Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Πληροφορικής για προγραμματιστή


rainbownijaja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εντωμεταξυ πολλα κορυφαια πανεπιστημια εχουν ανοικτα τα μαθηματα τους ,αλλα κατι τυποι σαν το θοδωρη συνεχιζουν και επιμενουν πως πρεπει να πηγαινουμε στην σχολη και να παρακολουθουμαι μαθηματα στον πινακα .Δεν υπαρχει μονο το udemy να μαθεις.. ευτυχως ειμαστε ενας κλαδος που μπορεις να μαθεις πολλα ψαχνοντας συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

  

  

8 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Νομίζεις ότι δεν τους ενδιαφέρει το πτυχίο. Όταν πας σε μία εταιρεία πως θα ξεχωρίσεις πέραν τις εμπειρίας; Αν πάνε 2-5-10 άτομα τα οποία έχουν 5 χρόνια εμπειρία το καθένα πως θα γίνει η διαλογή;

Αν μετά από 5 χρόνια δουλειάς αυτό που σε κάνει να ξεχωρίζεις είναι το πτυχίο σου τότε μάλλον είσαι σε λάθος κλάδο.

  

8 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Τέλος και εγώ έχω δει πολλούς που πήγαν να το παίξουν μάγκες και καλά ότι "έλα μωρέ θα τα μάθουμε όλα από το udemy, θα γίνουμε σούπερ προγραμματιστές" και δεν μπορούν να κάνουν μια μετατροπή από το δυαδικό στο δεκαδικό ή να καταλάβουν τι είναι μια θέση μνήμης ή τι κάνουν οι δείκτες και πως λειτουργούν. Ωραίο το παραμύθι σου αλλά δεν έχει δράκο.

Η δουλειά σου είναι να λύνεις προβλήματα σχεδιάζοντας και υλοποιώντας λύσεις, όχι να κάνεις πράξεις. Δεν είσαι ούτε μπακάλης ούτε μαϊμού. Εσύ δηλαδή όταν χρειάζεται να μετατρέψεις έναν αριθμό από δυαδικό σε δεκαδικό (δεν έχω ιδέα γιατί να χρειαστεί να το κάνεις αυτό αλλά whatever) θα κάτσεις να κάνεις πραξούλες ή θα χρησιμοποιήσεις κάτι έτοιμο και tested; Επίσης, τι με νοιάζουν εμένα οι θέσεις μνήμης και οι δείκτες και οι ιστορίες για αγρίους αν είμαι web dev; Αντίστοιχα, τι με νοιάζουν τα web services και τα docker και οι άλλες ιστορίες για αγρίους αν ασχολούμαι με embedded συστήματα;

Το ότι κάποιος που έχει τελειώσει μια σχολή έχει πάρει μερικές γενικές, θεωρητικές και πολλές φορές απαρχαιωμένες γνώσεις για πολλά πράγματα δεν τον κάνει αυτομάτως καλύτερο από κάποιον που έχει ασχοληθεί μόνος του. Ναι συμφωνώ ότι, γενικά, κάποιος που έχει τελειώσει μια σχολή θα καταλάβει πιο γρήγορα και πιο εύκολα κάποια πράγματα από κάποιον που δεν έχει τελειώσει. Το πλεονέκτημα όμως της σχολής τελειώνει πολύ γρήγορα όταν κάποιος ξεκινήσει να ασχολείται με κάτι που τον ενδιαφέρει, ασχέτως αν έχει τελειώσει σχολή ή όχι.

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες μη χανετε και εσεις χρονο με τον τυπο, πρεπει να εχει φαει τοση ταπα απο αυτοδιδακτους που δεν θελει να το πιστεψει. Σταματηστε τη γη να κατεβω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Και;; Δεν βλέπω να λέει κάπου οτι δεν χρειάζεται πτυχίο πάρα μόνο μια γενική περιγραφή. 

Επίσης δε λέει ότι δε χρειάζεται να ξέρεις χορό της κοιλιάς ή να ξέρεις να παίζεις φλάουτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Kercyn είπε

  

  

Αν μετά από 5 χρόνια δουλειάς αυτό που σε κάνει να ξεχωρίζεις είναι το πτυχίο σου τότε μάλλον είσαι σε λάθος κλάδο.

