Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου καταστήματος


ILiDAN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αρκετά με τους ιδιοκτήτες που δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται και τι εστί κλειστό μαγαζί. Αν νομίζουν ότι κάποιος άλλος θα τους το έβαζε ολόκληρο, να τον βρουν και να το νοικιάσουν σε αυτόν. Έτσι έπρεπε να του πεις.

Δεν είναι τόσο απλό, και θα φανεί τον επόμενο καιρό.

Αν κάνεις μια βόλτα στα γύρω νήματα, θα δεις κόσμο να αγοράζει PS4, να στήνει gaming PCs, να αγοράζει ψησταριές υγραερίου, ακόμα και αυτοκίνητα. Τώρα έτσι; Μέσα στην αβεβαιότητα.

Θέλω να πω ότι υπάρχει κόσμος με κομπόδεμα, που δεν παίρνει χαμπάρι από οικονομικές επιπτώσεις του ιού. Γι' αυτό και βλέπεις διχασμό στο νήμα με τον κορωνοϊό και υπάρχουν κάποιοι που focusάρουν αποκλειστικά στην υγεία, αγνοώντας το οικονομικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 406
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Κι εμείς που τελικά δεν το δικαιούμαστε κι ας είναι κλειστά το μαγαζί από 18/3 (εμπορικό) μιλήσαμε με τον ιδιοκτήτη, του εξηγήσαμε ότι λεφτά δεν υπάρχουν και του είπαμε ότι θα του βάλουμε το 60% και τα υπόλοιπα όταν θα έχουμε. Το δέχτηκε. Και να μην το δεχόταν, εμείς αυτό θα κάναμε. Αρκετά με τους ιδιοκτήτες που δεν καταλαβαίνουν τι γίνεται και τι εστί κλειστό μαγαζί. Αν νομίζουν ότι κάποιος άλλος θα τους το έβαζε ολόκληρο, να τον βρουν και να το νοικιάσουν σε αυτόν. Έτσι έπρεπε να του πεις.

Πως γίνεται να έχετε κλειστό το μαγαζί (υποθέτω είναι απο τους ανάλογους ΚΑΔ) και δεν το δικαιούστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Πως γίνεται να έχετε κλειστό το μαγαζί (υποθέτω είναι απο τους ανάλογους ΚΑΔ) και δεν το δικαιούστε?

Το εξήγησα και σε άλλο θέμα. Όποιος επαγγελματίας έχει παραπάνω από έναν καδ, μετράει μόνος ο ένας (κύριος) στην αίτηση. Τους υπόλοιπους δεν σου τους καλύπτουν ούτε για ενοίκια ούτε για μισθοδοσίες. Καλό ε; Υπολογίστε πόσα λουκέτα και απολύσεις θα γίνουν...

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Θέλω να πω ότι υπάρχει κόσμος με κομπόδεμα, που δεν παίρνει χαμπάρι από οικονομικές επιπτώσεις του ιού. Γι' αυτό και βλέπεις διχασμό στο νήμα με τον κορωνοϊό και υπάρχουν κάποιοι που focusάρουν αποκλειστικά στην υγεία, αγνοώντας το οικονομικό.

Όσοι έχουν κομπόδεμα, σε λίγο δεν θα έχουν αν δεν είναι ΔΥ ή συνταξιούχοι που παίρνουν στανταρ λεφτά. Δεν βάζω μέσα ούτε τους ιδ. υπαλλήλους όπως βλέπεις γιατί όσοι αμοίβονται ακόμα κανονικά, θα πληγούν μακροπρόθεσμα. Οι υπόλοιποι (εισοδηματίες από ενοίκια, ελ. επαγγελματίες) μόλις φάνε τα έτοιμα, τέλειωσαν.

Λέμε λέμε, να που κάτι άλλαξε πριν 3 μέρες. Ούτε ο λογιστής μας το ήξερε.

Άλλαξε ο πίνακας της αίτησης και πλέον δέχεται να βάλεις καδ υποκαταστήματος αρκεί να είναι κύριος. Πάλι όμως καλύπτει έναν μόνο καδ οπότε όποιος έχει πολλούς, τον πίνει! Εδώ το άρθρο.

13272_2020_dif_2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβετε το θέατρο του παραλόγου με τις αποφάσεις τους, τα έχουν αλλάξει 100 φορές. Πέρα από τις ημερομηνίες, το ποιοί καδ δικαιούνται κλπ, κι ενώ όλοι φωνάζαμε ότι πολλά καταστήματα θα μείνουν εκτός ενώ είναι κλειστά, ξεκίνησαν με 1) τον κύριο καδ της έδρας. Μετά πρόσθεσαν άλλη παράμετρο: 2) ή τον κύριο καδ ή τον δευτερεύοντα με τα μεγαλύτερα έσοδα. Τώρα πρόσθεσαν μια τρίτη εκδοχή που λέει 3) ή τον καδ υποκαταστήματος.

