Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε σχέση με τα ταξίδια, βεβαίως και μπορεί να είσαι υποχρεωμένος να ταξιδέψει για δεκάδες λόγους

Και εννοείται πως το κόστος των τεστ δεν μπορεί να επιβαρύνει τον ταξιδιώτη εκτός αν μιλάμε για μηδενικού κόστους τέστ

Στη φάση που είμαστε όπου τα αεροπλάνα θα ταξιδεύουν με τους μισούς επιβάτες, υποχρεωτικά τα εισιτήρια θα ανέβουν, οπότε για κάποιον που πχ λόγοι υγείας τον υποχρεώνουν να ταξιδέψει, αν πρέπει να δώσει και 200 ευρώ για το εκάστοτε τεστ, μιλάμε για κάτι δυσβάστακτο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, lionheart20 είπε

Τετράφυλλο βάλε μη βάλεις μονοφυλλο.με τα αρκουδάκια που έχει και αρωμα

θα με πιάσει φτέρνισμα αν έχει άρωμα και θα διασπύρω τον ιό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

συμφωνώ στο vfm , εγώ έκοψα νοβες κτλ όταν βγήκε

αλλά το βαρέθηκα και ποτέ πλέον δεν έχει κάτι να με ενδιαφέρει ή μάλλον πολύ σπάνια 

αλλά η πραγματική τιμή που του αξιζει είναι μηδέν να το πληρώνει άλλος 

Εγώ ακόμα και τις δικές του παραγωγές τις βρίσκω πολύ έντιμες (αν και με λίγο περισσότερο βία και αίμα από ότι θα ήθελα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άνοιγμα των σχολείων είναι η χειρότερη απόφαση και είναι ξεκάθαρη πολιτική για να πούνε ότι ανοίξανε τα σχολεία. Να μην μετρήσει καμία απουσία όταν θα ανοίξουν, δεν φτάνει που μας τρομοκρατουσαν τόσο καιρό τώρα θέλουν να στείλουμε τα παιδιά σχολείο για να λέει η Κεραμεως ότι εγώ τα άνοιξανκαι δείτε πόσο γαματη είμαι. Εγώ προσωπικά έχω ανήλικο συγγενή που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες και δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλουν σχολείο. Ας κοιμηθεί όπως έστρωσε ο Τσιοδρας και ο Νικ Χαρντ. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, valkon είπε

Το άνοιγμα των σχολείων είναι η χειρότερη απόφαση και είναι ξεκάθαρη πολιτική για να πούνε ότι ανοίξανε τα σχολεία. Να μην μετρήσει καμία απουσία όταν θα ανοίξουν, δεν φτάνει που μας τρομοκρατουσαν τόσο καιρό τώρα θέλουν να στείλουμε τα παιδιά σχολείο για να λέει η Κεραμεως ότι εγώ τα άνοιξανκαι δείτε πόσο γαματη είμαι. Εγώ προσωπικά έχω ανήλικο συγγενή που ανήκει στις ευπαθείς ομάδες και δεν υπάρχει περίπτωση να το στείλουν σχολείο. Ας κοιμηθεί όπως έστρωσε ο Τσιοδρας και ο Νικ Χαρντ. 

Νομίζω μίλησαν ήδη για αυτές τις περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την τεχνολογία streaming και τηλεόρασης τόσον φθηνή, το μόνο που θα μου λείψει από τα σινεμά είναι το άθλιο αλλά πεντανόστιμο νάτσος με το λιωμένο τυρί. Κατά τα άλλα, μένουμε Ελλάδα παιδιά. Παίρνουμε το αυτοκινητάκι μας, ετοιμάζουμε το σαντουιτσάκι μας απο το σπίτι, και εξοχούλα. Αξία, ανεκτιμητη. Έτσι κι αλλιώς εγώ, γκόμενα σε καφετέρια δεν έβγαλα ποτέ, ούτε σε κλαμπ που δε μπορούσα καν να συνεννοηθώ. Άρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάω λεφτά εκεί και να τρώω και την κάπνα.

