Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής για προγραμματιστή


rainbownijaja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/4/2020 στις 7:49 ΜΜ, rainbownijaja είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Ανακάλυψα τις τελευταίες μέρες και αυτό το μεταπτυχιακό https://www.dit.hua.gr/index.php/el/studies/postgraduate-studies/phd-regulation που προσφέρει το Χαροκόπειο και πιο συγκεκριμένα την 1η κατεύθυνση.  Μου φάνηκε πιο σχετικό και με την αγορά σε σχέση με το ΕΚΠΑ που φαίνεται να εστιάζει αρκετά στην έρευνα.

Ποιά είναι η άποψη σας για το συγκεκριμένο;
@Ponous @_Theo_ @Kercyn @marios28 @zenwalk23 @DrFreeman

Δεν μπορώ να εκφέρω άποψη επί της σχολής καθώς δεν την ξέρω ούτε την έχω ψάξει. Όσο αφορά για τα μεταπτυχιακά προγράμματα:

  • Κατ' αρχάς να αναφέρω πως ό,τι κι αν σου πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος στην τελική θα πράξεις με βάση το τι σου αρέσει εσένα και όχι το τι μου αρέσει εμένα. Αλλά αφού με ρώτησες θα σου πω για μένα
  • Το πρόγραμμα του Web enginnering εμένα για να είμαι ειλικρινής με μπέρδεψε κάπως. Για ειδίκευση σε ένα τομέα, έχει πολύπλευρα θέματα. Ας πούμε είδα, internet of things, mobile dev, AI, data mining...ήδη νοιώθω πως περιγράφω το 3ο και 4ο έτος της σπουδής μου. Αν το κάνεις για δουλειά πιστεύω μην μπεις στον κόπο. Αν όμως γουστάρεις να τα περάσεις όλα αυτά γιατί σε ενδιαφέρουν ή θες να έχεις γνώσεις και πρακτική εξάσκηση σε όλα αυτά...γιατί όχι; (Νοουμένου όμως πως αυτοί που θα σε διδάξουν θα είναι καλοί και δεν θα χρειαστεί να μαθαίνεις από Ινδούς στο youtube)
  • Δίκτυα δεν είμαι ειδικός αλλά θεωρώ πως η ειδίκευση στα δίκτυα, θα σου δώσει απίστευτες γνώσεις για το πως λειτουργούν πολλές τεχνολογίες σήμερα, τι προβλήματα ασφάλειας έχουν κτλπ. Ας πούμε εσύ μπορεί να γράφεις ένα post request σε js αλλά στα δίκτυα μαθαίνεις τι στο διάολο γίνεται από πίσω και τι κίνδυνοι παραμονεύουν. Όσα χρόνια κι αν περάσουν οι γνώσεις αυτές θα έχουν ισχύ. Επιπλέον σου ανοίξει τις πόρτες για IT αν σε ενδιαφέρει. Όπως είπα και πριν όμως, αν το κάνεις για δουλειά μην μπεις στον κόπο.
  • Για την κατεύθυνση στη Διοίκηση Επιχειρήσεων εδώ θα σου πω το αντίθετο! Αν είναι για δουλειά και σκοπούς ανέλιξης στο μέλλον, είναι μεγάλο bonus τα μεταπτυχιακά σε Διοίκηση Επιχειρήσεων. Εδώ όμως δεν έχω γνώσεις επί του θέματος

Δεν ξέρω αν η σχολή θα είναι καλή ή αν την νοιάζει μόνο να πάρει τα φράγκα κι εσύ το χαρτί με γνώσεις μηδέν όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, marios28 είπε

Στο δικό σου, μεταπτυχιακό (και ενδεχομένως έως σίγουρο σε αρκετά άλλα) ασχολήθηκες και ασχολούνται με word και μορφοποιήσεις, έχασες χρόνο και χρήμα, διάβαζες papers που δε σε ενδιέφεραν και απέκτησες κάποια "soft σκιλ" που λες, βλέποντας κάποια πράγματα.

