Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, afragorn είπε

Η λογική του εμβολίου (από καταβολής του) είναι να "εκτεθεί" ο οργανισμός σε μία ελεγχόμενη δόση του ιού ώστε να νοσήσεις χωρίς παρατράγουδα και να δημιουργηθούν αντισώματα. Οπότε σε επόμενη "έκθεση" του οργανισμού απέναντι στον ιό, δε θα σου προκαλέσει προβλήματα γιατί θα έχεις αντισώματα. Άρα θα κολλήσεις θεωρητικά, αλλά δε θα νοσήσεις.

Σε επόμενη έκθεση στο παθογονο ο οργανισμός θα έχει «έτοιμους» τους κατάλληλους μηχανισμούς όποτε ή δε θα έχεις συμπτώματα καθόλου ή μπορεί να το περάσεις πιο ελαφρά απ οτι αν δεν είχες κάνει το εμβόλιο 

Στην προκειμένη περίπτωση βέβαια διαβάζουμε για άτομα που νοσησαν και δεν ανέπτυξαν αντισώματα.....

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, artist1 είπε

Αυτο υπέθετα και εγω.

Απορω ομως γιατι λενε καποιοι πως θα γινει υποχρεωτικος ο εμβολιασμος και οποιος δεν θα κανει το εμβολιο θα θεωρείται επικίνδυνος. Μα και το εμβολιο να κανεις παλι θα κολλάς απλα δεν θα νοσεις οποτε και παλι θα μπορεις να τον μεταδίδεις. 

έχοντας αντισώματα αν έρθει σε επαφή με τον οργάνισμό σου δεν "πεθαίνει"; (αν πούμε ότι είναι ζωντανός ο κορονοϊός που δεν είναι) 

πώς θα τον μεταδόσεις; 

 

τα εμβόλια απλά προκαλούν παραγωγή αντισωμάτων  έτσι δεν είναι;

17 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Έτσι κι αλλιώς απο το να μη φορέσεις τίποτα ειναι καλύτερο να φορέσεις την ίδια.

καλα για το οτι τη πιάνεις απο τα λάστιχα και πλένεις χέρια κλπ θεωρώ δε τα αναφέρουμε καν, μιλάμε ως ενήλικες 

δεν έχω βάλει πάντως ακόμα μάσκα , μου φαίνεται παράξενο

 

έχω σπίτι αλλά δεν τις έχω βάλει

 

και γάντια μόνο σε σούπερ και λαϊκές κυρίως λόγω του μετρητού  

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, artist1 είπε

Αυτο υπέθετα και εγω.

Απορω ομως γιατι λενε καποιοι πως θα γινει υποχρεωτικος ο εμβολιασμος και οποιος δεν θα κανει το εμβολιο θα θεωρείται επικίνδυνος. Μα και το εμβολιο να κανεις παλι θα κολλάς απλα δεν θα νοσεις οποτε και παλι θα μπορεις να τον μεταδίδεις. 

Με τα εμβόλια εισάγουμε στον οργανισμό τον ίδιο τον μικροοργανισμό (ιό ή μικρόβιο) νεκρό ή εξασθενημένο, ή ένα "κομμάτι" από αυτόν. Με τον τρόπο αυτό διεγείρουμε τον οργανισμό να παράγει δικά του αντισώματα δηλαδή τους δικούς του στρατιώτες πολεμιστές οι οποίοι κατευθύνονται εναντίον του συγκεκριμένου μικροοργανισμού και τον καταστρέφουν. Ταυτόχρονα όμως και εδώ είναι το μεγάλο κέρδος, εάν στο μέλλον προσπαθήσει να ξαναμπεί ο ίδιος μικροοργανισμός, τα αντισώματα που ήδη υπάρχουν θα τον εξουδετερώσουν και ο άνθρωπος δε θα ξαναρρωστήσει ποτέ από την συγκεκριμένη νόσο ή θα αρρωστήσει ήπια.

Επεξ/σία από eliashadow
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Θα πρέπει όμως να βρουν μια εξήγηση για τις περιπτώσεις που ξανανόσησαν

Φαντάζομαι είναι ίδια περίπτωση με αυτούς που κάνουν ένα εμβόλιο, αλλά εν τέλει μπορεί να νοσήσουν. Ναι μεν έχεις αντισώματα αλλά δεν είναι 100% ότι δε θα κολλήσεις (έστω με ελαφρά συμπτώματα). Για αυτό είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός και κυνηγάνε τους αντιεμβολιαστές. Γιατί αν "σπάσει" η ανοσία της αγέλης από αντιεμβολιαστές και επανέλθουν ιοί στην κοινωνία, κινδυνεύουν να νοσήσουν και κάποιοι που έχουν κάνει εμβόλια.

