Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 29gk είπε

Nα πεις στον φιλο σου να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ πρωτα το αντιγραφο της αιτησης η οποια φερει και ονοματα κι ΑΦΜ αλλα και αριθμο πρωτοκολλου και μετα να παρει τα οποια χρηματα, με το χαρτοσημο να υπολογιζεται αναλογα και να δωσει την αποδειξη. Στην αποδειξη μαλιστα μπορει να προσθεσει και το "επιφυλασσομαι για καθε νομιμο δικαιωμα μου", ετσι για να βρισκεται.

Αν δεν παρει αυτο το χαρτι, ενδεχομενως μετα απο λιγο καιρο, για μενα ειναι σιγουρο αλλα γραφω "ενδεχομενως", να μην μπορει να αποδειξει οτι δικαιουται τα οποια "ανταλλαγματα" θα του δινει το κρατος ως ιδιοκτητη με μειωμενο ενοικιο συν την πιθανοτητα ο ενοικιαστης του να ΜΗΝ  δικαιουται τελικα την εκπτωση του 40% αν και ετσι του δηλωσε. Αθελα του ή και επιτηδες.

Επειδη δεν εχω καταλαβει. Ο ενοικιαστης αν καταλαβα καλα του ειπε οτι εκανε εκανε την αιτηση για τα 800 επιδομα και απο εκει αν καταλαβα σωστα, φαινεται και αν δικαιουται εκτπωση στο ενοικιο η οχι? Απο το εργανη δηλαδη? Η κανει ο ενοικιαστης καποια επιπλεον διαδικασια για το ενοικιο καποια υπευθυνη δηλωση/ αιτηση και αν ναι αυτη τν αιτηση την καταθετει που?

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 406
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ειναι αιτηση ειναι υπευθυνη δηλωση. Αν ο ενοικιαστης δικαιουται την εκπτωση ενοικιου,στο κατω μερος της δηλωσης εχει συμπληρωμενα τα στοιχεια του ιδιοκτητη. ΑΦΜ, ονοματεπωνυμο κλπ. Με αυτο ο ιδιοκτητης θα μπορει να παρει οτι ευεργετηματα του παρεχει ο νομος. Αν τα πεδια του ιδιοκτητη ειναι κενα, τοτε ο ενοικιαστης δε δικαιουται την εκπτωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε αναστολή σε πληττόμενη επιχείρηση, και το ΑΦΜ μου τελειώνει σε 1, οπότε έκανα την αίτηση για τα 800€ την πρώτη μέρα, και προφανώς δε μου έβγαλε επιλογή να συμπληρώσω στοιχεία κατοικίας για τη μείωση ενοικίου.

Πλέον, όταν πάω να μπω μου λέει ότι θα ανοίξουν μεθαύριο, 11/4.

Εν τω μεταξύ γαργάρα ο ένας μήνας για τους «δεύτερους».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που επαναλαμβάνομαι αλλά δεν εχω βρεί ακόμα ξεκάθαρη απάντηση 2-3 λογιστές που ρώτησα.

Τελικά για εμάς που έχουμε ατομική επιχείρηση (ιδιοκτήτης) κλειστή λόγω ΚΑΔ, πέρα απο την μείωση ενοικίου στο κατάστημα δικαιούμαστε επίσημα και την αντίστοιχη μείωση στο ενοίκιο της κατοικίας μας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Καλα να τον κοροιδεψει δεν νομιζω.Να πει ψεμματα οτι το δικαιουται  χωρις να το δικαιουται, δεν νομιζω κανεις να ρισκαρει κατι τετοιο για ενα ενοικιο 220 ευρω, διοτι απο οτι διαβασα μπορει να αντιμετωπισει βαρβατες κυρωσεις ακομη και φυλακιση. Εκτος αυτου στο τελος του φορολογικου ετους, εφοσον εγινε η αιτηση και το δικαιουτε ο ενοικιαστης, δεν θα υπαρχει και η αντιστοιχα (μειωμενη) φορολογια για αυτους τους 2 μηνες στον ιδιοκτητη? Οποτε αν εγινε λαμογια φανταζομαι και εκει θα φανει.

Δεν έχουν νομοθετήσει μειωμένη φορολογία (αν και είναι άιτημα), έχουν πει μόνο για αναστολή κάποιων πληρωμών του δημοσίου.

Ανεβάζω την αίτηση που βγάζει το σύστημα στον δικαιούχο της έκπτωσης. Να πω ότι ο λογιστής μας, μας είπε ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την δώσουμε αλλά μόνο προφορικά να το πούμε στους ιδιοκτήτες.Scan-page-0kk01.jpg.187e415a37751c5284a9c5260261ddb3.jpg

Scan2.jpg

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν έχουν νομοθετήσει μειωμένη φορολογία (αν και είναι άιτημα), έχουν πει μόνο για αναστολή κάποιων πληρωμών του δημοσίου.

Για γελια και για κλαμματα μαζι, αν το το κρατος θα φορολογισει τους ιδιοκτητες για ολοκληρα ενοικια που δεν εχουν λαβει.

 

4 ώρες πριν, fredd0 είπε

Δεν ειναι αιτηση ειναι υπευθυνη δηλωση. Αν ο ενοικιαστης δικαιουται την εκπτωση ενοικιου,στο κατω μερος της δηλωσης εχει συμπληρωμενα τα στοιχεια του ιδιοκτητη. ΑΦΜ, ονοματεπωνυμο κλπ. Με αυτο ο ιδιοκτητης θα μπορει να παρει οτι ευεργετηματα του παρεχει ο νομος. Αν τα πεδια του ιδιοκτητη ειναι κενα, τοτε ο ενοικιαστης δε δικαιουται την εκπτωση.