Τα "σοβαρά" μεταπτυχιακά επιστήμης υπολογιστών στην Ελλάδα δεν είναι καφενεία, ούτε μπίζνα, είναι προαπαιτούμενο πολύ καλό επίπεδο προγραμματισμού, γράφεις αρκετό κώδικα, δεν δέχονται αποφοίτους άλλων τμημάτων (εκτός της πληροφορικής για τους παραπάνω λόγους) και δεν πληρώνεις

τι εννοεις γραφουν κωδικα?
γιατι εχω την αισθηση οτι computer science και production developmnet  απεχουν παρασαγκας.

Πχ σε τετοιο μεταπτυχιακο μαθαινουν Unit testing ,framework , design patterns ,solid principles??

to computer science απο το προγραμμα σπουδων που εχω δει σου δινουν βασεςις για πιο ερευνητικα θεματα , η αν βγεις στην αγορα εργασιας εχεις καποιες βασεις καλυτερες σε data stractures πολυπλοκοτητες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rainbownijaja είπε

@marios28

Αναφερεσαι στο πολυτεχνειο;

Αναφέρομαι στα 3 (Κρήτη, Αθήνα, Πάτρα) που σου πρότεινα πίσω

2 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

τι εννοεις γραφουν κωδικα?
γιατι εχω την αισθηση οτι computer science και production developmnet  απεχουν παρασαγκας.

Πχ σε τετοιο μεταπτυχιακο μαθαινουν Unit testing ,framework , design patterns ,solid principles??

to computer science απο το προγραμμα σπουδων που εχω δει σου δινουν βασεςις για πιο ερευνητικα θεματα , η αν βγεις στην αγορα εργασιας εχεις καποιες βασεις καλυτερες σε data stractures πολυπλοκοτητες κτλ.

Επιστήμη υπολογιστών και προγραμματισμός (σε συγκεκριμένα πεδία) πάνε πακέτο. Θεωρία->Πράξη. Γράφω κώδικα, σημαίνει γράφω κώδικα, κοινώς λιώνω παντελόνια. Το πρόγραμμα σπουδών ή οι τίτλοι των μαθημάτων δε λένε κάτι. Τα projects (απαιτήσεις) λένε. Αν θέλεις να μείνεις (το τμήμα εννοώ) μόνο στη θεωρία, και στις μορφοποιήσεις Word, μένεις στη θεωρία και στα papers. Δεν είναι όλα τα τμήματα έτσι, δεν είναι όλα τα μετ/κα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, marios28 είπε

Αναφέρομαι στα 3 (Κρήτη, Αθήνα, Πάτρα) που σου πρότεινα πίσω

Στο ΕΚΠΑ που κοιταγα και εγω πληρωνεις, για αυτο με μπερδεψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rainbownijaja είπε

Στο ΕΚΠΑ που κοιταγα και εγω πληρωνεις, για αυτο με μπερδεψες

Νομίζω υπάρχει δυνατότητα απαλλαγής από τα δίδακτρα (παροχή έργου). Στα άλλα δύο δεν πληρώνεις, ενώ σε αυτό της Κρήτης (σχεδόν όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές) συνεργάζονται με το ΙΤΕ οπότε υπάρχει δυνατότητα να πληρώνονται (μέσω υποτροφιών ή έργων που έχει αναλάβει το ΙΤΕ). Σου έγραψα επίσης ότι το πιο απαιτητικό -κατά τη γνώμη μου- και μάλλον το πιο οργανωμένο είναι αυτό της Κρήτης. Πολύ καλό επίπεδο προγραμματισμού είναι προαπαιτούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, marios28 είπε

