Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Warlord1981 είπε

Παιδια σας χαιρετω, στο σύστημα της υπογραφής μόλις κούμπωσα έναν 5950Χ και ετρεξα τα παρακάτω με ΟΛΑ default στο BIOS (μονο XMP profile των RAM έχω φορτωμένο)

CBR20 - 10273

CBR23 - 25804

Temps στα τεστ αυτά έπαιζε 60-65C.

Είναι οκ τα αποτελέσματα? Ποια είναι η πιο απλή ρύθμιση που μπορώ να σετάρω απο BIOS χωρίς να μπλέκω με πολλούς παραμέτρους ώστε να δώσει λίγο boost στον CPU μου? PBO on? Η΄ καλύτερα να το αφήσω off?

Επίσης να δώσω ενα -0.1 offset?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Ξεκινά με κλειστό το pbo, όρισε μόνο 75C max θερμοκρασία στον επεξεργαστή στο curve optimize και δες πώς πάει. Θα εξαρτηθεί από το airflow στο κουτί (κάρτα γραφικών, ποιοτικό τροφοδοτικό) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα περίεργο πράγμα. Έχω καλύτερα average στο cpu game στο SOTTR με tRFC 304 vs 272 (233 vs 228) με τα υπόλοιπα timings ίδια φυσικά. Και είναι reproducible σε συνεχόμενα runs και μετά από reboot. Ανέβασα και το PPT για σιγουριά σε περίπτωση που χτυπάει power limit με το default 76w (που δεν χτυπάει τελικά). Τα 272 είναι σίγουρα σταθερά, έχω τρέξει τα πάντα από stability tests (και το εννοώ τα πάντα), ίσως απλά είναι θέμα του συγκεκριμένου bench. Να είχαμε να λέγαμε βέβαια, 2% διαφορά, απλά το παρατήρησα.

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Ένα περίεργο πράγμα. Έχω καλύτερα average στο cpu game στο SOTTR με tRFC 304 vs 272 (233 vs 228) με τα υπόλοιπα timings ίδια φυσικά. Και είναι reproducible σε συνεχόμενα runs και μετά από reboot. Ανέβασα και το PPT για σιγουριά σε περίπτωση που χτυπάει power limit με το default 76w (που δεν χτυπάει τελικά). Τα 272 είναι σίγουρα σταθερά, έχω τρέξει τα πάντα από stability tests (και το εννοώ τα πάντα), ίσως απλά είναι θέμα του συγκεκριμένου bench. Να είχαμε να λέγαμε βέβαια, 2% διαφορά, απλά το παρατήρησα.

Είσαι με gear down?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα να παίξω doom eternal - από το μενού κρασαρίσματα, ούτε καν να φορτώσω πίστα🙄 Στην αρχή νόμιζα ότι οι νέοι drivers της gpu μου κάνανε Unstable το undervolt της gpu αλλά όχι δεν άλλαξε τίποτα
6 μήνες σταθερός χωρίς μπλε οθόνες στα -18 negative all core ο 5600Χ και χωρίς κανένα πρόβλημα με την περισσότερη ώρα να είναι σε full load...
Στο doom eternal όμως είχε αλλεργία με τα -18, το έριξα στα -14 και σταμάτησε να κρασάρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Σήμερα πήγα να παίξω doom eternal - από το μενού κρασαρίσματα, ούτε καν να φορτώσω πίστα🙄 Στην αρχή νόμιζα ότι οι νέοι drivers της gpu μου κάνανε Unstable το undervolt της gpu αλλά όχι δεν άλλαξε τίποτα
6 μήνες σταθερός χωρίς μπλε οθόνες στα -18 negative all core ο 5600Χ και χωρίς κανένα πρόβλημα με την περισσότερη ώρα να είναι σε full load...
Στο doom eternal όμως είχε αλλεργία με τα -18, το έριξα στα -14 και σταμάτησε να κρασάρει...

Δοκίμασε να ρίξεις μόνο τους δυο καλούς πυρήνες. Συνήθως εκεί είναι το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω ανάγκης για 32GB RAM έβγαλα vengeance και κούμπωσα G.Skill TridentZ Neo F4-3600C16D-32GTZN.

Πέρα από το ότι έιναι κούκλες

spacer.png

Κρατάνε γενικά και πιο σφιχτα subtimings (σταθερά τα παρακάτω με scope 24000 στο memtest) :

spacer.png

spacer.png

 

Επόμενη προσπάθεια τα 3800 με τα ίδια timigs αν και το βλέπω χλωμό.

 

 

Επεξ/σία από Grisos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Grisos είπε

Λόγω ανάγκης για 32GB RAM έβγαλα vengeance και κούμπωσα G.Skill TridentZ Neo F4-3600C16D-32GTZN.

Πέρα από το ότι έιναι κούκλες

[img]https://i.imgur.com/NTvs1EP.png[/img]

 

Ο imc την παλεύει για 4000 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Grisos είπε

Το x470 δεν ξέρω αν θα την παλέψει. Αλλά θα δοκιμάσω πρώτα με 3800 και βλεπουμε.

Ευκολάκι το 3800!Ίδια μητρική και ίδιο kit (με 5800Χ).

Δοκίμασε αυτό σάν σταθερή βάση και ανεβαίνεις.

Capture.JPG.22e6663de2ed12760ebbb67eda4a68b9.JPG

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Μιας και λέμε για CO, πόσο είναι το μέγιστο αρνητικό που σας επιτρέπουν οι μητρικές σας να δώσετε?

Η Taichi μέχρι - 30 αφήνει.

δε εχω δει πανω απο -30 πουθενα   και σε μενα εκει τερματιζει  θεωρω οτι ειναι στανταρ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στάνταρ μέχρι -30 από amd 
Μόνο σε κάποια πρώτα beta βίος που είχαν κυκλοφορήσει όταν έδωσε το co η amd έφτανε και μέχρι -50 αλλά στην πραγματικότητα και πάλι στο -30 τερμάτιζε μετά το διόρθωσαν 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

δε εχω δει πανω απο -30 πουθενα   και σε μενα εκει τερματιζει  θεωρω οτι ειναι στανταρ 

 

2 ώρες πριν, Deu164 είπε

Είναι στάνταρ μέχρι -30 από amd 
Μόνο σε κάποια πρώτα beta βίος που είχαν κυκλοφορήσει όταν έδωσε το co η amd έφτανε και μέχρι -50 αλλά στην πραγματικότητα και πάλι στο -30 τερμάτιζε μετά το διόρθωσαν 

Ωραία, όλα καλά τότε.

Στο τελευταίο προφίλ που είχα έδωσα ακόμα - 3 παντού (-2 αναγκαστικά στα - 28 που είχα) και cbr23 έχασα 30κάτι πόντους (πήγα 11999 από 12030κατι) με 6-7w κάτω αλλά κυρίως με 4-5 βαθμούς κάτω, με παραπάνω ambient από την τελευταία δοκιμή.

Το δοκιμάζω για σταθερότητα από χτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...