Αυτη την υπευθυνη δηλωση πρπει να την εχει κανει ο ενοικαστης δηλαδη? Την καταθετει καπου?

Συγνωμη να τις ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετος και προσπαθω να βοηθησω το ανθρωπο, να του εξηγησω πως εχουν τα πραγματα για να παρει τηλεφωνο να συννενοηθει με τον ενοικιαστη του για να ξερωντας τι να του πει και τι να του ζητησει, γιατι εως τωρα, η μονη ενεργεια που εγινε, ειναι οτι τον πηρε τηλεφωνο ο ενοικιαστης και του ειπε οτι αυτο το μηνα θα πληρωσει το 20% (διοτι ο μαρτης πληρωθηκε ολοκληρος) και ο αλλος του ειπε οκ χωρς να ζητησει ουτε υπυθυνη δηλωση που μου λετε εσεις εδω ουτε τιποτα, απλα το αφησε εκει.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Για γελια και για κλαμματα μαζι, αν το το κρατος θα φορολογισει τους ιδιοκτητες για ολοκληρα ενοικια που δεν εχουν λαβει.

 

Πολλά είναι για γέλια στα του κράτους και πολλοί είναι αδικημένοι, δυστυχώς. Ανέβασα και την αίτηση πώς είναι, στείλτη στο φίλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Πολλά είναι για γέλια στα του κράτους και πολλοί είναι αδικημένοι, δυστυχώς. Ανέβασα και την αίτηση πώς είναι, στείλτη στο φίλο σου.

Το ειδα σε ευχαριστω.Οποτε του λεω να παρει τηλεφωνο το ενοικιαστη και να ζητησει αυτην την υπευθυνη δηλωση σε αντιγραφο για να δει οτι ολα γινανε οκ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Pwpwpw είπε

Το ειδα σε ευχαριστω.Οποτε του λεω να παρει τηλεφωνο το ενοικιαστη και να ζητησει αυτην την υπευθυνη δηλωση σε αντιγραφο για να δει οτι ολα γινανε οκ? 

Ίσως να είναι διαφορετική των ενοικιαστών κατοικιών. Εμείς μισθώνουμε επαγγελματικό χώρο. Θα πρέπει να είναι κάπως έτσι και κάπου να λέει τα στοιχεία του φίλου σου αφμ κλπ. Εμάς στη δεύτερη σελίδα τα εμφανίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Δεν έχουν νομοθετήσει μειωμένη φορολογία (αν και είναι άιτημα), έχουν πει μόνο για αναστολή κάποιων πληρωμών του δημοσίου.

Ανεβάζω την αίτηση που βγάζει το σύστημα στον δικαιούχο της έκπτωσης. Να πω ότι ο λογιστής μας, μας είπε ότι δεν είμαστε υποχρεωμένοι να την δώσουμε αλλά μόνο προφορικά να το πούμε στους ιδιοκτήτες.Scan-page-0kk01.jpg.187e415a37751c5284a9c5260261ddb3.jpg

Scan2.jpg

Τον λογιστη σας, στο ειπα και προχτες, να τον αλλαξετε. Δεν ξερει οχι απλα που πανε τα τεσσερα αλλα στερειται και κοινης λογικης.

Αφου λοιπον υποβληθει η αιτηση επιτυχως, ενα αντιγραφο της θα πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να λαβει ο ιδιοκτητης. Ιδιοκτητης που δεν θα το ζητησει και θα αρκεστει στα λογια του ενοικιαστη του, ειτε επειδη εκεινος ειναι αφελης ή πονηρος, στη συγκεκριμενη περιπτωση κανει το ιδιο. Ο ιδιοκτητης δεν εχει την παραμικρη αποδειξη στα χερια του για να προχωρησει και να δεχτει την εφαρμογη του νομου, της ΠΝΠ βασικα, για μειωση ενοικιου κατα 40%.

 

Επεξ/σία από 29gk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θελω να ρωτησω κατι .Η εκπτωση ισχυει για ολο τον Μαρτη;Aς πουμε εγω εκλεισα 15 του μηνος περιπου και ο ιδιοκτητης μου ζηταει να πληρωσω το μισο ενοικιο κανονικα και το αλλο μισο με την εκπτωση.Ετσι γινεται;Γιατι εγω νομισα ειναι το 40% για ολο το Μαρτιο.

Επεξ/σία από LynnJames
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LynnJames είπε

Θελω να ρωτησω κατι .Η εκπτωση ισχυει για ολο τον Μαρτη;Aς πουμε εγω εκλεισα 15 και ο ιδιοκτητης μου ζηταει να πληρωσω το μισο ενοικιο κανονικα και το αλλο μισο με την εκπτωση.Ετσι γινεται;Γιατι εγω νομισα ειναι το 40% για ολο το Μαρτιο.

Ο ιδιοκτητης σου εχει λαθος. Ειτε επιτηδες ειτε επειδη δεν το καταλαβε. Η ΠΝΠ ειναι σαφης. 40% μειωση ενοικιου για Μαρτιο και αλλο τοσο για Απριλιο. Και ανφερει μηνες και οχι εβδομαδες, δεκαπενθημερα, ημερες ή εργασιμες. Αν σε ενοχλει, να του πεις να ρωτησει τον λογιστη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 29gk είπε

Ο ιδιοκτητης σου εχει λαθος. Ειτε επιτηδες ειτε επειδη δεν το καταλαβε. Η ΠΝΠ ειναι σαφης. 40% μειωση ενοικιου για Μαρτιο και αλλο τοσο για Απριλιο. Και ανφερει μηνες και οχι εβδομαδες, δεκαπενθημερα, ημερες ή εργασιμες. Αν σε ενοχλει, να του πεις να ρωτησει τον λογιστη του.

Ωραια ευχαριστω φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...