Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ΔΕΗ ηλεκτρονικά


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2020 στις 1:28 ΠΜ, 1comment είπε

Καλά αυτό εννοείται και καλά κάνεις. Το θέμα είναι ότι μετράει στο δικό σου αφορολόγητο και όπως έγραψα πιο πάνω, φέτος η εφορία θα λογίσει ως έσοδα όλα μας τα έξοδα. Θα προσθέσει δαπάνες αφορολόγητου (ebanking) μαζί με ότι λογ/σμο έχεις στο αφμ σου. Αν το ποσό που θα βγάλει σύνολο είναι πάνω από το εισόδημα, σου το λογίζει αυτό ως εισόδημα και ταυτόχρονα σε βάζει σε έλεγχο φοροδιαφυγής. Όλα αυτά θα γίνουν όταν ξεκινήσουν οι δηλώσεις. Φέτος θα "μετρήσει" τα περσινά.

Το καλύτερο θα ήταν να βγάλει εκείνη κωδικούς ebanking και να της το πληρώνεις με τους κωδικούς της να φαίνεται στο δικό της αφορολόγητο. Ή να το πληρώνεις με την κάρτα της μέσω του σαητ της δεη.

Πλέον θα πρέπει να κάνουμε πολύ συγκεκριμένες δαπάνες μέσω τραπέζης και σίγουρα όχι πάνω από το δηλωθέν εισόδημα. Θέλει προσοχή.

δηλαδη εμενα που το δικο μου εισοδημα ειναι μηδεν ειμαι ανεργος και παιρνω μονο ενα κεα που δεν θεωρειται εισοδημα αλλα επιδομα θα εχω προβλημα? πληρωσα μεσω καρτας prepaid απο το site της δεη οχι μεσω ιντερνετ banking  για λογαριασμο συγγενη μου επειδη ειναι υπερηλικας και λογω του κορονοιου δεν ηθελε να βγει εκτος σπιτιου. εμενα θα τα υπολογισουν ως εσοδα αυτα τα εξοδα της δεη  που δεν ειναι δικα μου και πληρωσα μεσω prepaid καρτας τωρα? εκανα μια εξυπηρετηση δηλαδη και θα βρω και τον μπελα μου και θα με καλεσει για ελεγχο η εφορια? απιστευτο αν γινει!!

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, sonikk είπε

δηλαδη εμενα που το δικο μου εισοδημα ειναι μηδεν ειμαι ανεργος και παιρνω μονο ενα κεα που δεν θεωρειται εισοδημα αλλα επιδομα θα εχω προβλημα? πληρωσα μεσω καρτας prepaid απο το site της δεη οχι μεσω ιντερνετ banking  για λογαριασμο συγγενη μου επειδη ειναι υπερηλικας και λογω του κορονοιου δεν ηθελε να βγει εκτος σπιτιου. εμενα θα τα υπολογισουν ως εσοδα αυτα τα εξοδα της δεη  που δεν ειναι δικα μου και πληρωσα μεσω prepaid καρτας τωρα? εκανα μια εξυπηρετηση δηλαδη και θα βρω και τον μπελα μου και θα με καλεσει για ελεγχο η εφορια? απιστευτο αν γινει!!

Αν η κάρτα με την οποία πληρώθηκε η ΔΕΗ είναι στο δικό σου όνομα τότε φαίνεται πως εσύ την πλήρωσες, λογικό δεν είναι?

Επίσης εξυπηρέτηση είναι να πληρώσεις τη ΔΕΗ του άλλου με μετρητά στο γκισέ ή μέσω του e-banking του άλλου ή με την κάρτα του άλλου, το να πληρώσεις τη ΔΕΗ του άλλου με δική σου κάρτα λέγεται κάπως αλλιώς (δε πω πως λέγεται γιατί θα λογοκριθεί).

Μπελά πάντως δεν πρόκειται να βρεις επειδή πλήρωσες μια φορά έναν λογαριασμό ΔΕΗ άλλου, μπελά θα βρεις μόνο αν το κάνεις συστηματικά.