Επεξ/σία από cgioris
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostom είπε

Σε ποιους δημους της Αττικης εχετε ακουσει για κρουσματα;

Επιμένεις βρε μπαγάσα πάντως. Σου το αναγνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BrocasHelm είπε

Eπίσης το να σε υποχρεώνει το κράτος σε μάσκα σε super market, χωρίς να στην παρέχει δωρεάν, με ξεπερνάει. Γιατί σε αντίθεση με την μηχανή, το super market είναι είδος πρώτης ανάγκης (και αυτός άλλωστε είναι ο λόγος που πριν 1 μήνα δεν έκλεισαν τα super market αλλά αντίθετα απαγορεύτηκαν όλες οι περιττές μετακινήσεις, και μαζί και οι βόλτες με την μηχανή).

Αν προσθέσεις την αισχροκέρδεια στις μάσκες δένει το γλυκό (δεν θυμάμαι ξαφνικά να δεκαπλασιάστηκαν οι τιμές στα κράνη). Άλλα κράτη δίνουν δωρεάν στους πολίτες, άλλα κράτη βάζουν πλαφόν στις τιμές, στην Ελλάδα πετάμε χαρταετό για να βγει απόσβεση στην επένδυση του κολλητού του τάδε πολιτικού.

Τέλος, αν αναλογιστείς ότι έλεγαν οι υπεύθυνοι σχετικά με τις μάσκες τις προηγούμενες εβδομάδες και τι λένε τώρα, και μάλιστα χωρίς κανείς να βγαίνει να λέει ξεκάθαρα γιατί η στροφή 180 μοιρών σε όσα λένε, καταλαβαίνεις ότι έχεις μπλέξει δυστυχώς.

ΥΓ: Υποχρεωτική χρήσης μάσκας στην εκκλησία και 150 ευρώ πρόστιμο; Αριθμός πιστών ανάλογα με τα τετραγωνικά του κάθε ναού; Πώς θα κοινωνά ο πιστός με την μάσκα;

Στο super market μόνο οι εργαζόμενοι όχι οι πελάτες το λέει καθαρά το ενημερωτικό του κράτους. Τώρα αν κάμποσοι δεν γνωρίζουν την Ελληνική γλώσσα και παραπληροφορούν τον κόσμο (π.χ Mega, Τα Νέα) θα έπρεπε να υπάρχει μηχανισμός που να τους ρίχνουμε πίσσα και πούπουλα. Αλλά υπάρχει οπότε καλή είναι η διασταύρωση της πληροφορίας πάντα, από τις επίσημες πηγές και όχι παπαγάλους. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cgioris είπε

Με την τεχνολογία streaming και τηλεόρασης τόσον φθηνή, το μόνο που θα μου λείψει από τα σινεμά είναι το άθλιο αλλά πεντανόστιμο νάτσος με το λιωμένο τυρί. Κατά τα άλλα, μένουμε Ελλάδα παιδιά. Παίρνουμε το αυτοκινητάκι μας, ετοιμάζουμε το σαντουιτσάκι μας απο το σπίτι, και εξοχούλα. Αξία, ανεκτιμητη. Έτσι κι αλλιώς εγώ, γκόμενα σε καφετέρια δεν έβγαλα ποτέ, ούτε σε κλαμπ που δε μπορούσα καν να συνεννοηθώ. Άρα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χαλάω λεφτά εκεί και να τρώω και την κάπνα.

Πας Lidl και αγοράζεις από το δικό τους brand, ή ο,τι δεν έχει πάνω από 5 συστατικά (maze, αλάτι, λάδι). Doritos κλπ έχουν μέσα ένα σωρό χημικά μέχρι και MSG. 

Αγοράζεις ό,τι τυρί θες εσύ τριμμένο. (ακόμα και χαμηλών λιπαρών) 

Από εκεί και μετά τουλάχιστον Αγγλία, σάλτσα βρίσκει κάποιος στα ψυγεία με μόνο ψιλοκομμένη τομάτα, κρεμμύδι, λεμόνι, τσίλι χωρίς χημικά, και βάζει τα χαλαπένος που γουστάρει κάποιος (ήτοι ολόκληρο βάζω τα ποιο κόκκινα και καυτερά για εμένα). 