  

Η δουλειά σου είναι να λύνεις προβλήματα σχεδιάζοντας και υλοποιώντας λύσεις, όχι να κάνεις πράξεις. Δεν είσαι ούτε μπακάλης ούτε μαϊμού. Εσύ δηλαδή όταν χρειάζεται να μετατρέψεις έναν αριθμό από δυαδικό σε δεκαδικό (δεν έχω ιδέα γιατί να χρειαστεί να το κάνεις αυτό αλλά whatever) θα κάτσεις να κάνεις πραξούλες ή θα χρησιμοποιήσεις κάτι έτοιμο και tested; Επίσης, τι με νοιάζουν εμένα οι θέσεις μνήμης και οι δείκτες και οι ιστορίες για αγρίους αν είμαι web dev; Αντίστοιχα, τι με νοιάζουν τα web services και τα docker και οι άλλες ιστορίες για αγρίους αν ασχολούμαι με embedded συστήματα;

Το ότι κάποιος που έχει τελειώσει μια σχολή έχει πάρει μερικές γενικές, θεωρητικές και πολλές φορές απαρχαιωμένες γνώσεις για πολλά πράγματα δεν τον κάνει αυτομάτως καλύτερο από κάποιον που έχει ασχοληθεί μόνος του. Ναι συμφωνώ ότι, γενικά, κάποιος που έχει τελειώσει μια σχολή θα καταλάβει πιο γρήγορα και πιο εύκολα κάποια πράγματα από κάποιον που δεν έχει τελειώσει. Το πλεονέκτημα όμως της σχολής τελειώνει πολύ γρήγορα όταν κάποιος ξεκινήσει να ασχολείται με κάτι που τον ενδιαφέρει, ασχέτως αν έχει τελειώσει σχολή ή όχι.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πρέπει να ξέρεις να κάνεις μετατροπές τότε μάλλον είσαι σε λάθος κλάδο.

Γιατί κάποιος που έχει τελειώσει κάποιο πανεπιστήμιο πρέπει να έχει πάρει ντε και καλά μόνο γενικες, θεωρητικές, απαρχαιωμένες γνώσεις ;; Προφανώς δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάμε. 

22 λεπτά πριν, Predatorkill είπε

Ρε παιδες μη χανετε και εσεις χρονο με τον τυπο, πρεπει να εχει φαει τοση ταπα απο αυτοδιδακτους που δεν θελει να το πιστεψει. Σταματηστε τη γη να κατεβω

Το κατάλαβες, είσαι γάτος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί πρέπει να ξέρεις να κάνεις μετατροπές τότε μάλλον είσαι σε λάθος κλάδο.

Για εξήγησέ μου. Γιατί εγώ την τελευταία φορά που χρειάστηκε να κάνω μετατροπή ήμουν πρώτο εξάμηνο. Αν δηλαδή αύριο κάποιος στη δουλειά σου δεν ξέρει να κάνει μετατροπές γιατί δεν έχει πάει σε κάποια σχολή, πόσο πιστεύεις θα σου πάρει να του εξηγήσεις; 5 λεπτά; 10; Μισή ώρα; Εσένα τελευταία φορά πότε αυτή η γνώση σου φάνηκε χρήσιμη;

 

8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Γιατί κάποιος που έχει τελειώσει κάποιο πανεπιστήμιο πρέπει να έχει πάρει ντε και καλά μόνο γενικες, θεωρητικές, απαρχαιωμένες γνώσεις ;; Προφανώς δεν έχεις ιδέα γιατί μιλάμε. 

Δεν είναι απαραίτητο να έχει πάρει μόνο γενικές, θεωρητικές και απαρχαιωμένες γνώσεις. Κάποιος που τον ενδιαφέρει και θα κάτσει να ασχοληθεί μπορεί να πάρει και πρακτικές γνώσεις όσο είναι στο πανεπιστήμιο.

Επεξ/σία από Kercyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Για εξήγησέ μου. Γιατί εγώ την τελευταία φορά που χρειάστηκε να κάνω μετατροπή ήμουν πρώτο εξάμηνο.

