Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ: Τα δίκτυα αντέχουν παρά την τεράστια αύξηση στην κίνηση σταθερής και κινητής τηλεφωνίας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάρισα σταθμός πριν από λίγο με κινητό 4G+ cosmote 0.86 down & 0.63 up (Mbps), μετρημένο στο μπαλκόνι. 🤪 (Αράχωβα πιάνω 115 Mbps και μέσα από το σπιτι)!

Γενικά δεν έπιανε ποτέ καλά κεντρο Λάρισα. Στο σταθερό πάλι ΟΤΕ κλειδωνω 20+ κάτι (Λάρισα). Και γύρω στα 10 (Αράχωβα).

Είναι θέμα περιοχών επομένως!!!

Επεξ/σία από Lanc3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, handsomegamer είπε

Δε ξέρω τι γίνεται εκεί στη πρωτεύουσα, εδώ στην επαρχία όμως, και συγκεκριμένα στην ανατολική Κρήτη είναι τραγικά τα πράγματα.. 

Οι περισσότερες περιοχές των Χανίων και του Ηρακλείου έχουν VDSL, καλά είστε.

Εδώ δεν έχει ακόμη VDSL όλος ο δήμος Αθηναίων.

Δεν αναφέρομαι σε όλη τη πρωτεύουσα... δήμος Αθηναίων.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το βλέπω πως αντέχουν, πλέον βγαίνω και πιάνω 1-3mbps, σερνεται το σύμπαν, στελνω ένα μήνυμα και περιμένω 15 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Thresh said:

Για δες μήπως αυξήθηκε ο συγχρονισμός στο modem/router από 49999/4999 σε 54999/5499.

Έχει αρχίσει σταδιακά ο ΟΤΕ να ανεβάζει 10% τον συγχρονισμό στις δικές του καμπίνες, όπως το έχουν εξαρχής οι Vodafone και Wind στις δικές τους.

Κανονικά στα router θα έπρεπε να συγχρονίζει - κλειδώνει στα 5120 kbps για την 50άρα για να δώσει το speedtest 50Mbps, γιατί ως γνωστών 1Μb είναι 1024 Kb (όχι 1000 Kb).

Σε μένα παρόλο που Attainable Rate είναι στα 114147 Kbps δεν μου δίνει 5120 Kbps, αλλά έτσι ήταν εξ' αρχής. Τώρα, στο Περιστέρι μπορεί να υπάρχει πολλή περισσότερο διαθέσιμο συνολικό bandwidth από την καμπίνα (ΚΑΦΑΟ) προς τα κεντρικά του ΟΤΕ, που είναι τα DSLAMs, και για αυτό στο κλειδώνουν σε +10% παραπάνω. 

Το καλό με εσένα είναι ότι έχεις και πολλή μικρό ping (9ms)... αλλά βέβαια άλλο εσύ που είσαι στο Περιστέρι (περίπου 13 χλμ από τα κεντρικά του ΟΤΕ στο Μαρούσι) αλλά εγώ που είμαι 20 χιλμ έξω από το Ηράκλειο!

image.png.3b7d6505da82d8a2b4928354c37d5812.png

13 hours ago, aypnia said:

Οι περισσότερες περιοχές των Χανίων και του Ηρακλείου έχουν VDSL, καλά είστε.

Εδώ δεν έχει ακόμη VDSL όλος ο δήμος Αθηναίων.

Δεν αναφέρομαι σε όλη τη πρωτεύουσα... δήμος Αθηναίων.

VDSL στο Ηράκλειο υπάρχει εκτός της πόλης. Στην πόλη μέσα και στα κοντινά περίχωρα υπάρχει μόνο ADSL σε άθλιες ταχύτητες.

Υπήρχε πριν μερικά χρόνια ένα πρόγραμμα επιδότησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να μπει γρήγορο internet εκτός πόλεων και είχαν τραβήξει οπτικές ίνες σε χωρία! Υπάρχουν χωρία στην περιοχή του Μαλεβιζίου (δυτικά του Ηρακλείου) που έχουν VDSL και οι τουριστικές περιοχές της Χερσονήσου και Μαλιών δεν έχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, manval είπε

VDSL στο Ηράκλειο υπάρχει εκτός της πόλης. Στην πόλη μέσα και στα κοντινά περίχωρα υπάρχει μόνο ADSL σε άθλιες ταχύτητες.

