Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, Kh3lben είπε

Μου δίνεις λοιπόν ένα ~+15% ST και μου ζητάς σε αντάλλαγμα να μεταβώ σε μια πλατφόρμα με κατά πολύ αυξημένο PPT.

 

18 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Προς το παρόν και αν δεν αλλάξει κάτι η AMD δεν απογοήτευσε μόνο όσους αγοράζουν stp με το μόλις 15%, αλλά και όσους αγοράζουν mtp, γιατί είδαν μόνο 15% stp και οι πυρήνες παραμένουν max 16

Πάνω από 15% (μπορεί 18% αλλά μπορεί και 25%) λένε.

Επίσης το αυξημένο PPT συνοδεύεται από αύξηση στο MT 30-40%. Οι 16 πυρήνες max έχουν κλείσει οριστικά; Δεν ξέρω.

Σε σχέση με το AM4 θα πάρεις και τον καλύτερο IMC και την iGPU και τα ΑΙ extensions. Και όταν λέμε iGPU εννοούμε IGPU με @@ και όχι @@iGPU όπως της Intel. 🤣

52 λεπτά πριν, Kh3lben είπε

Κι αυτό σε καινούρια αρχιτεκτονική ram η οποία είναι ακόμα πρωτόγονη και πανάκριβη και την οποία επίσης πρέπει να χρυσοπληρώσω;

Πρωτόγονη και πανάκριβη ήταν μέχρι τώρα. Ήδη DDR5, αν δεν κυνηγάς κάτι ξεχωριστό, βρίσκεις σε κάπως νορμάλ τιμές. Από Οκτ-Νοε θα είναι ΟΚ τα πράγματα (λογικά).

11 λεπτά πριν, Herald είπε

Από 16πύρηνο zen 3 σε alderlake.

Πόσους τέτοιους ξέρεις; Μάλλον οι 2-3 γνωστοί και άντε άλλοι 10-15 σε όλη την Ελλάδα; 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Πόσους τέτοιους ξέρεις; Μάλλον οι 2-3 γνωστοί και άντε άλλοι 10-15 σε όλη την Ελλάδα; 🤣

Ρε συ κοροιδευομάστε? Όσοι πήγανε από 1η γενιά σε 2η, από 2η σε 3η, από 3η σε 4η κλπα για το multi το κάνανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ρε συ κοροιδευομάστε? Όσοι πήγανε από 1η γενιά σε 2η, από 2η σε 3η, από 3η σε 4η κλπα για το multi το κάνανε?

Για το 5950X --> 12700/12900 λέω.

Γενικά συμφωνώ, πρώτα το ST αλλά αν δε συνοδεύεται και από το MT δεν κάνει τίποτα. 10th --> 11th μόνο εσύ πήγες 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για το 5950X --> 12700/12900 λέω.

Γενικά συμφωνώ, πρώτα το ST αλλά αν δε συνοδεύεται και από το MT δεν κάνει τίποτα. 10th --> 11th μόνο εσύ πήγες 😂

Δεν πήγα, RMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ...τωρα ξεκολλησε το κεφαλι μου και καταλαβα οτι ολοι οι Rysen 7000 θα εχουν igpu. Οκ, χρησιμο.

Πολυ ενδιαφερουσα μου φανηκε η on the fly μεταβαση απο igpu σε gpu στα laptops.

Κατι τετοιο θα μου φαινοταν πολυ χρησιμο και στο pc, να μπορω να αλλαζω απο igpu σε   gpu μεσα απο τα win με τη χρηση απλα εξτρα καλωδιου (δεν ειχα ποτε cpu με intergrated οποτε δεν ξερω αν γινεται ηδη)

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-7000-desktop-cpus-am5-platform-detailed-robert-hallock-frank-azord-5-5-ghz-stock-clocks-170w-power-rdna-2-igpu-more/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πάνω από 15% (μπορεί 18% αλλά μπορεί και 25%) λένε.

Επίσης το αυξημένο PPT συνοδεύεται από αύξηση στο MT 30-40%. Οι 16 πυρήνες max έχουν κλείσει οριστικά; Δεν ξέρω.

Δεν έχουμε ιδέα που θα καταλήξουν ακριβώς, μάλλον ούτε και η AMD που μόστραρε νούμερα από ES για να δείξει κάτι, οπότε σου είπε κράτα το 15% και βλέπουμε.

Για τους πυρήνες, ξέρουμε όντως ότι υπάρχει chiplet με περισσότερους αλλά κομμένους πυρήνες, έστω για τους zen 4 epyc, λέγανε για zen 4c και καλά 16cores/ccd, υπάρχει τελικά κάτι τέτοιο; Τρίτο chiplet πάντως δεν φαίνεται να χωράει.

