Προς το περιεχόμενο

Το YouTube θα αφαιρέσει βίντεο με θεωρίες συνωμοσίας που συνδέουν τον κορωνοϊό με το 5G


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, eyw είπε

εγώ δεν θέλω αγκυλωτούς σταυρούς, κάποτε τους πολέμησαμε οικογενειακά.

Καλές είναι οι απαγορεύσεις, πχ για σβάστικες,  αλλά συνήθως έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα ή γίνονται η χαρά των συνωμοσιολόγων. Να βγούμε στις πλατείες να κάψουμε και το Mein Kampf και κατιτίς από Wagner, τι λές, μέσα?

Επίσης μετά πάει μακρυά η βαλίτσα, ok σου φταίει ένα σχήμα ή διακοσμητικό, εντάξει αυτό έφταιγε για 70εκ νεκρούς. Υπάρχουν και άλλα χειρότερα και δεν τρέχει μία, και δεν μιλάω μόνον για σχήματα και γεωμετρίες.

Συνωμοσιολογοι θα υπαρχουν παντοτε. Εγω ρωταω αν κατά τη γνωμη καποιων απο σας θα πρεπει να αλλαξει τη πολιτικη του το youtube, δηλαδή να επιτρεψει τη ρητορικη μισους, να επιτρεψει τα προπαγανδιστικα βιντεο υπερ της σβαστικας κλπ. Στις πλατειες δε βγαινουμε ποτε για να καψουμε οτιδήποτε. Δεν κυνηγάμε σχηματα, σβαστικες ή σφυροδρέπανα, αυτά υπαρχουν παντου, ταινιες κλπ. Όταν χρησιμοποιουνται για να περασουν προπαγανδα πρεπει να υπαρχει οριο. 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 minutes ago, AtiX said:

Και γιατί να μην γίνεται το αντίθετο δηλαδή φίλε μου απέδειξε ότι αυτό που ανέβασες είναι αληθές και εγώ το ανεβάζω... μέχρι τότε δεν το φιλοξενώ πουθενά...

(Μιλάω και γενικά και όχι μόνον για την σημερινή είδηση...)

καλή ιδέα αλλά έτσι μπλέκουμε με λογοκρισίες, εγώ θα σου αποδεικνύω ότι (πχ) δεν θα πρέπει κανένας να ξανακάνει εμβόλια ή να παίρνει το τάδε φάρμακο και εσύ θα ισχυρίζεσαι ότι κάνω λάθος ή λέω BS κλπ.

επίσης το επιχείρημα λειτουργεί και αντίστροφα, πχ απέδειξέ μου εσύ ότι δεν είναι αληθές-ανακριβέςκλπ και τότε και μόνον τότε κατέβασέ το. Ομως το ποιός θα αποφασίζει τι είναι αληθές είναι μεγάλη κουβέντα.

Οταν λέγεσαι google/youtube πρέπει να σκέφτεσαι πάαααρα πολύ πριν κατεβάσεις κάτι, ιδιαίτερα στις μέρες μας... έκαστος στο είδος του και το youtube στα youtube-ίστικα και ως εκεί.

Επεξ/σία από eyw
περιττές λέξεις, γραμματική
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eyw είπε

καλή ιδέα αλλά έτσι μπλέκουμε με λογοκρισίες, εγώ θα σου αποδεικνύω ότι η (πχ) δεν θα πρέπει κανένας να ξανακάνει εμβόλια ή να παίρνει το τάδε φάρμακο και εσύ θα ισχυρίζεσαι ότι κάνω λάθος ή λέω BS κλπ.

επίσης το επιχείρημα λειτουργεί και αντίστροφα, πχ απέδειξέ μου εσύ ότι δεν είναι αληθές-ανακριβέςκλπ και τότε και μόνον τότε κατέβασέ το. Ομως το ποιός θα αποφασίζει τι είναι αληθές είναι μεγάλη κουβέντα.

Οταν λέγεσαι google/youtube πρέπει να σκέφτεσαι πάαααρα πολύ πριν κατεβάσεις κάτι, ιδιαίτερα στις μέρες μας... έκαστος στο είδος του και το youtube στα youtube-ίστικα και ως εκεί.

Όλο αυτό που περιγράφεις λειτουργεί και μάλιστα σχεδόν τέλεια στην Wikimedia... δεν είναι κάτι δύσκολο,  κότσια θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να φύγετε κύριε να πάτε αλλού.

Ανεβάστε καλοί μου συνωμοσιολόγοι στο dailymotion, στο vimeo, στο twitch, στο rutube.

500 sites υπάρχουν για να μη φιμωθούν οι συνωμοσιολόγοι από τη κακιά πολυεθνική.

Γιατί δεν τα ανεβάζουν κι αλλού; Μήπως φοβούνται ότι δεν έχει μάσα εκεί από τις διαφημίσεις;

Δεν τα ανεβάζουν για την ενημέρωση του κόσμου κι όχι για τα λεφτά;

Οπότε που είναι το πρόβλημα;

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Το 5G θα μας μετατρεψει σε μαιμουδες.Να ξερετε επισης οτι η Ιταλια δεν υπαρχει και ολοι αυτο που πεθαινουν εκει ειναι ηθοποιοι και δεν πεθαινουν στ αληθεια.Αυτα.