ΥΓ

Τα επιδόματα κάθε είδους ΕΙΝΑΙ εισόδημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν η κάρτα με την οποία πληρώθηκε η ΔΕΗ είναι στο δικό σου όνομα τότε φαίνεται πως εσύ την πλήρωσες, λογικό δεν είναι?

Επίσης εξυπηρέτηση είναι να πληρώσεις τη ΔΕΗ του άλλου με μετρητά στο γκισέ ή μέσω του e-banking του άλλου ή με την κάρτα του άλλου, το να πληρώσεις τη ΔΕΗ του άλλου με δική σου κάρτα λέγεται κάπως αλλιώς (δε πω πως λέγεται γιατί θα λογοκριθεί).

Μπελά πάντως δεν πρόκειται να βρεις επειδή πλήρωσες μια φορά έναν λογαριασμό ΔΕΗ άλλου, μπελά θα βρεις μόνο αν το κάνεις συστηματικά.

ΥΓ

Τα επιδόματα κάθε είδους ΕΙΝΑΙ εισόδημα.

ναι λογικο ειναι αυτο που λες και ετσι θα γινει.τι γινεται ομως με το ΚΕΑ? αν υπερβουν οι δαπανες το κεα που λαμβανεις σε καλει η εφορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sonikk είπε

ναι λογικο ειναι αυτο που λες και ετσι θα γινει.τι γινεται ομως με το ΚΕΑ? αν υπερβουν οι δαπανες το κεα που λαμβανεις σε καλει η εφορια?

Πρόβλημα θα έχεις εφόσον οι δαπάνες υπερβούν το αφορολόγητο.

Υπόψιν θεωρητικά όλα αυτά, το τι ακριβώς θα γίνει στην πράξη δεν το ξέρει κανείς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πρόβλημα θα έχεις εφόσον οι δαπάνες υπερβούν το αφορολόγητο.

Υπόψιν θεωρητικά όλα αυτά, το τι ακριβώς θα γίνει στην πράξη δεν το ξέρει κανείς μας.

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και την βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sonikk είπε

δηλαδη εμενα που το δικο μου εισοδημα ειναι μηδεν ειμαι ανεργος και παιρνω μονο ενα κεα που δεν θεωρειται εισοδημα αλλα επιδομα θα εχω προβλημα? πληρωσα μεσω καρτας prepaid απο το site της δεη οχι μεσω ιντερνετ banking  για λογαριασμο συγγενη μου επειδη ειναι υπερηλικας και λογω του κορονοιου δεν ηθελε να βγει εκτος σπιτιου. εμενα θα τα υπολογισουν ως εσοδα αυτα τα εξοδα της δεη  που δεν ειναι δικα μου και πληρωσα μεσω prepaid καρτας τωρα? εκανα μια εξυπηρετηση δηλαδη και θα βρω και τον μπελα μου και θα με καλεσει για ελεγχο η εφορια? απιστευτο αν γινει!!

Ε δεν νομίζω για μια φορά να έχεις θέμα. Αλλά γενικώς να ξέρεις ότι οι πληρωμές μέσω κάρτας ή ebanking καταγράφονται και μπαίνουν αυτόματα στον κωδικό των δαπανών σου στη δήλωση. Το αν κάποια στιγμή η εφορία κάνει πράξη αυτό που έχει πει για έσοδα-έξοδα, κανείς δεν το ξέρει. Εγώ στη θέση σου θα του ζητούσα την κάρτα του να του το πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Επίσης εξυπηρέτηση είναι να πληρώσεις τη ΔΕΗ του άλλου με μετρητά στο γκισέ ή μέσω του e-banking του άλλου ή με την κάρτα του άλλου, το να πληρώσεις τη ΔΕΗ του άλλου με δική σου κάρτα λέγεται κάπως αλλιώς (δε πω πως λέγεται γιατί θα λογοκριθεί).