Δεν είναι απαραίτητο να έχει πάρει μόνο γενικές, θεωρητικές και απαρχαιωμένες γνώσεις. Κάποιος που τον ενδιαφέρει και θα κάτσει να ασχοληθεί μπορεί να πάρει και πρακτικές γνώσεις όσο είναι στο πανεπιστήμιο.

Για τον ίδιο λόγο που πρέπει κάποιος να έχει διδαχθεί Άλγεβρα Boole και λογικές πύλες. Είναι τα βασικά της επιστήμης. Αν είναι άχρηστα τότε γιατί τα διδάσκουν; Θα σου μάθαιναν απλά προγραμματισμό κατευθείαν και τέλος. Πόσο ποιο λιανά να το κάνω;

Και όσο για το δεύτερο εσύ είπες οτι τα πανεπιστήμια σου δίνουν απαρχαιωμένες γνώσεις όχι εγώ. Τώρα το αναιρείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

Για τον ίδιο λόγο που πρέπει κάποιος να έχει διδαχθεί Άλγεβρα Boole και λογικές πύλες. Είναι τα βασικά της επιστήμης. Αν είναι άχρηστα τότε γιατί τα διδάσκουν; Θα σου μάθαιναν απλά προγραμματισμό κατευθείαν και τέλος. Πόσο ποιο λιανά να το κάνω;

Ο προγραμματιστής δεν είναι επιστήμονας. Τα διδάσκουν γιατί σκοπός των σχολών δεν είναι να σε κάνουν προγραμματιστή. Δεν είπα ποτέ ότι είναι flat out άχρηστα, είπα ότι είναι άχρηστα για κάποιον που θέλει να γίνει προγραμματιστής σε τομέα που δεν είναι τόσο κοντά στο hardware ώστε να τον νοιάζει. Για τον ίδιο λόγο που δε νοιάζει τη συντριπτική πλειοψηφία των προγραμματιστών πώς έχουν υλοποιηθεί τα κυκλώματα στον επεξεργαστή τους ή από τι υλικό είναι τα καλώδια στους ωκεανούς που μας φέρνουν τα ίντερνετς.

7 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Και όσο για το δεύτερο εσύ είπες οτι τα πανεπιστήμια σου δίνουν απαρχαιωμένες γνώσεις όχι εγώ. Τώρα το αναιρείς; 

Δεν το αναιρώ. Είπα ότι όσο κάποιος είναι στο πανεπιστήμιο μπορεί να πάρει γνώσεις που δεν είναι απαρχαιωμένες, γενικές και θεωρητικές. Δεν είπα ποτέ ότι το πανεπιστήμιο θα του δώσει αυτές τις γνώσεις. Αν είναι τυχερός και πετύχει κάποιον καθηγητή με όρεξη, που έχει εργασιακή εμπειρία και εκτός πανεπιστημίων και το κυνηγήσει και λίγο τότε ίσως καταφέρει να πάρει τέτοιες γνώσεις και από το πανεπιστήμιο, αλλά θα έλεγα ότι αυτό είναι η εξαίρεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Για τον ίδιο λόγο που πρέπει κάποιος να έχει διδαχθεί Άλγεβρα Boole και λογικές πύλες. Είναι τα βασικά της επιστήμης. Αν είναι άχρηστα τότε γιατί τα διδάσκουν; Θα σου μάθαιναν απλά προγραμματισμό κατευθείαν και τέλος. Πόσο ποιο λιανά να το κάνω;

Και όσο για το δεύτερο εσύ είπες οτι τα πανεπιστήμια σου δίνουν απαρχαιωμένες γνώσεις όχι εγώ. Τώρα το αναιρείς; 

το κουρασες το θεμα , επιστημη των υπολογιστων ειναι ενας τεραστιος κλαδος , αν εισαι web developer kata 99% δεν θα δεις μπροστα σου αλγεβρα boole ουτε μετατροπες.

