Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη μου είναι ότι υπάρχει απλή και λογική εξήγηση για τις διαφορές στη θερμοκρασία που βλέπουμε ανάμεσα στα reviews και στα CPU των μελών του forum. Το κάθε CPU μπορεί όχι μόνο να είναι διαφορετικό bin αλλά και να έχει υποστεί κακοτεχνία (ή αστοχία μηχανήματος) στο κλείσιμο του HS.

Παράδειγμα που το αποδεικνύει είναι τα 4-5 άτομα που είχαν εξωφρενικές θερμοκρασίες με 3600 και που μετά από παρότρυνση δική μου και άλλων μελών τους επιστρέψανε και αγοράσανε καινούργιους που δεν είχαν το ίδιο πρόβλημα.

Πέρα από αυτό ο κάθε επεξεργαστής ανάλογα με τους πυρήνες, την αρχιτεκτονική και την κλίμακα ολοκλήρωσης του έχει διαφορετικές απαιτήσεις.

Όσο μικρότερη η ολοκλήρωση τόσο πιο δύσκολη και η απαγωγή θερμότητας ( εξαρτάται από την επιφάνεια, την διαφορά θερμοκρασίας και το υλικό ). Για αυτό σε αυτά τα CPU είναι ιδιαίτερα σημαντικό η ψύκτρα να είναι ιδιαίτερα θερμοαγώγιμη στο σημείο που ακουμπάει με το IHS (για αυτό και στα 7nm είναι καλό ο ίδιος ο χαλκοσωλήνας να ακουμπάει το IHS και να υπάρχει τέλεια επαφή). Ένα CPU 7nm που δεν περνάει τα 150-200 watt μπορεί να είναι δύσκολο να το ψύξεις αλλά το μέγεθος της ψύκτρας δεν παίζει τόσο ρόλο, ακόμα και μία μικρή μπορεί να αποβάλει από πάνω της 150 watt σχεδόν με παρόμοια άνεση με μία μεγαλύτερη. Σε αυτά τα CPU το μέγεθος της ψύκτρας αλλάζει περισσότερο το χρόνο που χρειάζεται μέχρι να ζεσταθεί (αυτό που είναι και το μεγάλο πλεονέκτημα των AIO), σε test όμως που διαρκούν πολύ ώρα το πλεονέκτημα αυτό χάνεται.

Αντίθετα για ένα CPU μεγαλύτερης ολοκλήρωσης αλλά πολλών watt αυτό που έχει σημασία είναι το συνολικό μέγεθος της ψύκτρας (για αυτό οι πελώριες ψύκτρες δείχνουν την αξία τους μόνο μετά τα 200watt) και η δυνατότητα των fan της και του case aiflow να βγάλουν την θερμότητα έξω από το κουτί.

Στην εξίσωση πρέπει να βάλουμε και την διαφορά ανάμεσα στα συνηθισμένα IHS (pTIM) και αυτά που χρησιμοποιεί η Intel στα μεγάλα μοντέλα της (sTIM) το οποίο τους δίνει μεγάλο πλεονέκτημα (αυτό εξηγεί τις χαμηλές θερμοκρασίες του 10900Κ).

Όσο αφορά τη συζήτηση σας πραγματικά δυσκολεύομαι να την παρακολουθήσω αφού πχ ο 12900Κ χωρίς ακριβή ψύκτρα και καλό airflow φτάνει για πλάκα 90 βαθμούς όπως και άλλοι Intel λόγω των πολλών watt. Αντίστοιχα ο 5800Χ λόγο της πολύ μικρής επιφάνειας και της κακής ποιότητας IHS φτάνει τους 80+ σε όλα τα setup. Από την άλλη ο 12600KF/12700KF/5600Χ/5900Χ ψύχονται ικανοποιητικά με συστήματα ψύξης που έχουν λογικό κόστος. Τώρα το πως συμπεριφέρονται με ψύκτρες των 40 ευρώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί να απασχολεί κάποιον που μόλις έσκασε 1500-2000 ευρώ για να στήσει το σύστημα του...

Όσο αφορά το TPU στο παρακάτω chart δίχνει μία εικόνα πολύ παρόμοια με αυτή που έχω συναντήσει/διαβάσει και εγώ.

Spoiler

cpu-temperature.png.bacb07aa723757e13968ad05e05936d7.png

Στο παραπάνω chart υπάρχουν limits στους 10ΧΧΧ/11ΧΧΧ Intel που δεν τηρούνται από τις περισσότερες μητρικές.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όχι αδερφέ...μην τα γυρνάς τώρα..."πύργους μέχρι το ταβάνι" για τους R, έτσι απλά.

Καθόλου δεν τα γυρνάω. Υδρόψυξη μέχρι το ταβάνι θέλει για να μείνει κάτω από 90 σε όλα τα σενάρια. Ξαναλέω, σύμφωνα με το techpowerup. Δεν εκφράζω  την άποψη μου, απλά μεταφέρω τι λέει ένα από / το μεγαλύτερο reviewing site. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράζει μάγκες αυτό το πράγμα όμως κάθε 3 και λίγο.. Γιατί να πρέπει να κόψουμε ειδοποιήσεις ή να σταματήσουμε τη συνδρομή σε ένα θέμα που μας ενδιαφερει; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vins είπε

Κουράζει μάγκες αυτό το πράγμα όμως κάθε 3 και λίγο.. Γιατί να πρέπει να κόψουμε ειδοποιήσεις ή να σταματήσουμε τη συνδρομή σε ένα θέμα που μας ενδιαφερει; 

Γιατί πρέπει να παραδεχτούν όλοι, ότι εμείς την έχουμε μεγαλύτερη (την γνώση) και εμείς κάναμε την καλύτερη/σωστότερη επιλογή και κανένας άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Τα έβαλα τελικά κάτω και από ότι βλέπω είτε θα πάω σε 5900x (445eu) είτε θα πάω σε 12700kf + Z690 (517eu) + Cooler που από ότι καταλαβαίνω χρειάζονται και οι δύο επιλογές. Το μόνο μου θέμα είναι άμα θα είναι ΟΚ ο Intel άμα κάτσω με 10άρια αντί για 11άρια (διάβασα ότι είχε κάποια θεματάκια κτλ στην αρχή με το optimization etc)

Άμα κάτσω με AMD πουλάω τον 3100, άμα πάω σε Intel πουλάω 3100 + Β550.