H καρτα και το ebanking καποιου είναι αυστηρως προσωπικα, αν ομως δεν υπαρχει τιποτα απο αυτά τι γινεται? θα χρησιμοποιησεις τα δικα σου.

"Eξυπηρετηση" λεγεται, μη φοβασαι να το πεις δε θα λογοκριθει.

 

3 ώρες πριν, 1comment είπε

Ε δεν νομίζω για μια φορά να έχεις θέμα. Αλλά γενικώς να ξέρεις ότι οι πληρωμές μέσω κάρτας ή ebanking καταγράφονται και μπαίνουν αυτόματα στον κωδικό των δαπανών σου στη δήλωση. Το αν κάποια στιγμή η εφορία κάνει πράξη αυτό που έχει πει για έσοδα-έξοδα, κανείς δεν το ξέρει.

Τι να κανει πραξη, να αρχισει να ψαχνει και τις ψειρες? "-Γιατι εδωσες 88ε για τον λογ/σμο του ταδε"?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, rus είπε

H καρτα και το ebanking καποιου είναι αυστηρως προσωπικα, αν ομως δεν υπαρχει τιποτα απο αυτά τι γινεται? θα χρησιμοποιησεις τα δικα σου.

Αυστηρώς προσωπικά είναι μόνο στη θεωρία, στην πράξη εδώ και χρόνια έχω τους κωδικούς i-bank και τα στοιχεία της χρεωστικής της μάνας μου ώστε να μπορώ να της πληρώνω τα πάντα, μέχρι και οι OTP έρχονται στο δικό μου κινητό. Αν δεν υπάρχει τίποτα από αυτά ας πάει ο ενδιαφερόμενος να βγάλει, εγώ πάντως τα δικά μου δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσω.

6 ώρες πριν, rus είπε

"Eξυπηρετηση" λεγεται, μη φοβασαι να το πεις δε θα λογοκριθει.

Αφού επιμένεις θα σου κάνω τη χάρη και θα το πω, το να πληρώνεις λογαριασμούς άλλων με τη δική σου κάρτα με κίνδυνο να πληρώσεις αυξημένο φόρο δεν λέγεται εξυπηρέτηση, μαλακία λέγεται.

6 ώρες πριν, rus είπε

Τι να κανει πραξη, να αρχισει να ψαχνει και τις ψειρες? "-Γιατι εδωσες 88ε για τον λογ/σμο του ταδε"?

Εννοεί να κάνει πράξη την αντιπαράθεση μεταξύ του συνόλου των δαπανών που έχεις πραγματοποιήσει με ηλεκτρονικά μέσα (το νούμερο αυτό το παρέχουν οι τράπεζες) με το δηλωθέν εισόδημα ή τα τεκμήρια σου (τα νούμερα αυτά τα παρέχεις εσύ όταν κάνεις τη φορολογική σου δήλωση).

Κανένας δεν πρόκειται να κάτσει να ψάξει σε ποιο όνομα είχαν εκδοθεί οι λογαριασμοί που πλήρωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rus είπε

Τι να κανει πραξη, να αρχισει να ψαχνει και τις ψειρες? "-Γιατι εδωσες 88ε για τον λογ/σμο του ταδε"?

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων θα προχωρήσει φέτος στον έμμεσο προσδιορισμό των φορολογητέων εισοδημάτων Πηγή: www.lifo.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τα επιδόματα κάθε είδους ΕΙΝΑΙ εισόδημα.

Τα   προνοιακα   επιδοματα   θεωρουνται   "βοηθηματα"   και   οχι   εισοδηματα   και  δεν  φορολογουνται.

Γι   αυτο   και  δεν  υπαρχει   κωδικος   για   κατι  τετοιο.

Επισης   δεν   κατασχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το έντυπο παρουσιάστηκε και είναι σχεδόν ίδιο με το περσινό, πού είναι τα προσυμπληρωμένα πεδία που λέει το άρθρο..; 

 

https://www.taxheaven.gr/circulars/32772

 

και στην παράγραφο που αφορά τον πίνακα 7 δίνει σαφείς οδηγίες.. 