Αναφέρομαι στα 3 (Κρήτη, Αθήνα, Πάτρα) που σου πρότεινα πίσω

Επιστήμη υπολογιστών και προγραμματισμός (σε συγκεκριμένα πεδία) πάνε πακέτο. Θεωρία->Πράξη. Γράφω κώδικα, σημαίνει γράφω κώδικα, κοινώς λιώνω παντελόνια. Το πρόγραμμα σπουδών ή οι τίτλοι των μαθημάτων δε λένε κάτι. Τα projects (απαιτήσεις) λένε. Αν θέλεις να μείνεις (το τμήμα εννοώ) μόνο στη θεωρία, και στις μορφοποιήσεις Word, μένεις στη θεωρία και στα papers. Δεν είναι όλα τα τμήματα έτσι, δεν είναι όλα τα μετ/κα.

μου απαντας αλλο. πολυς κωδικας δεν σημαινει καλος κωδικας.

πολυ κωδικα μπορει να κατσω να γραψω και σπιτι μου. Συν οτι τελειως διαφορετικο το computer science  απο την παραγωγη. Ο πελατης πληρωνει θελει αυτο και τρεχεις να το φτιαξεις ,μια φοιτητικη εργασια δεν εχει την ευθυνη της δουλειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

μου απαντας αλλο. πολυς κωδικας δεν σημαινει καλος κωδικας.

πολυ κωδικα μπορει να κατσω να γραψω και σπιτι μου. Συν οτι τελειως διαφορετικο το computer science  απο την παραγωγη. Ο πελατης πληρωνει θελει αυτο και τρεχεις να το φτιαξεις ,μια φοιτητικη εργασια δεν εχει την ευθυνη της δουλειας.

Σου απαντάω σε αυτό που με ρωτάς, αλλά επειδή έχεις σχηματίσει λανθασμένη εντύπωση (από την προσωπική σου εμπειρία) δεν το καταλαβαίνεις. Σημαίνει καλός κώδικας. Θεωρείς ότι μόνο στις εταιρίες μαθαίνει να γράφει κανείς καλό κώδικα; Τα πανεπιστήμια ή τα ερευνητικά ιδρύματα που συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια όπως είναι το ΙΤΕ στην Κρήτη λες να μην αναλαμβάνουν μεγάλης κλίμακας έργα όπου σε αυτά συμμετέχουν αρκετοί προπτυχιακοί και -σχεδόν- όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marios28 είπε

Σου απαντάω σε αυτό που με ρωτάς, αλλά επειδή έχεις σχηματίσει λανθασμένη εντύπωση (από την προσωπική σου εμπειρία) δεν το καταλαβαίνεις. Σημαίνει καλός κώδικας. Θεωρείς ότι μόνο στις εταιρίες μαθαίνει να γράφει κανείς καλό κώδικα; Τα πανεπιστήμια ή τα ερευνητικά ιδρύματα που συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια όπως είναι το ΙΤΕ στην Κρήτη λες να μην αναλαμβάνουν μεγάλης κλίμακας έργα όπου σε αυτά συμμετέχουν αρκετοί προπτυχιακοί και -σχεδόν- όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές; 

 

Άδικα χάνεις το χρόνο σου. Ο συγκεκριμένος, καθώς και άλλοι εδώ μέσα, δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό ή απλά δεν θέλουν να το καταλάβουν. Ως ένα σημείο βέβαια το καταλαβαίνω, μιας και δεν έχουν περάσει ούτε απέξω από ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι, ότι αν και δεν έχουν εμπειρία από πανεπιστήμιο, λένε "έλα μωρέ τώρα το πανεπιστήμιο σιγά τις γνώσεις που σου προσφέρει, άμα κάτσω και διαβάσω μόνος μου με online μαθήματα από το udemy θα είμαι κομπλέ, καλύτερος και περιζήτητος μιας και θα μάθω αυτά που θέλουν οι εταιρείες". Δηλαδή είναι καλύτερο να κάνεις on line μαθήματα από το να έχεις τον καθηγητή μπροστά σου και να σου τα εξηγεί... Μιλάμε για λογική να χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο...

