Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω καταλάβει που είναι τελικά υποχρεωτική η μάσκα και που όχι, και βλέπω ότι πολλοί δεν ξέρουν. Ελπίζω να αποσαφηνιστεί γρήγορα.

Στο θέμα με τις μάσκες μιας χρήσης τώρα, υπάρχει κανένας λόγος να μην την ξαναχρησιμοποιήσω αφού την αφήσω στον ήλιο καμιά ώρα να τα σκοτώσει όλα?

Σίγουρα μετά από καιρό θα μπορούσε να αρχίσει να φθείρεται και να χαλάει το υλικό της, αλλά για 2-3 μέρες πχ δεν παίζει να υπάρχει τέτοιο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι εξισώνει κάποιος το κράνος μηχανής με την μάσκα με ξεπερνάει. Εκτός αν αγοράζει νέο κράνος κάθε 3-4 ώρες συνεχόμενης χρήσης και πετάει το παλιό σύμφωνα με τα specifications.

Επίσης το να σε υποχρεώνει το κράτος σε μάσκα σε super market, χωρίς να στην παρέχει δωρεάν, με ξεπερνάει. Γιατί σε αντίθεση με την μηχανή, το super market είναι είδος πρώτης ανάγκης (και αυτός άλλωστε είναι ο λόγος που πριν 1 μήνα δεν έκλεισαν τα super market αλλά αντίθετα απαγορεύτηκαν όλες οι περιττές μετακινήσεις, και μαζί και οι βόλτες με την μηχανή).

Αν προσθέσεις την αισχροκέρδεια στις μάσκες δένει το γλυκό (δεν θυμάμαι ξαφνικά να δεκαπλασιάστηκαν οι τιμές στα κράνη). Άλλα κράτη δίνουν δωρεάν στους πολίτες, άλλα κράτη βάζουν πλαφόν στις τιμές, στην Ελλάδα πετάμε χαρταετό για να βγει απόσβεση στην επένδυση του κολλητού του τάδε πολιτικού.

Τέλος, αν αναλογιστείς ότι έλεγαν οι υπεύθυνοι σχετικά με τις μάσκες τις προηγούμενες εβδομάδες και τι λένε τώρα, και μάλιστα χωρίς κανείς να βγαίνει να λέει ξεκάθαρα γιατί η στροφή 180 μοιρών σε όσα λένε, καταλαβαίνεις ότι έχεις μπλέξει δυστυχώς.

ΥΓ: Υποχρεωτική χρήσης μάσκας στην εκκλησία και 150 ευρώ πρόστιμο; Αριθμός πιστών ανάλογα με τα τετραγωνικά του κάθε ναού; Πώς θα κοινωνά ο πιστός με την μάσκα;

  • Like 16
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε σε υποχρεώνει κανείς να ταξιδεψεις όμως.

Το κόστος των αποφάσεων σου είναι δικό σου.

* δε λέω ότι θα μου άρεσε ούτε ότι πιστεύω ότι θα είχε κάποιο ιδαίτερο νοημα το παραπάνω τεστ, απλά η λογική "είναι υποχρεωτικό το τέστ άρα πρέπει να μου το παρέχεις δωρεάν" είναι μια χαζομάρα.

Από τη στιγμή που μου επιβάλεις κάτι, πρέπει να βρεις και τον τρόπο να είναι οικονομικό. Και ειδικά όταν θα πρέπει να γίνεται μαζικά. Το κακό είναι ότι περιορίζοντας συνέχεια τη μετάδοση του ιού δεν επιτυγχάνεται ανοσία. Και εμείς δεν είμαστε Κίνα να κόβουμε λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

για αυτό τι ακριβώς έκαναν; 

Επιδότηση σε ΜΜΕ? Βλέπεις για 2 ώρες και θες να κλάψεις, να σκοτώσεις κόσμο, να γελάς μέχρι δακρύων. Πήγαινε σινεμά μετά εσύ, πιο ολοκληρωμένη εμπειρία δε θα βρεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Επιδότηση σε ΜΜΕ? Βλέπεις για 2 ώρες και θες να κλάψεις, να σκοτώσεις κόσμο, να γελάς μέχρι δακρύων. Πήγαινε σινεμά μετά εσύ, πιο ολοκληρωμένη εμπειρία δε θα βρεις.

