να μετρανε θυματα

τα αποτελέσματα στην Ιταλία θα φανούν σε καμια 20 μέρες. προς το παρόν βλέπουμε τα αποτελέσματα της μη υπακοής.

στην Ιταλία βέβαια αργήσαν να καταλάβουν τι έγινε.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Απο οταν ξεκινησε το πανηγύρι στην Ελλαδα ολο δυο βδομαδες λενε και οι μερες περνανε και οι βδομαδες  εγιναν μηνας και παλι για δυο βδομαδες θα μιλάνε αυτοι.................... και εχει ο θεος .Αλλα οι τραπεζες θα θελουν τα λεφτα τους το ιδιο και η δεη και η ευδαπ οι εταιριες κλειστες λεφτα γιοκ φαγητο γιοκ αλλα κατα τα αλλα μιλαμε για ατομικη ευθύνη και ανεύθυνους πολιτες.............

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...