Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα. Ένας ιός που φέρνει απομόνωση είναι τεστ παγκοσμιοποίησης. Το διάβασα και αυτό.

Εδώ έχουν διακοπεί οι πτήσεις, έχει βαρέσει το παγκόσμιο εμπόριο διάλυση και γράφουν κάποιοι ότι αυτό γίνεται για την ...παγκοσμιοποίηση. 

Σαν να σου λένε "πάρε γούνα για το καλοκαίρι που έχει ζέστη".

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Morosana είπε

Καμία επίθεση και καμία παερεξηγηαη κουβέντα κάνουμε.

Αυτο που σου εξήγησα και πριν και το επιβεβαιώνεις και εσύ είναι ότι εκτος απ τον κακομαθημένο Έλληνα πελάτη υπάρχει και η αναλογη νοοτροπία του κακομαθημένου Έλληνα επιχειρηματία που προτιμούν να μην δουλέψουν όπως αυτοί γουστάρουν παρά να τους ζαλίζουν το παπάρι για να δουλέψουν για λιγότερο κέρδος και μετά να θέλουν επιδοτήσεις. 

Μου θυμίζει κάτι τύπους που νοικιάζουν μαγαζιά που είναι 10 χρόνια κλειστά και ζητάνε τις ίδιες τιμές επειδή κάποτε έπαιρναν αυτά τα λεφτά και προτιμούν να τα αφήνουν άδεια παρά να βγάλουν λιγότερα. 

Και που να δεις στα σπίτια τι γίνεται...

36 λεπτά πριν, panostom είπε

Εχει θιξει κανεις τη φοροδιαφυγη απο τις τουριστικες επιχειρησεις; 

Τζιζ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Σε αυτό έχεις δίκιο. Η φράση κλειδί, που μου/μας ξέφυγε, είναι το initial direct impact. Η οικονομική δραστηριότητα είναι η παραγωγή και η κατανάλωση που είναι ουσιαστικά οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Από αυτή βγαίνει το ετήσιο ΑΕΠ στο 12μηνο. 

Η έκθεση γράφει:

Αν έχεις επομένως ~3 μήνες μέτρων με 35% μείωση της οικονομικής δραστηριότητας τότε χοντρικά θα έχεις 9% μείωση του ετήσιου ΑΕΠ. Όσο το υπολογίζει περίπου το ΔΝΤ. Χωρίς λαμβάνονται υπόψη έμμεσες επιπτώσεις, μεταγενέστερη έξαρση αλλά και τυχόν μέτρα αντιμετώπισης.

Η διαφορά από το 35% στο 9% σημαίνει fake news. Και καλά εσύ, έγραψες ένα σχόλιο σε ένα forum. Υπάρχουν ιστοσελίδες που έχουν πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα που το έγραψαν όπως και εσύ. 

Η αλήθεια , η γνώση θέλει χρόνο και κόπο. Ακόμα και όταν διαβάζεις μια σοβαρή επιστημονική μελέτη δεν αρκεί ούτε ο τίτλος, ούτε οι πρώτες παράγραφοι. Χρειάζεται να την διαβάσεις όλη και να την εντρυφήσεις για να την κατανοήσεις.

Οι δημοσιογράφοι που το κάνουν αυτό και δίνουν "μασημένη" τροφή στους αναγνώστες είναι πλέον ελάχιστοι έως μηδενικοί. Για αυτό και τα fake news είναι το 60%++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση το πώς μπορει τόσος κόσμος να πιστεύει ότι οι ελληνικές αρχές ξέραν κάτι παραπάνω απτις αντίστοιχες Αγγλικές , Αμερικάνικες , Ιταλικές , Ισπανικές κτλ. Σε όλη την πορεία της ιστορίας είμαστε τελευταίοι στις υπηρεσίες πληροφοριών (δεν ξέρουν τι γίνεται μπροστά στη μύτη τους εκεί στην Αθήνα και περιμένουν την Ε.Ε. , ΠΟΥ & ΝΑΤΟ να τους πει τι να κάνουν) . Όταν χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική (που έχουν τις καλύτερες υπηρεσίες πληροφοριών και είμαι σίγουρος ότι ξέραν τα πάντα για τον ιό πριν πεθάνει ο πρώτος στην Κίνα) επιλέγουν να μην πάρουν μέτρα από νωρίς, είναι μάλλον επειδή ξέρουν τι κάνουν και για αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, n4Mal είπε

