Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μείωση ενοικίων κατά 40% για τις πληττόμενες για το μήνα Απρίλιο - Δημοσιεύθηκε ο νόμος

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Φαντάζομαι πως απ' τη στιγμή που σου έδωσε νέο ΑΠ ίσως πρέπει να κάνουν νέα αίτηση οι υπάλληλοι (και ακύρωση της προηγούμενης;).

Το δικό μου ερώτημα είναι: Αν για κάποιο λόγο ο εργοδότης δε δικαιούται μείωση ενοικίου (π.χ. υποπερίπτωση της υποπερίπτωσης), παίρνει η μπάλα και τον υπάλληλο μόνο και μόνο επειδή δεν το δικαιούται ο εργοδότης, ή είναι εντελώς διαφορετικό;

Σύμφωνα με ερώτηση που έγινε και στη Βουλή, η απάντηση ήταν ότι πλέον υπάγονται όλοι οι ελ. επαγγελματίες στη μείωση ενοικίου.

Οι μόνοι που δεν υπάγονται είναι αυτοί που δεν συμπεριλαμβάνονται στις λίστες με τους καδ ή έχουν δευτερεύουσες δραστηριότητες.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μείωση ενοικίων κατά 40% για τις πληττόμενες για το μήνα Απρίλιο - Δημοσιεύθηκε ο νόμος

Σύμφωνα με ερώτηση που έγινε και στη Βουλή, η απάντηση ήταν ότι πλέον υπάγονται όλοι οι ελ. επαγγελματίες στη μείωση ενοικίου.

Οι μόνοι που δεν υπάγονται είναι αυτοί που δεν συμπεριλαμβάνονται στις λίστες με τους καδ ή έχουν δευτερεύουσες δραστηριότητες.

Το θέμα είναι ότι παρότι οι διορθώσεις για τις ήδη υποβληθείς δηλώσεις έχουν ανοίξει, το σύστημα εξακολουθεί να μην δίδει την δυνατότητα εισαγωγής των στοιχείων της πρώτης κατοικίας στους εργαζομένους των πληττόμενων επιχειρήσεων για την αξίωση του μειωμένου ενοικίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 29gk είπε

ΜΑ αν ο εργοδοτης δεν δικαιουται μειωση ενοικιου, τοτε το μαγαζι λειτουργει κανονικα αρα και οι υπαλληλοι πληρωνονται επισης κανονικα.

Μισό γιατί κάπου τα μπερδέψαμε.

Πώς ορίζεται το μαγαζί που λειτουργεί κανονικά;

Ο δικός μου εργοδότης μας έχει όλους σε αναστολή, και προφανώς ο τζίρος του έχει σχεδόν μηδενιστεί. Παρόλ' αυτά το μαγαζί του δεν είναι κλειστό, απλά δεν έχει δουλειά, δεν υπάρχει κίνηση.

Απ' τη στιγμή που είμαστε σε αναστολή, πώς πληρωνόμαστε κανονικά; Δεν πληρωνόμαστε κανονικά, γι' αυτό και κάνουμε αίτηση για τα 800€, αλλά και για τη μείωση ενοικίου.

Εγώ έθεσα το ζήτημα της υποπερίπτωσης, που για κάποιο λόγο μπορεί ο εργοδότης να μη δικαιούται τη μείωση για την πάρτη του, δηλαδή για το ενοίκιο που πληρώνει εκείνος στον ιδιοκτήτη του χώρου του μαγαζιού, και τι γίνεται με τους υπαλλήλους του.

Δηλαδή, πώς ορίζεται μια πληττόμενη επιχείρηση; Με τι κριτήρια;

Αν π.χ. έκανε τζίρο Μ.Ο. 5Κ/μήνα και τώρα κάνει 1Κ/μήνα θεωρείται πληττόμενη; Ή πρέπει να έχει μηδενικό τζίρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Flimgkis είπε

Το θέμα είναι ότι παρότι οι διορθώσεις για τις ήδη υποβληθείς δηλώσεις έχουν ανοίξει, το σύστημα εξακολουθεί να μην δίδει την δυνατότητα εισαγωγής των στοιχείων της πρώτης κατοικίας στους εργαζομένους των πληττόμενων επιχειρήσεων για την αξίωση του μειωμένου ενοικίου. 

Ναι, το διάβασα κι από άλλους. Σήμερα δημοσιεύτηκε το φεκ, θέλει χρόνο ακόμα. Δοκίμασε Δευτέρα, Τρίτη.

6 ώρες πριν, phanispal είπε

Μισό γιατί κάπου τα μπερδέψαμε.

