Προς το περιεχόμενο

Android TV box + cosmote TV ott


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος να μας πει το xiaomi mi box s έρχεται ρουταρισμένο ή όχι; Ρωτάω γιατί αν είναι ρουταρισμένο δεν μπορεί να τρέξει ούτε cosmote TV ούτε wind vision ούτε nova GO.

Επεξ/σία από Timkos49
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Timkos49 είπε

Γνωρίζει κάποιος να μας πει το xiaomi mi box s έρχεται ρουταρισμένο ή όχι; Ρωτάω γιατί αν είναι ερωτευμένο δεν μπορεί να τρέξει ούτε cosmote TV ούτε wind vision ούτε nova GO.

απο τα λιγα πιστοποιημενα και καθαρα μηχανηματα με επισημη android tv rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manoskost είπε

απο τα λιγα πιστοποιημενα και καθαρα μηχανηματα με επισημη android tv rom.

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος μέσω link ή οτιδήποτε άλλο για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορώ να δω cosmote TV ή NOVA GO ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Timkos49 είπε

Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος μέσω link ή οτιδήποτε άλλο για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορώ να δω cosmote TV ή NOVA GO ;

και τα δυο υπαρχουν στο playstore, τα κατεβαζεις βαζεις κωδικους και τα βλεπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Timkos49 είπε

Για το Α95Χ F1 τι γνώμη έχετε; Το βρήκα σεταρισμένο έτοιμο με περασμένο kodi και πολλά άλλα στα 55 ευρώ.

δεν θα παιζει ομως cosmote και nova go που εψαχνες ( εκτος αν αλλαξαν οι προτεραιοτητες σου ), κατα τα αλλα μια χαρα μηχανημα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 8:06 ΜΜ, manoskost είπε

και τα δυο υπαρχουν στο playstore, τα κατεβαζεις βαζεις κωδικους και τα βλεπεις.

Το novago δεν υπαρχει στο store για tvboxes, μονο για φορητες συσκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, polakis21 είπε

Το novago δεν υπαρχει στο store για tvboxes, μονο για φορητες συσκευες.

Υπάρχει όμως μέσω wind vision για τα αθλητικά κανάλια και κάποια άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, Timkos49 said:

Ρώτησα και μου είπε ότι έχει όλους τους ελληνικούς και ξένους αγώνες με ελληνική και ξένη περιγραφή μέσω kodi.

Εσύ μάλλον δεν ψάχνεις να δεις νόμιμα τα κανάλια! Μάλλον δεν είσαι στο σωστό forum γι' αυτό το πράγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polakis21 είπε
53 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Εσύ μάλλον δεν ψάχνεις να δεις νόμιμα τα κανάλια! Μάλλον δεν είσαι στο σωστό forum γι' αυτό το πράγμα!

 

Ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι σωστό δρόμο μου λες τώρα εσύ. Και ότι κανένας από αυτούς δεν έχει κοντι στο μποξάκι του ή στο κινητό του. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι netflix και Nova τα πληρώνω εδώ και πολλά χρόνια. Φτάνει πια μου ήπιαν το αίμα καιρός τώρα να δω και κάτι χωρίς πληρωμή. Αν έχω λάθος ζητώ συγνώμη και διόρθωσέ με.

Επεξ/σία από Timkos49
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Timkos49 είπε

Ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι σωστό δρόμο μου λες τώρα εσύ. Και ότι κανένας από αυτούς δεν έχει κοντι στο μποξάκι του ή στο κινητό του. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι netflix και Nova τα πληρώνω εδώ και πολλά χρόνια. Φτάνει πια μου ήπιαν το αίμα καιρός τώρα να δω και κάτι χωρίς πληρωμή. Αν έχω λάθος ζητώ συγνώμη και διόρθωσέ με.