εγώ πάντως ένα θερινό σινεμά ελπίζω να το χτυπήσω στον ιούνιο 

δεν με νοιάζει καν τι θα δείχνει 

προς το παρόν θα απολαύσω τη θάλασσα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπουμε πάντως που οδηγει το ανεύθυνο ανούσιο και κατά κάποιο τροπο ανεκπαιδευτο κράτος.

Σου επιβάλει την χρήση μάσκας σε κάποιους χώρους, με προστιμο μάλιστα 150€ αν δεν φοράς ασχέτως αν έχεις η δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις και μάσκες  εκτός όλων των αλλων και χωρίς να υπολογίζουν ότι οι περισσότεροι έχουν μείνει χωρίς λεφτά, κάποιοι είναι απολυμένοι κάποιοι άνεργοι, όλοι αυτοί πρέπει να βρουν λεφτά για μάσκες ακόμη και ο άνεργος που θα ψάχνει για δουλειά και θα πρέπει να κυκλοφορεί με σκοπό την εξεύρεση εργασίας.

Βέβαια καμία αναφορά για δωρεάν διάθεση μάσκας η τουλάχιστον την επιβολή πλαφόν στις τιμές.

Που μας οδηγεί αυτό;

Στην χρήση μάσκας λανθασμένα, μόνο και μονο για να μην φάμε πρόστιμο. Όχι ομως για τον σκοπό του μέτρου να προστατεύονται όλοι από τον ιό.

Η χρήση υφασμάτινης μάσκας δεν βοηθάει Αλλά δεν θα σου κόψουν πρόστιμο οποτε ας βάλουμε υφασμάτινη, η χρήση της ίδιας μάσκας μιας χρήσης αφού έχει ξαναφορεθει δεν βοηθάει ουσιαστικά ΑΛΛΑ δεν θα μου κόψουν πρόστιμο κοκ.

Επεξ/σία από rosgr100
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Η χρήση υφασμάτινης μάσκας δεν βοηθάει Αλλά δεν θα σου κόψουν πρόστιμο οποτε ας βάλουμε υφασμάτινη, η χρήση της ίδιας μάσκας μιας χρήσης αφού έχει ξαναφορεθει δεν βοηθάει ουσιαστικά ΑΛΛΑ δεν θα μου κόψουν πρόστιμο κοκ.

Πέστο αυτό στη Βέλγικη κυβέρνηση που παρήγγειλε 13 εκατομμύρια μάσκες (όσες και ο πληθυσμός) υφασμάτινες και θα τις διανείμει δωρεάν.

42 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ πάντως ένα θερινό σινεμά ελπίζω να το χτυπήσω στον ιούνιο 

δεν με νοιάζει καν τι θα δείχνει 

προς το παρόν θα απολαύσω τη θάλασσα 

Σινεμά τελευταία φορά που πήγα το φετινό χειμώνα κόλλησα ίωση (από άτομο που ήξερε από ότι φαινόταν ότι ήταν άρρωστο, αφού είχε καταρροή και βήχα).

Τώρα που ανακάλυψα και το Netflix σιγά μην ξαναπάω σινεμά.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, skiabox είπε

Πέστο αυτό στη Βέλγικη κυβέρνηση που παρήγγειλε 13 εκατομμύρια μάσκες (όσες και ο πληθυσμός) υφασμάτινες και θα τις διανείμει δωρεάν.

