Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Δεν είπα αυτό. Είπα ότι ο τουρισμός θα έπρεπε να είχε αναπτυχθεί πολύ περισσότερο. Έχουμε ένα σωρό πανέμορφα μέρη και τα έχουν κάνει σαν τα μούτρα τους με χιλιάδες ξαπλώστρες στις παραλίες και 100 ίδια μαγαζάκια στη σειρά που πουλάνε όλα τα ίδια πράγματα. Άσε που στις ταβέρνες στον πιάνουν και τρως και σαπίλες κιόλας..

Υ.Γ. Θα έπρεπε να είχαν αναπτυχθεί και άλλοι τομείς της οικονομίας. Η γεωργία για παράδειγμα είναι λες και είμαστε στο 1950 αφού με τις επιδοτήσεις αγοράζανε Cayenne..

τωρα το ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ειναι τελειως ακυρο. Ο τουρισμος ηταν μεγαλο μερος της ελληνικης οικονομιας και ηταν σε αναπτυξη και σε αντιθεση με τα σουπερμαρκετ απασχολουσε απειρο κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Στα σούπερ μάρκετ να δείτε τι γίνετε και στα ΑΤΜ σήμερα.Ο κακός χαμός. Στις εκκλησίες και στα μικρά εμπορικά λέει μεταδίδεται ο ιός ενώ στις τράπεζες και στα σούπερ μάρκετ δεν συντρέχει λόγος μετάδοσης του ιού και άρα ολα κανονικά.

Μου τις έστειλε η ξαδέρφη μου απο Αλιμο

045287-FB-4-C4-C-47-B1-A5-FA-428-E32-B67


DA569-F32-F7-B0-4-C1-F-A1-AA-C294987-AEA

 

Κι εξω απο έναν Γρήγορη ηταν 30 άτομα 
 

Επεξ/σία από margaritagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κρατάνε αποστάσεις, μια χαρά.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ακριβώς αυτό θες να κάνεις γιατί παιρνεις ως δεδομένο πως το τουριστικό προϊόν (που δεν είναι ομοιογενές αλλά για χάρη της συζήτησης έστω) είναι υπερτιμολογημένο. Οπότε με τα 500€ που θες να διαθέσεις για να πας διακοπές (τυχαίο νούμερο), θες παροχές που μέχρι πέρυσι κόστιζαν 1,000€ και παραπάνω και είσαι και ηθικά ικανοποιημένος γιατί αισθάνεσαι πως δε σε κλέβουν με βάση τα δικά σου κριτήρια για fairness of the price. 

Καμία τουριστική επιχείρηση δε περιμένει να δουλέψει με Έλληνες. Πρώτον γιατί οι Έλληνες κάνουν υπερβολικά παζάρια στην τιμή κι έχουν υπερβολικές απαιτήσεις (μιλάμε για ξενοδοχεία πάντα) και δεύτερον κάνουν διακοπές σε μια πολύ συγκεκριμένη περίοδο του χρόνου, απο 15 Ιουλίου μέχρι αρχές Αυγούστου κλείνουν Σαββατοκύριακα, άντε βαριά μια μέρα παραπάνω, κι απο 5/8 μέχρι λίγες μέρες μετά της Παναγίας, στο μεγάλο σουξέ να κλείσουν 5 μέρες.

Αν έστω έχεις 500€ να διαθέσεις για διαμονή. Και μέχρι πέρυσι, άντεχες να πληρώσεις 100€ για 5 μέρες. Φέτος σκέφτεσαι πως αν οι τιμές πέσουν στο μισό, λες πως μπορείς να μείνεις 10 μέρες με αυτά τα λεφτά. Και εσύ θα κάνεις περισσότερες διακοπές κι οι ξενοδόχος θα έχει πληρότητα. Μόνο που δεν είναι έτσι. Για τον ξενοδόχο είναι καλύτερο να πας εσύ 5 μέρες με 100€ το βράδυ και να το έχει άλλες 5 να κάθεται. Ακόμα και να μη το ξανανοικιάσει (που το καλοκαίρι πάντα θα βρεθεί), τουλάχιστον δεν έχει έξοδα εξαιτίας σου, σεντόνια, καθαριότητα, ρίσκο για ζημιές etc. Τα 500€ για 5 μέρες αξίζουν περισσότερα απο τα 500 για 10 κι ας είναι άδειο το δωμάτιο.

