Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ πρέπει να αλλάξω 5-6 νομούς σήμερα για να κάνω διανομή και για να πάρω πρώτες ύλες.Θα φτιάξω και μια συμπληρωματική υπεύθυνη δήλωση να έχω μαζί μου στο αμάξι και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Το πρόστιμο πάντως είναι ύποπτα μικρό. Έπρεπε να είναι τουλάχιστον δεκαπλάσιο, τώρα όποιος έχει απλά θα τα σκάσει και θα συνεχίσει τη βόλτα του.

Εξίσου ύποπτο -αν όχι περισσότερο- είναι ότι η χώρα έχει παραλύσει πλήρως και δεν έχει κυρηχθεί ακόμα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, όπως οι υπόλοιπες. Δεν μπορεί να επιτάσσεις πράγματα και να κοιτάς αλλού σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, μιλάμε για τον ορισμό της έκτακτης ανάγκης. Φαντάζομαι ότι φοβούνται το πολιτικό κόστος (και όχι μόνο).

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κι εγώ πρέπει να αλλάξω 5-6 νομούς σήμερα για να κάνω διανομή και για να πάρω πρώτες ύλες.Θα φτιάξω και μια συμπληρωματική υπεύθυνη δήλωση να έχω μαζί μου στο αμάξι και ελπίζω να μην έχω πρόβλημα.

Το πρόστιμο πάντως είναι ύποπτα μικρό. Έπρεπε να είναι τουλάχιστον δεκαπλάσιο, τώρα όποιος έχει απλά θα τα σκάσει και θα συνεχίσει τη βόλτα του.

Εξίσου ύποπτο -αν όχι περισσότερο- είναι ότι η χώρα έχει παραλύσει πλήρως και δεν έχει κυρηχθεί ακόμα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, όπως οι υπόλοιπες. Δεν μπορεί να επιτάσσεις πράγματα και να κοιτάς αλλού σε ότι αφορά τα υπόλοιπα.

Θεωρώ ότι είναι τέτοιο το ποσό για να μην έχουν θέματα με άτομα μεγάλης ηλικίας που σίγουρα θα κάνουν τη βόλτα τους και θα έχουν στείλει λάθος SMS ή θα έχουν συμπληρώσει λάθος το χαρτί. Εμένα πάντως και η εταιρεία μου που εμπορεύεται βασικό αγαθό, και φίλου που εργάζεται στον Παπαστράτο, μας ενημέρωσαν ότι είμαστε καλυμμένοι με μια υπεύθυνη δήλωση μέχρι τις 10:00. Μετά θα πρέπει να έχουμε λάβει χαρτί από την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εντάξει, δεν θα είναι και μια ομάδα διας και ένα περιπολικό ανα κάθε στενό και θα ψάχνουν παραβάτες. 

Αυτά θα είναι για κραυγαλεες περιπτώσεις που βολτάρεις με καφέ στο χέρι και τέτοια. Πιο πολύ για γεροντάκια το έκαναν για να μην βολτάρουν. 

Τωρα αν είσαι εργαζόμενος κτλπ νομίζετε δεν το βλέπουν-καταλαβαίνουν; 

Απλά για να συμαζευτουν οι άσκοπες μετακινήσεις έγινε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε και στη Βόρεια Κορέα να βλέπουμε περιπολικό και αστυνομικό σε κάθε γωνιά.

Επιλεκτικοί θα είναι οι έλεγχοι δεν μπορεί να ελεγχθούν όλοι οι άνθρωποι που κυκλοφορούν έξω.Το θέμα είναι εμείς να είμαστε εντάξει να κρατάμε μαζί το χαρτί μήπως μας χρειαστεί. Και πέραν της πλάκας που  κάνουμε πολλοί  όχι γιατί τα πιστεύουμε αλλά περισσότερο να διώξουμε το όποιο άγχος μας διακατέχει.Καμία άσκοπη μετακίνηση ούτε κατά διάνοια.

Στο κάτω κάτω τον εαυτό μας προστατεύουμε γιατί αν γίνουμε Ιταλία και μας χρειαστεί, όχι ΜΕΘ δεν θα βρίσκουμε (σιγά μη βρούμε και τώρα  είναι για εκλεκτούς) αλλά ούτε και ράντζο σε διάδρομο Νοσοκομείου.Δες τε τις εικόνες από διάφορα κράτη που γέμισαν κλειστά γήπεδα με χιλιάδες κρεβάτια έτοιμα να δεχτούν ετοιμοθάνατους να ταρακουνηθείτε.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στην Ιταλία βάλανε την τοπική αυτοδιοίκηση σε ρόλο χωροφύλακα..
μαυρη κωμωδία 😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά . Μια ερώτηση . Αμα έχω μαγαζί που είναι κλειστο λόγω των μέτρων κσι θέλω να παω για να κάνω κάποιες δουλειές σε αυτό βάζω μετάβαση από κ προς την εργασία μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotebookFreak είπε

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω οτι είμαστε ζωάδια..Δηλαδη ρε μλκα κυριάκο τόσο καιρό αντι να βγάλεις μπλόκα στις εθνικές, στις παραλιακές τα σκ για να σταματήσουμε τη βλακεία του έλληνα διαλέγεις να μου βγάζει σε καθημερινή βάση μπλόκα στη συγγρού 7 η ώρα το πρωι..Οτι τι δηλαδη?Θα βγει ο ελληνάρας 7 το πρωι για άσκοπες μετακινήσεις?????Μαλακα μου θα τρελαθω με αυτη τη χώρα

