Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

25 λεπτά πριν, Herald είπε

Η master gel η απλη ειναι σαπια, το ιδιο και η pro. Η maker ειναι η καλη. Ειδες μονο 2 βαθμους διαφορα γιατι εχεις low wattage cpu, αμα εχεις κανα τερας θα δεις αρκετα παραπανω. Η kryonaut ειναι οριακα καλύτερη απο την coolermaster maker, αλλα η maker εχει πολυ πιο ευκολο application. Στα 220 watt εχω δει 0.5 βαθμους διαφορας μεταξυ των δυο 😂

Μακραν καλυτερη προφανως η conductonaut αλλα... να φοβασαι να μετακινησεις το tower μη σταξει τιποτα ειναι λιγο καπως. 

Καποια στιγμη θα δοκιμάσω να αλλαξω την mx4 που εχω στην 3090 να βαλω master gel maker να δω διαφορες. 

την maker έχω και γενικά είναι σκληρή και δύσκολη στην εφαρμογή, αλλά την πήρα πέρυσι, μήπως έχουν βγάλει καινούργια;

αυτή έχω https://ibb.co/kcFmmr7

την kryonault στην gpu την έβαλα σπατουλαριστή πάντως και απλώνεται πολύ εύκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

την maker έχω και γενικά είναι σκληρή και δύσκολη στην εφαρμογή, αλλά την πήρα πέρυσι, μήπως έχουν βγάλει καινούργια;

αυτή έχω https://ibb.co/kcFmmr7

την kryonault στην gpu την έβαλα σπατουλαριστή πάντως και απλώνεται πολύ εύκολα..

Αυτη ειναι η v2, ειναι παλια. Εχει βγει καινουργια με χοντρο στομιο. 

https://www.skroutz.gr/s/19523314/CoolerMaster-Mastergel-Maker-Thermal-Paste-1-5gr.html

Εχει την ευκολότερη εφαρμογη. Το στομιο ειναι ταυτοχρονα σπατουλα, ουσιαστικα περνας το στομιο απο τα σημεια που θες και βαζει μονο του τη πάστα με λεπτο στρωμα. Ειναι σαν να χρωματιζεις με πινελο ουσιαστικα. 

Η παστα λογικα ειναι ιδια μεταξυ των 2 maker, απλα δεν θα εκανες κσλη εφαρμογή. Λογω viscosity ειναι δυσκολο να την απλωσεις την mastergel με το παλιο σωληναριο

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

temps μετά από 10λεπτο cinebenchr23 (26C ambient). 12 βαθμοί διαφορά το ψυχρότερο από το θερμότερο core.

cinebench_temps.PNG.36a1fef989ce11a729bc7c0ac8b64af6.PNG

3 ώρες πριν, Devastor είπε

Απο περιέργεια και μόνο, δοκίμασε PBO+CO+1900 FCLK και CO+1900 FCLK. Έχω περιέργεια να δώ την διαφορά

4,1% στο 10λεπτο cinebench23. Βέβαια το curve (-16,-16,-16,-6,-16,-6) το έφτιαξα με βάση +200 override και το boost (effective) που χτυπάνε στο corecycler SSE (λίγο πάνω από 4,8 οι δύο καλοί, τρεις είναι μεταξύ 4,76-4,79 και ο τελευταίος ο ψωριάρης 4,725, με ανάλογα boosts και στα games), οπότε θεωρητικά γίνεται και καλύτερο curve με έμφαση στο all-core..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

temps μετά από 10λεπτο cinebenchr23 (26C ambient). 12 βαθμοί διαφορά το ψυχρότερο από το θερμότερο core.

cinebench_temps.PNG.36a1fef989ce11a729bc7c0ac8b64af6.PNG

4,1% στο 10λεπτο cinebench23. Βέβαια το curve (-16,-16,-16,-6,-16,-6) το έφτιαξα με βάση +200 override και το boost (effective) που χτυπάνε στο corecycler SSE (λίγο πάνω από 4,8 οι δύο καλοί, τρεις είναι μεταξύ 4,76-4,79 και ο τελευταίος ο ψωριάρης 4,725, με ανάλογα boosts και στα games), οπότε θεωρητικά γίνεται και καλύτερο curve με έμφαση στο all-core..

Δηλαδή PBO+CO+IF 1900 vs stock +XMP = 5.8% και CO+IF 1900 vs stock = 4.1%. Άρα το PBO απο μόνο του σου δίνει μόνο 1.7%?

Η διαφορά αυτή είναι λόγω του CPCC, Το Core1 (2 βασικά) είναι το ποιο δυνατό σου core. Τι κατανάλωση σου έχει στο CBR23?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δηλαδή PBO+CO+IF 1900 vs stock +XMP = 5.8% και CO+IF 1900 vs stock = 4.1%. Άρα το PBO απο μόνο του σου δίνει μόνο 1.7%?

Η διαφορά αυτή είναι λόγω του CPCC, Το Core1 (2 βασικά) είναι το ποιο δυνατό σου core. Τι κατανάλωση σου έχει στο CBR23?