Υπήρχε πριν μερικά χρόνια ένα πρόγραμμα επιδότησης της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να μπει γρήγορο internet εκτός πόλεων και είχαν τραβήξει οπτικές ίνες σε χωρία! Υπάρχουν χωρία στην περιοχή του Μαλεβιζίου (δυτικά του Ηρακλείου) που έχουν VDSL και οι τουριστικές περιοχές της Χερσονήσου και Μαλιών δεν έχουν!

Όντως το χωριό του πατέρα μου στα Χανιά έχει VDSL (δεν είναι τουριστική περιοχή), το χωριό της μάνας μου στα Γιάννενα έχει δημοτικό internet και πιάνει 15 Mbps upload.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά είμαστε στο σημείο να μην έχει ο πρώτος δήμος της χώρας όλος VDSL, μη σου κάνει εντύπωση η κατάσταση στα υπόλοιπα μεγάλα αστικά κέντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, aypnia said:

Όντως το χωριό του πατέρα μου στα Χανιά έχει VDSL (δεν είναι τουριστική περιοχή), το χωριό της μάνας μου στα Γιάννενα έχει δημοτικό internet και πιάνει 15 Mbps upload.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά είμαστε στο σημείο να μην έχει ο πρώτος δήμος της χώρας όλος VDSL, μη σου κάνει εντύπωση η κατάσταση στα υπόλοιπα μεγάλα αστικά κέντρα.

Στην Κρήτη ο λόγος που πολλές τουριστικές περιοχές δεν έχουν VDSL (και έχουν κάτι χωριουδάκια) δεν είναι "τεχνικός". Τα ξενοδοχεία πληρώνουν τρελά ποσά για μισθωμένα κυκλώματα είτε με οπτικές ίνες (σκάβουν 2 έως 10 χιλιόμετρα για να συνδέσουν το ποιο κοντινό βρόχο ή ΚΑΦΑΟ με το ξενοδοχείο) είτε μέσα 4G (LMDS). Αν αυτές οι περιοχές είχαν VDSL θα αγόραζαν 2-5 50άρες και θα έκαναν την δουλεία τους. Ήμουν ΙΤ για 18 χρόνια σε μεγάλους τουριστικούς ομίλους και ξενοδοχεία και τα ξέρω "από πρώτο χέρι"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, manval said:

Κανονικά στα router θα έπρεπε να συγχρονίζει - κλειδώνει στα 5120 kbps για την 50άρα για να δώσει το speedtest 50Mbps, γιατί ως γνωστών 1Μb είναι 1024 Kb (όχι 1000 Kb).

Αυτό μόνο όταν δεν υπολογίζουμε τα overheads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει ότι όλοι οι πάροχοι δίνουν προτεραιότητα όταν πάς να κάνεις speedtest στα site που διενεργούν το test, το κατα πόσο είναι αλήθεια δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/4/2020 στις 10:45 ΜΜ, coffeex είπε

Ξέρει κανείς αν ο ΟΤΕ βάζει "κόφτες" στα torrents;  

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Εγώ με ΟΤΕ σε 100αρα κατεβάζω με 10-11MB/s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2020 στις 3:20 ΜΜ, georgetsl είπε

Εμενα 15 μερες επεσε το δικτυο και μολις πριν δυο μερες επανηλθε παλι ...εννοειται με προβληματα τρομερα...και φυσικα καμια σχεση η ταχυτητα οπωςπριν ...κοβουν απο ολους για να εχουμε ιντερνετ και ο ΕΕΤΤ κοιμαται !!

ακριβως αυτο το προβλημα εχω εγω τωρα τα φτιαξανε και καλα τωρα αλλα για να μην εχω αποσυνδεσης με κλειδωσαν στα 9mb απο τα 18mb που ειχα 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...