Προς το περιεχόμενο

Android TV box + cosmote TV ott


Nfountou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Λογικά θα σε ρωτήσουν αν στο κάνει όταν βλέπεις κανάλι με αθλητικά.

Εγώ δεν τα παρακολουθώ και του το είπα οπότε δεν ήξερε τι μπορεί να φταίει.

Η βλακεία είναι ότι δεν είναι όπως το δορυφορικό που ξέρουν τι βλέπεις ανά πάσα ώρα και στιγμή, οπότε δεν έχουν εικόνα ούτε τι βλέπεις, ούτε σε πόσες συσκευές παρακολουθείς ταυτόχρονα. Τον ρώτησα δηλαδή και πήρα αυτή την απάντηση.

Στο έκανε κι εσένα την ώρα που έκανες ζάπινγκ;

Πάντως αν παρατηρήσεις, θα δεις ότι μετά από περίπου μισό λεπτό, επανέρχεται.

Ακριβως, αλλα ειναι ενοχλητικο. Βλεπω μονο απο το χιαομι και απο το pc και οχι ταυτοχρονα!!!!! ειναι bug της cosmote!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 580
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον ρώτησα αν έχουν κι άλλες αναφορές για το ίδιο πρόβλημα, και απ' την απάντησή του κατάλαβα ότι μάλλον έχουν, αλλά λίγες, οπότε και δεν έχουν δώσει βάση.

Και bug της εφαρμογής να είναι, αν παρουσιάζεται μόνο σε συνδυασμό με το Mi Box S και όχι με το δικό τους box, δε νομίζω ότι θα βγάλουμε ποτέ άκρη.

Εμένα αρχικά μου ζήτησαν:

- Έκδοση Λογισμικού της συσκευής

- Έκδοση εφαρμογής COSMOTE TV

- ΑΦΜ

- COSMOTE id email

- Τηλέφωνο επικοινωνίας

Όταν τους έστειλα ότι έχω το Mi Box S (παρεμπιπτόντως δε βρήκα πουθενά έκδοση λογισμικού της συσκευής οπότε τους έστειλα την έκδοση Android TV OS και την έκδοση Middleware), περίμενα να μου πουν ότι αφού δε χρησιμοποιώ τη δική τους συσκευή δε μπορούν να με βοηθήσουν αλλά ΟΚ, δεν έφαγα άκυρο.

Εν τω μεταξύ με ρώτησε και αν το έχω παρατηρήσει σε άλλη συσκευή. Και η βλακεία είναι ότι χρησιμοποιώ μόνο το Xiaomi, αν και την έχω εγκαταστήσει και στο κινητό και στο PC, οπότε δεν ξέρω αν το κάνει και στις άλλες, αλλά δε θα κάτσω να κάνω και ζάπινγκ στο κινητό ή στο PC μπας και μου το κάνει.

Εσύ το παρατήρησες μόνο στο Xiaomi;

Επεξ/σία από phanispal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τον ρώτησα αν έχουν κι άλλες αναφορές για το ίδιο πρόβλημα, και απ' την απάντησή του κατάλαβα ότι μάλλον έχουν, αλλά λίγες, οπότε και δεν έχουν δώσει βάση.

Και bug της εφαρμογής να είναι, αν παρουσιάζεται μόνο σε συνδυασμό με το Mi Box S και όχι με το δικό τους box, δε νομίζω ότι θα βγάλουμε ποτέ άκρη.

Εμένα αρχικά μου ζήτησαν:

- Έκδοση Λογισμικού της συσκευής

- Έκδοση εφαρμογής COSMOTE TV

- ΑΦΜ

- COSMOTE id email

- Τηλέφωνο επικοινωνίας

Όταν τους έστειλα ότι έχω το Mi Box S (παρεμπιπτόντως δε βρήκα πουθενά έκδοση λογισμικού της συσκευής οπότε τους έστειλα την έκδοση Android TV OS και την έκδοση Middleware), περίμενα να μου πουν ότι αφού δε χρησιμοποιώ τη δική τους συσκευή δε μπορούν να με βοηθήσουν αλλά ΟΚ, δεν έφαγα άκυρο.

Εν τω μεταξύ με ρώτησε και αν το έχω παρατηρήσει σε άλλη συσκευή. Και η βλακεία είναι ότι χρησιμοποιώ μόνο το Xiaomi, αν και την έχω εγκαταστήσει και στο κινητό και στο PC, οπότε δεν ξέρω αν το κάνει και στις άλλες, αλλά δε θα κάτσω να κάνω και ζάπινγκ στο κινητό ή στο PC μπας και μου το κάνει.

Εσύ το παρατήρησες μόνο στο Xiaomi;

Ναι, απο μονο στο xiaomi το παρατηρησα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

ΟΚ, αν χρησιμοποιείς συχνά και το PC, αν το παρατηρήσεις κι εκεί, δώσε feedback εδώ να έχουμε μια εικόνα.

Ok.. θα τους βρισω αυριο!!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manoskost είπε

εκει ειναι το προβλημα σου οτι δεν δινεις αδεια για χρηση δεδομενων τοποθεσιας ( gps locator ) που ειναι απαραιτητο για να δουλεψει η εφαρμογη ( δεν θα σε παρακολουθει μονο η google ).

Μου περασε απο το μυαλο, ομως με την ιδια ρυθμιση το nvidia shield μεχρι τωρα δεν μου εχει κολλησει ποτε, οποτε κραταω μικρο καλαθι και γι'αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επιβεβαιώνω και εγώ το πρόβλημά με τις επανεκκινήσεις, μετά το τελευταίο update, όταν παρακολουθώ cosmote tv. Στην αρχή το έκανε κάθε 1 ώρα περίπου και έκανα απεγκατασταση της εφαρμογής και έγκατασταση από την αρχή. Σε ένα 24ωρο το έκανε μια φορά. Θα περιμένω μήπως βγει κάποιο update και στρώσει αλλιώς θα αναγκαστώ να κάνω επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων. 