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, marios28 είπε

Σου απαντάω σε αυτό που με ρωτάς, αλλά επειδή έχεις σχηματίσει λανθασμένη εντύπωση (από την προσωπική σου εμπειρία) δεν το καταλαβαίνεις. Σημαίνει καλός κώδικας. Θεωρείς ότι μόνο στις εταιρίες μαθαίνει να γράφει κανείς καλό κώδικα; Τα πανεπιστήμια ή τα ερευνητικά ιδρύματα που συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια όπως είναι το ΙΤΕ στην Κρήτη λες να μην αναλαμβάνουν μεγάλης κλίμακας έργα όπου σε αυτά συμμετέχουν αρκετοί προπτυχιακοί και -σχεδόν- όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές; 

Καλό κώδικα δε μαθαίνεις μόνο στις εταιρείες, αλλά σίγουρα δε μαθαίνεις στα πανεπιστήμια.

Αυτό είναι κάτι αρκετά λογικό για εμένα γιατί το ακαδημαϊκό ενδιαφέρον είναι εντελώς διαφορετικό από την ανάγκη για "καλό κώδικα" όπως προκύπτει για χρόνια από τη δυσκολία με την οποία πραγματοποιούνται ή απλά συντηρούνται διάφορα project. Τα πανεπιστήμια είναι για να γίνεις καλύτερος και πιο έξυπνος άνθρωπος, όχι για να μάθεις να γράφεις κώδικα. 

Παρατηρεί κάποιος συχνά αποφοίτους που ήταν πολύ καλοί φοιτητές να μπαίνουν στην αγορά εργασίας και να δίνουν προτεραιότητα σε performance optimizations ή να θέλουν να γράψουν πολύπλοκο και εντυπωσιακό κώδικα με ανταγωνιστική διάθεση.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων όταν μιλάω για καλό κώδικα αναφέρομαι σε κώδικα βασισμένο σε αρχές του στυλ easy to understand, easy to change.

Για να δώσω και μια απάντηση στην ερώτηση του thread, εγώ έκανα part time μεταπτυχιακό όσο εργαζομουν σε άλλου είδους δουλειά, με σκοπό να μπω πιο εύκολα στη αγορά εργασίας του προγραμματισμού. Αν και τελικά μου άρεσε, δε θα το έκανα αν είχα πρώτο πτυχίο πληροφορικής. Θα έκανα ίσως κάποιο πιο εξειδικευμένο μετά από μερικά χρόνια εργασίας. 

Επεξ/σία από Constant1ne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Άδικα χάνεις το χρόνο σου. Ο συγκεκριμένος, καθώς και άλλοι εδώ μέσα, δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό ή απλά δεν θέλουν να το καταλάβουν. Ως ένα σημείο βέβαια το καταλαβαίνω, μιας και δεν έχουν περάσει ούτε απέξω από ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι, ότι αν και δεν έχουν εμπειρία από πανεπιστήμιο, λένε "έλα μωρέ τώρα το πανεπιστήμιο σιγά τις γνώσεις που σου προσφέρει, άμα κάτσω και διαβάσω μόνος μου με online μαθήματα από το udemy θα είμαι κομπλέ, καλύτερος και περιζήτητος μιας και θα μάθω αυτά που θέλουν οι εταιρείες". Δηλαδή είναι καλύτερο να κάνεις on line μαθήματα από το να έχεις τον καθηγητή μπροστά σου και να σου τα εξηγεί... Μιλάμε για λογική να χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο...

Παμε αλλη μια για δε λες να το καταλαβεις και εχει κολλησει η βελονα.

Κανεις δε μειωνει τα πανεπιστημια, οι εταιριες τα απαξιωνουν που δεν τους ενδιαφερει το πτυχιο. 
 

