Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Λογικά δεν θα βγάλουν υπουρ. αποφάσεις για όλα γενικότερα; Όπως έκαναν με την επιβολή των μέτρων.

κανονικά έτσι πρέπει δεν κυβερνάς με power point 

βέβαια να δεις τι γέλιο ρίχνω ακόμα και σήμερα με τα voucher που κατάργησαν (?) και τα 800αρια των επιστημόνων.. ευτυχώς έκλεισαν οι υποβολές 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lovesucks είπε

Ως μαμά δεν μ"αρέσει να βλέπω τα παιδιά μου άρρωστα.Πόσο μάλλον να κολλήσουν έναν ιό που και σύ ο ίδιος έχεις γράψει εδώ μέσα επανειλημμένως πως είναι άγνωστος,κάθε μέρα αλλάζουν τα δεδομένα,δεν απειλεί μόνο ηλικιωμένους κ ευπαθείς,διασωληνώνονται 20χρονοι κ.α...

Δηλαδή αν αύριο ή σήμερα το απόγευμα ανακοινώσει ο κ.Τσιόδρας πως υπάρχει μετάλλαξη που στέλνει κ τα παιδιά αδιάβαστα στις εντατικές με πνευμονίες εσύ τι θα κάνεις;;;τι θα πεις;;;θα μου πεις μπράβο που ήθελα να προφυλάξω τα παιδιά μου;

Ε δεν μπορώ να καταλάβω κ γω.. από πότε το να θέλει ένας γονέας το καλύτερο για τα παιδιά του γίνεται θέμα αρνητικού σχολιασμού;;;

Σαν μάνα ναι προτεραιότητά μου είναι τα παιδιά!!!κ δεν επιδέχεται κανέναν αρνητικό σχολιασμό αυτό!!!!και δεν χρειάζεται να ναι κάποιος επιστήμονας για να το καταλάβει αυτό.

Κ το αν νοιαζόμαστε για τους γονείς μας άσε να το ξέρουμε εμείς καλύτερα.

Γενικά απ"ότι κατάλαβα εδώ μέσα για τους περισσότερους  είναι "κακό " να νοιαζόμαστε για τον άνθρωπο κ να θέλουμε να προλάβουμε τα χειρότερα .

Οπότε όπως είπαν κ οι κύριοι χτες το βράδυ είναι στο χέρι του καθενός μας πλέον το πως θα κινηθούμε.

Πάντως το χω απορία ..Πόσοι από εδώ μέσα που έχετε παιδιά( κ θεωρείτε υπερβολικούς αυτούς που θέλουν  να προστατέψουν ΚΑΙ τα παιδιά τους από τον ιό,)θα στέλνατε τα δικά σας σχολείο αν ξέρατε πως υπάρχει επιβεβαιωμένο κρούσμα.....

Ο φόβος για τα παιδιά, με τα δεδομένα που έχουμε, είναι παράλογος.

Τα δεδομένα μπορεί να αλλάξουν και για τον παιδικό καρκίνο, δεν λειτουργούμε με υποθέσεις. 

Σε πολλά εκατομμύρια κρούσματα σε όλο τον κόσμο έχουν πεθάνει τόσα λίγα παιδιά που δεν δίνουν ούτε ποσοστό επί της %. 

Για όλους τους γονείς είναι προτεραιότητα τα παιδιά. Ο φόβος όμως που εκφράζεται για αυτά ενώ δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ δεδομένο, δεν έχει λογική.

Είναι υπέροχο να νοιάζεσαι για τον άνθρωπο. Είναι δυστυχία να ζεις φοβούμενος και την σκιά σου. 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, mmmpii said:

Αυτό είναι πολύ καλή λύση, αλλά έτσι αποκτούν ανοσία της αγέλης και βλέπουμε τα αποτελέσματα καθημερινά. Για όσους δεν έχουν καταλάβει ΑΝ μπει πρόστιμο για τη μη χρήση μασκών μιλάμε για αδιανόητες καταστάσεις. Εγώ προσωπικά θα φορούσα μαντήλι ή χαρτοπετσέτα και θα πήγαινα να έβηχα παντού όλη μέρα. Υποβαθμίζουν ξανά τη δημόσια υγεία και σου λένε "αν θες να προφυλαχτείς πλερώ"

Δε νομίζω ότι σου λένε αυτό. Σου λένε αν βάζεις σε κίνδυνο τους υπόλοιπους πλερω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ant_ είπε

Φυσικα και θα επρεπε οι μασκες να ειναι δωρεαν απο την στιγμη που σου βαζουν προστιμο

μιλαμε για αυξηση 100% του κοστους στα μμμ  (1 ευρω το εισιτηριο+1 ευρω μασκα)

με την λογικη σου ουτε επιδοματα ανεργιας θα επρεπε να δινονται επειδη παλι τα πληρωνουμε εμεις με την φορολογια

τουλαχιστον σε αυτην την περιπτωση υπαρχει επιστροφη στην κοινωνια των χρηματων που δινει σαν φορο

αν δεις που πηγαινει το δημοσιο χρημα στο 90% δεν υπαρχει επιστροφη  (απο το να παρουν νεα επιπλα στα γραφεια τους μεχρι υπερετιμολογημενα εργα)

Στις αγορές προϊόντων υπάρχει σχεδόν παντού επιστροφή. Δεν θα κάνουμε μακρο-οικονομία όμως. 

