Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Apoll είπε

Εικασία των δημοσιογράφων, γιατί ενώ το λέει καθαρά μάσκες μόνο για τους εργαζόμενους στα super market το κάνανε σε όλους. Το γιατί είναι γνωστό. Δεν μπορούν να χωρίσουν 2 γαϊδουριών άχυρα. 

ρε πστη μου είναι και της θεωρητικής κατεύθυνσης υποτίθεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, logistoulis είπε

ξαναρωτάω είπε κάπου η κυβέρνηση ότι θα ΠΡΕΠΕΙ να φοράμε μάσκα ως πελάτες εκτός από τα κομμωτήρια και νυχάδικα και γενικά όπου παίζει επαφή; 

Δυστυχώς ναι. Με πίνακα που έδειξαν χθες. Δες εδώ . Έχει στον πίνακα υποχρέωση για όλα όσα ανοίξουν στις 4 μαίου (και λιανικής) υποχρέωση μάσκας προσωπικού και πελατών. (Με τίτλο Ιδιαίτερα Μέτρα Τήρησης Αποστάσεων και Ελαχίστων Χώρων 1ο Στάδιο 4 μαιου, γράφει όλους τους καδ από δίπλα).

Είναι σωστός και ο πίνακας που έβαλες (πάλι από δελτίο τύπου), αλλά μάλλον τον αναθεώρησαν γιατί όταν τα έλεγε αναλυτικά ο Σκέρτσος, τα είπε διαφορετικά.

Για το θέμα της μάσκας, μίλησε στον αντ1 το πρωί ο υφυπουργός και είπε «Προβλέπονται αυστηρά μέτρα για εργαζόμενους και πελάτες, με υποχρεωτική χρήση μάσκας στα καταστήματα και στους κλειστούς χώρους (σημ: όπως και στα ταξί και στα ΜΜΜ), από όλους και επιπλέον με γάντια και άλλα είδη προστασίας από το προσωπικό, αλλά και απολύμανσης των χώρων και των αντικειμένων που χρησιμοποιούνται πχ. στα κομμωτήρια, όπου οι πελάτες θα πηγαίνουν μόνο με ραντεβού, προς αποφυγή συνωστισμού», συμπλήρωσε ο κ. Παπαθανάσης .

Επεξ/σία από 1comment
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Στην ισπανική γρίπη το 2ρο κύμα ήταν το πιο θανατηφόρο.

κοιτάζω προσδόκιμο ζωής γύρω από την ισπανική γρίπη και είδα νούμερα ΗΒ και από κει που ήταν 54 έτη το 1916-7 έπεσε στα 47 το 1918 και ανέβηκε πάλι στα 54έτη το 1920

άρα σοβαρό πλήγμα

 

βέβαια τώρα το προσδόκιμο ζωής είναι στο διάολο συγκριτικά

 

απλά οι "μεγάλοι" της ισπανικής γρίπης ήταν ποιοι οι 40 και οι 50; 

 

συγκρίνουμε τελείως ανόμοια πράγματα, ούτε ο μέσος άνθρωπος τότε ήταν στην καλή κατάσταση που είμαστε εμείς (και ας είμαστε πιο φλούφληδες) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, *nenya* είπε

Το block βοηθάει πολύ, ψάχτε το, αλήθεια ;)

Αυτό είναι πολύ καλή λύση, αλλά έτσι αποκτούν ανοσία της αγέλης και βλέπουμε τα αποτελέσματα καθημερινά. Για όσους δεν έχουν καταλάβει ΑΝ μπει πρόστιμο για τη μη χρήση μασκών μιλάμε για αδιανόητες καταστάσεις. Εγώ προσωπικά θα φορούσα μαντήλι ή χαρτοπετσέτα και θα πήγαινα να έβηχα παντού όλη μέρα. Υποβαθμίζουν ξανά τη δημόσια υγεία και σου λένε "αν θες να προφυλαχτείς πλερώ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, mmmpii said:

Αγόρι μου τι λες? Δεν είναι υποχρεωτικό να φοράς κράνος. Είναι υποχρεωτικό να φοράς κράνος όταν οδηγείς μηχανή. Δε σε υποχρεώνει κανείς να έχεις μηχανή. Το δικαίωμα της μετακίνησης το κράτος στο προσφέρει με τα ΜΜΜ αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να έχεις μηχανή. Να φοράς μαγιό σε παραλία δεν είναι υποχρεωτικό σε όλη την Ελλάδα. Υπάρχουν παραλίες γυμνιστών για αυτούς που θέλουν να κολυμπούν με το τσουτσούνι έξω. Ασφάλεια αυτοκινήτου πληρώνεις ΟΤΑΝ έχεις αυτοκίνητο. Δε σε υποχρεώνει κανείς να έχεις αυτοκίνητο.
 

