Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, alexioannou είπε

Όποιος ανοίγει επιχείρηση σήμερα είναι ειναι ηρωας.

Είχε η γυναίκα 4 χρόνια κατάστημα ρούχων στην νέα Ιωνία με 2300€ ενοίκιο μια κολοτρυπα 35τμ επιδει ήταν στον κεντρικό δρόμο......Κλίκα όλοι οι ιδιοκτήτες να κρατάνε τρελλές τιμές.

*Στον από πίσω δρόμο ίδιο μαγαζί 200€.

Τι έβλεπες?χιλιάδες Πακιστανούς(γεματη η περιοχή λόγω φτηνών ενοικίων και παλιων σπιτιων)που μας έκλεβαν κατά καιρούς (φωτό)

Στις μέρες που έκλεινε βράδυ έπρεπε να είμαι εκεί γιατί οι κλοπές στους δρόμους ημερήσια διάταξη.....

Ευτυχώς το αστείο κέρδος που έμενε μετά από 4 χρόνια αγώνα την οδήγησε Σεπτέμβρη 2919 να το κλείσει........

*Πολλές εφορίακες της περιοχής όταν ψώνιζαν ζηταγανε να μην τους κόβει απόδειξη......😅🤣😅🤣😅

* IliDan αν είσαι Αθήνα στείλε inbox έχω κάτι κινητά να σου δώσω

IMG_20200402_192715.jpg

Φίλε μου με όλον το σεβασμό αν μην το νοίκιαζε το κατάστημα και ας πήγαινε στο φθηνότερο? τι ήθελε να αγοράσει FERRARI (μεταφορικό αυτό) σε τιμές SEAT και στο φινάλε φινάλε ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν μπορεί κάποιος να νοικιάζει ένα μαγαζί φιλέτο σε κεντρικό σημείο και μετά να κατηγορεί τον ιδιοκτήτη για ακριβό ενοίκιο, αλήθεια αυτός που κατηγορεί τον ιδιοκτήτη τον κάθε ιδιοκτήτη εάν το μαγαζί ήταν δικό του θα το νοίκιαζε φθηνά? και τα μαγαζιά σε κεντρικά σημεία όλοι το ξέρουμε ότι είναι ακριβά και πριν την κρίση όλα σχεδόν είχαν εκτός από το ακριβό ενοίκιο και αέρα.

21 ώρες πριν, Malthador είπε

«Ο μισθωτής επαγγελματικής μίσθωσης προς εγκατάσταση επιχείρησης, για την οποία έχουν ληφθεί ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19, απαλλάσσεται από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2020, κατά παρέκκλιση των κείμενων διατάξεων περί μισθώσεων.»

Η ΠΝΠ αυτό γράφει. Επομένως ένα κατάστημα που δουλεύει, έστω και μερικώς, τότε δεν έχει ανασταλεί η λειτουργία του.

Άρα πληρώνει κανονικά ενοίκιο.

Σωστά πολύ σωστά τα λες φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είναι πάρα πολύ απλό. Στην μια μεριά έχεις τα έσοδα (τζιρος) και στην άλλη τα εξοδα.

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου μια ατομική επιχείρηση με τζίρο ας πούμε 100.000€ δεν θα πληρώσει ούτε ευρώ φόρο εισοδήματος εφόσον παρουσιάσει τα αντίστοιχα έξοδα?

Η φορολογία των επιχειρήσεων (και όχι μόνο) κάθε άλλο παρά απλή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή κατά τη γνώμη σου μια ατομική επιχείρηση με τζίρο ας πούμε 100.000€ δεν θα πληρώσει ούτε ευρώ φόρο εισοδήματος εφόσον παρουσιάσει τα αντίστοιχα έξοδα?

Η φορολογία των επιχειρήσεων (και όχι μόνο) κάθε άλλο παρά απλή είναι.

ΝΑΙ, ούτε 1€.

Μα, για αυτό καθόμαστε και λέμε ότι αν πχ πληρώσει το ενοίκιο με ΜΕΤΡΗΤΑ, είναι άκυρο και δεν θα μετρήσει στα έξοδα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, ούτε 1€.

Είναι προφανές ότι μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Δεν ασχολούμαι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Μην το λες. Εξαρτάται την περιοχή. Εμείς π.χ. πιάσαμε γωνιακό μαγαζί 75 τμ στον κεντρικό δρόμο της πόλης μας με τράπεζα απέναντι και μεγάλο καφέ, 500Ε ενοίκιο. Το εν λόγω ακίνητο το μέγιστο που νοικιάστηκε παλιά προ κρίσης ήταν 880. Οι γνωστοί και φίλοι μας νομίζουν ότι δίνουμε πάνω από 1000 και σοκάρονται. Όλα θέλουν το κατάλληλο ψάξιμο και δεν πρέπει να είμαστε κολλημένοι με συγκεκριμένες περιοχές και δρόμους. Ξεφύγαμε λίγο βέβαια.