Και μιας που στο μυαλό σου πάλι είσαι στην καλύτερη σε μια ισορροπία μεταξύ ικανοποίησης και willingness to pay, ακόμα και με τη μειωμένη τιμή, πάλι θα του σπας το παπάρι με τις απαιτήσεις σου ή το 6.7 που θα βάλεις στο Booking. Συν πως αν γίνει τουριστική σεζόν φέτος έστω Ιούλιο-Αύγουστο θα υπάρχει αυξημένη, ανελαστική ζήτηση οπότε δεν έχει λόγο να ρίξει τις τιμές. 

Μη το πάρεις προσωπικά, δεν θέλω να φανεί σα να σου κάνω επίθεση. Αλλά καλό είναι να καταλαβαίνεις πως είναι κι η άλλη πλευρά του νομίσματος. 

Αν θεωρεις οτι το ελληνικο τουριστικο προϊον δεν ειναι υπερτιμολογημενο τοτε πραγματικα δεν υπαρχει βαση για οποιαδηποτε συζητηση. Πραγματικα απορω με οσους κανουν διακοπες στην ελλαδα οταν με τα ιδια ή και λιγοτερα χρηματα πας σε οποιαδηποτε σχεδον πολη της Ευρωπης, εως και σε τροπικους παραδεισους αν ψαχτεις. Αντε να καταλαβω τους ξενους απο βορειες χωρες που πληρωνουν για να δουν τον ηλιο και τη θαλασσα, και δεν εχουν και οικονομικο θεμα. 

Η αλλη πλευρα του νομισματος που λες, ειναι απλα αυτο που γινεται τοσα χρονια και δεν θελετε ουτε να σκεφτεστε οτι μπορει να χαλασει η πιατσα. Και το 6.7 πολυ ειναι για τις παροχες σε σχεση με τις τιμες αλλα μαλλον πρεπει να πληρωσουμε και το γαλαζιο του ουρανου και να πουμε ευχαριστω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Μου τις έστειλε η ξαδέρφη μου απο Αλιμο

045287-FB-4-C4-C-47-B1-A5-FA-428-E32-B67


DA569-F32-F7-B0-4-C1-F-A1-AA-C294987-AEA

Κι εγώ απο έναν Γρήγορη ηταν 30 άτομα 
 

Αν τηρουν τις αποστασεις ειναι μικρος ο κινδυνος σε εξωτερικο χωρο. Επικινδυνος ειναι ο μαναβης της γειτονιας μου που πιστευει οτι ο ιος ειναι συνωμοσια και πιανει κανα πενταλεπτο κουβεντα στο μισο μετρο με πολλους πελατες στο μαγαζι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dazed είπε

Αν θεωρεις οτι το ελληνικο τουριστικο προϊον δεν ειναι υπερτιμολογημενο τοτε πραγματικα δεν υπαρχει βαση για οποιαδηποτε συζητηση. Πραγματικα απορω με οσους κανουν διακοπες στην ελλαδα οταν με τα ιδια ή και λιγοτερα χρηματα πας σε οποιαδηποτε σχεδον πολη της Ευρωπης, εως και σε τροπικους παραδεισους αν ψαχτεις. Αντε να καταλαβω τους ξενους απο βορειες χωρες που πληρωνουν για να δουν τον ηλιο και τη θαλασσα, και δεν εχουν και οικονομικο θεμα. 

Η αλλη πλευρα του νομισματος που λες, ειναι απλα αυτο που γινεται τοσα χρονια και δεν θελετε ουτε να σκεφτεστε οτι μπορει να χαλασει η πιατσα. Και το 6.7 πολυ ειναι για τις παροχες σε σχεση με τις τιμες αλλα μαλλον πρεπει να πληρωσουμε και το γαλαζιο του ουρανου και να πουμε ευχαριστω.

Είναι υπερτιμολογημένο για τον Έλληνα!