Πρόστιμο σου βάζουν και για το κράνος. Σου το δίνει το κράτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

καλά αυτοί βέβαια ήταν και σε πόλεμο γενικά δεν ήταν καλοζωισμένοι..

Πρέπει να προσέξουμε το δεύτερο κύμα.εχουμε 3 μεταλλάξεις μέχρι στιγμής που εδώσαν κάποια έξτρα συμπτώματα,απώλεια όσφρησης,θέμα με τα νεφρά,καρδιά,κλπ.ελπιζω να εξασθενήσει σε επόμενη μεταλλάξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

bad luck

Τι λες ρε φιλε;

Αυτο τωρα ειναι επιχειρημα;

Θα πρεπει ειτε να μου δινει την επιλογη να παρω τα λεφτα μου πισω ειτε να μου κανει το τεστ δωρεαν. Ακου λεει bad luck! Τι αλλο θα διαβασουμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vforvaggelis είπε

Τι λες ρε φιλε;

Αυτο τωρα ειναι επιχειρημα;

Θα πρεπει ειτε να μου δινει την επιλογη να παρω τα λεφτα μου πισω ειτε να μου κανει το τεστ δωρεαν. Ακου λεει bad luck! Τι αλλο θα διαβασουμε!!!

καλά, οκ , συμφωνώ

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας στον ΑΝΤ1 και την εκπομπή «Καλημέρα Ελλάδα», ο παθολόγος-λοιμωξιολόγος του ΑΧΕΠΑ και διευθυντής Παθολογικής, Παναγιώτης Καολλάρας, αναφέρθηκε σε τρία περιστατικά με ασθενείς παιδιά, τα οποία, όπως είπε, νοσηλεύτηκαν, πήγαν καλά, πήγαν σπίτι τους, είναι άριστα στην υγεία τους, δεν έχουν κανένα πρόβλημα ιατρικό ή εργαστηριακό, αλλά οι εξετάσεις που κάνουν δείχνουν ότι ακόμα έχουν τον ιό!

Όπως είπε ο λοιμωξιολόγος, τα τρία αυτά παιδιά νοσούν συνολικά για 55 μέρες. Όπως όμως διευκρίνισε, αυτό δε σημαίνει ότι τον μεταδίδουν, όπως εκτίμησε ο ίδιος προσωπικά. Αλλά ο ιός ανιχνεύεται στις εξετάσεις που γίνονται και για αυτό το λόγο είναι σε καραντίνα στο σπίτι τους”.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Πρέπει να προσέξουμε το δεύτερο κύμα.εχουμε 3 μεταλλάξεις μέχρι στιγμής που εδώσαν κάποια έξτρα συμπτώματα,απώλεια όσφρησης,θέμα με τα νεφρά,καρδιά,κλπ.ελπιζω να εξασθενήσει σε επόμενη μεταλλάξη

Η απώλεια όσφρησης/γευσης πάντως συνηθισμένο και στη γρίπη όμως έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Kostasspil said:

Δε νομίζω ότι σου λένε αυτό. Σου λένε αν βάζεις σε κίνδυνο τους υπόλοιπους πλερω 

Α δηλαδή όταν ένα μήνα πριν λέγανε μη φοράτε μάσκες, δε βάζαμε σε κίνδυνο τους υπόλοιπους? Ή δύο μέτρα δύο σταθμά?
 

27 minutes ago, DrLo said:

αγόρινα μου

κανεις δε σε υποχρεώνει να φοράς μάσκα όταν χεζεις στη τουαλέτα σου αλλά μόνο όταν πας κάπου

Πόσες "απιστευτιές" θα διαβάσω πάλι στο insomnia, πόσο δύσκολο είναι να καταλάβει κάποιος ότι υπποχρεωτικό <> δωρεάν.

...

Η τουαλέτα είναι ιδιωτικός χώρος που έχω κάποια δικαιώματα. Το έξω είναι δημόσιος χώρος που επίσης έχω πάλι κάποια δικαιώματα. Δε μίλησε κανείς ότι υποχρεωτικό == δωρεάν. Μίλησε ότι δημόσια υγεία == δωρεάν στην Ελλάδα, άρα υπάρχουν κάποιες διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Η ζωή μας άλλαξε και θα κάνει πολυ καιρό να επανέλθει εκει που ηταν.

Οσο πιο νωρίς το πάρουμε απόφασης τόσο καλύτερα. 

με την πείνα που θα πέσει ποιος νοιάζεται για τον όποιο ιό; 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η απώλεια όσφρησης/γευσης πάντως συνηθισμένο και στη γρίπη όμως έτσι δεν είναι;

Στον covid δεν ήταν όμως μετά την πρώτη μετάλλαξη έγινε, την απώλεια την έχεις χωρίς να έχεις μπούκωμα στη μύτη για 10 με 12 μέρες απ ότι διαβαζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...