Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Απλά έλεγα για 4Κ encoding

Aν το λες οτι το φορτωνει πιο πολυ, δεν το φορτωνει περισσοτερο. Απλως το κανει πιο αργα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-5600x/19.html
Προσωπικά κοίταξα αυτό το review πριν βάλω τον 5600Χ στις επιλογές μου. Δεν περίμενα να πιάσω 4.6 αλλά έκανα μια προσπάθεια μήπως είχα golden sample.

Χρειάστηκε να πιάσει 159 watt στο review για να έχει stable τον 5600Χ με 4.6 σε multi threaded. Εδώ ξαφνικά όλοι ανακάλυψαν πρόβληματα ψύξης; Αφού τόσο τραβάει γενικά στα 4.6, θές cooler 160 TDP ή παραπάνω

Επίσης αν δεις ο 10900 ο κλειδωμένος έχει πολύ καλο efficiency, πολύ κοντά με τον στοκ 5600Χ.

Προσωπικά είχα καταλήξει πριν την αγορά στις εξής επιλογές
10900F ή 10600KF με z490 board. και 5600Χ με b450 που είχα ή b550 νέο.
Τον 10900F για τους 10 πυρήνες και cache.
10600KF λόγω χαμηλού κόστους και OC.
Την 11η γενιά την απέκλεισα λόγω κόστους, δεν πήγανε οι τιμές, στις cpu αλλά και στα motherboards ειδικα εκεί που θα ήθελα, αντιθέτως ανέβηκαν λίγο πριν την αγορά.
Και τελικά κατέληξα στον 5600Χ λόγω κόστους αφού τον πέτυχα πολυ κάτω και είχα το motherboard ήδη.

Προς το παρόν φαίνεται μια χαρά σαν επιλογή αλλά για μένα οι επιλογές για κάποιον που τον έχει ή τον αφήνει στοκ αν δεν θέλει να ρισκάρει να μπλέξει με bios, ρεύματα κτλ ή πας για undervolt με static clocks.
Τα PBO και τα AUTO OC δεν είδα να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό
 

Επεξ/σία από hln3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.55 παντως all core εμενα στο cinebench φτανει 100watt. Δυστυχως επεσες σε σαπιο τσιπακι. Σε gaming παιζει στα 4.7-4.8 και δεν ξεπερναει τα 65-70watt. Θερμοκρασιες αυτην την εποχη γυρω στα 52-54c σε gaming, 65c σε cinebenchr20 ( με liquid  freezer ii αυτα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο απ' ότι έχω δει γενικά είναι να φτάνεις τα όρια του κάθε core ξεχωριστά αλλά με 12-16core θες πολλή δουλειά μέχρι να το πετύχεις.

Νομίζω ότι PBO + tweaked RAM δίνουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα που το περαιτέρω πείραγμα θα σου πάρει πολλές ώρες για να πάρεις απλά 5-10 στα 150 frames.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

4.55 παντως all core εμενα στο cinebench φτανει 100watt. Δυστυχως επεσες σε σαπιο τσιπακι. Σε gaming παιζει στα 4.7-4.8 και δεν ξεπερναει τα 65-70watt. Θερμοκρασιες αυτην την εποχη γυρω στα 52-54c σε gaming, 65c σε cinebenchr20 ( με liquid  freezer ii αυτα ) 

λίγο παραπάνω έχω στο cb, 4.57, απλά καμιά 12-15 βαθμούς πάνω λόγω αερόψυξης.

PBO + Curve Optimizer + AutoOC + fine tuning των τάσεων vddg/vddp και παίρνεις αρκετά. Εγώ έφτασα μόλις 3% πίσω από stock 3700X με αυτόν τον τρόπο. Το static OC πέθανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το φράγμα των 50-52ns σε memory latency δεν βλέπω να το σπάνε, τινάζουν τα dimm-άκια στο ρεύμα και στα tweaked timings για να κερδίσουν τρίχες.

Επίσης στα Win11(22000.176) έχει πρόβλημα με χαμηλή απόδοση η L3 cache στους Ryzen και αναμένουμε fix.

@SteliosviperΈβαλα τα timings που πόσταρες και δείχνει κομπλέ.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως το φράγμα των 50-52ns σε memory latency δεν βλέπω να το σπάνε, τινάζουν τα dimm-άκια στο ρεύμα και στα tweaked timings για να κερδίσουν τρίχες.

Επίσης στα Win11(22000.176) έχει πρόβλημα με χαμηλή απόδοση η L3 cache στους Ryzen και αναμένουμε fix.