δικη σου ερωτηση: ΄΄Γνωρίζει κάποιος να μας πει το xiaomi mi box s έρχεται ρουταρισμένο ή όχι; Ρωτάω γιατί αν είναι ρουταρισμένο δεν μπορεί να τρέξει ούτε cosmote TV ούτε wind vision ούτε nova GO. ΄΄. αλλο θελω να παιζει αυτα και αλλο θελω να βλεπω χωρις πληρωμη. επελεξε λοιπον τι θελεις απο την ζωη σου γιατι ολοι οι αλλοι ξερουν τι θελουν και αγοραζουν το αναλογο.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Timkos49 said:

Ενώ όλοι οι υπόλοιποι είναι σωστό δρόμο μου λες τώρα εσύ. Και ότι κανένας από αυτούς δεν έχει κοντι στο μποξάκι του ή στο κινητό του. Σε πληροφορώ λοιπόν ότι netflix και Nova τα πληρώνω εδώ και πολλά χρόνια. Φτάνει πια μου ήπιαν το αίμα καιρός τώρα να δω και κάτι χωρίς πληρωμή. Αν έχω λάθος ζητώ συγνώμη και διόρθωσέ με.

Δεν θα σου πω εγώ τι είναι σωστό και τι όχι. Απλά σου λέω ότι δεν είναι το σωστό forum για να ζητάς kodi, cosmote, nova κλπ κλπ ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! 

Καταρχήν είμαι κάτοχος του Tanix TX9 Pro το οποίο έρχεται rooted από την Tanix και το είχα κυρίως για το 'COSMOTE TV GO' το οποίο μέχρι που καταργήθηκε, έπαιζε κανονικά (μετά το σχετικό unroot της συσκευής φυσικά). Το νέο 'COSMOTE TV (OTT)' από την άλλη, όπως γράφουν και πολλοί άλλοι εδώ, δεν έλεγε να παίξει με τίποτα, παρά τον πλήρη καθαρισμό root που είχα κάνει αλλά και την δοκιμή δεκάδων ενναλακτικών firmware (κυρίως android tv firmwares).

Μετά από πάάάάάάρα πολλές αποτυχημένες δοκιμές ενναλακτικών firmware και όντας αποφασιμένος να μην πετάξω στα σκουπίδια το Tanix μου (καθότι η κύρια χρήση του είναι για το 'COSMOTE TV'), χθες βράδυ στάθηκα επιτέλους τυχερός και είπα να μοιραστώ το εύρημα για όποιον άλλο έχει το TX9 ή άλλη συμβατή συσκευή!

Στο site http://aidansrom.freecluster.eu/ λοιπόν, ο τυπάς που το έχει, έχει κάνει μια καταπληκτική δουλειά, έχοντας φτιάξει για τα boxάκια που βασίζονται σε amlogic S912 (όπως το TX9), S905W και S905X (καλύπτωντας έτσι τα περισσότερα tanix), ένα custom google certified firmware (android tv firmware), βασισμένο σε Android 9.0 (Pie) και 'βγαλμένο' από το official Xiaomi Mi Box.

Με το firmware αυτό, κατάφερα επιτέλους το TX9 να παίξει κανονικά τα κανάλια του 'COSMOTE TV (OTT)' χωρίς κανένα πρόβλημα. Ειδικά κατά την πρώτη δοκιμή, άφησα ένα κανάλι να παίζει για ώρες και δεν προέκυψε ούτε κόλλημα, ούτε επανεκκίνηση, ούτε κάτι άλλο..

Στη σελίδα του κάθε chip, έχει επίσης και link για apk αρχείο εγκατάστασης του netflix, συμβατό ειδικά με το firmware του τυπά (εγώ δεν διαθέτω λογαριασμό netflix, οπότε δεν το έχω δοκιμάσει).

Να πω τέλος οτι θέλει λίγο προσοχή με τα firmwares που έχει στο site, γιατί αφού επιλέξεις μεταξύ των S912, S905W και S905X, μετά σε στέλνει στο google drive όπου εκεί έχει φτιάξει περαιτέρω φακέλους. Στα ονόματα των φακέλων αυτών γράφει συνήθως και ποιά box αφορά το firmware που έχει μέσα ο κάθε φάκελος. Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει μόνο το firmware που προορίζεται για το TX9, οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ οτι θα παίζει σε όλους το 'COSMOTE TV (OTT)'.. Ωστόσο, βάσει της λογικής και καθώς όπως αναφέρει ο δημιουργός του firmware πρόκειται για το ίδιο πάντα firmware, απλά προσαρμοσμένο στο chip κάθε box ή ομάδας box, λογικά θα παίζει..