Στα ξένα γραφεία τουρισμού δίνουν πολύ χαμηλότερες τιμές για το ίδιο πακέτο και κάποιοι παρακαλάνε για να τους προτιμήσουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, dazed είπε

Αν θεωρεις οτι το ελληνικο τουριστικο προϊον δεν ειναι υπερτιμολογημενο τοτε πραγματικα δεν υπαρχει βαση για οποιαδηποτε συζητηση. Πραγματικα απορω με οσους κανουν διακοπες στην ελλαδα οταν με τα ιδια ή και λιγοτερα χρηματα πας σε οποιαδηποτε σχεδον πολη της Ευρωπης, εως και σε τροπικους παραδεισους αν ψαχτεις. Αντε να καταλαβω τους ξενους απο βορειες χωρες που πληρωνουν για να δουν τον ηλιο και τη θαλασσα, και δεν εχουν και οικονομικο θεμα. 

Η αλλη πλευρα του νομισματος που λες, ειναι απλα αυτο που γινεται τοσα χρονια και δεν θελετε ουτε να σκεφτεστε οτι μπορει να χαλασει η πιατσα. Και το 6.7 πολυ ειναι για τις παροχες σε σχεση με τις τιμες αλλα μαλλον πρεπει να πληρωσουμε και το γαλαζιο του ουρανου και να πουμε ευχαριστω.

Θα ήθελα να μου πεις σε ποιες χώρες μπορείς να βρεις πάνω κάτω τις ίδιες επιλογές στα ίδια χρήματα.. μιλάμε για καλοκαίρι πάντα..και να σε προλάβω όχι δεν θεωρώ την Ελλάδα το ομορφότερο μέρος του κόσμου και κάτι τέτοια... Η Ελλάδα είναι όμως είναι  οικονομική για τον μεσαίο Ευρωπαίο με πολύ καλές παροχές είναι αυτό που λένε vfm..  πήγαινε καλοκαίρι σε Ιταλία Ισπανία Πορτογαλία και έλα να μου πεις για τιμές σε συνδυασμό με τις παροχές....

Επεξ/σία από harris20
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δίκη μου ταπεινή γνώμη πάντως παιδιά είναι πως μπήκαμε σε μια νέα εποχή πλέον . 
Δεν μιλάω για χαζομάρες του τύπου πως θα παρακολουθούμαστε κανονικά και με τον νόμο πλήρως , από κινητά κτλ γιατί αυτό συμβαίνει αρκετά χρόνια τώρα . Κάπου διάβασα σήμερα μάλιστα πως η Emirates καθιέρωσε εξετάσεις αίματος για όσους ταξιδεύουν στο εξωτερικό και κάπως έτσι λογικά θα προχωρήσουν όλες οι αεροπορικές όταν ξανά σηκωθούν τα αεροπλάνα . 
Πλεον λοιπόν θα είναι όλα πολύ ελεγχόμενα και δεν θα βγαίνει και τσιμουδιά . Γιατί ακόμα κι αν όντως δεν ήταν ιός «δραπέτης» από κάποιο εργαστήριο , ήταν ένα πολύ πετυχημένο κοινωνικό πείραμα . 
Δεν είμαι  συνομοσιολογος αλλά κάποια πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα ήδη.

Μυριζει πολύ παγκοσμιοποίηση όλο αυτό η τουλάχιστον μια καλή ευκαιρία να εκμεταλλευθεί κατ αυτόν τον τρόπο .

Δυσκολευομαι πολύ να φανταστώ ποια θα είναι η κανονικότητα από το φθινόπωρο και μετά μιας και θα είμαστε πάλι στον φόβο νέας έξαρσης .

Και ξέρετε ποιο είναι το πιο παλαβό ; Η μόνη «επανάσταση» που θα μπορούσε να βγει είναι αυτή της θυσίας εκατομυρίων ανθρώπων ... Κι αυτό το αναφέρω για διάφορες άλλες απόψεις που διαβάζω περί ανόσιας αγέλης κτλ ώστε να επιστρέψουμε άμεσα εκεί που ήμασταν .