Η L3 πρέπει να διορθώθηκε (postαρε σχετικά ο @ultraex2003) , τώρα μένει να δούμε αν θα είναι πάλι εχθρικός ο scheduler με τα πολλά νήματα κλπ...μην έχουμε τίποτα περίεργα με τους 16/32 να χάνουν από τίποτα "efficiency" πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Η L3 πρέπει να διορθώθηκε (postαρε σχετικά ο @ultraex2003) , τώρα μένει να δούμε αν θα είναι πάλι εχθρικός ο scheduler με τα πολλά νήματα κλπ...μην έχουμε τίποτα περίεργα με τους 16/32 να χάνουν από τίποτα "efficiency" πυρήνες.

Είναι οκ στην έκδοση που θα βγει του χρόνου(22449.xxx), όχι σε αυτή που θα βγει 5 Οκτωβρίου(22000.xxx).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Υπάρχουν και χειρότερα. Δες παρακάτω ένα CPU των 300 Watt. VR VOUT(undervolted) η πραγματική τάση στο CPU και αντίστοιχα ισχύς εξόδου το Power(POUT). Μετρήσεις από VRM(πιο accurate σε OC).

h265(AVX2) FAST με ultralight NLmeans noise reduction. Το τελευταίο βέβαια κόβει κάμποση κατανάλωση, αλλά δίνει καλή συμπίεση/ποιότητα. Αληθινά προγράμματα για αληθινές ανάγκες.

1337042649_10900Ktranscoding.png.4550ffb73dab691f3341528ffc641eed.png

Με αυτά που λέει ο leros2004 και το youtube πάντως προβληματίζομαι μήπως μου έδωσαν καμιά κινέζικη μούφα. Που είναι τα 300watt που πλήρωσα; :lol:

 

Δεν είναι το καλύτερο πρόγραμμα να δεις απόδοση. Έτρεχε μέχρι 16 threads δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι οπότε πέφτει λίγο στον επεξεργαστή σου.

Έχεις το quick sync από την ενσωματωμένη με καλύτερη ποιότητα εικόνας σε σύγκριση με άλλα χωρίς να σπαταλάς τους πόρους της cpu σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Είναι οκ στην έκδοση που θα βγει του χρόνου(22449.xxx), όχι σε αυτή που θα βγει 5 Οκτωβρίου(22000.xxx).

Σοβαρά τώρα αυτό?

Θα κυκλοφορήσουν έκδοση, επίσημα, που θα χαντακώνει (όσο) τους επεξεργαστές που (από όσο ξέρουμε) πήραν το μεγαλύτερο μέρος της αγοράς τα τελευταία χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Σοβαρά τώρα αυτό?

Θα κυκλοφορήσουν έκδοση, επίσημα, που θα χαντακώνει (όσο) τους επεξεργαστές που (από όσο ξέρουμε) πήραν το μεγαλύτερο μέρος της αγοράς τα τελευταία χρόνια?

Ευελπιστώ να βγει CU που θα το φτιάξει μέχρι τις 5 Οκτωβρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

λίγο παραπάνω έχω στο cb, 4.57, απλά καμιά 12-15 βαθμούς πάνω λόγω αερόψυξης.

PBO + Curve Optimizer + AutoOC + fine tuning των τάσεων vddg/vddp και παίρνεις αρκετά. Εγώ έφτασα μόλις 3% πίσω από stock 3700X με αυτόν τον τρόπο. Το static OC πέθανε..

r15 ποσο βγαζεις ; εγω μεχρι 2000 το εχω φτασει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Πάντως το φράγμα των 50-52ns σε memory latency δεν βλέπω να το σπάνε, τινάζουν τα dimm-άκια στο ρεύμα και στα tweaked timings για να κερδίσουν τρίχες.

Επίσης στα Win11(22000.176) έχει πρόβλημα με χαμηλή απόδοση η L3 cache στους Ryzen και αναμένουμε fix.

@Steliosviper

Δεν νομιζω να χρειαζεται να πεσεις κατω απο 52ns. Αυτα αφορουν τα Intel, φανταζομαι λογω cache τα amd ειναι ok και με παραπάνω latency. Παντως τα dimmakia αντεχουν το θεο τους τελικά, με 1.6 vdim για 6 μηνες δεν ειδα degradation. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν νομιζω να χρειαζεται να πεσεις κατω απο 52ns. Αυτα αφορουν τα Intel, φανταζομαι λογω cache τα amd ειναι ok και με παραπάνω latency. Παντως τα dimmakia αντεχουν το θεο τους τελικά, με 1.6 vdim για 6 μηνες δεν ειδα degradation. 

Στα 1,5v ξυπνάνε και τα έχουν ψωμοτύρι τα sammy b ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...