Πώς ορίζεται το μαγαζί που λειτουργεί κανονικά;

Ο δικός μου εργοδότης μας έχει όλους σε αναστολή, και προφανώς ο τζίρος του έχει σχεδόν μηδενιστεί. Παρόλ' αυτά το μαγαζί του δεν είναι κλειστό, απλά δεν έχει δουλειά, δεν υπάρχει κίνηση.

Απ' τη στιγμή που είμαστε σε αναστολή, πώς πληρωνόμαστε κανονικά; Δεν πληρωνόμαστε κανονικά, γι' αυτό και κάνουμε αίτηση για τα 800€, αλλά και για τη μείωση ενοικίου.

Εγώ έθεσα το ζήτημα της υποπερίπτωσης, που για κάποιο λόγο μπορεί ο εργοδότης να μη δικαιούται τη μείωση για την πάρτη του, δηλαδή για το ενοίκιο που πληρώνει εκείνος στον ιδιοκτήτη του χώρου του μαγαζιού, και τι γίνεται με τους υπαλλήλους του.

Δηλαδή, πώς ορίζεται μια πληττόμενη επιχείρηση; Με τι κριτήρια;

Αν π.χ. έκανε τζίρο Μ.Ο. 5Κ/μήνα και τώρα κάνει 1Κ/μήνα θεωρείται πληττόμενη; Ή πρέπει να έχει μηδενικό τζίρο;

Με τις τελευταίες διατάξεις, οι πληττόμενες επιχειρήσεις (αυτές που....λειτουργούν κανονικά...κατά τον ίδιο) και οι εργαζόμενοι σε αυτές δικαιούνται τη μείωση των ενοικίων. Η μόνη προϋπόθεση είναι να τελούν σε αναστολή. Από βδομάδα θα γίνει η αλλαγή και θα μπορούν να κάνουν αίτηση για τη μείωση αρχικά οι εργοδότες για την επιχείρηση και στη συνέχεια οι εργαζόμενοι για τα σπίτια.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτέρα 13/4 είναι η τελευταία ημερομηνία διόρθωσης των ήδη υποβληθέντων δηλώσεων σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο.  https://issuu.com/efsyn/docs/egkyklios-diorthoseis-800-euro

Άν δεν έχει περαστεί μέχρι την καταλυτική αυτή ημερομηνία, προχωράμε σε αναστολή σύμβασης και επαναδήλωση ανάλογα με τον λήγοντα του αφμ στις μετέπειτα ημερομηνίες, hoping for the best?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι, το διάβασα κι από άλλους. Σήμερα δημοσιεύτηκε το φεκ, θέλει χρόνο ακόμα. Δοκίμασε Δευτέρα, Τρίτη.

 

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Από βδομάδα θα γίνει η αλλαγή και θα μπορούν να κάνουν αίτηση για τη μείωση αρχικά οι εργοδότες για την επιχείρηση και στη συνέχεια οι εργαζόμενοι για τα σπίτια.

Το θέμα είναι ότι βάσει ΑΦΜ, εγώ σήμερα μπορώ να κάνω τροποποίηση. Αλλά στην πράξη δε μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή.

Δηλαδή πόσο πίσω θα πάει όλο αυτό μέχρι να ενσωματώσουν τις αλλαγές; 

Κοντεύουμε να φτάσουμε μέσα Απρίλη και πλησιάζει ο Μάιος και η ώρα να βάλουμε το επόμενο ενοίκιο.

Καλά, όχι ότι εγώ προσωπικά θα βάλω κάτι μέχρι να λυθεί όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι ότι βάσει ΑΦΜ, εγώ σήμερα μπορώ να κάνω τροποποίηση. Αλλά στην πράξη δε μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή.

Δηλαδή πόσο πίσω θα πάει όλο αυτό μέχρι να ενσωματώσουν τις αλλαγές; 

Κοντεύουμε να φτάσουμε μέσα Απρίλη και πλησιάζει ο Μάιος και η ώρα να βάλουμε το επόμενο ενοίκιο.

Καλά, όχι ότι εγώ προσωπικά θα βάλω κάτι μέχρι να λυθεί όλο αυτό.

Για δες αυτό μήπως σε αφορά. Λέει για παράταση στα αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μισό γιατί κάπου τα μπερδέψαμε.

Πώς ορίζεται το μαγαζί που λειτουργεί κανονικά;

Ο δικός μου εργοδότης μας έχει όλους σε αναστολή, και προφανώς ο τζίρος του έχει σχεδόν μηδενιστεί. Παρόλ' αυτά το μαγαζί του δεν είναι κλειστό, απλά δεν έχει δουλειά, δεν υπάρχει κίνηση.

Απ' τη στιγμή που είμαστε σε αναστολή, πώς πληρωνόμαστε κανονικά; Δεν πληρωνόμαστε κανονικά, γι' αυτό και κάνουμε αίτηση για τα 800€, αλλά και για τη μείωση ενοικίου.