 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Θα πρέπει όμως να βρουν μια εξήγηση για τις περιπτώσεις που ξανανόσησαν

Πόσες είναι αυτές;

 

επίσης είχε γραφτεί κάπου ότι άτομα που το πέρασαν ήπια είχαν λίγα αντισώματα, άρα μπορεί αν ξαναεκτέθηκαν να αρρώστησαν ξανά.. λέω εγώ ένα τυχαίο σενάριο

 

αλλά το βασικό είναι για τι ποσοστά μιλάμε, γιατί αν πιάνουμε κάθε φορά το 0.0000κάτι% και το το θεωρούμε "πιθανό" , χάνουμε τη μπάλα 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Θα πρέπει όμως να βρουν μια εξήγηση για τις περιπτώσεις που ξανανόσησαν

Αυξηθηκε παλι το ιικο φορτιο στον οργανισμο τους γιαυτο το τεστ τους δειχνει θετικους .
Θεραπεια δεν υπαρχει σε κανεναν, αλλα  περιοδοι αυξημενου ή μειωμενου ιικου φορτιου.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afragorn είπε

Όταν κάνει 2€ το τεμάχιο ή δεν υπάρχει απόθεμα, λογικό δεν είναι να ψάχνουν για πατέντες επαναχρησιμοποίησης των μασκών μίας χρήσης; 

Ακριβώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, artist1 είπε

Αυτο υπέθετα και εγω.

Απορω ομως γιατι λενε καποιοι πως θα γινει υποχρεωτικος ο εμβολιασμος και οποιος δεν θα κανει το εμβολιο θα θεωρείται επικίνδυνος. Μα και το εμβολιο να κανεις παλι θα κολλάς απλα δεν θα νοσεις οποτε και παλι θα μπορεις να τον μεταδίδεις. 

Αν κάνει το εμβόλιο π.χ. το 80% του πληθυσμού, τότε δημιουργείται ανοσία της αγέλης. 

Διάβασε για αυτήν:
https://www.gavi.org/vaccineswork/what-herd-immunity
https://el.wikipedia.org/wiki/Ανοσία_αγέλης

25 λεπτά πριν, silverado είπε

Αυξηθηκε παλι το ιικο φορτιο στον οργανισμο τους γιαυτο το τεστ τους δειχνει θετικους .
Θεραπεια δεν υπαρχει σε κανεναν, αλλα  περιοδοι αυξημενου ή μειωμενου ιικου φορτιου.

Είναι εντυπωσιακό πάντως το πόσες φορές έχει αναφερθεί αυτό το θέμα ενώ είναι σαφές ότι αφορά πολύ μικρό ποσοστό επί του συνόλου των κρουσμάτων και είναι σύνηθες σε όλους τους ιούς.

Είναι το φαινόμενο της επικεφαλίδας, όπως το ονομάζω. Ένα πολύ μεγάλο κομμάτι του πληθυσμού διαβάζει μόνο τον τίτλο από ένα άρθρο, άντε το πολύ και μια παράγραφο παρακάτω. Αν σε αυτό προσθέσουμε και την ανεπάρκεια πολλών άρθρων οδηγεί σε ένα "σπασμένο τηλέφωνο" όπου συμβαίνει το παρακάτω:

- Πραγματική είδηση: " Το Χ% των κρουσμάτων εμφανίζει ιικό φορτίο για αρκετό καιρό μετά".
- Τι διαβάζει/καταλαβαίνει ο "αναγνώστης": "Επανεμφανίζεται ο ιός σε ασθενείς που είχαν θεραπευτεί".

Μετά ακολουθούν χιλιάδες ερωτήσεις σε φόρουμ όλου του πλανήτη, γιατί ακουμπούν στον φόβο "θα πεθάνουμε όλοι από αυτό".

Μιλάμε για ιατρική, αρκετά εξειδικευμένη γνώση. Από προσωπική εμπειρία, μου έχει τύχει να διαβάσω μελέτη στο "The New England Journal of Medicine" που είναι ένα από τα 2-3 εγκυρότερα στον κόσμο για δημοσίευση μελετών και να βρίσκεις την ουσία σε 2-3 προτάσεις σε μια έρευνα 30 σελίδων.

Έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ, ΤΕΡΑΣΤΙΑ, σημασία οι λεπτομέρειες. Δεν χωράει τίποτα σε ένα τίτλο άρθρου στο internet. Ούτε καν σε 4-5 παραγράφους, εκτός αν ο αρθρογράφος είναι βαθύς γνώστης του θέματος ή έχει πολύ καλή πηγή και του έχει δώσει μασημένη τροφή. 