Και κάτι ακόμα όσοι έχετε την εφαρμογή ertflix σαν ανοίγει τα βίντεο ; εμένα πάντως οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω το xaomi MI box s 4k και έχω το έξεις πρόβλημα 3 μ 4 φορές τημ ΕΡΑ οπότε το έχω στην cosmote ott tv μου κάνει από μόνο του επανεκκίνηση.. Στις άλλες εφαρμογές όπως Netflix παίζει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.. Έχει συνάντηση κάποιος αυτό το πρόβλημα; να σημειώσω ότι το έστειλα και στο σέρβις στην infoquest και μου είπαν ότι δεν έχει η συσκευή κανένα θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 11:11 ΜΜ, mitspa είπε

Mi box s.

 

7 λεπτά πριν, akigalanop είπε

Καλησπέρα έχω το xaomi MI box s 4k και έχω το έξεις πρόβλημα 3 μ 4 φορές τημ ΕΡΑ οπότε το έχω στην cosmote ott tv μου κάνει από μόνο του επανεκκίνηση.. Στις άλλες εφαρμογές όπως Netflix παίζει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.. Έχει συνάντηση κάποιος αυτό το πρόβλημα; να σημειώσω ότι το έστειλα και στο σέρβις στην infoquest και μου είπαν ότι δεν έχει η συσκευή κανένα θέμα 

Διαβάστε παρακάτω:

 

Στις 7/12/2020 στις 1:30 ΜΜ, Giama είπε

Το δοκίμασα και στο δικό μου Mi Box S αλλά δυστυχώς δεν άλλαξε απολύτως τίποτα.

Έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα φυσικά το διαθέσιμο update που έγινε εξ'αρχής, την επαναφορά ρυθμίσεων και νέα εγκατάσταση της εφαρμογής, έχω δοκιμάσει να είμαι στο ίντερνετ είτε με wifi είτε με LAN, έχω δοκιμάσει να αφαιρέσω όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές για να το ελαφρύνω λίγο, αφού το χρειάζομαι μόνο για Cosmote TV πρακτικά.

Κανένα αποτέλεσμα, το μηχάνημα κάνει reboot κατά τη θέαση Cosmote TV κατά μέσο όρο 1 φορά κάθε 45' (μπορεί να κάνει reboot στις 2 ώρες, αλλά μπορεί να κάνει ακόμα και μέσα σε 5 λεπτά. Κατά μέσο όρο μια ταινία διακόπτεται 2 με 3 φορές). Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με άλλες εφαρμογές (π.χ. netflix) στο mi box s ώστε να είμαι 100% σίγουρος ότι φταίει η εφαρμογή της Cosmote TV και όχι το box. Για την ώρα όμως μόνο στην εφαρμογή μου έχει κολλήσει.

Από τα νεύρα μου μόλις βρήκα σε καλή τιμή το Shield TV 2019, το χτύπησα και από χθες που το εγκατέστησα όλα καλά για την ώρα (κανένα reboot ως τώρα και οι πρώτες εντυπώσεις εξαιρετικές, τα πάντα φαίνονται να λειτουργούν πιο ομαλά και όλα είναι πιο "εκλεπτυσμένα". Με τη διαφορά τιμής που έχουν όμως, εννοείται πως σε σχέση με ένα Mi Box S που δουλεύει σωστά θα διάλεγα το Mi Box S.).

Αλλά το Mi Box S θέλω να το εγκαταστήσω σε δευτερεύουσα τηλεόραση του σπιτιού οπότε θα συνεχίσω να προσπαθώ να λύσω το θέμα. Το μόνο που σκέφτηκα όταν έκανα την επανεγκατάσταση είναι το σημείο που ρωτάει αν δίνω άδεια για χρήση δεδομένων τοποθεσίας, στο οποίο πάντα απαντάω όχι, μήπως εκεί κάνει κανέναν έλεγχο η εφαρμογή και τρώει άκυρο. Βρίσκομαι και στο εξωτερικό επίσης. Αλλά το θέμα είναι ότι έχω την εφαρμογή και στο κινητό και την έχω δουλέψει αρκετά και από εκεί και υπό τις ίδιες συνθήκες δεν έχει κολλήσει ποτέ. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα τι θα μπορούσα να δοκιμάσω για να λυθεί το πρόβλημα θα το εκτιμούσα πολύ.

Υ.Γ. Πιθανόν καλό θα ήταν να μετακινούσαμε τα posts σχετικά με τα κολλήματα του Mi Box S σε άλλο topic;

 

Στις 7/12/2020 στις 7:28 ΜΜ, manoskost είπε

εκει ειναι το προβλημα σου οτι δεν δινεις αδεια για χρηση δεδομενων τοποθεσιας ( gps locator ) που ειναι απαραιτητο για να δουλεψει η εφαρμογη ( δεν θα σε παρακολουθει μονο η google ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Διαβάστε παρακάτω:

 

 

 

Δλδ είναι θέμα GPS locator; 

2 λεπτά πριν, akigalanop είπε

Δλδ είναι θέμα GPS locator; 

Να πω ότι εγώ δεν μένω εξωτερικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει ενδελεχώς, ο manoskost που το ανέφερε φαίνεται ότι το κατέχει το θέμα.

Αν κι εσύ δε δίνεις άδεια για χρήση δεδομένων τοποθεσίας, μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...