Μου κάνει εντύπωση το πώς μπορει τόσος κόσμος να πιστεύει ότι οι ελληνικές αρχές ξέραν κάτι παραπάνω απτις αντίστοιχες Αγγλικές , Αμερικάνικες , Ιταλικές , Ισπανικές κτλ. Σε όλη την πορεία της ιστορίας είμαστε τελευταίοι στις υπηρεσίες πληροφοριών (δεν ξέρουν τι γίνεται μπροστά στη μύτη τους εκεί στην Αθήνα και περιμένουν την Ε.Ε. , ΠΟΥ & ΝΑΤΟ να τους πει τι να κάνουν) . Όταν χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική (που έχουν τις καλύτερες υπηρεσίες πληροφοριών και είμαι σίγουρος ότι ξέραν τα πάντα για τον ιό πριν πεθάνει ο πρώτος στην Κίνα) επιλέγουν να μην πάρουν μέτρα από νωρίς, είναι μάλλον επειδή ξέρουν τι κάνουν και για αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία . 

Οι υπηρεσίες των χωρών που ανέφερες γνώριζαν πολύ καλά τι συμβαίνει. Δες όμως ποιους έχουν για ηγέτες οι χώρες που ανέφερες. Σε Ιταλία και Ισπανία έχουν αδύναμες κυβερνήσεις συνεργασίας με τραγικά λάθη εν μέσω πανδημίας και σε ΗΠΑ και Αγγλία δεν χρειάζεται να γράψω κάτι. Σε λίγους μήνες εξάλλου θα έχουν αφήσει την θέση τους. Έχουν τελειώσει και το ξέρουν.

Και ο Μακρόν έκανε λάθος με τις δημοτικές εκλογές στην Γαλλία. Σχεδόν όλοι υπο-εκτίμησαν το θέμα του ιού.

Τις πληροφορίες πάντως που είχαν οι ξένοι τις είχαμε και εμείς. Όλοι τις είχαν. Δεν είχαν κάποιο προνόμιο. Δεν ήταν μυστικό το πρόβλημα με τον ιό. Ο ΠΟΥ ούρλιαζε όλο τον Φεβρουάριο. 

Εμείς είχαμε το τρίπτυχο της επιτυχίας:

- Τύχη
- Χρόνο
- Ηγεσία που άκουσε τους επιστήμονες 

Ήρθε το πλήρωμα του χρόνου που η Ελλάδα έδρασε ορθολογικά και ο υπόλοιπος δυτικός κόσμος "ανατολίτικα".

Επεξ/σία από gordonas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dazed είπε

Αν θεωρεις οτι το ελληνικο τουριστικο προϊον δεν ειναι υπερτιμολογημενο τοτε πραγματικα δεν υπαρχει βαση για οποιαδηποτε συζητηση. Πραγματικα απορω με οσους κανουν διακοπες στην ελλαδα οταν με τα ιδια ή και λιγοτερα χρηματα πας σε οποιαδηποτε σχεδον πολη της Ευρωπης, εως και σε τροπικους παραδεισους αν ψαχτεις. Αντε να καταλαβω τους ξενους απο βορειες χωρες που πληρωνουν για να δουν τον ηλιο και τη θαλασσα, και δεν εχουν και οικονομικο θεμα. 

Η αλλη πλευρα του νομισματος που λες, ειναι απλα αυτο που γινεται τοσα χρονια και δεν θελετε ουτε να σκεφτεστε οτι μπορει να χαλασει η πιατσα. Και το 6.7 πολυ ειναι για τις παροχες σε σχεση με τις τιμες αλλα μαλλον πρεπει να πληρωσουμε και το γαλαζιο του ουρανου και να πουμε ευχαριστω.

Κοίταξε να δεις και εμένα μου κακοφαίνεται που στη Νάξο δεν έβρισκα δωμάτιο της προκοπής κάτω από 150 ευρώ και μάλιστα έπρεπε να το κλείσω από το Μάιο,αλλά από την στιγμή που είναι όλα γεμάτα οι ιδιοκτήτες δεν έχουν κανένα λόγο να έχουν πιο χαμηλές τιμές,αντίθετα της αυξάνουν κιόλας.Εσενα και εμένα μπορεί να μας φαίνεται ακριβό αλλά σε έναν Γερμανό φαίνεται φτηνό.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες αν κρίνεται το τουριστικό προϊόν από την Μύκονο και την Σαντορίνη έχετε λάθος. Υπάρχουν καταπληκτικά μέρη για διακοπές με πολύ ανταγωνιστικές τιμές. 140€ το βράδυ για 4κλινο, με πισίνα, πολύ λίγα διαμερίσματα, καινούριο, σε καταπληκτικό μέρος στον ηπειρωτικό κορμό χωρίς να χρειαστεί να μπλέξεις με καράβια, σε ελάχιστα μέρη στον κόσμο βρίσκεις. Και σε 20 λεπτά να πηγαίνεις σε μια από τις ομορφότερες παραλίες της Ευρώπης και του κόσμου.