Δεν το λέω εγώ, το μέγεθος τον σταγονιδίων που μεταφέρουν τον ιό και η ικανότητα φιλτραρίσματος της κάθε μάσκας το λέει. Μάσκες τύπου Ν95/FFP2/FFP3 κρίνονται ικανές ώστε να αποτρέψουν την μεταφορά του ιού. 

Επεξ/σία από rosgr100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, skiabox είπε

 

Τώρα που ανακάλυψα και το Netflix σιγά μην ξαναπάω σινεμά.

εγώ φέτος πήγα μόνο αυτό το φθινόπωρο προς χειμώνα και μάλιστα εκτός αττικής σε επαρχιακό και φουλ παράκμα και ήταν τέλεια 6 άτομα ήμασταν 

 

αλλά θερινό πάω πολύ συχνά για τη φάση , μου αρέσει το θερινό ως σκηνικό σε θερινό της γειτονιάς που έχεις την αίσθηση του χωριού με τις ανάλογες παλιές καρέκλες και το τασάκι να βλέπεις σαν άνθρωπος 

 

ευτυχώς αυτά φαίνεται θα τα ανοίξουν 

 

καλά το νετφλιξ είναι εμετικό, πλέον το έχω τζάμπα (δεν πληρώνω το μερτικό μου εδώ και 1.5 χρόνο) και αν με  βγάλουν από τον συνεταιρικό λογαριασμό μάλλον δεν θα κάνω τίποτα για αυτό, το εχω βαρεθεί 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

 

Η χρήση υφασμάτινης μάσκας δεν βοηθάει Αλλά δεν θα σου κόψουν πρόστιμο οποτε ας βάλουμε υφασμάτινη, η χρήση της ίδιας μάσκας μιας χρήσης αφού έχει ξαναφορεθει δεν βοηθάει ουσιαστικά ΑΛΛΑ δεν θα μου κόψουν πρόστιμο κοκ.

Βοηθάει αλλά θέλει ενίσχυση από μέσα,εγώ βάζω ένα φύλλο χαρτί κουζίνας διπλωμένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλά το νετφλιξ είναι εμετικό, πλέον το έχω τζάμπα (δεν πληρώνω το μετρικό μου εδώ και 1.5 χρόνο) και αν με  βγάλουν από τον συνεταιρικό λογαριασμό μάλλον δεν θα κάνω τίποτα για αυτό 

Δεν ξέρω πως ήταν πιο παλιά αλλά εγώ την έχω καταβρεί με το netflix.

Ουσιαστικά ο Έλληνας πολίτης δεν έχει λάβει ποτέ στην ιστορία τόσο value for money υπηρεσία από κανέναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Βοηθάει αλλά θέλει ενίσχυση από μέσα,εγώ βάζω ένα φύλλο χαρτί κουζίνας διπλωμένο 

άμα βάλουμε λίγο κωλόχαρτο στα ρουθούνια μας και κρατάμε ερμητικά κλειστό το στόμα μετράει; 

Μόλις τώρα, skiabox είπε

Δεν ξέρω πως ήταν πιο παλιά αλλά εγώ την έχω καταβρεί με το netflix.

Ουσιαστικά ο Έλληνας πολίτης δεν έχει λάβει ποτέ στην ιστορία τόσο value for money υπηρεσία από κανέναν.

συμφωνώ στο vfm , εγώ έκοψα νοβες κτλ όταν βγήκε

αλλά το βαρέθηκα και ποτέ πλέον δεν έχει κάτι να με ενδιαφέρει ή μάλλον πολύ σπάνια 

αλλά η πραγματική τιμή που του αξιζει είναι μηδέν να το πληρώνει άλλος 

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

άμα βάλουμε λίγο κωλόχαρτο στα ρουθούνια μας και κρατάμε ερμητικά κλειστό το στόμα μετράει; 

Τετράφυλλο βάλε μη βάλεις μονοφυλλο.με τα αρκουδάκια που έχει και αρωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...