Προτείνω επίσης όσοι επιχειρήσουν το παραπάνω, είτε να είναι γνώστες της σχετικής διαδικασίας flashing, είτε να διαβάσετε κάποιον οδηγό πρώτα. Για τυχόν brickαρίσματα, δεν μπορώ να βοηθήσω.. Εγώ πάντως το flashαρα με το amlogic usb burning tool και καλώδιο usb to usb.

Αυτά! (ναναι καλά ο τυπάς - Aidan λέγεται νομίζω)

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντιγράφω απο το digitaltvinfo.gr

Γράφτηκε από: Χάρης Ματθαίου

Με τη συμπλήρωση ενός χρόνου από την έναρξη λειτουργίας της streaming υπηρεσίας της, η COSMOTE TV λανσάρει το νέο Android TV αποκωδικοποιητή της. Πρόκειται για τον SKYWORTH HY4415, ο οποίος κατασκευάζεται στην Κίνα από την εταιρεία Shenzhen Skyworth Digital Technology. Είναι σχεδιασμένος αποκλειστικά για την COSMOTE TV, η οποία βασίζεται στην τεχνολογική πλατφόρμα Comsat Technology Solutions και συνδυάζει το ζωντανό πρόγραμμα των καναλιών με το on demand περιεχόμενο σε μια προσωποποιημένη εμπειρία θέασης, μέσα από ένα φιλικό μενού και εύκολο περιβάλλον πλοήγησης.

Ο ολοκαίνουργιος αυτός αποκωδικοποιητής είναι εξοπλισμένος με το νέο chipset Amlogic S905X4, το οποίο φοράει τετραπύρηνο επεξεργαστή 2.0GHz (4x2.0GHz). Ο επεξεργαστής αυτός υποστηρίζει τον νέο video codec AV1 της Google που επιτυγχάνει αποδοτικότερη συμπίεση σε σχέση με άλλους codec, όπως το VP9, καταλαμβάνοντας έως και 30% λιγότερο όγκο, κάτι που συνεπάγεται ανάλογα χαμηλότερη κατανάλωση δεδομένων κατά την εκτέλεση streaming. Έχει ενσωματωμένη μνήμη RAM 2GB LPDDR4 και FLASH 16GB που αποτελεί τον αποθηκευτικό χώρο για την εγκατάσταση εφαρμογών. Υποστηρίζει Ultra HD (3840x2160p) ανάλυση και είναι συμβατός με HDR 10/10+, HLG και Dolby Vision.

Επίσης διαθέτει ενσωματωμένο DVB-T2 δέκτη για τη λήψη των επίγειων ψηφιακών καναλιών, ο οποίος όμως αναμένεται να ενεργοποιηθεί σε μεταγενέστερη αναβάθμιση του λογισμικού.

Λειτουργεί με λογισμικό Android TV και συγκεκριμένα με την έκδοση 10.0  το οποίο καθιστά τη COSMOTE TV τον πρώτο πάροχο τηλεοπτικού περιεχομένου στην Ευρώπη που διαθέτει στους συνδρομητές του αποκωδικοποιητή με την τελευταία αυτή έκδοση του δημοφιλούς λογισμικού.. Διαθέτει επίσημη πιστοποίηση Google και περιλαμβάνει στο μενού του το κατάστημα αγορών Play Store που δίνει τη δυνατότητα στο συνδρομητή της COSMOTE TV να κατεβάζει τις αγαπημένες του εφαρμογές και να τις χρησιμοποιεί μέσα από τον αποκωδικοποιητή του. Η συσκευή λειτουργεί άριστα και ως media player, καθώς μπορεί να αναπαράγει σχεδόν όλες τις μορφές αρχείων video και ήχου. Επιπλέον, με το παρεχόμενο τηλεχειριστήριο ο συνδρομητής μπορεί να στέλνει φωνητικές εντολές λειτουργίας στον αποκωδικοποιητή αλλά και να ψάξει εύκολα και γρήγορα  video από το YouTube μέσω φωνητικής αναζήτησης. Θα πρέπει να σημειώσουμε στην παρούσα φάση ότι η εκτέλεση φωνητικών εντολών δεν είναι διαθέσιμη στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...