το πανεπιστημιο σου καλλιεργει εναν τροπο σκεψης , να μαθεις να ψαχνεις καποια πραγματα και να κανεις καποια τεχνικη περιγραφη παρουσιαση . Αν βγεις στο production ειναιε να εφοδιο για τους πρωτους μηνες αντε χρονο, μετα απο εκει και περα αλλαζεις εντελως πορεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Kercyn είπε

Ο προγραμματιστής δεν είναι επιστήμονας. Τα διδάσκουν γιατί σκοπός των σχολών δεν είναι να σε κάνουν προγραμματιστή. Δεν είπα ποτέ ότι είναι flat out άχρηστα, είπα ότι είναι, άχρηστα για κάποιον που θέλει να γίνει προγραμματιστής σε τομέα που δεν είναι τόσο κοντά στο hardware ώστε να τον νοιάζει. Για τον ίδιο λόγο που δε νοιάζει τη συντριπτική πλειοψηφία των προγραμματιστών πώς έχουν υλοποιηθεί τα κυκλώματα στον επεξεργαστή τους ή από τι υλικό είναι τα καλώδια στους ωκεανούς που μας φέρνουν τα ίντερνετς.

Δεν το αναιρώ. Είπα ότι όσο κάποιος είναι στο πανεπιστήμιο μπορεί να πάρει γνώσεις που δεν είναι απαρχαιωμένες, γενικές και θεωρητικές. Δεν είπα ποτέ ότι το πανεπιστήμιο θα του δώσει αυτές τις γνώσεις. Αν είναι τυχερός και πετύχει κάποιον καθηγητή με όρεξη, που έχει εργασιακή εμπειρία και εκτός πανεπιστημίων και το κυνηγήσει και λίγο τότε ίσως καταφέρει να πάρει τέτοιες γνώσεις και από το πανεπιστήμιο, αλλά θα έλεγα ότι αυτό είναι η εξαίρεση.

Λάθος. Ο προγραμματιστής είναι επιστήμονας. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό τότε όπως είπα και πριν μάλλον είσαι σε λάθος κλάδο. Εδώ επίσης φαίνεται και η διαφορά φιλοσοφίας που έχουμε οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.

3 λεπτά πριν, MitsarasAth είπε

το κουρασες το θεμα , επιστημη των υπολογιστων ειναι ενας τεραστιος κλαδος , αν εισαι web developer kata 99% δεν θα δεις μπροστα σου αλγεβρα boole ουτε μετατροπες.

το πανεπιστημιο σου καλλιεργει εναν τροπο σκεψης , να μαθεις να ψαχνεις καποια πραγματα και να κανεις καποια τεχνικη περιγραφη παρουσιαση . Αν βγεις στο production ειναιε να εφοδιο για τους πρωτους μηνες αντε χρονο, μετα απο εκει και περα αλλαζεις εντελως πορεια.

Ό,τι να ναι... Μιλησε ο επιστήμονας... 

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Λάθος. Ο προγραμματιστής είναι επιστήμονας. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό τότε όπως είπα και πριν μάλλον είσαι σε λάθος κλάδο. Εδώ επίσης φαίνεται και η διαφορά φιλοσοφίας που έχουμε οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε.

Μπορείς να πιστεύεις ότι ο προγραμματιστής είναι επιστήμονας, όπως μπορείς να πιστεύεις ότι ένα πτυχίο σου δίνει κάποιο μαγικό πλεονέκτημα απρόσιτο στους άλλους. Δε θα συνεχίσω άλλο, είναι σα να προσπαθώ να εξηγήσω σε κάποιον ότι αν κόψει μια τηγανητή πατάτα στα δύο θα συνεχίσει να έχει μια πατάτα και όχι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έννοια του επιστήμονα είναι πολύ σχετική. Για μένα ο όρος στέκει μόνο σε κάποιον που ασχολείται με έρευνα και ανάπτυξη (r 'n' d). 

Για άλλους επιστήμονας είναι οποιοσδήποτε έχει ένα πτυχίο.

Για άλλους είναι αυτός που έχει πτυχίο από συγκεκριμένες σχολές (αυτό περισσότερο ισχύει στην Ελλάδα χαχα).

 

Επί του θέματος, μην περιμένει κανείς να μάθει προγραμματισμό στο μεταπτυχιακό. Αν όμως γνωρίζει ήδη προγραμματισμό μπορεί να του δώσει απλά κάποιες νέες ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πίστεψε με και εγώ που έχω Master από το ΠαΠει στο τμήμα ασφάλειας ψηφιακών συστημάτων όσο αφορά τον προγραμματισμό δεν μου προσέφερε τίποτα.

