Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ο 1700 τις δικές μου τις ανάγκες ακόμα τις υπερκαλύπτει.

Για δώστε κανένα λόγο να μην το κάνω.

 

Όταν κάτι σε υπερκαλύπτει δεν το αλλάζεις, εκτός αν θέλεις να τρως τα λεφτά σου χωρίς κάποιο ουσιαστικό αντίκρυσμα. Δικά σου είναι φυσικά, αν θέλεις τα καις κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κάτι έπαθαν τα μαγαζιά μας και έριξαν τον 5600Χ στα 330, ετοιμοπαράδοτο.

Με κάτι εκπτώσεις που έχω, μου πάει στα 300, που είχα βάλει όριο κάποτε για να ασχοληθώ.

Θα μπει σε μια Χ370 Taichi (ναι, τον υποστηρίζει, απευθείας με BIOS update που λειτουργεί καλά...προς το παρόν δεν έχει curve optimiser, αλλά μέσα στο επόμενο 2μηνο θα το πάρει).

Καθαρά για λόγους χαζομάρας θα την κάνω την αγορά, για τα γούστα.

Ο 1700 τις δικές μου τις ανάγκες ακόμα τις υπερκαλύπτει.

Τα >400 για 5800(Χ)/5700(αν και όποτε), δεν θα τα δώσω.

Θα αλλάξω GPU αν ποτέ επανέλθει η κατάσταση στα σωστά της. Είμαι σε 1440/144 οθόνη, οπότε θα έχει νόημα από αυτή την πλευρά.

Ξέρω, πιο λογικό θα ήταν να πάω σε κανένα 3700Χ στα ίδια χρήματα (που είναι απόλυτα συμβατός με τα υπόλοιπά μου), αλλά είπαμε, γούστα.

Για δώστε κανένα λόγο να μην το κάνω.

Όχι τίποτε άλλο, θα σας φάω στις ερωτήσεις μετά για στρώσιμο.

Βάλε τα 100€ να πας στο αριστούργημα 5800χ και άσε τα πειράματα με τον 5600.

 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Όταν κάτι σε υπερκαλύπτει δεν το αλλάζεις, εκτός αν θέλεις να τρως τα λεφτά σου χωρίς κάποιο ουσιαστικό αντίκρυσμα. Δικά σου είναι φυσικά, αν θέλεις τα καις κιόλας.

bre, τη λογική την ξέρω...την έχω απορρίψει όμως (γούστα)...για αυτό ψάχνω κάτι πιο πρακτικό για αποτροπή.

15 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Βάλε τα 100€ να πας στο αριστούργημα 5800χ και άσε τα πειράματα με τον 5600.

 

Δεν είναι τα 100-120 της διαφοράς το ζήτημα (που αν η μητρική τελικά μου δημιουργήσει θέμα, είναι το κόστος μιας αξιοπρεπούς β550 ουσιαστικά).

Είναι το όριο που βάζω κάθε φορά εγώ για τις αγορές μου (το οποίο εδώ συνειδητά το ξεπερνάω), σε σχέση με το τι θα κερδίσω. Δε λέω, καλή φάση ο 5800Χ, αλλά για εμένα εντελώς ανούσιος (ειδικά αν το πανηγύρι με τις gpu συνεχιστεί πολύ καιρό, οπότε για gaming θα πάω σε κονσόλα πια, αν δεν το κόψω εντελώς).

Ο 5700(Χ) ακόμα αγνοείται, κάπου στα 350 θα τον είχα ήδη πάρει.

Ξέρουμε τα τελευταία batches πώς τα πάνε από oc, αλήθεια (αν ασχοληθώ, κιόλας)?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, malakudi είπε

22766_225497237485_225491337485_3093690_

 

Και αιτιολογώ: Δε πάμε από 8 core σε 6 core. Καλύτερα ένας 3700X, είναι και φθηνότερος.

Ναι, αλλά τόσο το STP όσο και το ΜΡ σε σχέση με τον 1700 δεν έχει την παραμικρή επαφή, στον 5600Χ.

Τα 8/16, δεν βλέπω να τα χρησιμοποιώ ποτέ στα δικά μου σενάρια.

Η βαρύτερη "δουλειά" που θα κάνω, είναι το gaming. Δεν θα είμαι καλύτερα με τον mem controller των Zen3?

Είναι και η πετριά με το Zen3+1st gen mobo που έχω φάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, αλλά τόσο το STP όσο και το ΜΡ σε σχέση με τον 1700 δεν έχει την παραμικρή επαφή, στον 5600Χ.

Τα 8/16, δεν βλέπω να τα χρησιμοποιώ ποτέ στα δικά μου σενάρια.

Η βαρύτερη "δουλειά" που θα κάνω, είναι το gaming. Δεν θα είμαι καλύτερα με τον mem controller των Zen3?

Είναι και η πετριά με το Zen3+1st gen mobo που έχω φάει...