Ναι το είδα στην τηλεόραση. Νομίζω ότι το έκαναν για να δείξουν ότι θα ψάξουν. Αλλιώς εκτός από αφελές, ήταν και τρομερά επικίνδυνο να κλείνεις μέσα στη βροχή έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας , χώρια το απίστευτο μποτιλιάρισμα που έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
49 λεπτά πριν, papoys1 είπε

σιγά μη βρούμε και τώρα  είναι για εκλεκτούς

Nα σου πω, το εχεις πει δυο φορες ηδη αυτο, το στηριζεις καπου ή ετσι απλα για να δημιουργηθουν εντυπωσεις και συζητηση?

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotebookFreak είπε

Εγώ συνεχίζω να πιστεύω οτι είμαστε ζωάδια..Δηλαδη ρε μλκα κυριάκο τόσο καιρό αντι να βγάλεις μπλόκα στις εθνικές, στις παραλιακές τα σκ για να σταματήσουμε τη βλακεία του έλληνα διαλέγεις να μου βγάζει σε καθημερινή βάση μπλόκα στη συγγρού 7 η ώρα το πρωι..Οτι τι δηλαδη?Θα βγει ο ελληνάρας 7 το πρωι για άσκοπες μετακινήσεις?????Μαλακα μου θα τρελαθω με αυτη τη χώρα

ειναι μετρο για να συνειδητοποιησουν ολοι την κατασταση να στο πω με δικα μου λογια

ναι καλα κανουν 7 η ωρα το πρωι να το δειξουν και ολες οι πρωινες εκπομπες για να καταλαβουν ολοι οτι ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

___________

Τα χαρτιά φτιάχτηκαν αποτρεπτικά για τα γίδια π δεν νιώθουν..αλλιώς μια χαρά λύσεις βρίσκεις να εισαι όλη μέρα έξω 

Το πρόβλημα είναι στα νοσοκομεία κ γενικά με την ιατρική περίθαλψη που εφόσον δεν υπήρχε πριν δεν πρόκειται να υπάρξει κ τωρα...ξαναλέω οποίος δεν έχει ζήσει δημοσιο νοσοκομειο πριν, καλύτερα μην το ζήσει τωρα .(για μεθ μαφ δεν το συζητάω καν...ICU-beds-by-country-4.png

https://www.newsbomb.gr/ygeia/story/1061487/koronaios-stin-ellada-kleista-paramenoyn-100-krevatia-entatikis-logo-elleipsis-prosopikoy

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stormrain είπε

Nα σου πω, το εχεις πει δυο φορες ηδη αυτο, το στηριζεις καπου ή ετσι απλα για να δημιουργηθουν εντυπωσεις και συζητηση?

Ε, αν σκεφτείς ότι, σύμφωνα με μελέτη της ΠΟΕΔΗΝ, σε όλη τη χώρα υπήρχαν 557 κλίνες ΜΕΘ αντί για 3500 που θα έπρεπε να υπάρχουν (σε κανονικές συνθήκες, όχι σε συνθήκες πανδημίας!), δεν έχει άδικο σε αυτό που γράφει. Δεν ξέρω αν το υποστηρίζει συνειδητά ή ενστικτωδώς, αλλά είναι έτσι ακριβώς όπως το γράφει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Apoll είπε

Αυτό το μπάχαλο προσπαθεί να αποφύγει η Ελλάδα και είναι 4 εβδομάδες μπροστά στα μέτρα από την Ιταλία. Αλλά με την έξοδο προς τα χωριά που έκαναν τα βόδια, να δεις που θα τρέχουν τώρα. 

 

ισχύει ότι για τα χωριά είπαν ότι δεν το περίμεναν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lightsout είπε

Ε, αν σκεφτείς ότι, σύμφωνα με μελέτη της ΠΟΕΔΗΝ, σε όλη τη χώρα υπήρχαν 557 κλίνες ΜΕΘ αντί για 3500 που θα έπρεπε να υπάρχουν (σε κανονικές συνθήκες, όχι σε συνθήκες πανδημίας!), δεν έχει άδικο σε αυτό που γράφει. Δεν ξέρω αν το υποστηρίζει συνειδητά ή ενστικτωδώς, αλλά είναι έτσι ακριβώς όπως το γράφει. 

Το 3500, πως ορίζεται ?

Σε σύγκριση με ΙΤΑΛΙΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rosgr100 είπε

Σοβαρότατα μιλάω φίλτατε, είχες ποτέ σκυλί εργασίας; Εαν όχι καταλαβαίνω την αγνωσία σου επι των αναγκών που έχουν συγκεκριμένες ράτσες.

κοίτα εγώ γνωρίζω καλά την ανάγκη για βόλτα και άσκηση  που έχουν τα σκυλιά εργασίας, από την άλλη έχουμε φτάσει να έχουμε τα σκυλιά πάνω από τους ανθρώπους (και μιλάω για τις ανάγκες των παιδιών που τις θεωρώ πολύ πιο σημαντικές από κάθε σκύλου) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...