ποσους εχεις δει/συνεργαστει που να εχουν τελειωσει και να μην ξερουν που πανε τα 4; Εγω εχω γνωρισει τρεις μεχρι στιγμης, πιασανε δουλεια, γραψανε τα σκατα τους για 12 μηνες περιπου, φαγανε κωλοδαχτυλο, στρωσανε κωλο διαβαζοντας online και δοξα το θεο τωρα δουλευουν σε πολυεθνικες και οι τρεις. 

Επεξ/σία από Predatorkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Άδικα χάνεις το χρόνο σου. Ο συγκεκριμένος, καθώς και άλλοι εδώ μέσα, δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό ή απλά δεν θέλουν να το καταλάβουν. Ως ένα σημείο βέβαια το καταλαβαίνω, μιας και δεν έχουν περάσει ούτε απέξω από ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Αλλά αυτό που με εκνευρίζει είναι, ότι αν και δεν έχουν εμπειρία από πανεπιστήμιο, λένε "έλα μωρέ τώρα το πανεπιστήμιο σιγά τις γνώσεις που σου προσφέρει, άμα κάτσω και διαβάσω μόνος μου με online μαθήματα από το udemy θα είμαι κομπλέ, καλύτερος και περιζήτητος μιας και θα μάθω αυτά που θέλουν οι εταιρείες". Δηλαδή είναι καλύτερο να κάνεις on line μαθήματα από το να έχεις τον καθηγητή μπροστά σου και να σου τα εξηγεί... Μιλάμε για λογική να χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο...

Ο καθένας με τη λογική του. Ας τα μάθει απ' όπου θέλει. Οι γενικεύσεις λόγω άγνοιας/εμπειρίας/αίσθησης δεν έχουν βάση.

1 ώρα πριν, Constant1ne είπε

Καλό κώδικα δε μαθαίνεις μόνο στις εταιρείες, αλλά σίγουρα δε μαθαίνεις στα πανεπιστήμια.

Αυτό είναι κάτι αρκετά λογικό για εμένα γιατί το ακαδημαϊκό ενδιαφέρον είναι εντελώς διαφορετικό από την ανάγκη για "καλό κώδικα" όπως προκύπτει για χρόνια από τη δυσκολία με την οποία πραγματοποιούνται ή απλά συντηρούνται διάφορα project. Τα πανεπιστήμια είναι για να γίνεις καλύτερος και πιο έξυπνος άνθρωπος, όχι για να μάθεις να γράφεις κώδικα. 

Τι θα πει ακαδημαϊκό ενδιαφέρον στην επιστήμη υπολογιστών; Συγκεκριμένα πεδία απαιτούν καλή γνώση προγραμματισμού. Το αν είναι παιδική χαρά το τμήμα (ελληνικό ή ξένο) αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα πρέπει να έχει φροντίσει να μάθει (σαφώς μόνος του) να προγραμματίζει καλά. Πόσο μάλλον αν είναι και μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στην ανάπτυξη λογισμικού/κατανεμημένα/παράλληλα συστήματα /διάχυτο υπολογισμό/ψηφιακή επεξεργασία σημάτων/εικόνων κ.τ.λ. τέτοιου τύπου πεδία εξειδίκευσης. Πώς θα γίνει δηλαδή; Μόνο θεωρία; Η θεωρία έχει και πράξη. Θα φιλοσοφούμε και θα διαβάζουμε μόνο papers. Ε δεν ισχύει παντού αυτό. Τι να κάνουμε. Υπάρχουν και τμήματα που αναγκάζεσαι να ξημεροβραδιάζεσαι. 

5 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Εγω εχω γνωρισει 3 μεχρι στιγμης, πιασανε δουλεια, γραψανε τα σκατα τους για 12 μηνες περιπου, φαγανε κωλοδαχτυλο, στρωσανε κωλο διαβαζοντας online και δοξα το θεο τωρα δουλευουν σε πολυεθνικες και οι τρεις. 