Η αύξηση στο PPT είναι κολπάκια intel, απλά στο βγάζει πιο πιεσμένο από το εργοστάσιο, εντάξει μέχρι τα 170w για 16cores δεν είναι και τραγικό πάντως, αλλά είναι και 5nm πλέον, μπορεί τα περιθώρια στα watt να μειώθηκαν περισσότερο.

Γενικά είδη ξεκίνησε γκρίνια ότι η AMD απλά πήρε το zen 3 arch και το πήγε στο βελτιωμένο n5 node, να πάρει τις αυξημένες συχνότητες, διπλασίασε τις L2 να κάνει κάπως mitigate το latency των ddr5, προσφέρει και μούφα avx512 με κολπάκια αλα ''avx256'' στους zen1/1+ που τότε ένωνε 2x128bit, κάτι που έτσι και αλλιώς θα έχει περιορισμένη πρακτική χρήση εκτός από τους epyc.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μια φορά έβγαλε κεφάλι η AMD τα τελευταία 10-12 χρόνια και αμέσως έγινε τρις χειρότερη από την Intel και φτύνει τους gamers.  🤪

 

 

Εκτός από τα server, η Intel τα περισσότερα λεφτά τα βγάζει από τα Mobile (Laptop) και όχι από το Desktop.

 

Desktop-Laptops-2021.png

Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως από τον 4770Κ και μετά, δεν έχω γυρίσει ακόμα πίσω στην Ιντελ:

Γραφείο 2600

Παιδιά 1500Χ

Κολλητός 1600

Φίλος καλός 2600

Νέο θηρίο 5900Χ.

Στον προσωπικό κύκλο μου λοιπόν της την έχω κάνει τη ζημιά της Ιντέλας. Όσο και να χτυπιούνται τα Ιντελοτρολ εδώ μέσα, η AMD μια χαρά κρατάει ακόμα. Θα δούμε και με τους καινούριους τι θα γίνει. 

Υπ' όψιν, ομαδικώς δεν αναβαθμίζουμε πριν την πάροδο πενταετίας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

 μούφα avx512 με κολπάκια αλα ''avx256'' 

Και η ιντελ έχει απενεργοποιήσει το avx512 στο desktop, φωτιά στην κυριολεξία έπερναν.

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως από τον 4770Κ και μετά, δεν έχω γυρίσει ακόμα πίσω στην Ιντελ:

Δεν υπάρχει ουσιώδης λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Και η ιντελ έχει απενεργοποιήσει το avx512 στο desktop, φωτιά στην κυριολεξία έπερναν.

Άσε τεράστια επιτυχία και το avx512 της intel στο desktop, με τα μισά cores να το υποστηρίζουν και στο τέλος να το κάνει και fuse off, για να μην το ενεργοποιούν καν με παλιότερα bios.

Δεν είχε πάντως να κάνει με το αν παίρνουν φωτιά ή όχι, προφανέστατα θα τρέχεις σε χαμηλότερη συχνότητα και όταν υπάρχει όντως avx512 usage τα gains είναι τέτοια που ξεπερνάνε 16 cores που τρέχουν σε avx256, τώρα αν θέλεις και avx512 και 5.2GHz+, θα κάψουν 8 cores 300w.

Γενικά τον τσάμπα χώρο που φάγανε θα μπορούσαν να τον κάνουν κάτι πιο πρακτικό για desktop, ίσως στους raptor, να μην είναι απλά fused off, αλλά ο τσάμπα χώρος να γίνει cache.

Η intel πάντως έχει την πολυτέλεια να το κόψει από το desktop, δεν χρησιμοποιεί το die του 12900Κ σε HPC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ γενικά είμαι με όλες τις εταιρίες, αρκεί να είναι σωστές οι τιμές. Είχα για πάνω από 5 χρόνια,sandy 4c/4t, απηύδησα με την ιντέλα (όπως οι περισσότεροι εκείνη την περίοδο που δεν είχαν τα φράγκα να πάνε σε HEDT) και πήρα 1st gen zen από περιέργεια και μαζί έφαγα στη μάπα όλα τα προβλήματα της ανώριμης πλατφόρμας τους πρώτους μήνες (2 μήνες περίμενα για να παίξω AFR σε xmp 🤣).