Πολύ σπάνια συναντάω κάτι τέτοιο. Τις περισσότερες φορές αναγκάζομαι και ψάχνω μόνος μου παραπομπές ή απλά μέσω google για να βρω την πηγή. 

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Καταλάβατε τώρα γιατί οι μάσκες δεν προτείνονται για όλους? :) 

Ο ένας θα την απλώνει στον ήλιο...

Ο άλλος θα την πλένει...

Ο άλλος θα την ψεκάζει με ντετόλ...

Ο άλλος θα τη ραντίζει με αγιασμό...

κλπ κλπ κλπ

Εμενα μου φαινεται μια οπισθοδρομικη αποψη αυτη...

Ναι μεν αρχικα συμβουλευαν να μην φερουν μασκα παγκοσμιως ωστε να σωσουν τα οποια αποθεματα για νοσοκομεια κλπ, αλλα βλεπουμε την ολοενα μεγαλυτερη αναγκη να καλυπτουμε στομα-μυτη τουλαχιστον σε κλειστους χωρους (δεν ειμαστε και ιδιαιτερα πυκνοκατοιμενοι εδω στην ελλαδα και προσωπικα δε  μου φαινεται αναγκαιο για την ωρα για εξω)

Το να λες "α δεν ξερουν αρα δεν θα τους το συμβουλευσω" καποια στιγμη ερχεται να δαγκωσει. Ας ξεκινησουν την παιδεια και εκπαιδευση. Ας ενημερωσουν. Τωρα, ομως. Οσοι εργαζονται σε επαγγελματα ακομα ανοιχτα και ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο, δεν ειναι δικαιωμα τους να γνωριζουν; Ας φυγουμε απο αυτη την αποψη επιτελους. Φοραω μασκα για εσενα και εσυ για μενα.

Αυτη τη στιγμη δεν εχω προχειρα τις οδηγιες για μασκες 3Μ- εχει βγαλει οδηγια ο ιδιος ο κατασκευαστης σχετικα με αυτες.

Οι μιας χρησης ειναι μιας χρησης. Καποιοι στην αναγκη εχουν πει πως αφηνουν τις KN95 κατα μερους για 10 μερες και μετα τις ξαναχρησιμοποιουν αλλα με λιγοτερη καλυψη λογω αλλοιωσης.

Οσον αφορα τις υφασματικες-επειδη εγω αγορασα καποιες- ειναι για περιορισμενο χρονικο διαστημα και μετα αμεσως πλυσιμο στους 60 και σιδερωμα.

Υπαρχει ρουτινα που πρεπει να ακολουθησεις σε ολο αυτο: αντισηπτικο-βαζεις μασκα, αντισηπτικο-βγαζειςμασκα-αντισηπτικο-πλυσιμο χεριων.

Δεν ξερω, ισως δειχνω υπεραισιοδοξια αλλα...

Επεξ/σία από whosethere
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, whosethere είπε

Εμενα μου φαινεται μια οπισθοδρομικη αποψη αυτη...

Ναι μεν αρχικα συμβουλευαν να μην φερουν μασκα παγκοσμιως ωστε να σωσουν τα οποια αποθεματα για νοσοκομεια κλπ, αλλα βλεπουμε την ολοενα μεγαλυτερη αναγκη να καλυπτουμε στομα-μυτη τουλαχιστον σε κλειστους χωρους (δεν ειμαστε και ιδιαιτερα πυκνοκατοιμενοι εδω στην ελλαδα και προσωπικα δε  μου φαινεται αναγκαιο για την ωρα για εξω)

Το να λες "α δεν ξερουν αρα δεν θα τους το συμβουλευσω" καποια στιγμη ερχεται να δαγκωσει. Ας ξεκινησουν την παιδεια και εκπαιδευση. Ας ενημερωσουν. Τωρα, ομως. Οσοι εργαζονται σε επαγγελματα ακομα ανοιχτα και ερχονται σε επαφη με πολυ κοσμο, δεν ειναι δικαιωμα τους να γνωριζουν; Ας φυγουμε απο αυτη την αποψη επιτελους. Φοραω μασκα για εσενα και εσυ για μενα.

Αυτη τη στιγμη δεν εχω προχειρα τις οδηγιες για μασκες 3Μ- εχει βγαλει οδηγια ο ιδιος ο κατασκευαστης σχετικα με αυτες.

Οι μιας χρησης ειναι μιας χρησης. Καποιοι στην αναγκη εχουν πει πως αφηνουν τις KN95 κατα μερους για 10 μερες και μετα τις ξαναχρησιμοποιουν αλλα με λιγοτερη καλυψη λογω αλλοιωσης.