Έχω αποδείξεις φίλε γι αυτό που λες! 

68716cdfb6c60ad3965c47156e1155b89ce31217b5831dfd7f67dd66e90d8954.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, rus said:

... Εγω ρωταω αν κατά τη γνωμη καποιων απο σας ...

δεν εκπροσωπώ κανέναν, ούτε νεολαία, τίποτα. Γράφω όπως καταλαβαίνω.

.

10 minutes ago, rus said:

...  θα πρεπει να αλλαξει τη πολιτικη του το youtube, δηλαδή να επιτρεψει τη ρητορικη μισους, να επιτρεψει τα προπαγανδιστικα βιντεο υπερ της σβαστικας κλπ...

το youtube έχει πέσει στα βαθειά, εκεί που μάζευε λεφτά και ασχολούταν με στοχευμένες διαφημίσεις σε παιδικά βίντεο και ποιανού βίντεο θα δειξει μετά μπλέκει με όλα τα σοβαρά πράματα που λες.

Ολοι είναι κατά της ρητορικής μίσους, προπαγάνδας, fake news, misinformation και ολα τα κακά των social media.

Ομως ποιός θα λέει το ειναι ρητορική μίσους, προπαγάνδα, FUD ή σκέτο BS? η alphabet μήπως?

Και για να σου βάλω και γω δύσκολα, εσύ είσαι υπέρ κάποιου αγιατολάχ με ρόλο διακόπτη ON/OFF - PASS/FAIL, είτε σε μορφή μαλακοαλγόριθμου είτε σε μορφή 500 άσχετων σε κονσόλα που θα αποφασίσουν τι θα ανεβαίνει και τι πότε θα κατεβαίνει?

.

Το youtube με ότι κάνει είναι 10 φορές πιο επικίνδυνο από όλους τους έμπολα, πανούκλες, χολέρες, COVID και (πιθανόν) 5G μαζί.

.

Ας το αφήσουμε εδώ, όποτε γράφουμε πολιτικά μας σβηνουν τα ποστ, μπορεί να φάμε και ban.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, eyw είπε

το youtube έχει πέσει στα βαθειά, εκεί που μάζευε λεφτά και ασχολούταν με στοχευμένες διαφημίσεις σε παιδικά βίντεο και ποιανού βίντεο θα δειξει μετά μπλέκει με όλα τα σοβαρά πράματα που λες.

Ολοι είναι κατά της ρητορικής μίσους, προπαγάνδας, fake news, misinformation και ολα τα κακά των social media.

Ομως ποιός θα λέει το ειναι ρητορική μίσους, προπαγάνδα, FUD ή σκέτο BS? η alphabet μήπως?

Και για να σου βάλω και γω δύσκολα, εσύ είσαι υπέρ κάποιου αγιατολάχ με ρόλο διακόπτη ON/OFF - PASS/FAIL, είτε σε μορφή μαλακοαλγόριθμου είτε σε μορφή 500 άσχετων σε κονσόλα που θα αποφασίσουν τι θα ανεβαίνει και τι πότε θα κατεβαίνει?

Το youtube με ότι κάνει είναι 10 φορές πιο επικίνδυνο από όλους τους έμπολα, πανούκλες, χολέρες, COVID και (πιθανόν) 5G μαζί.

Ας το αφήσουμε εδώ, όποτε γράφουμε πολιτικά μας σβηνουν τα ποστ, μπορεί να φάμε και ban.

Δεν μιλαω πολιτικα. Ρητορικη μισους απ οπου κι αν προερχεται. Ποιος θα λεει? μα το ιδιο το site φυσικα, αυτό που βαζει και τους κανονες, Αν δε συμφωνεις απλα φευγεις. Επικινδυνο θα  γινοταν το youtube αν δεν ειχε κανονες και επετρεπε στον κάθε φανατικο να κανει κηρυγματα μισαλλοδοξιας. Ολοι θελουμε δημοκρατια, οχι ασυδοσια.

11 λεπτά πριν, eyw είπε

δεν εκπροσωπώ κανέναν, ούτε νεολαία, τίποτα. Γράφω όπως καταλαβαίνω.

Εννοείται. Ολοι μας.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, angel4 said:

Έχω αποδείξεις φίλε γι αυτό που λες! 

68716cdfb6c60ad3965c47156e1155b89ce31217b5831dfd7f67dd66e90d8954.jpg

πρόσεχε τι γράφεις, οι μέρες είναι πονηρές, ξέχασες την Σαρδηνία, έχει και ομάδα Κάλιαρι.

Και αν το έκανες επίτηδες? και αν έχεις ατζέντα? ...