Ο 3700X σε MTP είναι 10-15% πάνω από τον 5600Χ. Σε STP ναι είναι σημαντικά χειρότερος. Αν είναι μόνο για gaming τότε είναι σίγουρα καλύτερος ο 5600X. Θεώρησα πως επειδή είχες 1700 θα ενδιαφερόσουν και για MTP για κάποια workloads.

Οπότε τελικά, do it fedon!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ο 3700X σε MTP είναι 10-15% πάνω από τον 5600Χ. Σε STP ναι είναι σημαντικά χειρότερος. Αν είναι μόνο για gaming τότε είναι σίγουρα καλύτερος ο 5600X. Θεώρησα πως επειδή είχες 1700 θα ενδιαφερόσουν και για MTP για κάποια workloads.

Οπότε τελικά, do it fedon!

Όχι, όχι...office είναι η πιο βαριά δουλειά που κάνει το σύστημα...οτιδήποτε άλλο αν τύχει, μια φορά στο 3μηνο (κι αν), οπότε δεν είναι ότι θα χάσω κάτι εκεί.

Είχε έρθει πακέτο ο 1700 με μητρική και μνήμες, μτχ, για να μπω στη "σύγχρονη" εποχή πριν 3+ χρόνια, δεν είναι ότι τον χρειάστηκα πραγματικά ποτέ.

Δε μαμείς...φεύγει η παραγγελία, κι αν το μετανιώσω βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ναι, αλλά τόσο το STP όσο και το ΜΡ σε σχέση με τον 1700 δεν έχει την παραμικρή επαφή, στον 5600Χ.

Τα 8/16, δεν βλέπω να τα χρησιμοποιώ ποτέ στα δικά μου σενάρια.

Η βαρύτερη "δουλειά" που θα κάνω, είναι το gaming. Δεν θα είμαι καλύτερα με τον mem controller των Zen3?

Είναι και η πετριά με το Zen3+1st gen mobo που έχω φάει...

Η x370 taichi είσαι σίγουρος θα δουλέψει με zen 3? Ακόμα και αν δουλέψει δε θα πάνε ψηλά οι μνήμες. Χ370 που δεν είναι καν daisy chain...

Ούτε ο 5600x αξίζει σε αυτά τα λεφτά. Φτηνή z390 και 10600kf το πιο vfm για high refresh gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ilos είπε

Η x370 taichi είσαι σίγουρος θα δουλέψει με zen 3? Ακόμα και αν δουλέψει δε θα πάνε ψηλά οι μνήμες. Χ370 που δεν είναι καν daisy chain...

Ούτε ο 5600x αξίζει σε αυτά τα λεφτά. Φτηνή z390 και 10600kf το πιο vfm για high refresh gaming.

Να,  να,  αυτά δεν μπορώ.

Δουλεύει,  μέχρι και 5800 έχουν πετάξει πάνω, χωρίς προβλήματα (χωρίς να σταματήσουν να λειτουργούν ταυτόχρονα οι Zen1!).

Έρχεται και το τελευταίο AGESA σύντομα (σχετικά) .

Για τις μνήμες δεν ανησυχώ. Αφού έχουν φτάσει στα 3400 με τον τωρινό συνδυασμό,  το 3600 το θεωρώ εξαιρετικά εφικτό.

Αλλαγή πλατφόρμας, οοοοταν ωριμάσει η κατάσταση με τις ddr5, μια και καλή,  ανάλογα με τις τότε επιλογές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα update bios το τελευταίο στην Gigabyte b550 vision d και μου χαμήλωσε αρκετά το ρεύμα και λίγο την συχνότητα στα default settings κλειστό το pbo.  Στο cineb23 από 27650 κάτι 26650 κλαιν μαιν δεν ασχολούμε με benchs. Αυτά μωρή αμντ έπρεπε να τα κάνεις τον Νοέμβριο στην παρουσίαση αλλά σε πήγε να με τα πυρότουβλα της ιντελ 🤣

Εκτός την πλάκα οι θερμοκρασίες δεν πάνε πάνω απο 61C τώρα μαξ 4200ghz mtp και 51C mtp 4900ghz με noctua d15 ένα ανεμιστήρα.

Στο editing και compile απειροελάχιστες διαφορές σε σύγκριση με τους 70-75C πριν και 100-200 hz πάνω.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κάτι έπαθαν τα μαγαζιά μας και έριξαν τον 5600Χ στα 330, ετοιμοπαράδοτο.

Με κάτι εκπτώσεις που έχω, μου πάει στα 300, που είχα βάλει όριο κάποτε για να ασχοληθώ.

Θα μπει σε μια Χ370 Taichi (ναι, τον υποστηρίζει, απευθείας με BIOS update που λειτουργεί καλά...προς το παρόν δεν έχει curve optimiser, αλλά μέσα στο επόμενο 2μηνο θα το πάρει).

Καθαρά για λόγους χαζομάρας θα την κάνω την αγορά, για τα γούστα.