Πάμφθηνη είναι η Ελλάδα το καλοκαίρι. Πάμφθηνη. Εξαίρεση η Μύκονος, η Σαντορίνη και ίσως 1-2 νησιά ακόμα που μου διαφεύγουν.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, dazed είπε

Αν θεωρεις οτι το ελληνικο τουριστικο προϊον δεν ειναι υπερτιμολογημενο τοτε πραγματικα δεν υπαρχει βαση για οποιαδηποτε συζητηση. Πραγματικα απορω με οσους κανουν διακοπες στην ελλαδα οταν με τα ιδια ή και λιγοτερα χρηματα πας σε οποιαδηποτε σχεδον πολη της Ευρωπης, εως και σε τροπικους παραδεισους αν ψαχτεις. Αντε να καταλαβω τους ξενους απο βορειες χωρες που πληρωνουν για να δουν τον ηλιο και τη θαλασσα, και δεν εχουν και οικονομικο θεμα. 

Η αλλη πλευρα του νομισματος που λες, ειναι απλα αυτο που γινεται τοσα χρονια και δεν θελετε ουτε να σκεφτεστε οτι μπορει να χαλασει η πιατσα. Και το 6.7 πολυ ειναι για τις παροχες σε σχεση με τις τιμες αλλα μαλλον πρεπει να πληρωσουμε και το γαλαζιο του ουρανου και να πουμε ευχαριστω.

Ειναι υπερτιμολογημενος ο ελληνικός τουρισμός αλλά είναι να ξέρεις η Ελλάδα είναι κορυφαίος προορισμός για καλοκαίρι. Έχουμε πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με άλλες χώρες. Έχουμε τις καλύτερες θάλασσες σε όλη την Ευρώπη, πολύ καλό κ φθηνό φαγητό (μην κοιτάς μόνο Μύκονο Σαντορίνη, υπάρχουν πολλά νησιά που ακόμα έχουν νορμάλ τιμές), διατηρούμε σε πολλά μέρη το γραφικό του τοπίου αν και πάει να γίνει τυποποίηση σε πολλές περιοχές και εκει πάμε να το χάσουμε πάντως με το εξωτερικό δεν υπάρχει σύγκριση.Εχουμε τον ήλιο που είναι μεγάλο πλεονέκτημα, ξέρεις τι είναι να ζεις στην βόρεια Ευρώπη και τον ήλιο να τον βλέπεις 50 μέρες τον χρόνο; μεγάλη ποικιλία σε sightseeings αρχαία, γραφικά χωριά, παραλίες που είναι σχεδόν παρθένες ειδικά αυτές που δεν έχουν εύκολη πρόσβαση. Γενικά στην Ελλάδα έχεις άπειρες επιλογές το καλοκαίρι. 

Έχουμε από την άλλη άθλιες συνθήκες εργασίας, σεζόν χωρίς ρεπό, οι απολαβές είναι πολύ χαμηλές για τους εργαζόμενους, συμβάσεις εργασίας γτπ, διαμονή των εργαζομένων σε ακατάλληλες εγκαταστάσεις χωρίς κλιματισμό σε δωμάτια που δεν κάνουν ούτε για αχυρωνες όχι για να ζει κόσμος μέσα. Εκεί είναι το τραγικό της υπόθεσης. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gordonas είπε

Παίδες αν κρίνεται το τουριστικό προϊόν από την Μύκονο και την Σαντορίνη έχετε λάθος. Υπάρχουν καταπληκτικά μέρη για διακοπές με πολύ ανταγωνιστικές τιμές. 140€ το βράδυ για 4κλινο, με πισίνα, πολύ λίγα διαμερίσματα, καινούριο, σε καταπληκτικό μέρος στον ηπειρωτικό κορμό χωρίς να χρειαστεί να μπλέξεις με καράβια, σε ελάχιστα μέρη στον κόσμο βρίσκεις. Και σε 20 λεπτά να πηγαίνεις σε μια από τις ομορφότερες παραλίες της Ευρώπης και του κόσμου.