(Εννοείται ότι κάνω πλάκα, δεν είμαι youtube)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Αν και γελάω με τις αστειότητες του κάθε ψεκασμένου, με αποκορύφωμα τον αστείο που έβαλε στην εξίσωση και τον Kobe Bryant λέγοντας.. COVID.. στα Εβραϊκά = KOBE... (WTF DUDE?) ταυτόχρονα δεν πιστεύω ότι το κάθε Youtube έχει δικαίωμα στην αφαίρεση και στην κριτική, απ'τη στιγμή που ούτε hate speech είναι, ούτε racist ούτε τίποτα.. Υπάρχουν άλλα και άλλα βίντεο στη συγκεκριμένη πλατφόρμα.. τους πείραξε το συγκεκριμένο? 9 στα 10 που λέει ο λόγος είναι fake news.. τί κωλοπιλάλα τους έπιασε τώρα με το 5G δεν το πολυπιάνω....

Κι όμως έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει και να μην κρατήσει στους servers της οτιδήποτε δεν γουστάρει να κρατήσει.

Και για αυτό έχουν αποφασίσει ήδη τα αμερικάνικα δικαστήρια, τα δικαστήρια δηλαδή της χώρας στην οποία εδρεύει.

Η απόφαση βγήκε πριν από 1 μήνα και κάτι, φρέσκα κουλούρια δηλαδή.

First Amendment doesn’t apply on YouTube; judges reject PragerU lawsuit

YouTube can restrict PragerU videos because it is a private forum, court rules.

https://arstechnica.com/tech-policy/2020/02/first-amendment-doesnt-apply-on-youtube-judges-reject-prageru-lawsuit/

Επεξ/σία από aypnia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ελευθερία του λόγου πάντως με τα χρόνια μεγαλώνει 

όταν άνοιξε το tube ανέβαζε ότι μαλακία κατέβαινε στον καθένα τώρα διαλέγει εκείνο τι μαλακία θα αφήσει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, rus said:

... Ποιος θα λεει? μα το ιδιο το site φυσικα, αυτό που βαζει και τους κανονες, Αν δε συμφωνεις απλα φευγεις. Επικινδυνο θα  γινοταν το youtube αν δεν ειχε κανονες και επετρεπε στον κάθε φανατικο να κανει κυρηγματα μιοσαλλοδοξιας. Ολοι θελουμε δημοκρατια, οχι ασυδοσια.

συμφωνούμε στην ιδέα αλλά οι κανόνες είναι κάτι σαν λάστιχο, πχ δες COPPA (child), διάφορες αστοχίες (ή "αστοχίες") του αλγόριθμού κλπ.

Τέλος ας συμφωνήσουμε ότι σήμερα το youtube έβαλε αυτογκόλ και ότι καλύτερα να μην ασχολείται με πράγματα που δεν μπορεί. Ας banάρει 5-6 creators, blockάρει 7-8 channels, demonetise καμιά 20αριά videos, ας βάλει σημείωση στο the description below ότι μπλα-μπλα-μπλα και ως εκεί.

Για COVID-19 υπάρχει ο WHO, CDC (USA), εοδυ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, eyw είπε

Τέλος ας συμφωνήσουμε ότι σήμερα το youtube έβαλε αυτογκόλ και ότι καλύτερα να μην ασχολείται με πράγματα που δεν μπορεί. Ας banάρει 5-6 creators, blockάρει 7-8 channels, demonetise καμιά 20αριά videos, ας βάλει σημείωση στο the description below ότι μπλα-μπλα-μπλα και ως εκεί.

Να συμφωνήσουμε? μα εγω ειπα το αντιθετο, ότι το youtube κανει πολύ καλα οταν θετει τετοιους κανονες. Προστατευει τον εαυτο του και το κοινωνικο συνολο. Οι λιγοι που δε συμφωνείτε με τις πολιτικες του μπορειτε να αποχωρησετε, δε σας κραταει με το ζορι.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βιντεακια αν δεν καλουν σε χρηση βιας δεν πρεπει να απαγορευτουν. Ειναι ζητημα δημοκρατιας.

Σημερα ειναι αυτο, αυριο κατι αλλο.Ποιος θα αποφασιζει καθε φορα;Οι επιστημονες;

Προφανως οποιος εχει τα λεφτα και την επιρροη.

Πριν μια εβδομαδα οι επιστημονες θα εφαρμοζαν την ανοσια Αγελης στο Ηνωμενο Βασιλειο.

Τωρα ο Πρωθυπουργος τους κινδυνευει.Αλλαζουν σταση αναγκαστικα.

Αν εβαζα βιντεακι κατα της μεθοδου αυτης δεκα μερες πριν θα ημουν γραφικος;  θα το κατεβαζαν;

Οπότε οι εξυπνουληδες που ξερουν οτι η Γη δεν ειναι επιπεδη ας δουν το δασος και να μην κοιτανε μονο το δεντρο.

Καμια αποψη δεν περισσευει. δεν καιμε βιβλια, δεν κατεβαζουμε βινρεακια παρα μονο αν παρακινουν σε πραξεις βιας.

Επιτρεψτε μου να στειλω επιστολη διαμαρτυριας επειδη θεωρω οτι το 5G ευθυνεται για τον ιο, εχω το δικαιωμα ως πολιτης.

Αν συμφωνειτε ειναι αλλο θεμα.Δεχθειτε την αλλη αποψη.

Τα υπολοιπα ανηκουν σε καθεστωτικες πρακτικες.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...