Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, mmmpii είπε

Α δηλαδή όταν ένα μήνα πριν λέγανε μη φοράτε μάσκες, δε βάζαμε σε κίνδυνο τους υπόλοιπους? Ή δύο μέτρα δύο σταθμά?
 

Η τουαλέτα είναι ιδιωτικός χώρος που έχω κάποια δικαιώματα. Το έξω είναι δημόσιος χώρος που επίσης έχω πάλι κάποια δικαιώματα. Δε μίλησε κανείς ότι υποχρεωτικό == δωρεάν. Μίλησε ότι δημόσια υγεία == δωρεάν στην Ελλάδα, άρα υπάρχουν κάποιες διαφορές.

καλά, οκ συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Στον covid δεν ήταν όμως μετά την πρώτη μετάλλαξη έγινε, την απώλεια την έχεις χωρίς να έχεις μπούκωμα στη μύτη για 10 με 12 μέρες απ ότι διαβαζω

φέρτε μου ένα τεστ αντισωμάτων παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

με την πείνα που θα πέσει ποιος νοιάζεται για τον όποιο ιό; 

Δυστυχώς ολα παίζουν και η οικονομική καταστροφή για πολλούς και η υγεία. Μπλέξαμε και δε μιλάμε για αποφυγή απωλειών αλλα για οσο δυνατόν λιγότερες. Και οικονομικές κι ολα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δυστυχώς ολα παίζουν και η οικονομική καταστροφή για πολλούς και η υγεία. Μπλέξαμε και δε μιλάμε για αποφυγή απωλειών αλλα για οσο δυνατόν λιγότερες. Και οικονομικές κι ολα...

κοίτα εμένα η αίσθησή μου είναι ότι ο ιός δεν αφορά τους περισσότερους, οπότε πάω στο άλλο που τους αφορά όλους (εκτός από τίποτα ιερές αγελάδες) 

και σχετικά με αυτό δεν υπάρχει ιδιαίτερη σωτηρία , θα κλείσουν επιχειρήσεις που κανονικά δεν θα είχαν λόγο να κλείσουν (και αναρωτιέμαι και αν τώρα υπάρχει ουσιαστικός λόγος που θα οδηγηθούν στο κλείσιμο) 

 

η ταιβάν πάντως που είχε δυο χρόνια ύφεση με τον sars μάλλον υπερέβαλε (θα μου πεις τώρα ήταν έτοιμη, αλλά τότε σίγουρα ήταν υπερβολικοί)  δεν ξέρω αν αυτή η ιστορία θα έπρεπε να μας διδάξει κάτι 

 

και η ισπανική γρίπη επηρέασε την οικονομία, αλλά εκεί ήταν γιγάντια καταστροφή, εδώ δεν έχουμε κάτι τέτοιο 

 

τελοσπάντων ελπίζω να κάνει τον κυκλο του και αυτος ο κορωνοϊός και ας μας μείνει κουσούρι οι μάσκες.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mmmpii said:
15 minutes ago, Kostasspil said:

 

Α δηλαδή όταν ένα μήνα πριν λέγανε μη φοράτε μάσκες, δε βάζαμε σε κίνδυνο τους υπόλοιπους? Ή δύο μέτρα δύο σταθμά?
 

Έχουν συζητηθεί ξανά αυτά, επειδή οι μάσκες δεν έφταναν για όλους κι επειδή ορισμένοι είναι ζωα και τις φοράνε όπως να ναι, αντιμετώπισαν την διασπορά με την καραντίνα. Τεσπα δεν έχει νόημα να κάνουμε κύκλους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lionheart20 είπε

Στον covid δεν ήταν όμως μετά την πρώτη μετάλλαξη έγινε, την απώλεια την έχεις χωρίς να έχεις μπούκωμα στη μύτη για 10 με 12 μέρες απ ότι διαβαζω

Υπάρχει κάποιο βιβλιογραφία, κάποιο paper που να το υποστηρίζει αυτό; 

Έστω κάποια δήλωση γιατρού με όνομα και επώνυμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Είναι γνώρισμα σας να συμφωνείτε χωρίς να συμφωνείτε boomers, αρκεί να είστε καλά εσείς

Συμφωνω

.

σε ένα εντελώς άσχετο θέμα, να πληροφωρήσω για τους διάφορους άσχετους του site που μαθαίνουνε τον κόσμο μεσα από τον reddit κλπ

ότι πάντα ήθελα να γίνω boomer

080717-F-9032T-005.JPG

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gordonas είπε

Υπάρχει κάποιο βιβλιογραφία, κάποιο paper που να το υποστηρίζει αυτό; 

Έστω κάποια δήλωση γιατρού με όνομα και επώνυμο;

https://www.thedenverchannel.com/news/national/coronavirus/study-confirms-loss-of-smell-and-taste-as-a-symptom-of-covid-19

 

Μεταλλάξεις 

 

Επεξ/σία από lionheart20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, mmmpii said:

Το έξω είναι δημόσιος χώρος που επίσης έχω πάλι κάποια δικαιώματα.

Εσύ, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Θα δικαιώματα όμως συνοδεύονται από υποχρεώσεις, διαφορετικά δεν θα ήταν δικαιώματα, αλλά προνόμια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kostasspil είπε

Εσύ, όπως και όλοι οι υπόλοιποι. Θα δικαιώματα όμως συνοδεύονται από υποχρεώσεις, διαφορετικά δεν θα ήταν δικαιώματα, αλλά προνόμια

Ωραιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το ξεκαθαρίσω μια και καλή. Ήταν υποχρέωση να κάτσουμε μέσα για να προστατεύσουμε τη δημόσια υγεία και έπρεπε να το κάνουμε. Πάρθηκαν μέσα ώστε κατά το δυνατόν ο κόσμος να δουλεύει, να τρώει, να διασκεδάζει κλπ και όσοι κάναν κάτι παραπάνω από αυτό υπήρχε πρόστιμο (άσκοπη μετακίνηση πχ) και το κράτος μερίμηνσε για την πλειοψηφία αυτών. Είναι μέτρο της δημόσιας υγείας να φοράς μάσκα αν θες μετά να βγεις έξω, άρα το κράτος πρέπει να μεριμνήσει ώστε να μπορεί να γίνει. Η υγεία είναι δικαίωμα του Έλληνα πολίτη, όχι προιόν ατομικής ευθύνης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...