Ειχαμε που είχαμε αποξενωθεί λόγω τεχνολογίας τα τελευταία χρόνια , ήρθε κι αυτό και μας άλλαξε τα φώτα ...

Θα σας συμβούλευα να ακούσετε το πολύ πρόσφατο «ω γλυκι μου έαρ» των active member και την διαφορετική τους προσέγγιση για την κατάσταση .

Σορυ για το τελευταίο αλλά είμαι φανατικός θαυμαστής των στίχων τους  :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, _kos_tas_ είπε

Στα σούπερ μάρκετ να δείτε τι γίνετε και στα ΑΤΜ σήμερα.Ο κακός χαμός. Στις εκκλησίες και στα μικρά εμπορικά λέει μεταδίδεται ο ιός ενώ στις τράπεζες και στα σούπερ μάρκετ δεν συντρέχει λόγος μετάδοσης του ιού και άρα ολα κανονικά.

Το ΣM ειναι πρωτης αναγκης και οι εκκλησιες οχι.Αν θεωρεις πρωτης αναγκης τις εκκλησιες εγω θεωρω πρωτης αναγκης το γηπεδο και το γυμναστηριο.Μονο που εγω δεν σκουζω σαν ταλιμπαν οπως καποιοι αλλοι να ανοιξουν πριν την ωρα τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μου τις έστειλε η ξαδέρφη μου απο Αλιμο

045287-FB-4-C4-C-47-B1-A5-FA-428-E32-B67


DA569-F32-F7-B0-4-C1-F-A1-AA-C294987-AEA

Κι εξω απο έναν Γρήγορη ηταν 30 άτομα 
 

Τι βλέπουμε εδώ κύριε Βαρούχα;

"Λοιπόν στην πρώτη φάση έχουμε ξεκάθαρη παράβαση του κανονισμού. Οι παίχτες δεν τηρούν τις προβλεπόμενες αποστάσεις και υπάρχει υποψία φράγματος στον αμυντικό στη γωνία. Αν ο επιτιθέμενος πίσω του έπεφτε θα μπορούσε να δωθεί κίτρινη κάρτα και πέναλτι.

Στη δεύτερη φάση δεν καταλαβαίνω γιατί διαμαρτύρεται η ομάδα. Όλοι έχουν τις προβλεπόμενες αποστάσεις και δεν υπάρχει καμία επαφή, άρα καμία παράβαση." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ant_ είπε

Γιατι τοση καουρα με τους τουριστες ολοι εχετε ξενοδοχεια οι ταβερνες που γεμιζουν απο αυτους?

Οχι.Εγω ομως νοικιαζω αυτοκινητα.Επρεπε να δεις τα μουτρα του μηχανικου μου οταν του πα καλο καλοκαιρι τα λεμε του χρονου.Και μετα φαντασου τα μουτρα της ιδιοκτητριας του παιδικου σταθμου οταν τις πει οτι του χρονου δεν θα παει το παιδι του παιδικο.Να συνεχισω?

29 λεπτά πριν, panostom είπε

Εχει θιξει κανεις τη φοροδιαφυγη απο τις τουριστικες επιχειρησεις; 

Οχι. θιξτην εσυ δεν θα παρεξηγηθει αλλα που κολλαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μου τις έστειλε η ξαδέρφη μου απο Αλιμο

045287-FB-4-C4-C-47-B1-A5-FA-428-E32-B67


DA569-F32-F7-B0-4-C1-F-A1-AA-C294987-AEA

Κι εξω απο έναν Γρήγορη ηταν 30 άτομα 
 

Οι καταναλωτικές (διαστρεβλώσεις) συνήθειες δεν κόβονται εύκολα.Η κλασική νοοτροπία του νεοέλληνα.Μεγάλη Παρασκευή για ψώνια; Και τι ψώνια να κάνεις όταν ακόμη και η ψυχολογία είναι σε κατάσταση switch off; Ετοιμάζονται για τρικούβερτα γλέντια όλοι αυτοι; Δηλαδή δεν είσαι σε θέση ώστε να ξέρουν μια εβδομάδα νωρίτερα τι ψώνια θα χρειαστούν για το Πάσχα και να τα κάνουν π.χ. την Μεγάλη Δευτέρα και απλά να αφήσουν μόνο την αγορά κρέατος για την Μεγάλη Παρασκευή;
Τι θα φορτώσουν στα καρότσια;