αγόρινα μου

κανεις δε σε υποχρεώνει να φοράς μάσκα όταν χεζεις στη τουαλέτα σου αλλά μόνο όταν πας κάπου

Πόσες "απιστευτιές" θα διαβάσω πάλι στο insomnia, πόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κάποιος ότι υπποχρεωτικό <> δωρεάν.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ντόρο με τις μάσκες δεν τον καταλαβαινω,ο ιός είναι airborne.ολοι απαραίτητα σε κλειστούς χώρους πρέπει να φοράμε για να προστατέψουμε τους δικούς μας ανθρώπους πρώτα και την υγεια μας.εδω τα συζητούσαμε από τον Μάρτιο για τις μάσκες και οι περισσότεροι ήδη φορούσαμε.

Θα βγει φάρμακο και εμβόλιο και θα ηρεμήσουμε.μεχρι τέλος του χρόνου φάρμακο θα χουμε πιστευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Αγόρι μου τι λες? Δεν είναι υποχρεωτικό να φοράς κράνος. Είναι υποχρεωτικό να φοράς κράνος όταν οδηγείς μηχανή. Δε σε υποχρεώνει κανείς να έχεις μηχανή. Το δικαίωμα της μετακίνησης το κράτος στο προσφέρει με τα ΜΜΜ αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να έχεις μηχανή. Να φοράς μαγιό σε παραλία δεν είναι υποχρεωτικό σε όλη την Ελλάδα. Υπάρχουν παραλίες γυμνιστών για αυτούς που θέλουν να κολυμπούν με το τσουτσούνι έξω. Ασφάλεια αυτοκινήτου πληρώνεις ΟΤΑΝ έχεις αυτοκίνητο. Δε σε υποχρεώνει κανείς να έχεις αυτοκίνητο.
 

Η ιδια σκεψη που εκανα και εγω για ταξιδι στο εξωτερικο. Αν σε υποχρεωνει πριν ταξιδεψεις να κανεις τεστ για να δουν αν εχεις τον ιο, τοτε θα πρεπει να γινεται δωρεαν και οχι να χρεωνεσαι 9 κατοσταρικα αν εισαι οικογενεια με παιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vforvaggelis είπε

Η ιδια σκεψη που εκανα και εγω για ταξιδι στο εξωτερικο. Αν σε υποχρεωνει πριν ταξιδεψεις να κανεις τεστ για να δουν αν εχεις τον ιο, τοτε θα πρεπει να γινεται δωρεαν και οχι να χρεωνεσαι 9 κατοσταρικα αν εισαι οικογενεια με παιδι.

Δε σε υποχρεώνει κανείς να ταξιδεψεις όμως.

Το κόστος των αποφάσεων σου είναι δικό σου.

* δε λέω ότι θα μου άρεσε ούτε ότι πιστεύω ότι θα είχε κάποιο ιδαίτερο νοημα το παραπάνω τεστ, απλά η λογική "είναι υποχρεωτικό το τέστ άρα πρέπει να μου το παρέχεις δωρεάν" είναι μια χαζομάρα.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δυστυχώς ναι. Με πίνακα που έδειξαν χθες. Δες εδώ . Έχει στον πίνακα υποχρέωση για όλα όσα ανοίξουν στις 4 μαίου (και λιανικής) υποχρέωση μάσκας προσωπικού και πελατών. (Με τίτλο Ιδιαίτερα Μέτρα Τήρησης Αποστάσεων και Ελαχίστων Χώρων 1ο Στάδιο 4 μαιου, γράφει όλους τους καδ από δίπλα).

Είναι σωστός και ο πίνακας που έβαλες (πάλι από δελτίο τύπου), αλλά μάλλον τον αναθεώρησαν γιατί όταν τα έλεγε αναλυτικά ο Σκέρτσος, τα είπε διαφορετικά.

Για το θέμα της μάσκας, μίλησε στον αντ1 το πρωί ο υφυπουργός και είπε «Προβλέπονται αυστηρά μέτρα για εργαζόμενους και πελάτες, με υποχρεωτική χρήση μάσκας στα καταστήματα και στους κλειστούς χώρους (σημ: όπως και στα ταξί και στα ΜΜΜ), από όλους και επιπλέον με γάντια και άλλα είδη προστασίας από το προσωπικό, αλλά και απολύμανσης των χώρων και των αντικειμένων που χρησιμοποιούνται πχ. στα κομμωτήρια, όπου οι πελάτες θα πηγαίνουν μόνο με ραντεβού, προς αποφυγή συνωστισμού», συμπλήρωσε ο κ. Παπαθανάσης .