Το udemy από την άλλη 1000% ποιο χρήσιμο. Γενικά ένας καλός προγραμματιστής χρειάζεστε τα εξής skills:

  1. Communication Skills ειδικά το να εξηγεις κάτι περιίπλοκα πράγματα σε απλά λαϊκά αλλά και να διαβάζεις ανάμεσα στις γραμμές.
  2. project & time Management: To πως να δίνεις το right ammount of shittynes στον κατάλληλο χρόνο. Δλδ μακιγιερ γορίλλων.
  3. Business Understanding: Ποιο feature ή bugfix θα σου δώσει λεφτά.
  4. Ερευνητικό πνεύμα: Το να μπορείς να αναλύεις δυσνόητο κώδικα σε άγνωστη τεχνολογία.
  5. Ικανότητα μάθησης: Το να μαθαίνεις νέες και παλιές τεχνολογίες ASAP. Με νέες τεχνολογίες δεν εννοώ μόνο την γλώσσα προγραμματισμού αλλά όλο το οικοσύστημα.
  6. Αρχικεκτονική Λογισμικού (you know αρκετές εφαρμογές δεν είναι απλά ένα λογισμικό αλλά ένα νέο λογισμικό και ένας δεινόσαυρος)
  7. Γνώσεις συγγραφής κώδικα.

Βέβαια, θα με θεωρήσετε τρελό το να βάζω το να γνωρίζεις το να γράφεις κώδικα τελευταίο αλλά συνήθως ο "καλός" κώδικας είναι και ο ποιο άχρηστος (I bleed tears for that...). Το να μπορέσεις να επικοινωνήσεις το γιατί χρειάζεστε να γίνει κάτι είναι 1000% ποιο χρήσιμο γιατί κατά 99% του χρόνου σου "θα βάφεις γορίλες". Πιστέψτε με πονάω.

Από την άλλη ένα master είναι σκαλοπάτι προς τον κόσμο της ακαδημίας που πλέον παύεις να είσαι software engineer o κώδικας απλά είναι ένα script ανάλυσεις και διεξαγωγές πειραμάτων και ο κώδικάς σου disposable.

Επεξ/σία από PC_MAGAS
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μη μπούμε στην ίδια συζήτηση πάλι.

Ο πληροφορικός, ναι είναι επιστήμονας, αν κατέχει τις βάσεις της επιστήμης. Ο προγραμματιστής, από μόνος του, σαφώς δεν είναι. Αν δεν έχει διδαχθεί βασικές αρχές της επιστήμης, άλγεβρα Boole, γραμμική άλγεβρα και όλα τα συναφή, δε μπορεί να θεωρηθεί επιστήμων. Εδώ έρχονται και κάποιοι να πει ότι δε μπορεί να θεωρηθεί επιστήμη η πληροφορική, επειδή είναι υποσύνολο των μαθηματικών. Ίσως να έχουν δίκιο.

Η αλήθεια είναι ότι πλέον η πληροφορική έχει κορεστεί, ως πεδίο που μπορεί να δημιουργήσεις κάτι νέο, ίσως και γι' αυτό να μην είναι απαραίτητοι νέοι επιστήμονες. Αν ήσουν πληροφορικός τη δεκαετία 80-90, είχες τεράστιο πεδίο να ασχοληθείς, να δημιουργήσεις νέες γλώσσες προγραμματισμού, να, να, να...Τώρα πλέον είναι όλα έτοιμα εργαλεία που γίνεσαι απλά δημιουργικός "μάστορας".

Ο γιατρός θεωρείται επιστήμονας; Επειδή μία ζωή θα βλέπει ως παθολόγος περιστατικά με γρίππη και corona, σημαίνει ότι δεν είναι; Επειδή δε θα του χρησιμεύσουν όλα αυτά που έμαθε για dna, πρωτείνες και χημείες;

Τώρα το τι ζητά η αγορά, είναι θέμα της αγοράς. Το ότι ζητά δεξιότητες, δεν αναιρεί τα χαρακτηριστικά της επιστήμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...