Μετά παρουσιάστηκε μια ευκαιρία να δώσω εκείνο το pc, και πως να το κάνουμε πάλι η AMD είχε πιο vfm λύσεις με τους zen 2 σε σχέση με τα πετσοκομμένα 9xxx (αν εξαιρέσουμε την ταρίφα που έπεσε με το x570). Η εμπειρία μου με το τρέχον pc είναι άψογη τόσα χρόνια (αν εξαιρέσουμε τα rand4k sata read/writes που δε θα φτιαχτούν ποτέ). Φέτος χρειαζόμουν και δεύτερο pc με περισσότερη μνήμη και ο 12400 ήταν τρελό vfm σε σχέση με οτιδήποτε είχε η amd (άργησε τρομερά να κάνει μειώσεις τιμών στους zen 3 και τα apu της είναι ακόμα πιο ψόφια). Και αυτό το pc είναι άψογο ως τώρα, απλά κάνει κάτι νερά αν πας για memory oc (που δε με ενδιαφέρει) μάλλον γιατί φοράει CJR DR. Αν μελλοντικά βρω κανένα 5700x σε καλή τιμή μπορεί να αλλάξω και τον γερό 3700x.🤣

Απεναντίας στις gpu που γίνεται πανηγύρι, έχουν πάρει και οι 2 (τώρα 3) τα @@ μου τόσα χρόνια. Και θέλω να δω πόσο θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση και που θα οδηγηθεί το πράγμα. Το πολύ πολύ να κάνω step up σε ps plus premium όσο αφορά το gaming, γιατί ακόμα και σήμερα η 1080 με καλύπτει με το CUDA της. 1000ρικά που ονειρεύονται πέτσινος και κυρία με τα σού από εμένα δε θα τα δούνε πάντως.😆

Επεξ/σία από ilos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, ilos είπε

...1000ρικά που ονειρεύονται πέτσινος και κυρία με τα σού από εμένα δε θα τα δούνε πάντως.

Same here...3ετια στο συστημα και εχω περασει απο ολες (sic)...και πολλες φορες στο παρελθον (μια 20ετια και κατι ψηλα)

Το επομενο  επειδη ειμαι και φανατικος υποστηρικτης θα ειναι Amd Rysen i5 13400 στα 200- € και nVidia Rtx 7700XT το πολυ μεχρι 500...🤩 Με mobo 80-100€ και DDR5 16 MB μεχρι 80 €.

Οταν πανε εκει οι τιμες. Οτι ειναι πιο γρηγορο.

20αρικακι, 30αρικακι καθε μηνα το side budget το κρυφο το σωστο 😎 μαζευεται ( και κυριως εκτος οικογενειακου προυπολογισμου😇 , εκτος αποταμιευτικου και αθορυβα)

Τα υπολοιπα θα πανε λαστιχα για το 1.000 μια ωρα αρχητερα και εκδρομες 🛵

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Οκ...τωρα ξεκολλησε το κεφαλι μου και καταλαβα οτι ολοι οι Rysen 7000 θα εχουν igpu. Οκ, χρησιμο...

Απ'ότι διάβασα σε σχετικά sites, θα πρόκειται για εντελώς υποτυπώδεiς igpu - καμμιά σχέση με apu...  Αν αληθεύουν αυτά που λένε, μιλάνε για 3-4 execution units, ίσα-ίσα να σου δίνει οθόνη να κάνεις debug αν κάτι πάει στραβά και δεν ξέρεις αν φταίει η κανονική κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο...

4 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δε ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ πάντως από τον 4770Κ και μετά, δεν έχω γυρίσει ακόμα πίσω στην Ιντελ...

Μην κατηγορείς τον εαυτό σου γι'αυτό... Ολοι έχουμε κάνει λάθη... :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Eloy είπε

Μην κατηγορείς τον εαυτό σου γι'αυτό... Ολοι έχουμε κάνει λάθη... :)

Να 'ταν η ζήλια ψώρα...

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Eloy είπε

Απ'ότι διάβασα σε σχετικά sites, θα πρόκειται για εντελώς υποτυπώδεiς igpu - καμμιά σχέση με apu...  Αν αληθεύουν αυτά που λένε, μιλάνε για 3-4 execution units, ίσα-ίσα να σου δίνει οθόνη να κάνεις debug αν κάτι πάει στραβά και δεν ξέρεις αν φταίει η κανονική κάρτα γραφικών ή κάτι άλλο...

 

Πρέπει να έχει τουλάχιστον 12 CUs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμένα καλά κρατάει ακόμα ο 2700 αν και ζαχαρώνω τον τελευταίο καιρό τον 5600Χ. Με ένα update bios στη Fatality B450 θεωρώ δε θα έχω πρόβλημα κανένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...