Εγώ έθεσα το ζήτημα της υποπερίπτωσης, που για κάποιο λόγο μπορεί ο εργοδότης να μη δικαιούται τη μείωση για την πάρτη του, δηλαδή για το ενοίκιο που πληρώνει εκείνος στον ιδιοκτήτη του χώρου του μαγαζιού, και τι γίνεται με τους υπαλλήλους του.

Δηλαδή, πώς ορίζεται μια πληττόμενη επιχείρηση; Με τι κριτήρια;

Αν π.χ. έκανε τζίρο Μ.Ο. 5Κ/μήνα και τώρα κάνει 1Κ/μήνα θεωρείται πληττόμενη; Ή πρέπει να έχει μηδενικό τζίρο;

Aν η επιχειρηση ειναι μεσα σε αυτες που εκλεισαν υποχρεωτικα στην πρωτη φαση, υποτιθεται ( εδω χωρα αρκετο "νερο" που λεμε ) οτι δεν μπορουν να γινουν απολυσεις ο επιχειρηματιας εχει ωφεληματα και αντιστοιχα και οι εργαζομενοι του.

Εαν η επιχειρηση ανηκει στις πληττομενες, αυτη ειναι η δευτερη φαση με τους ΚΑΔ και αναγκαστικα ο λογιστης του επιχειρηματια θα ξεκαθαρισει την κατασταση σε οτι αφορα τυχον οφεληματα για αυτον. Αναγκαστικα λοιπον ο υπαλληλος εξαρταται ακριβως απο αυτες τις διευκρινησεις. Και εαν  ο επιχειρηματιας ΔΕΝ δικαιουται μειωση ενοικιου, 800 ή 600€ αυτο σημαινει πως το μαγαζι δουλευει αρα και οι υπαλληλοι θα πρεπει να πληρωθουν κανονικα.

Και εδω υπαρχει το μπαχαλο με τα μη ξεκαθαρισμενα, οπως και τις ημερομηνιες που συνεχεια παρατεινονται. Και η αναστολη, ειναι διαφορετικη εαν ειναι αναγκαστικη, εαν δεν ειναι αναγκαστικη αλλα εμπιπτει στους πληττομενους ή εγινε επειδη ο επιχειρηματιας δεν γουσταρει να κρατα το μαγαζι ανοιχτο ενω μπορει. Υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις.

Αρα, μιλατε με τον επιχειρηματια και τον λογιστη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Flimgkis είπε

Δευτέρα 13/4 είναι η τελευταία ημερομηνία διόρθωσης των ήδη υποβληθέντων δηλώσεων σύμφωνα με την νέα εγκύκλιο.  https://issuu.com/efsyn/docs/egkyklios-diorthoseis-800-euro

Άν δεν έχει περαστεί μέχρι την καταλυτική αυτή ημερομηνία, προχωράμε σε αναστολή σύμβασης και επαναδήλωση ανάλογα με τον λήγοντα του αφμ στις μετέπειτα ημερομηνίες, hoping for the best?

Δεν ρωτάς το λογιστή σου καλού κακού; Όχι ότι είναι και αυτοί σίγουροι για κάτι. Κάθε μέρα και κάτι άλλο αλλάζει. Η κατάσταση είναι μπάχαλο. Έλεγαν ότι μέχρι 10/4 θα έχουν πάρει όλοι οι δικαιούχοι τα 800Ε κι ακόμα δεν έχουν κάνει όλοι αίτηση ενώ οι ελ. επαγγελματίες ακόμα δεν μπορούν γιατί δεν έχει ανοίξει η πλατφόρμα! Το ένα ψέμα μετά το άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, phanispal είπε

Το θέμα είναι ότι βάσει ΑΦΜ, εγώ σήμερα μπορώ να κάνω τροποποίηση. Αλλά στην πράξη δε μπορώ να κάνω κάποια αλλαγή.

Δηλαδή πόσο πίσω θα πάει όλο αυτό μέχρι να ενσωματώσουν τις αλλαγές; 

Κοντεύουμε να φτάσουμε μέσα Απρίλη και πλησιάζει ο Μάιος και η ώρα να βάλουμε το επόμενο ενοίκιο.

Καλά, όχι ότι εγώ προσωπικά θα βάλω κάτι μέχρι να λυθεί όλο αυτό.