Τα προβλήματα εξακολουθούν:

-Πάλι καλύπτει έναν μόνο καδ-κατάστημα για τα ενοίκια, συνεπώς όσοι έχουν παραπάνω καδ/καταστήματα δεν παίρνουν την έκπτωση για αυτά. Πρέπει να πληρώσουν όλο το ενοίκιο και τους εργαζόμενους ακόμα κι αν είναι κλειστά.

-Πάλι ζητάει ο καδ να είναι κύριος ή δευτερεύον με τα μεγ, έσοδα δηλαδή πάλι δεν δίνει έστω ελεύθερη επιλογή σε ένα επαγγελματία να επιλέξει εκείνος έναν δευτερεύον καδ που μπορεί να τον ζημιώνει πιο πολύ.

Αποτέλεσμα: Ενώ έγιναν τόσες αλλαγές και η αγορά φωνάζει για τις αδικίες, δεν θα καλυφθούν όλα τα κλειστά καταστήματα ούτε για τα ενοίκια ούτε για τις μισθοδοσίες. Οι εξαιρέσεις είναι πάρα πολλές. Ούτε οι ιδιοκτήτες θα πάρουν τα λεφτά τους (εφόσον οι επιχ. δεν έχουν), ούτε οι εργαζόμενοι. Ας ελπίσουμε μέχρι τέλος Απριλίου που θα γίνουν άλλες 20 αλλαγές😆 να ενταχθούν επιτέλους όλες οι κλειστές επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, phanispal είπε

Δεν είναι τόσο απλό, και θα φανεί τον επόμενο καιρό.

Αν κάνεις μια βόλτα στα γύρω νήματα, θα δεις κόσμο να αγοράζει PS4, να στήνει gaming PCs, να αγοράζει ψησταριές υγραερίου, ακόμα και αυτοκίνητα. Τώρα έτσι; Μέσα στην αβεβαιότητα.

Θέλω να πω ότι υπάρχει κόσμος με κομπόδεμα, που δεν παίρνει χαμπάρι από οικονομικές επιπτώσεις του ιού. Γι' αυτό και βλέπεις διχασμό στο νήμα με τον κορωνοϊό και υπάρχουν κάποιοι που focusάρουν αποκλειστικά στην υγεία, αγνοώντας το οικονομικό.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό, βλέπω και στις προσφορές εδώ να εξαντλούνται τηλεοράσεις, κινητά, λάπτοπ και λέω τι γίνεται!;

Γράφω μετά να κρατήσουμε όσα λεφτά έχουμε για είδη πρώτης ανάγκης και νιώθω γραφικός! :-D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις εγω με προφορικο μισθωτηριο,ηλωμενα στην εφορια και στο ε1 και στο ε2? δικαιουμαι το επιδομα 60%

γνωριζει κανεις εγω με προφορικο μισθωτηριο,ηλωμενα στην εφορια και στο ε1 και στο ε2? δικαιουμαι το επιδομα 60%

γνωριζει κανεις εγω με προφορικο μισθωτηριο,ηλωμενα στην εφορια και στο ε1 και στο ε2? δικαιουμαι το επιδομα 60%

γνωριζει κανεις εγω με προφορικο μισθωτηριο,ηλωμενα στην εφορια και στο ε1 και στο ε2? δικαιουμαι το επιδομα 60%

γνωριζει κανεις εγω με προφορικο μισθωτηριο,ηλωμενα στην εφορια και στο ε1 και στο ε2? δικαιουμαι το επιδομα 60%

γνωριζει κανεις εγω με προφορικο μισθωτηριο,ηλωμενα στην εφορια και στο ε1 και στο ε2? δικαιουμαι το επιδομα 60%

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις σιγουρα. Αφορα τον κολλητο μου που ειχαμε σημερα αυτη τν κουβεντα και ειπα να κανω και εδω μια ερωτηση.

Ο κολλητος μου ειναι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος και ο ενοικιαστης τν ενημερωσε προχθες οτι δικαιουται την εκπτωση του Μαρτιου και Απριλιου (σε καποιο κτεο δουλευει ο ενοικιαστης αν θυμαμαι σωστα) και επειδη ο Μαρτης ειχε πληρωθει ολοκληρος του ειπε οτι θα βαλει ενα πολυ μικρο ποσο τν απριλη, ετσι ωστε να συμψηφιστει στο ενοικιο του απριλιου και η εκπωση του μαρτιου που πληρωθηκε ηδη ολοκληρο.