επίσης λέει για τον 049

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση, αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Τα   προνοιακα   επιδοματα   θεωρουνται   "βοηθηματα"   και   οχι   εισοδηματα   και  δεν  φορολογουνται.

Γι   αυτο   και  δεν  υπαρχει   κωδικος   για   κατι  τετοιο.

Επισης   δεν   κατασχονται.

Αυτό στα bold δεν ισχύει, υπάρχει κωδικός για κάτι τέτοιο, ο 781-872.

Επίσης τα προνοιακά επιδόματα μια χαρά μετράνε μαζί με τα υπόλοιπα εισοδήματα όταν πρόκειται να καλυφθούν τεκμήρια, απλά δεν προσμετρώνται στο φορολογητέο εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold δεν ισχύει, υπάρχει κωδικός για κάτι τέτοιο, ο 781-872.

Επίσης τα προνοιακά επιδόματα μια χαρά μετράνε μαζί με τα υπόλοιπα εισοδήματα όταν πρόκειται να καλυφθούν τεκμήρια, απλά δεν προσμετρώνται στο φορολογητέο εισόδημα.

Ναι  πιθανοτατα   να   εχει  διορθωθει   καθοτι   το  γνωριζα   στις   προ   20ετιας  δηλωσεις.

Το   αξιοπεριεργο   βεβαια   ειναι   πως  ειναι  δυνατον  καποιος   να   παιρνει   προνοιακο   επιδομα   οταν   εχει   τεκμηρια

διαβιωσης  (εκτος  κατοικησης)  εφοσον   υπαρχει  (η  μηπως  υπηρχε?)  ο  ορος   μη   κατοχης  ακινητων.

ΥΓ.Τωρα  που   μπηκα   ειδα   οτι   δεν  εχει   ανοιξει   το  2020   σε  μενα.

Τμηματικα   ανοιγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tigergreg είπε

Ναι  πιθανοτατα   να   εχει  διορθωθει   καθοτι   το  γνωριζα   στις   προ   20ετιας  δηλωσεις.

Το   αξιοπεριεργο   βεβαια   ειναι   πως  ειναι  δυνατον  καποιος   να   παιρνει   προνοιακο   επιδομα   οταν   εχει   τεκμηρια

διαβιωσης  (εκτος  κατοικησης)  εφοσον   υπαρχει  (η  μηπως  υπηρχε?)  ο  ορος   μη   κατοχης  ακινητων.

Μην κολλάς σε λεπτομέρειες, μπορεί κάποιος να πάρει προνοιακό επίδομα φέτος και να κάνει μια δαπάνη ας πούμε αγοράς αυτοκινήτου στο άμεσο μέλλον, ε τότε μια χαρά θα μπορεί να επικαλεστεί ανάλωση κεφαλαίου από τη δήλωση των φετινών εισοδημάτων η οποία θα συμπεριλαμβάνει και το επίδομα.

Όσο για το ΚΕΑ δεν υπάρχει όρος μη κατοχής ακινήτων, υπάρχει προϋπόθεση η ακίνητη περιουσία να μην ξεπερνά τις 90-150.000€ (ανάλογα αν υπάρχουν παιδιά και πόσα).

Εκτός βέβαια και αν δεν αναφέρεσαι στο ΚΕΑ, αλλά σε κάποιο άλλο προνοιακό επίδομα όπου πιθανότατα να ισχύει κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Εκτός βέβαια και αν δεν αναφέρεσαι στο ΚΕΑ, αλλά σε κάποιο άλλο προνοιακό επίδομα όπου πιθανότατα να ισχύει κάτι διαφορετικό.

A!  λυθηκε  η  παρεξηγηση.

Μιλαω   για   διμηνιαιο   προνοιακο   επιδομα   σε   ΑΜΕΑ.

Το  ΚΕΑ   απ  οτι   καταλαβα   δεν   δινεται   σε  μονιμη   βαση   αλλα   εφαπαξ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...