Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 26/1/2022 στις 8:09 ΜΜ, Thresh είπε

Κάτι μου λέει ότι όλο αυτό δεν έχει να κάνει με το stepping αλλά με το θέμα που έχει το νέο agesa 1.2.0.6 (νομίζω και το 1.2.0.5)
Οταν το EDC ρυθμίζεται manual πάνω από 140Α η τάση βρίσκει τοίχο κάπου στα 1.425v αντί για 1.5v 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Steliosviper said:

που να τα βρούμε; Θέλω ένα....

Υπομονή φαντάζομαι, κάνα δυο μήνες και μετά με προσοχή.

2 hours ago, Deu164 said:

Κάτι μου λέει ότι όλο αυτό δεν έχει να κάνει με το stepping αλλά με το θέμα που έχει το νέο agesa 1.2.0.6 (νομίζω και το 1.2.0.5)
Οταν το EDC ρυθμίζεται manual πάνω από 140Α η τάση βρίσκει τοίχο κάπου στα 1.425v αντί για 1.5v 

 

Θα δείξει η νεκροψία υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 11:54 ΜΜ, ioannis__ είπε

Βγήκε 1.2.0.5 και για τις B450/X470. Να το περάσω; έχει τίποτα καινούργιο ουσίας; Bαριέμαι το mem testing..

Το μόνο που πρόσεξα είναι διαφορετικό VDDG ανά CCX. Λένε ότι έχει τα bugs του προηγούμενου με όρια στα ρεύματα ( vCore/vSoC) που δεν επιτρέπουν aggressive OC.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποια βδομάδα του 21 και μετά παίζει να σκάσει B2 stepping;

Έψαχνα σήμερα για φίλο ένα 5950x, το πιο πρόσφατο που βρήκα είναι 2146 batch, οπότε μέσα Νοέμβρη, για να δούμε τι θα βγει.

Πάντως να ξέρετε άκουσα μέχρι και 2123, οπότε πριν τα μέσα του 21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Razor333 said:

Από ποια βδομάδα του 21 και μετά παίζει να σκάσει B2 stepping;

Έψαχνα σήμερα για φίλο ένα 5950x, το πιο πρόσφατο που βρήκα είναι 2146 batch, οπότε μέσα Νοέμβρη, για να δούμε τι θα βγει.

Πάντως να ξέρετε άκουσα μέχρι και 2123, οπότε πριν τα μέσα του 21.

Το συγκεκριμένο είναι 2150 sus 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω αποτύχει στο να κάνω τον 5900X stock αθόρυβο σε gaming οπότε έβαλα limit 60 βαθμούς και τα fans στις 800 στροφές (στους 60) και βρήκα την ησυχία μου.

Είναι πολύ περίεργο, μου ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε light workloads από ότι σε CB23.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Εγώ πάντως έχω αποτύχει στο να κάνω τον 5900X stock αθόρυβο σε gaming οπότε έβαλα limit 60 βαθμούς και τα fans στις 800 στροφές (στους 60) και βρήκα την ησυχία μου.

Είναι πολύ περίεργο, μου ανεβάζει μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε light workloads από ότι σε CB23.

λόγω τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ioannis__ είπε

λόγω τάσης.

Με -30 curve και EDC 100A πάλι θόρυβο κάνει για να μένει κάτω από 65 σε gaming.

Ίσως πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα δουλεύει στους 75 για να είναι σχετικά αθόρυβος και να μην χάνω επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, elpenor είπε

Με -30 curve και EDC 100A πάλι θόρυβο κάνει για να μένει κάτω από 65 σε gaming.

Ίσως πρέπει να το πάρω απόφαση ότι θα δουλεύει στους 75 για να είναι σχετικά αθόρυβος και να μην χάνω επιδόσεις.

μπορεί και επειδή πετάει ζέστη η gpu μέσα στο κουτί. 75 πάντως δεν είναι πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρητικά οι 5900 έχουν καλύτερες temps από 5800. Το edc μόνο στο multi κόβει έχω καταλάβει. Εγώ σε 5800Χ με νερό co και +50  στα παιχνίδια έχω 50-65. 

Επεξ/σία από Steliosviper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άλλαξα τα fan curves και έβαλα στους 65 βαθμούς να είναι στο 45% και στους 75 βαθμούς να είναι στο 60%, έβγαλα το temp limit και έβαλα -25CO/+75OC με stock limits. Περίμενα από 65 που έφτανε stock να πάει 70+ τώρα αλλά τελικά άλλαξε μόνο 2 βαθμούς η θερμοκρασία και τώρα φτάνει μέχρι 67. Πολύ περίεργο CPU στην ψύξη....

46 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

μπορεί και επειδή πετάει ζέστη η gpu μέσα στο κουτί. 75 πάντως δεν είναι πολύ.

Δεν είναι αυτό γιατί πάει 65 με το που ξεκινάει το παιχνίδι και έχω μικρή GPU με μεγάλο mesh κουτί με άπειρα case fans.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παρατηρώ ένα spike μόλις ανοίγω το game. Κάποια games στην αρχή αρχή κάνουν κάτι στο background ακόμη και όταν είσαι στο menu (compile shaders ας πούμε) το όποιο δεν είναι load σαν το cinebench και μπορεί να πιάσει πιο ψηλά ρολόγια οπότε δίνει αρκετή τάση και τινάζεται η T για λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2022 στις 11:54 ΜΜ, ioannis__ είπε

Βγήκε 1.2.0.5 και για τις B450/X470. Να το περάσω; έχει τίποτα καινούργιο ουσίας; Bαριέμαι το mem testing..

Σε tomahawk x570 το 1.2.0.4 δουλεύει καλύτερα από 1.2.0.5.Με 5900x βλέπω σταθερά καλύτερο boost στα 5050,με το τελευταίο 4975 max αλλά μου φαίνεται με το 1.2.0.4 είναι κ πιο σταθερο το ρολόι.Κ η gpu βγάζει καλύτερο tumespy με το 1.2.0.4.Ξαναγύρισα σε αυτό.

Με το 1.2.0.5 η μόνη διαφορά π είδα ότι μπορείς να βάλεις κ negative boost clock,δεν το δοκίμασα.

Επεξ/σία από Matrix7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...