Ο κολλητος μου το δεχτηκε χωρις να ρωτησει τιποτα παραπανω, αλλα στην κουβεντα μου καναμε του δημιουργησα τν απορια, αν ο ενοικιαστης πρπει να του καταβαλει καποιο αποδεικτικο/ υπευθυνη δηλωση what ever.Χρειαζεται να λαβει καποιο χαρτι ο ιδιοκτητης η τελος παντων να κανει καποια ενεργεια? Για το τυπικο της υποθεσης περισσοτερο μην εχει τραβηγματα διοτι απ οτι καταλαβα εχει γινει τρελο μπερδεμα με το θεμα των ενοικιων.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις σιγουρα. Αφορα τον κολλητο μου που ειχαμε σημερα αυτη τν κουβεντα και ειπα να κανω και εδω μια ερωτηση.

Ο κολλητος μου ειναι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος και ο ενοικιαστης τν ενημερωσε προχθες οτι δικαιουται την εκπτωση του Μαρτιου και Απριλιου (σε καποιο κτεο δουλευει ο ενοικιαστης αν θυμαμαι σωστα) και επειδη ο Μαρτης ειχε πληρωθει ολοκληρος του ειπε οτι θα βαλει ενα πολυ μικρο ποσο τν απριλη, ετσι ωστε να συμψηφιστει στο ενοικιο του απριλιου και η εκπωση του μαρτιου που πληρωθηκε ηδη ολοκληρο.

Ο κολλητος μου το δεχτηκε χωρις να ρωτησει τιποτα παραπανω, αλλα στην κουβεντα μου καναμε του δημιουργησα τν απορια, αν ο ενοικιαστης πρπει να του καταβαλει καποιο αποδεικτικο/ υπευθυνη δηλωση what ever.Χρειαζεται να λαβει καποιο χαρτι ο ιδιοκτητης η τελος παντων να κανει καποια ενεργεια? Για το τυπικο της υποθεσης περισσοτερο μην εχει τραβηγματα διοτι απ οτι καταλαβα εχει γινει τρελο μπερδεμα με το θεμα των ενοικιων.

Ρε...τον έδωσες κανονικά δηλαδή.

Κι εμείς είχαμε δώσει του Μάρτη πρόωρα και τελικά αυτό το μήνα θα δώσουμε 20% (40% μείωση για κάθε μήνα). Έτσι πρέπει να γίνει.

Για το άλλο που ρωτάς, η πομιδά έχει βγάλει ανακοινώσεις που λέει ότι πρέπει να δίνουμε εκτυπωμένη την αίτηση. Ωστόσο οι υπουργικές αποφάσεις δεν το λένε. Το θέμα είναι ότι άλλο τρόπο "πιστοποίησης" αν το δικαιούται ή όχι ο ενοικιαστής δεν ξέρω αν μπορεί να έχει ο ιδιοκτήτης. Μάλλον δεν έχει. Άρα, πολλοί μπορούν και να κοροϊδέψουν ότι το δικαιούνται πες του φίλου σου. Καλό είναι να του ζητήσει να δει την αίτηση. Αν του την έχει δώσει ο λογιστής του (του ενοικιαστή). Έχει δικαίωμα να αρνηθεί να την δώσει. Αλλά αυτό θα πρέπει να βάλει σε χειρότερες σκέψεις το φίλο σου για το αν είναι δικαιούχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ρε...τον έδωσες κανονικά δηλαδή.

Κι εμείς είχαμε δώσει του Μάρτη πρόωρα και τελικά αυτό το μήνα θα δώσουμε 20% (40% μείωση για κάθε μήνα). Έτσι πρέπει να γίνει.

Για το άλλο που ρωτάς, η πομιδά έχει βγάλει ανακοινώσεις που λέει ότι πρέπει να δίνουμε εκτυπωμένη την αίτηση. Ωστόσο οι υπουργικές αποφάσεις δεν το λένε. Το θέμα είναι ότι άλλο τρόπο "πιστοποίησης" αν το δικαιούται ή όχι ο ενοικιαστής δεν ξέρω αν μπορεί να έχει ο ιδιοκτήτης. Μάλλον δεν έχει. Άρα, πολλοί μπορούν και να κοροϊδέψουν ότι το δικαιούνται πες του φίλου σου. Καλό είναι να του ζητήσει να δει την αίτηση. Αν του την έχει δώσει ο λογιστής του (του ενοικιαστή). Έχει δικαίωμα να αρνηθεί να την δώσει. Αλλά αυτό θα πρέπει να βάλει σε χειρότερες σκέψεις το φίλο σου για το αν είναι δικαιούχος.

