Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ο ενας πληρωνει για να φαινεται μετριος ο αλλος δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα..

μονη τιμωρια να μη δωσεις λεφτα για το software που κανει τετοιες δουλειες.

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλτε μέσα τα σπαθιά ρε παιδιά... Η ανεπάρκεια κάπου μιας πλατφόρμας δεν είναι λόγος για θεωρίες συνομωσίας...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

αν ο ενας πληρωνει για να φαινεται μετριος ο αλλος δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα..

μονη τιμωρια να μη δωσεις λεφτα για το software που κανει τετοιες δουλειες.

Οπότε ολοι linux εε??

F@ck logic..

🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Οπότε ολοι linux εε??

F@ck logic..

🤪

Εν τω μεταξύ, το ίδιο λένε κάποιοι και στο μπλε στρατόπεδο - αλλά για πλάκα - οτι η amd πληρώνει τους μητρικάδες για να έχει η Ιntel ακριβότερες μητρικές απο την Αmd... Τουλάχιστον εκεί δεν το πιστεύουν κιόλας... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν φταίει η AMD αν η μικρομαλακή την σαμποτάρει

Τρέξε Linux με Intel και AMD και θα καταλάβεις

Δεν ξέρω αν πρόκειται για σαμποτάζ. Αν κρίνω απ' το πότε αναγνώρισε το πρόβλημα με την L3 cache η AMD μάλλον είναι τα ζώα μου αργά οι ίδιοι.

Για το fTPM random stutter που έχει γεμίσει το reddit επίσης κουβέντα, ούτε καν σαν ''known issue'' κι ας κάνουν κάνα χρόνο ακόμα να το φτιάξουν. Με τέτοια προβλήματα προσωπικά νιώθω ''BETA tester'', κάτι που δεν μου έχει συμβεί στα όσα χρόνια είχα Intel. Δεν λέω πως δεν είμαι ικανοποιημένος απ' τις επιδόσεις του 5900Χ, ίσα ίσα, αλλά υπάρχουν ''παιδικές ασθένειες'' στην πλατφόρμα τις οποίες δεν καίγονται κιόλας να λύσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Devastor είπε

Δεν φταίει η AMD αν η μικρομαλακή την σαμποτάρει

Τρέξε Linux με Intel και AMD και θα καταλάβεις

Ξερεις ποιο ειναι το θεμα; Οτι μαλλον δεν την σαμποταρει απλα η Intel καθησε και δουλεψε αρκετα με την MS στα νεα windows ενω η AMD δεν εδωσε ιδιαιτερη βαρυτητα σε αυτο τον τομεα. Τωρα τρεχει να καλυψει τις τρυπες ενος νεου λειτουργικου, οταν η Intel με νεα πληρως αρχιτεκτονικη big/little φαινεται οτι μετα τα θεματακια με το protection εχει ξεκαθαρα δουλεψει με την MS πολυ παραπανω. 

Και ναι τα windows δεν ειναι μονοδρομος στα παντα αλλα σιγουρα ειναι ο κυριος δρομος για τους περισσοτερους χρηστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, Psycho_Warhead said:

Δεν ξέρω αν πρόκειται για σαμποτάζ. Αν κρίνω απ' το πότε αναγνώρισε το πρόβλημα με την L3 cache η AMD μάλλον είναι τα ζώα μου αργά οι ίδιοι.

Για το fTPM random stutter που έχει γεμίσει το reddit επίσης κουβέντα, ούτε καν σαν ''known issue'' κι ας κάνουν κάνα χρόνο ακόμα να το φτιάξουν. Με τέτοια προβλήματα προσωπικά νιώθω ''BETA tester'', κάτι που δεν μου έχει συμβεί στα όσα χρόνια είχα Intel. Δεν λέω πως δεν είμαι ικανοποιημένος απ' τις επιδόσεις του 5900Χ, ίσα ίσα, αλλά υπάρχουν ''παιδικές ασθένειες'' στην πλατφόρμα τις οποίες δεν καίγονται κιόλας να λύσουν.

Κοίταξε να δείς. Η στραβός είναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζουμε

Πώς μπορείς να κατηγορείς την AMD όταν το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα τα Windows? 