Οσον αφορα τις υφασματικες-επειδη εγω αγορασα καποιες- ειναι για περιορισμενο χρονικο διαστημα και μετα αμεσως πλυσιμο στους 60 και σιδερωμα.

Υπαρχει ρουτινα που πρεπει να ακολουθησεις σε ολο αυτο: αντισηπτικο-βαζεις μασκα, αντισηπτικο-βγαζειςμασκα-αντισηπτικο-πλυσιμο χεριων.

Δεν ξερω, ισως δειχνω υπεραισιοδοξια αλλα...

Από προσωπική εμπειρία θα πω ότι είναι πάρα πολλοί βγαίνουν από το σπίτι για διάφορες κινήσεις ενώ δεν χρειάζεται.

Ο παράγοντας που τους "ξεγελάει/παραμυθιάζει" για να πάρουν το ρίσκο είναι η χρήση γαντιών και μάσκας. Νιώθουν άτρωτοι, ενώ στην ουσία αυτό απέχει πάρα πολύ από την πραγματικότητα.

Πάνω σε αυτό το πλαίσιο, πιστεύω ότι η οδηγία που έχει δοθεί είναι σωστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρόν, μέχρι να ανακαλυφθούν εμβόλια και φάρμακα και να διευκρινιστεί το αν υπάρχει ανοσία και για πόσο, έχουμε μόνο τα μέτρα προστασίας. Απόσταση, χαμηλός χρόνος έκθεσης και μάσκες εκεί που δεν μπορείς να τις αποφύγεις. Αναγκαστικά με αυτά που τραβάμε όλοι ψαχνόμαστε να δούμε που πάει το πράγμα. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι υπάρχει ένα μίνιμουμ κατώφλι δοσολογίας για να πιάσεις τον ιό, μια ζώνη πάνω από αυτό το κατώφλι που η δόση δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο πόσο σοβαρά θα νοσήσεις και από εκεί και πάνω (στις υψηλές εκθέσεις) μεγαλώνει η πιθανότητα να νοσήσεις σοβαρά.  

Ας πούμε ότι η έκθεση πέφτει με το τετράγωνο της απόστασης. Αν μιλήσεις σε ανοικτό χώρο για 1 λεπτό με κάποιον από το ένα μέτρο έχεις τετραπλάσιο κίνδυνο από κάποιον που θα μιλήσει για ένα λεπτό από τα δύο μέτρα. Αν όμως πιάσεις κουβέντα για κάνα δεκάλεπτο, έστω και από τα δύο μέτρα αρχίζει και μεγαλώνει αναλογικά η πιθανότητα με το χρόνο να πάρεις αρκετή έκθεση. Μια υφασμάτινη μάσκα που μπλοκάρει 30% των σωματιδίων σε αυτό το σενάριο θα δώσει 20 επιπλέον πόντους ισοδύναμης απόστασης σε κάποιον που στέκεται στο ένα μέτρο. Βοηθάει με την προϋπόθεση ότι τα κάνεις όλα τα υπόλοιπα σωστά. Αν είναι να προτιμήσεις να φοράς υφασμάτινη μάσκα και να μιλάς στο ένα μέτρο από το να μην φοράς μάσκα και να μιλάς από τα 2 μέτρα, η επιλογή να μιλάς από μεγαλύτερη απόσταση δείχνει αποτελεσματικότερη.

Σε κλειστούς χώρους είναι πιο δύσκολα τα πράγματα γιατί μικρό μέρος των σταγονιδίων αιωρείται στον αέρα για αρκετό χρόνο και σε μεγαλύτερες αποστάσεις σε μη αμελητέες συγκεντρώσεις. Εκεί ίσως το να φοράς μάσκα αποδειχτεί μονόδρομος για να μειώσεις την πιθανότητα έκθεσης σε συνδυασμό με το να παραμένεις λίγο χρόνο σε τέτοιο περιβάλλον. 

Πάντως το μεγάλο ποσοστό πιάνει τον ιό από το στενό του περιβάλλον γιατί περνάνε αρκετές ώρες μαζί σε κλειστό χώρο και πολύ λιγότεροι θα το τσιμπήσουν από μια τυχαία αλληλεπίδραση στο σούπερ μάρκετ πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει σκεφτεί κανείς ότι για να κάνει απλά πράγματα παίρνει ίσως πιο πολλά μέτρα από γιατρούς σε νοσοκομεία; λέω εγώ τώρα.. 

 

@Kostasspil

μου κάνεις τη φατσούλα, αλλά δεν μου απαντάς. πόσοι νόσησαν ξανά και κυρίως σε τι ποσοστό;  

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...