Και 13 να γνωρίσεις δε σημαίνει τίποτα. Αυτό που λες (ότι γράψανε τα σκατά τους) θα έπρεπε να έχει γίνει κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Άρα.., είτε το τμήμα που τελείωσαν ήταν καφενείο, είτε κατάφεραν να τελειώσουν με το ζόρι ξύνοντας τα αρχίδια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Παμε αλλη μια για δε λες να το καταλαβεις και εχει κολλησει η βελονα.

Κανεις δε μειωνει τα πανεπιστημια, οι εταιριες τα απαξιωνουν που δεν τους ενδιαφερει το πτυχιο. 
 

ποσους εχεις δει/συνεργαστει που να εχουν τελειωσει και να μην ξερουν που πανε τα 4; Εγω εχω γνωρισει τρεις μεχρι στιγμης, πιασανε δουλεια, γραψανε τα σκατα τους για 12 μηνες περιπου, φαγανε κωλοδαχτυλο, στρωσανε κωλο διαβαζοντας online και δοξα το θεο τωρα δουλευουν σε πολυεθνικες και οι τρεις. 

 

Νομίζεις ότι δεν τους ενδιαφέρει το πτυχίο. Όταν πας σε μία εταιρεία πως θα ξεχωρίσεις πέραν τις εμπειρίας; Αν πάνε 2-5-10 άτομα τα οποία έχουν 5 χρόνια εμπειρία το καθένα πως θα γίνει η διαλογή;

Και στο κάτω κάτω της γραφής θα σου πω και το εξής: Στα @@ μου τι λένε οι εταιρείες. Ο κάθε εργοδότης μπορεί να λέει ότι θέλει. Άλλος μπορεί να θέλει να έχεις τελειώσει τη σχολή του, άλλος να έχεις κάνει μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό, άλλος επειδή ο ίδιος δεν έχει τελειώσει τίποτα να μην έχει απαίτηση να έχεις τελειώσει κάτι. Είναι σε ποιόν θα πέσεις. Όταν έψαχνα για δουλειά σε πολλές αγγελίες έβλεπα ότι έλεγε στα προαπαιτούμενα "πτυχίο σχολής πανεπιστημίου Πληροφορικής". Και όχι μόνο αυτό αλλά πολλές φορές έλεγε και "επιθυμητό μεταπτυχιακό".

Επίσης έχουμε στην Ελλάδα καμία σοβαρή εταιρεία Πληροφορικής/Ανάπτυξής Λογισμικού και δεν το ξέρω; Αν εξαιρέσεις το Web Development, που όντως υπάρχουν αρκετές εταιρείες αλλά και ιδιώτες που κατασκευάζουν ιστοσελίδες, δεν έχω δει να υπάρχει κάποια αξιομνημόνευτη εταιρεία. Άντε ίσως η Singular Logic. Δοκίμασε λοιπόν να πιάσεις δουλειά στην Singular χωρίς πτυχίο...

Τέλος και εγώ έχω δει πολλούς που πήγαν να το παίξουν μάγκες και καλά ότι "έλα μωρέ θα τα μάθουμε όλα από το udemy, θα γίνουμε σούπερ προγραμματιστές" και δεν μπορούν να κάνουν μια μετατροπή από το δυαδικό στο δεκαδικό ή να καταλάβουν τι είναι μια θέση μνήμης ή τι κάνουν οι δείκτες και πως λειτουργούν. Ωραίο το παραμύθι σου αλλά δεν έχει δράκο.

Έννοιες όπως ανάπτυξη λογισμικού/κατανεμημένα/παράλληλα συστήματα /διάχυτο υπολογισμό/ψηφιακή επεξεργασία σημάτων/εικόνων κτλ που ανέφερε ο @marios28 είναι πολύ δύσκολο να τις μάθεις από μόνος σου, πως να το κάνουμε και είναι αυτό που ξεχωρίζει κάποιον που έχει λάβει πανεπιστημιακή εκπαίδευση από κάποιον που δεν έχει λάβει και περιορίζεται μόνο στο "τι θέλουν οι εταιρείες"...