Ο 1700 τις δικές μου τις ανάγκες ακόμα τις υπερκαλύπτει.

Τα >400 για 5800(Χ)/5700(αν και όποτε), δεν θα τα δώσω.

Θα αλλάξω GPU αν ποτέ επανέλθει η κατάσταση στα σωστά της. Είμαι σε 1440/144 οθόνη, οπότε θα έχει νόημα από αυτή την πλευρά.

Ξέρω, πιο λογικό θα ήταν να πάω σε κανένα 3700Χ στα ίδια χρήματα (που είναι απόλυτα συμβατός με τα υπόλοιπά μου), αλλά είπαμε, γούστα.

Για δώστε κανένα λόγο να μην το κάνω.

Όχι τίποτε άλλο, θα σας φάω στις ερωτήσεις μετά για στρώσιμο.

Σε αυτή την τιμή είναι εδώ και 2 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μερικές δοκιμές και παρατήρησα ότι η καλύτερη απόδοση του επεξεργαστή στο cinebench δίνεται στους 75C limit στο PBO. Αυτόματα το ρεύμα κυμαίνεται 1.27-1.28ν και 4500ghz.

Στους 80C limit 1.31-1.32v μικρότερο σκορ, στους 85C limit 1.33-1.34v ακόμα μικρότερο σκορ.

Θερμοκρασία δωματίου 23C

spacer.png

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 3:45 ΜΜ, Πέτρος είπε

Όχι, όχι...office είναι η πιο βαριά δουλειά που κάνει το σύστημα...οτιδήποτε άλλο αν τύχει, μια φορά στο 3μηνο (κι αν), οπότε δεν είναι ότι θα χάσω κάτι εκεί.

Είχε έρθει πακέτο ο 1700 με μητρική και μνήμες, μτχ, για να μπω στη "σύγχρονη" εποχή πριν 3+ χρόνια, δεν είναι ότι τον χρειάστηκα πραγματικά ποτέ.

Δε μαμείς...φεύγει η παραγγελία, κι αν το μετανιώσω βλέπουμε.

Going dark...wish me luck.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν λειτουργεί.. .

Αργεί να δώσει ρεύμα στα υποσυστήματα (ειδικά ανεμιστήρες), δίνει, και boot loop μόλις φτάσει στο 27 στο διαγν led.

Εννοείται πως το νέο bios είχε περαστεί κανονικά και λειτουργούσε πριν (κανονικά μπήκα win).

Εδιτ:

Φύγανε κάποια καλώδια, πιέστηκαν κάποια άλλα,  βγήκε και το ένα στικ ραμ και μπήκα win.

Για αρχή,  είμαστε οκ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι το καβάλησε, φαίνεται.

-Δεν με αφήνει να μπω στο BIOS (κολλάει με κωδικό Α2)

-Δεν με αφήνει να κάνω restart από Win (κολλάει με κωδικό Α2)

-Δεν με αφήνει να φλασάρω πάλι το BIOS (ότι f πατήσω, κολλάει με κωδικό Α2)

Από Ryzen Master, ότι αλλάξω, λειτουργεί αφού μπω Win (νομίζω δεν γίνεται να αλλάξουν δυναμικά τάσεις κλπ στις μνήμες, ε?) ή ότι επιλέξω θα το περάσει στο ΒΙΟS αυτό (γίνεται κάτι τέτοιο)?

Να δοκιμάσω, λέτε?

edit:

Aν το πρόβλημα είναι τελικά αυτό που μόλις θυμήθηκα, είμαι απλά ηλίθιος.

Επανέρχομαι.

edit2:

Ναι, είμαι ηλίθιος και έχω φάει 2.5ώρες τσάμπα...

Κάθε, μα κάθε φορά που βγάζω επεξεργαστή ή ανεμιστήρες, για κάποιο διεστραμμένο λόγο δεν μπορεί το σύστημα να ξεκινήσει άμεσα με όλους τους δίσκους απάνω.

Χρειάζεται να τους βάλω 1-1, με διαδοχικά κλεισίματα. Το παθαίνω κάθε φορά, το αφήνω σαν λύση πάντα τελευταία φορά (ακόμα χειρότερο είνα το γεγονός ότι το "Α2" σημαίνει ότι δεν βρίσκει boot device...απλά δεν έδινα σημασία επειδή τελικά έμπαινα win).

Πλέον μπήκα BIOS, ανέβασα τάσεις σε μνήμες κι έφτιαξα προφίλ με τους ανεμιστήρες. Να δω τώρα αν λειτουργεί και με τις δύο μνήμες.

edit3:

Δύο stick πλέον, σε στοκ ταχύτητες αλλά με παραπάνω τάσεις, για "ασφάλεια".

Αναγκάστηκα, όμως να τα βάλω σε διπλανές θέσεις κι όχι στις "τυπικές", γιατί για κάποιο λόγο δεν το διάβαζε αλλιώς το 2ο...θα λυθεί εν ευθέτω χρόνω.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...