Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

...Δεν έχει να κάνει με το bios, αν δεις στο reddit συμβαίνει σε όλα τα mobos. Δυστυχώς είναι κι' αυτό εντελώς random στο πότε θα συμβεί και πολλοί δεν θα το πάρουν εύκολα χαμπάρι. Για παράδειγμα μπορεί να τύχει όταν παίζεις ένα τραγούδι στο Youtube...

Εγώ το θεωρώ πολύ σοβαρό κι ας είναι για random 1-2 δευτερόλεπτα... Δεν ξέρω με τι σχολείσαι ή θα ασχοληθείς επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά κάποια στιγμή, αλλά αν κάνεις μια επεξεργασία video ή audio και σου πετάξει ένα stutter, σου καταστρέφει όλη την δουλειά. Και θα το πάρεις χαμπάρι μόνο αν τρέξεις το αποτέλεσμα όλο real time... Και σου γκρεμίζει την εμπιστοσύνη στο μηχάνημα που έχεις - ακόμα κι αν το κάνει 1 φορά στις 10 μέρες, δεν θα ξέρεις που θα σου κάτσει ή αν έκανε ήδη κάτι στο βίντεο που ετοίμασες... Θα κάθεσαι να τα βλέπεις όλα απο την αρχή και real time για να σιγουρευτείς ?

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Eloy είπε

Εγώ το θεωρώ πολύ σοβαρό κι ας είναι για random 1-2 δευτερόλεπτα... Δεν ξέρω με τι σχολείσαι ή θα ασχοληθείς επαγγελματικά ή ερασιτεχνικά κάποια στιγμή, αλλά αν κάνεις μια επεξεργασία video ή audio και σου πετάξει ένα stutter, σου καταστρέφει όλη την δουλειά. Και θα το πάρεις χαμπάρι μόνο αν τρέξεις το αποτέλεσμα όλο real time... Και σου γκρεμίζει την εμπιστοσύνη στο μηχάνημα που έχεις - ακόμα κι αν το κάνει 1 φορά στις 10 μέρες, δεν θα ξέρεις που θα σου κάτσει ή αν έκανε ήδη κάτι στο βίντεο που ετοίμασες... Θα κάθεσαι να τα βλέπεις όλα απο την αρχή και real time για να σιγουρευτείς ?

Αν κάνεις τόσο sensitive εργασίες, προφανώς το fTPM το ξεχνάς. Μπορείς να αγοράσεις ξεχωριστό TPM module(Αν έχει slot το mobo) όπου το πρόβλημα λύνεται.

1 ώρα πριν, ioannis__ είπε

Το fTMP χρησιμεύει κάπου πρακτικά; Ή απλά δικαιολογία για να βγάλουν εκτός παλιότερα cpu;

Εξαρτάται, το Valorant σε Win11 ζητάει να το έχεις ενεργοποιημένο νομίζω για λόγους anti-cheat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, ioannis__ said:

Το fTMP χρησιμεύει κάπου πρακτικά; Ή απλά δικαιολογία για να βγάλουν εκτός παλιότερα cpu;

Θεωρητικά είναι extra security feature πρακτικά δεν κάνει τίποτα

Windows 11 δεν έχεις? κλείστο αν έχεις θέμα με stuttering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Devastor είπε

Θεωρητικά είναι extra security feature πρακτικά δεν κάνει τίποτα

Windows 11 δεν έχεις? κλείστο αν έχεις θέμα με stuttering

γύρισα σε 10άρια. Κάποια πράγματα μου την έσπαζαν στα 11αρια.

Ούτε το secure boot χρειάζεται; Αυτό αν δεν κάνω λάθος είναι για να τρέχουν μόνο signed drivers?

Επεξ/σία από ioannis__
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέκαθεν η Ίντελ είχε πιο γρήγορο support από την στιγμή που είχε την μερίδα του λέοντος στους επεξεργαστές 

Το ρεσιτάλ της δεν ήταν να φτιάχνει γρήγορα τα θέματα με το λειτουργικό αλλά το optimization στα benchmarks, μετά έρχονταν τα υπόλοιπα.  

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Να το βρουν, τόσα reports υπάρχουν για το ίδιο ακριβώς θέμα. Κάποιο θέμα έχει το fTPM, στην Intel δεν υπάρχει κανένα θέμα. Γενικά σαν πλατφόρμα έρχεται δεύτερη η AMD και φάνηκε απ' τα θέματα στα Win11 με την L3 cache κλπ την οποία δεν έχουν λύσει στο 100% καθώς υπάρχουν διακυμάνσεις στα αποτελέσματα ακόμα.

Βρε μαζί σου, να το βρουν, αλλά αν κάτι παίρνει 2 βδομάδες για να συμβεί σου εξηγώ πως είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί. Κοινώς είτε μαθαίνεις να ζεις με αυτό ή αν σε ενοχλεί  τόσο, αλλάζεις πλατφόρμα.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Ανέκαθεν η Ίντελ είχε πιο γρήγορο support από την στιγμή που είχε την μερίδα του λέοντος στους επεξεργαστές 

Το ρεσιτάλ της δεν ήταν να φτιάχνει γρήγορα τα θέματα με το λειτουργικό αλλά το optimization στα benchmarks, μετά έρχονταν τα υπόλοιπα.  

 

Performance bias cinebench σαν να λέμε. Το έψαχνα στην apex δεν υπάρχει, μόνο στην b350 που είχα τον 1600 το έχει το option 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, ioannis__ said:

Βγήκε 1.2.0.5 και για τις B450/X470. Να το περάσω; έχει τίποτα καινούργιο ουσίας; Bαριέμαι το mem testing..

Έχει διαφορετικό SMU

Μου αρέσει που περάσανε beta bios στις B450/Χ470 τις απλές και τις Max δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ioannis__ είπε

Βγήκε 1.2.0.5 και για τις B450/X470. Να το περάσω; έχει τίποτα καινούργιο ουσίας; Bαριέμαι το mem testing..

bro !! στην 570 μου tomahawk  δε τα πηγε καλα με σφιξιμο με τις μνημες στα 3800 δεν μπουταρε καν ξαναγυρισα πισω  στο 1.2.0.3 c οπου ειμουν καλα τωρα σε σενα δε ξερω τι θα κανει δοκιμες θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Thresh said:

Τώρα το είδα αυτό

Ναι έχουνε γίνει αναφορές για κάτι 5900Χ B2 stepping που κυριολεκτικά είναι διαμάντια, τώρα για κατώτερα samples δεν ξέρω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Devastor είπε

Τώρα το είδα αυτό

Ναι έχουνε γίνει αναφορές για κάτι 5900Χ B2 stepping που κυριολεκτικά είναι διαμάντια, τώρα για κατώτερα samples δεν ξέρω 

που να τα βρούμε; Θέλω ένα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...