κοίτα αυτό το μήνα που πέρασε βλέπω ένα σωρό αντικρουώμενους νόμους και ανακοινώσεις και αοριστίες στο δικό μου κομμάτι οπότε δεν μου κάνει εντύπωση αυτή η παρανόηση

 

ας βγουν να το εξηγήσουν 

 

και αν το πάμε με αυτό που βλέπουμε στον συγκεκριμένο πίνακα εγώ καταλαβαίνω ότι αν πάω να αγοράσω μητρική θα πρέπει να φοράω, αν πάω να πάρω γάλα όχι γιατί δεν αναγράφεται ο συγκεκριμένος καδ

 

ας βγάλουν μια πνπ να τελειώνουμε

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κοιτάζω προσδόκιμο ζωής γύρω από την ισπανική γρίπη και είδα νούμερα ΗΒ και από κει που ήταν 54 έτη το 1916-7 έπεσε στα 47 το 1918 και ανέβηκε πάλι στα 54έτη το 1920

άρα σοβαρό πλήγμα

βέβαια τώρα το προσδόκιμο ζωής είναι στο διάολο συγκριτικά

απλά οι "μεγάλοι" της ισπανικής γρίπης ήταν ποιοι οι 40 και οι 50; 

συγκρίνουμε τελείως ανόμοια πράγματα, ούτε ο μέσος άνθρωπος τότε ήταν στην καλή κατάσταση που είμαστε εμείς (και ας είμαστε πιο φλούφληδες) 

Ούτε αντιβιοτικά υπήρχαν ρε συ τι να λέμε.αλλα χτύπαγε πολυ τούς νέους η ισπανική γρίπη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Αυτό είναι πολύ καλή λύση, αλλά έτσι αποκτούν ανοσία της αγέλης και βλέπουμε τα αποτελέσματα καθημερινά. Για όσους δεν έχουν καταλάβει ΑΝ μπει πρόστιμο για τη μη χρήση μασκών μιλάμε για αδιανόητες καταστάσεις. Εγώ προσωπικά θα φορούσα μαντήλι ή χαρτοπετσέτα και θα πήγαινα να έβηχα παντού όλη μέρα. Υποβαθμίζουν ξανά τη δημόσια υγεία και σου λένε "αν θες να προφυλαχτείς πλερώ"

Γιατί δεν παίρνεις μια πάνινη με ένα ευρώ να ξεμπερδεύεις; Δεν σε υποχρεώνει να προστατευτείς 99% αλλά σε υποχρεώνει αν είσαι στο λεωφορείο και βήξεις να μην φύγει η ροχάλα στα 3 μέτρα. Φυσικό είναι να έχει και πρόστιμο αν κρίνουν ότι βοηθάει αυτό να μην κολλήσει κάποιος άλλος. Δεν βλέπω που είναι το περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lionheart20 είπε

Ούτε αντιβιοτικά υπήρχαν ρε συ τι να λέμε.αλλα χτύπαγε πολυ τούς νέους η ισπανική γρίπη.

καλά αυτοί βέβαια ήταν και σε πόλεμο γενικά δεν ήταν καλοζωισμένοι..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε σε υποχρεώνει κανείς να ταξιδεψεις όμως.

Το κόστος των αποφάσεων σου είναι δικό σου.

* δε λέω ότι θα μου άρεσε ούτε ότι πιστεύω ότι θα είχε κάποιο ιδαίτερο νοημα το παραπάνω τεστ, απλά η λογική "είναι υποχρεωτικό το τέστ άρα πρέπει να μου το παρέχεις δωρεάν" είναι μια χαζομάρα.

Αν τα εισιτηρια ειναι κλεισμενα εδω και 2 εβδομαδες;

Εγω οταν τα εκλεισα δεν υπηρχε καμια τετοια οδηγια, αν υπαρξει αυτη η οδηγια ειτε θα μπορω να ακυρωσω και να παρω τα λεφτα μου πισω ειτε να μου το κανουν δωρεαν. Ναι;

Επεξ/σία από vforvaggelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

κοίτα αυτό το μήνα που πέρασε βλέπω ένα σωρό αντικρουώμενους νόμους και ανακοινώσεις και αοριστίες στο δικό μου κομμάτι οπότε δεν μου κάνει εντύπωση αυτή η παρανόηση

ας βγουν να το εξηγήσουν 

και αν το πάμε με αυτό που βλέπουμε στον συγκεκριμένο πίνακα εγώ καταλαβαίνω ότι αν πάω να αγοράσω μητρική θα πρέπει να φοράω, αν πάω να πάρω γάλα όχι γιατί δεν αναγράφεται ο συγκεκριμένος καδ

ας βγάλουν μια πνπ να τελειώνουμε

Λογικά δεν θα βγάλουν υπουρ. αποφάσεις για όλα γενικότερα; Όπως έκαναν με την επιβολή των μέτρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...