Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Για τον ξενοδόχο είναι καλύτερο να πας εσύ 5 μέρες με 100€ το βράδυ και να το έχει άλλες 5 να κάθεται.

Δεν ισχύει αυτό. Από το πιο μικρό μπακάλικο στο πιο μικρό χωριό της Ηπείρου ως την πιο μεγάλη πολυεθνική του πλανήτη, δεν σε συμφέρει να έχεις προϊόν αδιάθετο στο ράφι. Σε συμφέρει να ξεπουλάς, να μην προλαβαίνεις την ζήτηση.

Θεωρείς εσφαλμένα ότι το δωμάτιο που «κάθεται» δεν έχει κόστος συντήρησης, πράγμα που δεν ισχύει φυσικά. Συμφέρει να έχεις πάντα φουλ πληρότητα ακόμα κι αν πρέπει να δώσεις δωμάτια σε προσφορές.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Δεν ισχύει αυτό. Από το πιο μικρό μπακάλικο στο πιο μικρό χωριό της Ηπείρου ως την πιο μεγάλη πολυεθνική του πλανήτη, δεν σε συμφέρει να έχεις προϊόν αδιάθετο στο ράφι. Σε συμφέρει να ξεπουλάς, να μην προλαβαίνεις την ζήτηση.

Θεωρείς εσφαλμένα ότι το δωμάτιο που «κάθεται» δεν έχει κόστος συντήρησης, πράγμα που δεν ισχύει φυσικά.

Πάγια τακτική πολλών ξενοδοχείων να κάνουν overbooking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, gordonas said:

Παίδες αν κρίνεται το τουριστικό προϊόν από την Μύκονο και την Σαντορίνη έχετε λάθος. Υπάρχουν καταπληκτικά μέρη για διακοπές με πολύ ανταγωνιστικές τιμές. 140€ το βράδυ για 4κλινο, με πισίνα, πολύ λίγα διαμερίσματα, καινούριο, σε καταπληκτικό μέρος στον ηπειρωτικό κορμό χωρίς να χρειαστεί να μπλέξεις με καράβια, σε ελάχιστα μέρη στον κόσμο βρίσκεις. Και σε 20 λεπτά να πηγαίνεις σε μια από τις ομορφότερες παραλίες της Ευρώπης και του κόσμου.

Πάμφθηνη είναι η Ελλάδα το καλοκαίρι. Πάμφθηνη. Εξαίρεση η Μύκονος, η Σαντορίνη και ίσως 1-2 νησιά ακόμα που μου διαφεύγουν.

Οι μόνοι τουρίστες που θα έχει η χώρα απο εδώ και πέρα θα είναι οι Π.Ε.Π
Αντι να σκέφτεστε το τουριστικό προιόν θα ήταν καλύτερο να σκέφτεστε που θα βρει το κράτος απο τον Σεπτέμβρη και μετά, τα χρήματα για να πληρώνει μισθούς και συντάξεις.Δεν έχετε καταλάβει προς τα που οδεύουμε.Θα πρέπει να αρχίσετε να σκέφτεστε τι θα γίνει με τα κόκκινα δάνεια,όπως και επίσης να σκέφτεστε πως απο την 1 Μαιου θα σταματούσε η προστασία της πρώτης κατοικίας κάτι το οποίο έχει παγώσει λόγω κορωναιού

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, G.TH. είπε

Αυτό το γνωρίζεις ή το υποθέτεις;

Αν η χώρα μας είχε στρατιωτικές βάσεις και πράκτορες σε ολόκληρο τον πλανήτη τα τελευταία 100 χρόνια, κάτι θα είχαμε ακούσει δεν νομίζεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες δεν διαβάζω καθόλου τα τεκταινόμενα λόγω χειρουργείοθ στο ενα μάτι. Άκουσα στην ΕΡΤ πριν λίγο κάτι για 4500 νεκρούς στις ΗΠΑ εχτές. Τώρα μπήκα λίγο στο worldometer και βλέπω 1200 νεκροί στην Κινα. Τι γίνεται..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, archer100 είπε

330.000.000

Στρογγυλα, 1/10.000

4 λεπτά πριν, n4Mal είπε

Αν η χώρα μας είχε στρατιωτικές βάσεις και πράκτορες σε ολόκληρο τον πλανήτη τα τελευταία 100 χρόνια, κάτι θα είχαμε ακούσει δεν νομίζεις?

Οι πράκτορες τους δεν φημίζονται για την αποτελεσματικότητα τους.

ΜΟΝΟ, στις ταινίες.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τις ουρές στα ΣΜ και δεν γκρινιάζω.  Δυστυχώς η οικογένειά μου τα ίδια κάνει.

Λίγο πριν γίνει το lock down είχα ενημερώσει το σπίτι μου να κάνει αποθήκη για 2 εβδομάδες τουλάχιστον.  Η αλήθεια είναι ότι (μεγάλοι) πελάτες μου γέμιζαν κελάρι για 120 μέρες - και η  έννοια τους ήταν ότι θα μειωθούν οι εισαγωγές evian...

Σπίτι μου λοιπόν μόλις έφερα 2 αλεύρια παραπάνω, άρχισε η γρίνια - "που να τα βάλω" κλπ.  Όσο και να θες σε ένα μικρό σπίτι που έχει περιορισμένους χώρους αποθήκευσης και συντήρησης είναι αδύνατον να στοκάρεις.  Άσε που λαχανικά, γάλατα κλπ δεν κρατάνε.  Πόσο τόνο καπνιστό να πάρω; - μικρός θυμάμαι είχαμε παστά ψάρια και σύκα λιαστά, τυρί σε πιθάρια (και ψυγείο πάγου).

Η νοοτροπία των γυναικών που κρατάνε τα σπίτια της οικογένειάς μου δεν έχουν μάθει να αποθηκεύουν.  Το ΣΜ είναι στα 100μ ότι θέλω πάω και το παίρνω.  Η μάνα μου έκανε πρόγραμμα και πήγαινε 1 φορά την εβδομάδα ΣΜ και γέμιζε 3 καρότσια (5μελή) + λαϊκή.

Λόγω δουλειάς κάθε μέρα είμαι έξω - κάθε μέρα τηλέφωνο στο σπίτι μήπως λείπει κάτι να σταματήσω να τω πάρω.  Χτες μόλις γύρισα μου λέει θέλει χασάπη - περιττό να πω ότι κοιμήθηκα καναπέ το βράδυ.  Και σήμερα μου λέει να πάω πάλι χασάπη να πάρω ένα κοτόπουλο που δεν είχε χτες ...  Ευτυχώς κάνω καλό ύπνο στον καναπέ.

Όσο για τον τουρισμό και την οικονομία - δεν λένε να καταλάβουν οι δικοί μου ότι η δουλειά μου εξαρτάται από αυτόν - είμαι λέει τεχνικός.  Ναι, αλλά δουλεύω σε τουριστικές εφαρμογές και έχω να πληρωθώ από τον Ιανουάριο.  Και βλέπω να πάει η χρονιά για φούντο - και ίσως και του χρόνου.  Και λόγω καλής περσινής χρονιάς περιμένω ένα τεράστιο αγγούρι φόρο + ΕΝΦΙΑ.  

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, n4Mal είπε

Αν η χώρα μας είχε στρατιωτικές βάσεις και πράκτορες σε ολόκληρο τον πλανήτη τα τελευταία 100 χρόνια, κάτι θα είχαμε ακούσει δεν νομίζεις?

Επειδή δεν το γνωρίζεις εσύ, δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...