To ποσο πισω θα παει το ολο, ειναι αγνωστο. Και παλι λογω του μπαχαλου που εχουν κανει. Δες τα παρακατω παραδειγματα:

- Ιδιοκτητης που εκανε μειωση ενοικιου επειδη ο ενοικιαστης εχει κανει την αιτηση στις 30/3 και εμπιπτει κανονικοτατα στην πρωτη φαση των ΚΑΔ, δεν εχει ειδοποιηση για τα δικα του ωφεληματα που υποτιθεται οτι θα ενημερωνοταν μεσω taxis

-Φυσικο προσωπο ανω των 70 ετων, με οφειλη ρυθμισμενη και δοση στις 31/3 που μπορουσε ομως να την πληρωσει εως και τις 10/4, βλεπει στο taxis την δοση του Μαρτιου τοκισμενη κανονικα εως και σημερα !!

Και ξανα. Η επομενη εβδομαδα ειναι μεγαλοβδομαδα με οτι αυτο συνεπαγεται. Για αυτο σου εγραψα πως πολυ φοβαμαι και ελπιζω βασικα οτι θα αρχισουν να ξεκαθαριζουν τα πραματα μετα τις 20 Απριλιου. Σε καθε  περιπτωση ομως, για τους δικους σου προβληματισμους, απαντησεις αναγκαστικα θα εχεις μονον μεσω επικοινωνιας με τον εργοδοτη σου, τον λογιστη του και ισως κι αναγκαστεις να ρωτησεις και δικο σου λογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα εξαφανίστηκε η αίτηση που είχε υποβάλει ο λογιστής για την επιχείριση. Προχθές έγραφε ότι δεν μπορώ να κάνω τροποποίηση και θα μπορούσα από 15/04 και σήμερα γράφει ότι γίνεται μόνο για φυσικά πρόσωπα και η αίτηση που είχε γίνει δεν υπαρχει. ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι ιδιοκτήτες πληττόμενων επιχειρήσεων που δικαιούνται μείωση ενοικίου στο 60% στην επαγγελματική μίσθωση, δικαιούνται και μείωση στη μίσθωση της κατοικίας τους;

Ο λογιστής μου λέει όχι, μόνο οι υπάλληλοι που είναι σε αναστολή, αλλά θέλω κι άλλη μία άποψη αν ξέρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Οι ιδιοκτήτες πληττόμενων επιχειρήσεων που δικαιούνται μείωση ενοικίου στο 60% στην επαγγελματική μίσθωση, δικαιούνται και μείωση στη μίσθωση της κατοικίας τους;

Ο λογιστής μου λέει όχι, μόνο οι υπάλληλοι που είναι σε αναστολή, αλλά θέλω κι άλλη μία άποψη αν ξέρετε.

Πρεπει να εχει δικηο ο λογιστης σου. Και ο δικος μου. ΚΑθως συμφωνα με το παρακατω, υπαρχει αναφορα σε εργαζομενους σε πληττομενη επιχειρηση αλλα ταυτοχρονα και συμβαση εργασιας σε αυτην, αρα ο επιχειρηματιας ειναι εκτος της κατοικιας.

«3. Ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, η οποία έχει πληγεί δραστικά από την επιδημία του κορωνοϊού COVID-19, δυνάμει των αποφάσεων που έχουν εκδοθεί κατ’ εξουσιοδότηση της παραγράφου 2 του άρθρου 1, της παραγράφου 2 του άρθρου 2 και των παραγράφων 1 και 2 του άρθρου 3 της από 11.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α΄55), όπως εκάστοτε ισχύουν, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τον μήνα Απρίλιο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων, σύμφωνα με τα λοιπά οριζόμενα στην παράγραφο 1.

Τα οριζόμενα στο προηγούμενο εδάφιο ισχύουν και για την περίπτωση μισθωτών στους οποίους έχει παραχωρηθεί έναντι μισθώματος η χρήση πράγματος, κινητού ή ακινήτου, ή και των δύο μαζί, που προορίζεται αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση, στο πλαίσιο χρηματοδοτικής μίσθωσης, και αφορά σε επιχειρήσεις του πρώτου εδαφίου, καθώς και για τις συμβάσεις μίσθωσης κύριας κατοικίας, στις οποίες μισθωτής είναι εργαζόμενος σε επιχείρηση του πρώτου εδαφίου του οποίου έχει ανασταλεί προσωρινά η σύμβαση εργασίας λόγω των μέτρων αποφυγής της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, τηρουμένων των προϋποθέσεων της παραγράφου 2.»

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μου είπε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού ότι υπάρχει μια διαδικασία για την έκπτωση. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνουμε πέρα από τη δήλωση;

Θα κανεις την αιτηση, θα την εκτυπωσεις, θα βγαλεις αντιγραφο, θα δωσεις ενα αντιγραφο στον ιδιοκτητη, θα υπολογισετε την μειωση ( χωρις το χαρτοσημο που θα υπολογιστει στο τελικο καθαρο ποσο ), θα πληρωσεις το ποσο και τελος θα λαβεις την αποδειξη για το ποσο που πληρωσες.

Αυτη ειναι η διαδικασια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...