Πάμφθηνη είναι η Ελλάδα το καλοκαίρι. Πάμφθηνη. Εξαίρεση η Μύκονος, η Σαντορίνη και ίσως 1-2 νησιά ακόμα που μου διαφεύγουν.

E α γεια σου! Εάν όλοι έχουμε στο νου μας τα πιο τουριστικά σημεία της Ελλάδας το Δεκαπενταύγουστο, χαίρω πολύ ότι θα είναι ακριβά. Αλλά βρίσκεις φθηνά εάν πας άλλη περίοδο ή σε λιγότερο προβαλλόμενες περιοχές. Εγώ πέρσι το Μάιο πήγα σε 4ερο all inclusive, 50 Ευρώ η βραδιά. Ε εντάξει, νόμιζα πως τους έκλεβα κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gordonas είπε

Παίδες αν κρίνεται το τουριστικό προϊόν από την Μύκονο και την Σαντορίνη έχετε λάθος. Υπάρχουν καταπληκτικά μέρη για διακοπές με πολύ ανταγωνιστικές τιμές. 140€ το βράδυ για 4κλινο, με πισίνα, πολύ λίγα διαμερίσματα, καινούριο, σε καταπληκτικό μέρος στον ηπειρωτικό κορμό χωρίς να χρειαστεί να μπλέξεις με καράβια, σε ελάχιστα μέρη στον κόσμο βρίσκεις. Και σε 20 λεπτά να πηγαίνεις σε μια από τις ομορφότερες παραλίες της Ευρώπης και του κόσμου.

Πάμφθηνη είναι η Ελλάδα το καλοκαίρι. Πάμφθηνη. Εξαίρεση η Μύκονος, η Σαντορίνη και ίσως 1-2 νησιά ακόμα που μου διαφεύγουν.

Πάτμος, Πάρος (πλέον)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, n4Mal είπε

Μου κάνει εντύπωση το πώς μπορει τόσος κόσμος να πιστεύει ότι οι ελληνικές αρχές ξέραν κάτι παραπάνω απτις αντίστοιχες Αγγλικές , Αμερικάνικες , Ιταλικές , Ισπανικές κτλ. Σε όλη την πορεία της ιστορίας είμαστε τελευταίοι στις υπηρεσίες πληροφοριών (δεν ξέρουν τι γίνεται μπροστά στη μύτη τους εκεί στην Αθήνα και περιμένουν την Ε.Ε. , ΠΟΥ & ΝΑΤΟ να τους πει τι να κάνουν) . Όταν χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική (που έχουν τις καλύτερες υπηρεσίες πληροφοριών και είμαι σίγουρος ότι ξέραν τα πάντα για τον ιό πριν πεθάνει ο πρώτος στην Κίνα) επιλέγουν να μην πάρουν μέτρα από νωρίς, είναι μάλλον επειδή ξέρουν τι κάνουν και για αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία . 

Αυτό το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, n4Mal είπε

Μου κάνει εντύπωση το πώς μπορει τόσος κόσμος να πιστεύει ότι οι ελληνικές αρχές ξέραν κάτι παραπάνω απτις αντίστοιχες Αγγλικές , Αμερικάνικες , Ιταλικές , Ισπανικές κτλ. Σε όλη την πορεία της ιστορίας είμαστε τελευταίοι στις υπηρεσίες πληροφοριών (δεν ξέρουν τι γίνεται μπροστά στη μύτη τους εκεί στην Αθήνα και περιμένουν την Ε.Ε. , ΠΟΥ & ΝΑΤΟ να τους πει τι να κάνουν) . Όταν χώρες όπως η Αγγλία και η Αμερική (που έχουν τις καλύτερες υπηρεσίες πληροφοριών και είμαι σίγουρος ότι ξέραν τα πάντα για τον ιό πριν πεθάνει ο πρώτος στην Κίνα) επιλέγουν να μην πάρουν μέτρα από νωρίς, είναι μάλλον επειδή ξέρουν τι κάνουν και για αυτό δεν έχω καμία αμφιβολία . 

ΝΑΙ.

Τι είναι 33.000 νεκροί για ολόκληρη Αμερική των 250.000.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...