Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, elpenor είπε

Μόλις άλλαξα τα fan curves και έβαλα στους 65 βαθμούς να είναι στο 45% και στους 75 βαθμούς να είναι στο 60%, έβγαλα το temp limit και έβαλα -25CO/+75OC με stock limits. Περίμενα από 65 που έφτανε stock να πάει 70+ τώρα αλλά τελικά άλλαξε μόνο 2 βαθμούς η θερμοκρασία και τώρα φτάνει μέχρι 67. Πολύ περίεργο CPU στην ψύξη....

Δεν είναι αυτό γιατί πάει 65 με το που ξεκινάει το παιχνίδι και έχω μικρή GPU με μεγάλο mesh κουτί με άπειρα case fans.

Με -20 το co, πως είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Με -20 το co, πως είναι ;

Είμαι ήδη στο -20 γιατί με το -25 κόλλησε μία φορά το pathfinder και πιστεύω ότι έφταιγε το πολύ CO. Δεν είδα κάποια διαφορά από το -25, υποθέτω ότι αν το παρατηρούσα παραπάνω ίσως έβλεπα 25-50Mhz παραπάνω στα αργά cores του δεύτερου CCX. Τα 6 καλά cores ότι και να κάνω δεν πάνε πάνω από 5025 με scalar 1X.

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πείτε λίγο σε αυτόν που απέκτησε co πριν από 4 μόλις μέρες...

Vcpu auto, έτσι? Και μετά πάω και βάζω τις τιμές μου ανά πυρήνα.

Έχω διαβάσει διάφορα αλλά στο δικό μου σύστημα το negative offset στο vCore δεν είναι σταθερό. Eνώ το CO κάνει το ίδιο πράγμα δεν φαίνεται να μου δημιουργεί προβλήματα στο -20. Κάποιοι συνδυάζουν και τα δύο αλλά δεν εμπιστεύομαι και πολύ το stability testing των random reddit users. Τα προβλήματα σταθερότητας δεν φαίνονται στο CB/P95

Από ότι παρατήρησα πολλοί βάζουν μικρό CO στους γρήγορους πυρήνες (αυτούς που φαίνονται με μεγαλύτερο rank στο HWInfo) πχ -18 ενώ στους χειρότερους πυρήνες βάζουν -30.

Εγώ δεν έχω βρει ακόμα τρόπο να ελέγξω τη σταθερότητα του κάθε πυρήνα ξεχωριστά σε light workloads οπότε τους έβαλα όλους στο ίδιο. Και εγώ όπως και εσύ τώρα το ψάχνω οπότε μπορεί να αλλάξω πάλι settings σύντομα. Ίσως δοκιμάσω κάποια μέρα να τους τεστάρω με το lasso και διάφορα games/software αλλά θα είναι πολύ χρονοβόρο και για πολύ μικρό όφελος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έψαξα ένα ένα όλους τους πύρινες με το occt . Έβαλα +50 και βρήκα τα όρια τους.  Δεν έχω κανένα θέμα 7 μήνες τώρα. Πχ έχω -25-25-30-15-5-30-10-25. Το scalar auto. Όσο μικρότερο νούμερο τόσο περισσότερο ρεύμα δίνει. Καλύτερα auto. 

Επεξ/σία από Steliosviper
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Steliosviper είπε

Εγώ έψαξα ένα ένα όλους τους πύρινες με το occp. Έβαλα +50 και βρήκα τα όρια τους.  Δεν έχω κανένα θέμα 7 μήνες τώρα. Πχ έχω -25-25-30-15-5-30-10-25. Το scalar auto. Όσο μικρότερο νούμερο τόσο περισσότερο ρεύμα δίνει. Καλύτερα auto. 

Πολύ ενδιαφέρον, θα δοκιμάσω σίγουρα το OCCT όταν βρω χρόνο.

Σχετικά με το scalar τουλάχιστον στον 3700Χ όσο μεγαλύτερο τόσο περισσότερο ρεύμα, έχω ατελείωτες σελίδες με excel που υπολόγιζα με λεπτομέρεια και πολλά benchmarks πόσες επιδόσεις κέρδιζα σε σχέση με την αύξηση στην κατανάλωση και με τις 10 διαφορετικές τιμές. Θα το τσεκάρω πάλι όμως.

Είναι πραγματικά πολύ περίεργος ο 5900Χ, χαμηλότερη θερμοκρασία σε συνεχόμενα run CB23 παρά στο team sonic racing με cap 155fps που είναι ένα παλιό πανάλαφρο παιχνίδι....

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μένα το corecycler ήταν πιο ευαίσθητο απ' το occt στο CO. Ήθελε μικρότερο (κατ' απόλυτη τιμή) offset για να είναι stable. Πρέπει να τρέξεις όλα τα ffts όμως. Αλλά ακόμη και έτσι έφαγα reboot on idle μετά από 4 μήνες, έτσι στο άκυρο.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, elpenor είπε

Είναι πραγματικά πολύ περίεργος ο 5900Χ, χαμηλότερη θερμοκρασία σε συνεχόμενα run CB23 παρά στο team sonic racing με cap 155fps που είναι ένα παλιό πανάλαφρο παιχνίδι....

Μήπως ευθύνεται η κάρτα για τους έξτρα βαθμούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, ioannis__ said:

σε μένα το corecycler ήταν πιο ευαίσθητο απ' το occt στο CO. Ήθελε μικρότερο (κατ' απόλυτη τιμή) offset για να είναι stable. Πρέπει να τρέξεις όλα τα ffts όμως. Αλλά ακόμη και έτσι έφαγα reboot on idle μετά από 4 μήνες, έτσι στο άκυρο.