Το κοπανάς στο γκριλ του φούρνου στην μέση μέχρι να λιώσει το τυρί  και έτοιμος. Πιάσε και μερικές μπύρες :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, rosgr100 είπε

Βλέπουμε πάντως που οδηγει το ανεύθυνο ανούσιο και κατά κάποιο τροπο ανεκπαιδευτο κράτος.

Σου επιβάλει την χρήση μάσκας σε κάποιους χώρους, με προστιμο μάλιστα 150€ αν δεν φοράς ασχέτως αν έχεις η δεν έχεις λεφτά να αγοράσεις και μάσκες  εκτός όλων των αλλων και χωρίς να υπολογίζουν ότι οι περισσότεροι έχουν μείνει χωρίς λεφτά, κάποιοι είναι απολυμένοι κάποιοι άνεργοι, όλοι αυτοί πρέπει να βρουν λεφτά για μάσκες ακόμη και ο άνεργος που θα ψάχνει για δουλειά και θα πρέπει να κυκλοφορεί με σκοπό την εξεύρεση εργασίας.

Βέβαια καμία αναφορά για δωρεάν διάθεση μάσκας η τουλάχιστον την επιβολή πλαφόν στις τιμές.

Που μας οδηγεί αυτό;

Στην χρήση μάσκας λανθασμένα, μόνο και μονο για να μην φάμε πρόστιμο. Όχι ομως για τον σκοπό του μέτρου να προστατεύονται όλοι από τον ιό.

Η χρήση υφασμάτινης μάσκας δεν βοηθάει Αλλά δεν θα σου κόψουν πρόστιμο οποτε ας βάλουμε υφασμάτινη, η χρήση της ίδιας μάσκας μιας χρήσης αφού έχει ξαναφορεθει δεν βοηθάει ουσιαστικά ΑΛΛΑ δεν θα μου κόψουν πρόστιμο κοκ.

Τα μαγαζιά θα δίνουν για να μην χάσουν το πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Apoll είπε

Στο super market μόνο οι εργαζόμενοι όχι οι πελάτες το λέει καθαρά το ενημερωτικό του κράτους. Τώρα αν κάμποσοι δεν γνωρίζουν την Ελληνική γλώσσα και παραπληροφορούν τον κόσμο (π.χ Mega, Τα Νέα) θα έπρεπε να υπάρχει μηχανισμός που να τους ρίχνουμε πίσσα και πούπουλα. Αλλά υπάρχει οπότε καλή είναι η διασταύρωση της πληροφορίας πάντα, από τις επίσημες πηγές και όχι παπαγάλους. 

Κάτσε να βγει η ΠΝΠ και θα δούμε, γιατί αν μιλάς για το PDF που διέρρευσε, άλλα λέει και άλλα λένε οι υπουργοί/υφυπουργοί σήμερα όλη μέρα στα κανάλια.

Ο (θεοποιημένος) Τσιόδρας προχτές το απόγευμα έλεγε πως θα είναι υποχρεωτική πέρα από κουρεία/κέντρα αισθητικής, επίσης σε παντοπωλεία και γενικά σε κλειστούς χώρους. "Όλοι οι πολυσύχναστοι κλειστοί χώροι θα πρέπει να έχουν υποχρεωτική χρήση της μάσκας" λέει συγκεκριμένα.

3:22 το λέει πως αποφάσισαν να τηρείται αυτό ως υποχρεωτικό μέτρο.

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Τα μαγαζιά θα δίνουν για να μην χάσουν το πελάτη.

Θα πηγαίνω να παίρνω 1 μπουκαλάκι νερό από το supermarket και θα φεύγω κύριος με δώρο μάσκα μετά λοιπόν;

ΥΓ: Το κομμάτι εκκλησία ακόμα κανείς δεν το έχει ακουμπήσει. Μόνο γενικά κι αόριστα θα ανοίξουν μέσα στον Μάιο. Θα πέσουν κορμιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...