Επεξ/σία από _Theo_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, marios28 είπε

Τι θα πει ακαδημαϊκό ενδιαφέρον στην επιστήμη υπολογιστών; Συγκεκριμένα πεδία απαιτούν καλή γνώση προγραμματισμού. Το αν είναι παιδική χαρά το τμήμα (ελληνικό ή ξένο) αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι θα πρέπει να έχει φροντίσει να μάθει (σαφώς μόνος του) να προγραμματίζει καλά. Πόσο μάλλον αν είναι και μεταπτυχιακό με εξειδίκευση στην ανάπτυξη λογισμικού/κατανεμημένα/παράλληλα συστήματα /διάχυτο υπολογισμό/ψηφιακή επεξεργασία σημάτων/εικόνων κ.τ.λ. τέτοιου τύπου πεδία εξειδίκευσης. Πώς θα γίνει δηλαδή; Μόνο θεωρία; Η θεωρία έχει και πράξη. Θα φιλοσοφούμε και θα διαβάζουμε μόνο papers. Ε δεν ισχύει παντού αυτό. Τι να κάνουμε. Υπάρχουν και τμήματα που αναγκάζεσαι να ξημεροβραδιάζεσαι. 

Και 13 να γνωρίσεις δε σημαίνει τίποτα. Αυτό που λες (ότι γράψανε τα σκατά τους) θα έπρεπε να έχει γίνει κατά τη διάρκεια των σπουδών τους. Άρα.., είτε το τμήμα που τελείωσαν ήταν καφενείο, είτε κατάφεραν να τελειώσουν με το ζόρι ξύνοντας τα αρχίδια τους.

Νομίζω πως δεν καταλαβαινόμαστε. Δε λέω πως δε γράφουν κώδικα στα πανεπιστήμια. Ο κώδικας που χρησιμοποιείται σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν είναι απαραίτητα ποιοτικός γιατί υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες. Αυτό είναι κάτι πολύ λογικό, γιατί οι ακαδημαϊκοί χρησιμοποιούν τον κώδικα για να υποστηρίξουν την έρευνα τους ή να αναπτύξουν κάποια prototypes. 

Ο κώδικας που αναπτύσσεται για να τρέξει σε production συστήματα πρέπει να είναι να είναι εύκολα κατανοητός, να αλλάζει εύκολα και να μπορεί να συντηρηθεί και να τεσταριστει εύκολα. Αυτό είναι κάτι που δε μαθαίνεται στις σχολές. Στις οποίες σχολές ναι θα μάθεις για computer science, για data structures, για ψηφιακή επεξεργασία σήματος, για χίλια πράγματα τα οποία φυσικά αν δεν εφαρμόζεις καθημερινά θα τα ξεχάσεις. Στην καλύτερη θα σου έχουν μείνει κάποιες αρχές που θα σε βοηθάνε στο να εξελίσσεσαι και να μαθαίνεις νέα πράγματα κάθε μέρα. Δεν μειώνω σε καμία περίπτωση την αξία των σχολών, απλά αν μιλάμε καθαρά επαγγελματικά, μιλάμε για διαφορετικές ανάγκες και διαφορετικές προτεραιότητες. 

Edit: κανείς δε νοιάζεται για το πόσο γαμάτη είναι η σχολή σου αν δεν κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα ή αν δεν κάνεις apply στην Amazon με 0 χρόνια εργασιακής εμπειρίας. 

Επεξ/σία από Constant1ne
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Constant1ne είπε

Νομίζω πως δεν καταλαβαινόμαστε. Δε λέω πως δε γράφουν κώδικα στα πανεπιστήμια. Ο κώδικας που χρησιμοποιείται σε ακαδημαϊκό επίπεδο δεν είναι απαραίτητα ποιοτικός γιατί υπάρχουν διαφορετικές προτεραιότητες. Αυτό είναι κάτι πολύ λογικό, γιατί οι ακαδημαϊκοί χρησιμοποιούν τον κώδικα για να υποστηρίξουν την έρευνα τους ή να αναπτύξουν κάποια prototypes. 