Ναι το απόλυτο testing για εμενα είναι 12ώρο corecycler και άλλο ένα 12ωρο να αφήσεις το PC idle χωρίς να κάνεις τίποτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Αλλά ακόμη και έτσι έφαγα reboot on idle μετά από 4 μήνες, έτσι στο άκυρο.

... και κάτι τόσο σπάνιο θα μπορούσε κάλλιστα να οφείλεται στα 1234 updates που πέρασε η MS στα Windows σε αυτό το μεγάλο χρονικό διάστημα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Πείτε λίγο σε αυτόν που απέκτησε co πριν από 4 μόλις μέρες...

Vcpu auto, έτσι? Και μετά πάω και βάζω τις τιμές μου ανά πυρήνα.

Πρώτη δοκιμή με Vcore auto (από offset -0.0625), limits όπως πριν (120-90-120), χωρίς boost override, με τις τιμές που μου είχε δώσει το Hydra ως "safe" στην επιλογή "enhanced precision" (-17, -21, -2, -14, +3, -17).

Πέρασε με άνεση το CBR23 max score που είχα πιάσει με boost +100 κάποτε (3 φορές δοκίμασα), με 1 βαθμό κελσίου παραπάνω από ότι είχα με το αρνητικό offset.

Θα δοκιμάσω κάποια πράγματα σήμερα-αύριο και από Δευτέρα θα δω με τις αντίστοιχες τιμές του fast του Hydra.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2022 στις 8:28 ΜΜ, Πέτρος είπε

Θα δοκιμάσω κάποια πράγματα σήμερα-αύριο και από Δευτέρα θα δω με τις αντίστοιχες τιμές του fast του Hydra.

Σταθερό στα πάντα με τα προηγούμενα, μπήκε χτες βράδυ το fast, με εξαιρετικά αποτελέσματα σε επιδόσεις (12.000+ CBR23) και με την εξής παρατήρηση: Αν και στο CBR23 με 106-108w έφτασε τους 75-76 βαθμούς (72-73 μέχρι πρότινος με αρνητικό offset απλά), σε 1.5 ώρα BFV stability τεστ δεν πέρασε τους 67, όταν πριν ήταν στους 70-71.

Θα το δω 1-2 μέρες ακόμα για κάποια ενδεχόμενη αστάθεια (8 ώρες idle δεν είχε θέμα πάντως) και μετά ίσως δώσω και κάποιο αρνητικό offset πάλι, να δω αν συνδυάζεται σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια σας χαιρετω, στο σύστημα της υπογραφής μόλις κούμπωσα έναν 5950Χ και ετρεξα τα παρακάτω με ΟΛΑ default στο BIOS (μονο XMP profile των RAM έχω φορτωμένο)

CBR20 - 10273

CBR23 - 25804

Temps στα τεστ αυτά έπαιζε 60-65C.

Είναι οκ τα αποτελέσματα? Ποια είναι η πιο απλή ρύθμιση που μπορώ να σετάρω απο BIOS χωρίς να μπλέκω με πολλούς παραμέτρους ώστε να δώσει λίγο boost στον CPU μου? PBO on? Η΄ καλύτερα να το αφήσω off?

Επίσης να δώσω ενα -0.1 offset?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια σας χαιρετω, στο σύστημα της υπογραφής μόλις κούμπωσα έναν 5950Χ και ετρεξα τα παρακάτω με ΟΛΑ default στο BIOS (μονο XMP profile των RAM έχω φορτωμένο)

CBR20 - 10273

CBR23 - 25804

Temps στα τεστ αυτά έπαιζε 60-65C.

Είναι οκ τα αποτελέσματα? Ποια είναι η πιο απλή ρύθμιση που μπορώ να σετάρω απο BIOS χωρίς να μπλέκω με πολλούς παραμέτρους ώστε να δώσει λίγο boost στον CPU μου? PBO on? Η΄ καλύτερα να το αφήσω off?

Επίσης να δώσω ενα -0.1 offset?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Με 5950x και 3090 νομίζω θες μεγαλύτερο τροφοδοτικό 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια σας χαιρετω, στο σύστημα της υπογραφής μόλις κούμπωσα έναν 5950Χ και ετρεξα τα παρακάτω με ΟΛΑ default στο BIOS (μονο XMP profile των RAM έχω φορτωμένο)

CBR20 - 10273

CBR23 - 25804

Temps στα τεστ αυτά έπαιζε 60-65C.

Είναι οκ τα αποτελέσματα? Ποια είναι η πιο απλή ρύθμιση που μπορώ να σετάρω απο BIOS χωρίς να μπλέκω με πολλούς παραμέτρους ώστε να δώσει λίγο boost στον CPU μου? PBO on? Η΄ καλύτερα να το αφήσω off?

Επίσης να δώσω ενα -0.1 offset?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

To -0.1 offset που αναφέρεις είναι υπερβολικά πολύ, υποθέτω ότι λίγα bins θα είναι σταθερά και δεν θα χάνουν σε ST perf.

Η πιο απλή ρύθμιση είναι να βάλεις -20 CO all core και +75 OC μέσα στο PBO βάζοντας stock values στα limits και 1Χ scalar. Θα πρέπει φυσικά να δεις ότι το CPU σου είναι σταθερό με -20 CO αλλιώς να το ρίξεις στο -15 κλπ.

Αν ανεβάσεις τα limits του PBO και το scalar θα έχεις ακόμα καλύτερες επιδόσεις για πολύ περισσότερη κατανάλωση/θερμοκρασία/θόρυβο. Μαζί με την 3090 θα είναι δύσκολα τα πράγματα για το CPU εκτός αν έχεις intake το AIO και την GPU να υποφέρει αντί για αυτό.

Το Hydra υποτίθεται ότι σου βρίσκει το optimal CO αν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω.

Επεξ/σία από elpenor
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...