Και μετά περιμένετε να άρουν τα μέτρα,να ανοίξουν οι καφετέρειες;Ξέρετε τι έχει να γίνει αν π.χ. ανοίγανε οι καφετέρειες στα τέλη του μήνα.Κάθε ημέρα θα είχες συνθήκες εθνικής επετείου-παρελάσεως,όπου οι πάντες είναι εκτός σπιτιού

Μια και μίλησα για παρέλαση,ο Βλαδίμηρος ακύρωσε την μεγάλη παρέλαση της 9ης Μαΐου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Μου τις έστειλε η ξαδέρφη μου απο Αλιμο

045287-FB-4-C4-C-47-B1-A5-FA-428-E32-B67


DA569-F32-F7-B0-4-C1-F-A1-AA-C294987-AEA

Κι εξω απο έναν Γρήγορη ηταν 30 άτομα 
 

Mιλαμε για τραγικοτητες.Μπορουσαν να τα εχουν ψωνισει μια εβδομαδα πριν η να πανε σε ενα μινι μαρκετ....

10 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Η δίκη μου ταπεινή γνώμη πάντως παιδιά είναι πως μπήκαμε σε μια νέα εποχή πλέον . 
Δεν μιλάω για χαζομάρες του τύπου πως θα παρακολουθούμαστε κανονικά και με τον νόμο πλήρως , από κινητά κτλ γιατί αυτό συμβαίνει αρκετά χρόνια τώρα . Κάπου διάβασα σήμερα μάλιστα πως η Emirates καθιέρωσε εξετάσεις αίματος για όσους ταξιδεύουν στο εξωτερικό και κάπως έτσι λογικά θα προχωρήσουν όλες οι αεροπορικές όταν ξανά σηκωθούν τα αεροπλάνα . 
Πλεον λοιπόν θα είναι όλα πολύ ελεγχόμενα και δεν θα βγαίνει και τσιμουδιά . Γιατί ακόμα κι αν όντως δεν ήταν ιός «δραπέτης» από κάποιο εργαστήριο , ήταν ένα πολύ πετυχημένο κοινωνικό πείραμα . 
Δεν είμαι  συνομοσιολογος αλλά κάποια πράγματα είναι πολύ ξεκάθαρα ήδη.

Μυριζει πολύ παγκοσμιοποίηση όλο αυτό η τουλάχιστον μια καλή ευκαιρία να εκμεταλλευθεί κατ αυτόν τον τρόπο .

Δυσκολευομαι πολύ να φανταστώ ποια θα είναι η κανονικότητα από το φθινόπωρο και μετά μιας και θα είμαστε πάλι στον φόβο νέας έξαρσης .

Και ξέρετε ποιο είναι το πιο παλαβό ; Η μόνη «επανάσταση» που θα μπορούσε να βγει είναι αυτή της θυσίας εκατομυρίων ανθρώπων ... Κι αυτό το αναφέρω για διάφορες άλλες απόψεις που διαβάζω περί ανόσιας αγέλης κτλ ώστε να επιστρέψουμε άμεσα εκεί που ήμασταν .

Ειχαμε που είχαμε αποξενωθεί λόγω τεχνολογίας τα τελευταία χρόνια , ήρθε κι αυτό και μας άλλαξε τα φώτα ...

Θα σας συμβούλευα να ακούσετε το πολύ πρόσφατο «ω γλυκι μου έαρ» των active member και την διαφορετική τους προσέγγιση για την κατάσταση .

Σορυ για το τελευταίο αλλά είμαι φανατικός θαυμαστής των στίχων τους  :) 

Ηρεμησε φιλε...Η ανθρωποτητα περασε χειροτερες πανδημιες.Οταν βγει το εμβολιο ολα αυτα θα αποτελουν παρελθον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gordonas είπε

Fake news για άλλη μια φορά.