Καλα να τον κοροιδεψει δεν νομιζω.Να πει ψεμματα οτι το δικαιουται  χωρις να το δικαιουται, δεν νομιζω κανεις να ρισκαρει κατι τετοιο για ενα ενοικιο 220 ευρω, διοτι απο οτι διαβασα μπορει να αντιμετωπισει βαρβατες κυρωσεις ακομη και φυλακιση. Εκτος αυτου στο τελος του φορολογικου ετους, εφοσον εγινε η αιτηση και το δικαιουτε ο ενοικιαστης, δεν θα υπαρχει και η αντιστοιχα (μειωμενη) φορολογια για αυτους τους 2 μηνες στον ιδιοκτητη? Οποτε αν εγινε λαμογια φανταζομαι και εκει θα φανει.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να παρει αντιγραφο της υπευθυνης δηλωσης, μονο και μονο για να δει (ο φιλος σου) οτι ειναι σωστα συμπληρωμενα τα στοιχεια του (ΑΦΜ κλπ). Γιατι οποια θετικα μετρα για τους ιδιοκτητες, ακομα κι αν τα υπαρχοντα δεν τον ενδιαφερουν συζητανε πχ για μειωμενο ΕΝΦΙΑ σε οσους πληρωθηκαν λιγοτερα νοικια, θα εξαρτονται απο το να ειναι σωστα τα στοιχεια του φιλου σου στην υπευθυνη δηλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βγήκε καμιά ανακοίνωση τι θα γίνει με όσους εργάζονταν σε/έχουν πληττόμενες επιχειρήσεις;

Θα δικαιούνται τη μείωση για Μάρτη και Απρίλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, phanispal said:

Τελικά βγήκε καμιά ανακοίνωση τι θα γίνει με όσους εργάζονταν σε/έχουν πληττόμενες επιχειρήσεις;

Θα δικαιούνται τη μείωση για Μάρτη και Απρίλη;

Έχει κατατεθεί η τροπολογία και περιμένουμε ΦΕΚ, λογικά θα βγει σήμερα.

Αλλά γράφει μόνο για τον Απρίλη, για έναν μήνα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Pwpwpw είπε

Παιδια μια ερωτηση αν γνωριζει κανεις σιγουρα. Αφορα τον κολλητο μου που ειχαμε σημερα αυτη τν κουβεντα και ειπα να κανω και εδω μια ερωτηση.

Ο κολλητος μου ειναι ιδιοκτητης ενος διαμερισματος και ο ενοικιαστης τν ενημερωσε προχθες οτι δικαιουται την εκπτωση του Μαρτιου και Απριλιου (σε καποιο κτεο δουλευει ο ενοικιαστης αν θυμαμαι σωστα) και επειδη ο Μαρτης ειχε πληρωθει ολοκληρος του ειπε οτι θα βαλει ενα πολυ μικρο ποσο τν απριλη, ετσι ωστε να συμψηφιστει στο ενοικιο του απριλιου και η εκπωση του μαρτιου που πληρωθηκε ηδη ολοκληρο.

Ο κολλητος μου το δεχτηκε χωρις να ρωτησει τιποτα παραπανω, αλλα στην κουβεντα μου καναμε του δημιουργησα τν απορια, αν ο ενοικιαστης πρπει να του καταβαλει καποιο αποδεικτικο/ υπευθυνη δηλωση what ever.Χρειαζεται να λαβει καποιο χαρτι ο ιδιοκτητης η τελος παντων να κανει καποια ενεργεια? Για το τυπικο της υποθεσης περισσοτερο μην εχει τραβηγματα διοτι απ οτι καταλαβα εχει γινει τρελο μπερδεμα με το θεμα των ενοικιων.

Nα πεις στον φιλο σου να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ πρωτα το αντιγραφο της αιτησης η οποια φερει και ονοματα κι ΑΦΜ αλλα και αριθμο πρωτοκολλου και μετα να παρει τα οποια χρηματα, με το χαρτοσημο να υπολογιζεται αναλογα και να δωσει την αποδειξη. Στην αποδειξη μαλιστα μπορει να προσθεσει και το "επιφυλασσομαι για καθε νομιμο δικαιωμα μου", ετσι για να βρισκεται.

Αν δεν παρει αυτο το χαρτι, ενδεχομενως μετα απο λιγο καιρο, για μενα ειναι σιγουρο αλλα γραφω "ενδεχομενως", να μην μπορει να αποδειξει οτι δικαιουται τα οποια "ανταλλαγματα" θα του δινει το κρατος ως ιδιοκτητη με μειωμενο ενοικιο συν την πιθανοτητα ο ενοικιαστης του να ΜΗΝ  δικαιουται τελικα την εκπτωση του 40% αν και ετσι του δηλωσε. Αθελα του ή και επιτηδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...