το core3 είναι το καλύτερο.
cppc.PNG.63d638adcd86dd1901887ba097eb7e7a.PNG

H διαφορά είναι τόσο μικρή με το PBO γιατί το cinebench τραβάει ~100w, δηλαδή +24w από το default PPT (76w). Το koro scene στο blender όμως αν αφήσεις ελεύθερο το PPT τραβάει ~120w, οπότε εκεί θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, yiannis1991 said:

το core3 είναι το καλύτερο.
cppc.PNG.63d638adcd86dd1901887ba097eb7e7a.PNG

H διαφορά είναι τόσο μικρή με το PBO γιατί το cinebench τραβάει ~100w, δηλαδή +24w από το default PPT (76w). Το koro scene στο blender όμως αν αφήσεις ελεύθερο το PPT τραβάει ~120w, οπότε εκεί θα είναι μεγαλύτερη η διαφορά..

Ναι αλλά αμα το πάρεις μαθηματικά έχεις 35% κατανάλωση για 1.7%. Προσωπικά για εμένα θα υποστηρίξω την άποψη του @malakudi

Stock+CO+Auto OC 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Ναι αλλά αμα το πάρεις μαθηματικά έχεις 35% κατανάλωση για 1.7%. Προσωπικά για εμένα θα υποστηρίξω την άποψη του @malakudi

Stock+CO+Auto OC 

ε ναι δεν αξίζει. Το μόνο που ίσως χρειάζεται είναι να ανεβάσεις λίγο το PPT, π.χ. 80-85, γιατί σε βαριά games βλέπω 70w, οπότε με καλύτερη κάρτα από την 2060 λογικά θα χτυπάει 76.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2021 στις 11:48 ΠΜ, yiannis1991 είπε

Υ.Γ. Σε βαριά games στο cpu τύπου CP77/AC είναι too close for comfort τα 76w PPT που έχει by default. Οπότε κάποιος καλό είναι να βάλει έστω PPT 80-85 και TDC/EDC stock αν δεν θέλει να ασχοληθεί με PBO..

Για το δικό μου σύστημα με το αρχαίο AGESA-no CO, φαντάζει καλή ιδέα.

Να προσέξω κάτι πριν/μετά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/9/2021 στις 1:47 ΜΜ, malakudi είπε

Στο Vsoc δεν έχει σημασία. Έχει η B450 Tomahawk το μενού που έχει η δικιά μου; Advanced CPU Configuration -> CPU VDD_Soc Current Optimization -> το αλλάζουμε από Auto σε Custom Setting -> Εμφανίζεται η επιλογή CPU VDD Full scale current

 

Στο Power reporting deviation ειδα μεχρι 119% στο cinebench και 129% στο Prime95. Εχω την asus x470-f gaming και τον 5600x και δεν υπαρχει η ρυθμιση CPU VDD_Soc Current Optimization στο bios... 🤔 Δεν εχω βεβαια βαλει το τελευταιο bios με το τελευταιο agesa, θα δοκιμασω να το βαλω μηπως δω διαφορά.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Για το δικό μου σύστημα με το αρχαίο AGESA-no CO, φαντάζει καλή ιδέα.

Να προσέξω κάτι πριν/μετά?

Δεν έχει curve optimizer το bios σου; Αν όχι άστον stock εντελώς ή παίξε λίγο με boost override offset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, yiannis1991 said:

Δεν έχει curve optimizer το bios σου; Αν όχι άστον stock εντελώς ή παίξε λίγο με boost override offset.

Είναι σε frankestein bios ρε, πάντως όποιος παίζει με curve καλύτερα να κάνει τα steps άνα 2 και οχι 5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Είναι σε frankestein bios ρε, πάντως όποιος παίζει με curve καλύτερα να κάνει τα steps άνα 2 και οχι 5

μη σου πω και ανά 1 :P

εγώ αυτό έκανα. τώρα αν είναι ο σωστός τρόπος 100% δεν ξέρω αλλά γενικά είναι λίγο χαοτικό το θέμα με το curve optimizer. είναι δεκάδες συνδυασμοί..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, yiannis1991 said:

μη σου πω και ανά 1 :P

εγώ αυτό έκανα. τώρα αν είναι ο σωστός τρόπος 100% δεν ξέρω αλλά γενικά είναι λίγο χαοτικό το θέμα με το curve optimizer. είναι δεκάδες συνδυασμοί..

 

Καλά και εγώ άνα 1 θα το έκανα (χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που προσπαθεί να βγάλει απο την μύγα ξύγκι)

Το boost override καλό είναι να μην το κοιτάς με corecycler γιατί εκεί απλά ποτέ δεν θα το δείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το boost override καλό είναι να μην το κοιτάς με corecycler γιατί εκεί απλά ποτέ δεν θα το δείς 

αν τρέξεις όλα τα FFTs που παίρνει 1 ώρα και 20 λεπτά στον 5600Χ, ε κάποια στιγμή θα χτυπήσουν το μέγιστο. Και στα games ανάλογα boosts είδα και με το boost tester. 100% τέλειο είναι δύσκολο να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...