Ο ΟΟΣΑ δεν μίλησε για ετήσια ύφεση 35% αλλά για πτώση κατά 35% της οικονομικής δραστηριότητας. 

https://popaganda.gr/newstrack/koronoios-meiosi-aep-kata-34-fake-news/

Αν πιστέψουμε τα fake news τότε στον ίδιο πίνακα που η Ελλάδα έχει ύφεση 35%, η Γερμανία έχει ύφεση 30%.

ΕΛΕΟΣ!!!

Επίσης κάτι πολύ βασικό. Οι ημερομηνίες που κοιτάμε για το πότε πήραμε τα μέτρα δεν έχουν καμία σημασία ΜΟΝΕΣ τους.

Όλες χρειάζεται να τις δούμε σε σχέση με τα κρούσματα/νεκρούς σε κάθε χώρα.

Όταν η Ελλάδα έκλεισε τα σχολεία είχε περίπου 20 κρούσματα και 0 νεκρούς. 

Όταν η Ιταλία έκλεισε τα σχολεία είχε 103 νεκρούς!!! Πάνω κάτω, τα ίδια και οι άλλες χώρες.

Ναι ήμασταν τυχεροί γιατί οι βόμβα έσκασε πρώτα σε αυτούς. Αλλά δεν ήμασταν απλώς τυχεροί.

- Είδαμε το τσουνάμι και πήραμε τα απαραίτητα μέτρα με τους κατάλληλους ανθρώπους.
- Δεν κάτσαμε στην παραλία να παίζουμε με το κουβαδάκι μας.
- Δεν επιτρέψαμε να γίνουν χιλιάδες διαδηλώσεις σε όλη την χώρα για την ημέρα της γυναίκας (Ισπανία)
- Δεν κάναμε ημέρα αγκαλιάσματος κινέζων (δήμαρχος Φλωρεντίας)
- Δεν κάναμε τον πρώτο γύρο δημοτικών εκλογών (Γαλλία)
- Δεν είπαμε την ανοησία για ανοσία αγέλης με λιγότερες ΜΕΘ και από αυτές που έχει η Ελλάδα (Αγγλία)
- Δεν είπαμε για ανοσία αγέλης όπως οι Σουηδοί (1.300+ νεκροί και συνεχίζει...)

Δεν ήμαστε ο περιούσιος λαός, δεν καταγόμαστε από τους ΕΛ, ούτε βρήκαμε το φάρμακο κατά του ιού.
Απλά κάναμε 2-3 αυτονόητα πράγματα στην ώρα τους και σωστά. Αυτό, τίποτε παραπάνω.

Σε αυτό έχεις δίκιο. Η φράση κλειδί, που μου/μας ξέφυγε, είναι το initial direct impact. Η οικονομική δραστηριότητα είναι η παραγωγή και η κατανάλωση που είναι ουσιαστικά οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος. Από αυτή βγαίνει το ετήσιο ΑΕΠ στο 12μηνο. 

Η έκθεση γράφει:

Αναφορά σε κείμενο

This  approach  suggests  that  the  initial  direct  impact  of  the  shutdowns  could  be  a  decline  in  the level of output(ΑΕΠ) of between one-fifth to one-quarter(25%) in many economies, with consumers’ expenditure potentially dropping by around one-third(33%).Changes of this magnitude would far outweigh anything experienced during the global financial crisis in 2008-09. This broad estimate only covers the initial direct impact in the sectors involved and does not take into account any additional indirect impacts that may arise.These are only the initial impacts on the level of output. The implications for annual GDP growth will depend on  many  factors,  including  the  magnitude  and  duration  of  national  shutdowns,  the  extent  of  reduced demand for goods and services in other parts of the economy, and the speed at which significant fiscal and  monetary  policy  support  takes  effect. 

Αν έχεις επομένως ~3 μήνες μέτρων με 35% μείωση της οικονομικής δραστηριότητας τότε χοντρικά θα έχεις 9% μείωση του ετήσιου ΑΕΠ. Όσο το υπολογίζει περίπου το ΔΝΤ. Χωρίς λαμβάνονται υπόψη έμμεσες επιπτώσεις, μεταγενέστερη έξαρση αλλά και τυχόν μέτρα αντιμετώπισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...