Φίλε μου εγώ μιλάω για την περιοχή των Αθηνών και δεν ξέρω τι παίζει σε κάθε πόλη της επαρχίας και τα 880 δεν είναι κάποιο σπουδαίο ποσό για να θεωρηθεί το μαγαζί φιλέτο και η παρουσία μία τράπεζας κοντά δεν του δίνει κάποια ιδιαίτερη αξία εάν δεν είναι κεντρικός εμπορικός δρόμος με πολλά και διαφορετικά σε είδος μαγαζιά, εξαρτάται βέβαια και στην πόλη που βρίσκεται, αλλά επιμένω ελεύθερη αγορά έχουμε και ο καθένας είτε ενοικιαστής είτε ιδιοκτήτης κάνει τις επιλογές του και επαναλαμβάνω το ρίσκο ενός μαγαζιού το έχει πάντα ο ενοικιαστής- έμπορος και όχι ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Είναι προφανές ότι μιλάς για πράγματα που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Δεν ασχολούμαι άλλο.

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.

ΥΓ. Εγώ, έγραψα ότι τώρα ειναι αγρότης ειδικού καθεστώτος. Εσύ, τι δουλειά κάνεις ? Δεν ρωτώ από περιέργεια αλλά για να καταλάβω πως προκύπτουν οι οποίες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.antenna.gr/watch/1368862/thodoris-skylakakis-kalimera-ellada-07-04-2020

Μετά το 10:30 τίθεται το θέμα με υποπεριπτώσεις που δε δικαιούνται τη μείωση ενοικίου ενώ δικαιούνται τα 800€, και ο Υφυπουργός Οικονομικών λέει ότι τις επόμενες ημέρες θα εξετάσουν αυτές τις υποπεριπτώσεις, που θεωρεί ότι είναι αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Και σε φοιτητές θα δώσουν την έκπτωση είπαν, που μέχρι τώρα δεν τη δικαιούνται.

Όσο διάστημα διαρκεί η πανδημία, θα έχουμε συνεχώς νέα δεδομένα και αλλαγές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φάση ΘΑ είναι ακόμα βέβαια.

Απλά να δούμε τι θα γίνει με τα αναδρομικά.

Εγώ π.χ. είχα πληρώσει προφανώς Μάρτιο, και πλήρωσα και Απρίλιο αφού μετά από κουβέντα με τον ιδιοκτήτη κι ενώ του είπα ότι τελικά δεν δικαιούμαι έκπτωση, μου είπε αν μπορώ να του το βάλω ολόκληρο και βλέπουμε για Μάιο.

Γιατί δύο μήνες αναδρομικά θα χτυπήσει άσχημα σε ιδιοκτήτες όπως ο δικός μου, που για Μάιο δε θα πάρει ούτε ένα ευρώ, και Ιούνιο θα πάρει 40% (υποθέσεις είναι όλα αυτά βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/4/2020 στις 1:05 ΜΜ, phanispal είπε

Σε φάση ΘΑ είναι ακόμα βέβαια.

Απλά να δούμε τι θα γίνει με τα αναδρομικά.

Εγώ π.χ. είχα πληρώσει προφανώς Μάρτιο, και πλήρωσα και Απρίλιο αφού μετά από κουβέντα με τον ιδιοκτήτη κι ενώ του είπα ότι τελικά δεν δικαιούμαι έκπτωση, μου είπε αν μπορώ να του το βάλω ολόκληρο και βλέπουμε για Μάιο.

Γιατί δύο μήνες αναδρομικά θα χτυπήσει άσχημα σε ιδιοκτήτες όπως ο δικός μου, που για Μάιο δε θα πάρει ούτε ένα ευρώ, και Ιούνιο θα πάρει 40% (υποθέσεις είναι όλα αυτά βέβαια).

Κι εμείς που τελικά δεν το δικαιούμαστε κι ας είναι κλειστά το μαγαζί από 18/3 (εμπορικό) μιλήσαμε με τον ιδιοκτήτη, του εξηγήσαμε ότι λεφτά δεν υπάρχουν και του είπαμε ότι θα του βάλουμε το 60% και τα υπόλοιπα όταν θα έχουμε. Το δέχτηκε. Και να μην το δεχόταν, εμείς αυτό θα κάναμε. Αρκετά με τους ιδιοκτήτες που δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται και τι εστί κλειστό μαγαζί. Αν νομίζουν ότι κάποιος άλλος θα τους το έβαζε ολόκληρο, να τον βρουν και να το νοικιάσουν σε αυτόν. Έτσι έπρεπε να του πεις.

Edit 10/4

Με νέα διάταξη για τα υποκαταστήματα, μας συμπεριέλαβε στη μείωση.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.kathimerini.gr/1072615/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/staikoyras-meiwsh-enoikioy-40-kai-stis-plhttomenes-epixeirhseis-poy-menoyn-anoixtes

 

Θετικό σαν κίνηση αυτό

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...