Κατάλαβα και σε αυτό απάντησα. Τα ιδρύματα δεν ασχολούνται μόνο με παραγωγή πρωτοτύπων ή συγγραφή άρθρων με υλοποιήσεις συγκεκριμένων χαρακτηριστικών ή demo, οπότε ισχύουν αυτά που γράφεις. Συντηρούν και έργα που τρέχουν για πολλά χρόνια ή αναλαμβάνουν παραδοτέα που πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές. Συγκεκριμένα σε τέτοιου τύπου έργα και στις αντίστοιχες ομάδες εντάσσονται κυρίως μετ/κοι φοιτητές. Τα μαθήματα και τα projects προς υλοποίηση για την επιτυχή παρακολούθηση τους όπως και η διπλωματική είναι ξεχωριστή διαδικασία. Έτσι δουλεύει η Κρήτη, το CSD σε συνεργασία με το ΙΤΕ και έτσι δουλεύουν και άλλα ιδρύματα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

 

37 λεπτά πριν, Constant1ne είπε

Edit: κανείς δε νοιάζεται για το πόσο γαμάτη είναι η σχολή σου αν δεν κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα ή αν δεν κάνεις apply στην Amazon με 0 χρόνια εργασιακής εμπειρίας. 

Δεν έγραψα ποτέ ότι νοιάζεται κανείς για το πόσο γαμάτη είναι η σχολή του καθενός ή ότι παίζει ρόλο το πτυχίο ή το μετ/κο για το αν κάποιος θα γίνει web developer.  Έγραψα ότι καλό είναι να μην υπάρχουν γενικεύσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Επίσης έχουμε στην Ελλάδα καμία σοβαρή εταιρεία Πληροφορικής/Ανάπτυξής Λογισμικού και δεν το ξέρω; Αν εξαιρέσεις το Web Development, που όντως υπάρχουν αρκετές εταιρείες αλλά και ιδιώτες που κατασκευάζουν ιστοσελίδες, δεν έχω δει να υπάρχει κάποια αξιομνημόνευτη εταιρεία. Άντε ίσως η Singular Logic. Δοκίμασε λοιπόν να πιάσεις δουλειά στην Singular χωρίς πτυχίο...

Δουλειες που δεν απαιτουν πτυχιο στην Singular Logic, υπαρχουν και αλλες που δε ποσταρα.

 

Web developer:
https://www.linkedin.com/jobs/view/1768543185/?eBP=NotAvailableFromVoyagerAPI&recommendedFlavor=SKILL_ASSESSMENTS&refId=4308714a-d344-487f-b538-2f4182e06ece&trk=d_flagship3_search_srp_jobs

Java developer:

https://www.linkedin.com/jobs/view/1792565678/?eBP=NotAvailableFromVoyagerAPI&recommendedFlavor=SKILL_ASSESSMENTS&refId=4308714a-d344-487f-b538-2f4182e06ece&trk=d_flagship3_search_srp_jobs

 

iOS developer:

https://www.linkedin.com/jobs/view/1805181787/?eBP=NotAvailableFromVoyagerAPI&recommendedFlavor=SCHOOL_RECRUIT&refId=4308714a-d344-487f-b538-2f4182e06ece&trk=d_flagship3_search_srp_jobs

Android developer:

https://www.linkedin.com/jobs/view/1792565768/?eBP=NotAvailableFromVoyagerAPI&recommendedFlavor=SCHOOL_RECRUIT&refId=4308714a-d344-487f-b538-2f4182e06ece&trk=d_flagship3_search_srp_jobs

Επεξ/σία από Στεφανος123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...