Άμα ακόμα το σκέφτεσαι για 5800x, τρέχει ο Γερμανός ένα τεστ με coolers, έχει 5800x και 5950x

https://www.computerbase.de/2021-04/cpu-kuehler-ryzen-test-5800x-5950x/2/#diagramm-cpu-temperatur-ryzen-7-5800x-1-thread
 

H d15 φαίνεται να τα πάει "καλά", Aν θες κάτι μαζεμένο η deepcool as500 φαίνεται να τα πάει παράδοξως καλά , αν δείς το γράφημα του 5950x, την έχει αρκετά πάνω από fuma2 που σκεφτόσουν και από την u12a, καθώς και από dark rock pro 4!. Σε ίδια db έχει παρόμοια επίδοση με d15 

 

https://www.computerbase.de/2021-01/deepcool-as500-test/2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο 5900X μου δεν περνάει με τίποτα τα 5025Mhz και δεν είναι σταθερός με IF πάνω από 1966. Έχω δοκιμάσει άπειρες ρυθμίσεις σε VDDG/Soc, AutoOC/EDC...

Οι νέες μου Ballistix 32GB@3200Mhz είναι επίσης πολύ δύσκολες, δεν με αφήνουν να σφίξω παραπάνω από τα settings του Dram Calc, έχουν χειρότερες επιδόσεις σε 1Τ από gear mode on με όλα τα timings ίδια παρόλο που είναι σταθερές!!!! και θέλουν 0.05V παραπάνω από τις παλιές για τα ίδια timings..

Είμαι απλά άτυχος ή μπορεί να μου ξεφεύγει κάτι; Καμία ιδέα;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nick0lis είπε

@elpenor 5025mhz πόσα cores ;

3 φτάνουν 5025, 4 φτάνουν 4950 και τα υπόλοιπα είναι 4900/4875/4850. Αυτά με PBO/default limits/+150 AutoOC

Θέλω να δοκιμάσω το curve optimiser αλλά δεν έχω κάποιο μπούσουλα και βαριέμαι να αρχίσω να κάνω δοκιμές στον κάθε πυρήνα με lasso και διαφορετικά workloads...

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είσαι οκ με τον 5900, ο 5950 δίνει κάτι παραπάνω αλλά πρακτικά δεν έχει διαφορά, οι τέσσερις πυρήνες στο 5066 από το 5025 ή το 4950. 

Και εγώ το ίδιο pbo/default limits/0 autoOC. curve optimise -20 all core. Παρ' όλα αυτά για 10-15% επιδόσεις με 20-30watt περισσότερη κατανάλωση δεν με βόλεψε όχι ότι βάζω σε κίνδυνο τον επεξεργαστή στους 85C ή 1.32v core απλά θέλω τον ανεμιστήρα να μην κάνει κιχ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Νομίζω είσαι οκ με τον 5900, ο 5950 δίνει κάτι παραπάνω αλλά πρακτικά δεν έχει διαφορά, οι τέσσερις πυρήνες στο 5066 από το 5025 ή το 4950. 

Και εγώ το ίδιο pbo/default limits/0 autoOC. curve optimise -20 all core. Παρ' όλα αυτά για 10-15% επιδόσεις με 20-30watt περισσότερη κατανάλωση δεν με βόλεψε όχι ότι βάζω σε κίνδυνο τον επεξεργαστή στους 85C ή 1.32v core απλά θέλω τον ανεμιστήρα να μην κάνει κιχ. 

Εγώ στοκ τον έχω αφήσει τον 5900Χ μόνο τις μνήμες στα 3600 στο xmp  και δεν ακούγεται καθόλου εδώ και πολύ καιρό 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατάφερα κάτι καλύτερο με το curve optimiser.

943719724_5900X_-20_75.png.a3dcb88b3c6513562cae8b148cba2239.png

Ο θόρυβος είναι περισσότερος από ότι θα ήθελα αλλά σε λογικά πλαίσια. 62 βαθμούς μέγιστο για ένα run CB23.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, elpenor said:

Ο 5900X μου δεν περνάει με τίποτα τα 5025Mhz και δεν είναι σταθερός με IF πάνω από 1966. Έχω δοκιμάσει άπειρες ρυθμίσεις σε VDDG/Soc, AutoOC/EDC...

Οι νέες μου Ballistix 32GB@3200Mhz είναι επίσης πολύ δύσκολες, δεν με αφήνουν να σφίξω παραπάνω από τα settings του Dram Calc, έχουν χειρότερες επιδόσεις σε 1Τ από gear mode on με όλα τα timings ίδια παρόλο που είναι σταθερές!!!! και θέλουν 0.05V παραπάνω από τις παλιές για τα ίδια timings..

Είμαι απλά άτυχος ή μπορεί να μου ξεφεύγει κάτι; Καμία ιδέα;

Βεβαιώσου στο ZenTimings οτι τα tPHYRDL, tPHYWRL είναι τα ίδια και στα 2 DIMMs 

Επίσης τα resistances του DRAM calc δεν είναι και τόσο φιλικά με τα Ζεν3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...