Η Ιντελ είχε πάρει αποκλειστικότητα με την Microsoft, η AMD  είχε μείνει στην απέξω πώς φταίει η AMD σε αυτό όταν η ίδια η Microsoft 1) ΠΑΝΤΑ τιμούσε την Ιντελ 2) Βιάζεται να βγάλει ένα λειτουργικό χωρίς να έχει δεδομένα και απο τις 2 μεριές

Έχω πόσα άτομα με Zen3 που έχω πρόσβαση στα PC τους, όλοι απο αυτούς έχουνε Windows 11 κανένας απο αυτούς δεν είχε ούτε ένα stutter, μήπως το πρόβλημα με το fTPM δεν είναι τα Windows αλλά το BIOS?Όλοι τους έχουν MSI btw

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Eloy είπε

Εν τω μεταξύ, το ίδιο λένε κάποιοι και στο μπλε στρατόπεδο - αλλά για πλάκα - οτι η amd πληρώνει τους μητρικάδες για να έχει η Ιntel ακριβότερες μητρικές απο την Αmd... Τουλάχιστον εκεί δεν το πιστεύουν κιόλας... :)

με μια διαφορα η amd δεν καταδικαστηκε για κατι τετοιο στο προσφατο παρελθον...ops burn!

43 λεπτά πριν, ShooterX είπε

Οπότε ολοι linux εε??

F@ck logic..

🤪

no... just fu😄

αφου μπορεις να εχεις οποιο λειτουργικο θες χωρις να υποχρεωθεις να πληρψσεις για αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Devastor είπε

Κοίταξε να δείς. Η στραβός είναι ο γυαλός η στραβά αρμενίζουμε

Πώς μπορείς να κατηγορείς την AMD όταν το πρόβλημα είναι ξεκάθαρα τα Windows? 

Η Ιντελ είχε πάρει αποκλειστικότητα με την Microsoft, η AMD  είχε μείνει στην απέξω πώς φταίει η AMD σε αυτό όταν η ίδια η Microsoft 1) ΠΑΝΤΑ τιμούσε την Ιντελ 2) Βιάζεται να βγάλει ένα λειτουργικό χωρίς να έχει δεδομένα και απο τις 2 μεριές

Έχω πόσα άτομα με Zen3 που έχω πρόσβαση στα PC τους, όλοι απο αυτούς έχουνε Windows 11 κανένας απο αυτούς δεν είχε ούτε ένα stutter, μήπως το πρόβλημα με το fTPM δεν είναι τα Windows αλλά το BIOS?Όλοι τους έχουν MSI btw

Το fTPM random stutter δεν είναι των Windows καθώς συμβαίνει και στα Win10 αν το έχεις ανοιχτό. Συνεπώς φταίει μόνο η AMD γι' αυτό το θέμα.

Δεν έχει να κάνει με το bios, αν δεις στο reddit συμβαίνει σε όλα τα mobos. Δυστυχώς είναι κι' αυτό εντελώς random στο πότε θα συμβεί και πολλοί δεν θα το πάρουν εύκολα χαμπάρι. Για παράδειγμα μπορεί να τύχει όταν παίζεις ένα τραγούδι στο Youtube.

Για την L3 cache, αυτό που είπα. Το πρόβλημα ήταν γνωστό 1-1.5 μήνα πριν βγει η GA απ' τους insiders και δεν ασχολήθηκαν ούτε καν απλά να αναγνωρίσουν το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Psycho_Warhead said:

Για την L3 cache, αυτό που είπα. Το πρόβλημα ήταν γνωστό 1-1.5 μήνα πριν βγει η GA απ' τους insiders και δεν ασχολήθηκαν ούτε καν απλά να αναγνωρίσουν το πρόβλημα.

Readout bug του AIDA. Τρέξε sisoftsandra και θα δείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Devastor είπε

Readout bug του AIDA. Τρέξε sisoftsandra και θα δείς

Όχι δεν είναι, τα ίδια έκανε και στο sisoftsandra πριν το fix. Μετά το ''fix'' και στο AIDA έφτιαξε αρκετά όμως και πάλι δεν είναι στο επίπεδο των Win10.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Psycho_Warhead said:

Όχι δεν είναι, τα ίδια έκανε και στο sisoftsandra πριν το fix. Μετά το ''fix'' και στο AIDA έφτιαξε αρκετά όμως και πάλι δεν είναι στο επίπεδο των Win10.

Το Latency είχε θέμα και φτιάχτηκε 

Το read/write/copy είναι readout bug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το Latency είχε θέμα και φτιάχτηκε 

Το read/write/copy είναι readout bug

Όλα είχαν θέμα στην L3 cache και έβγαλε η AMD updated chipset drivers + WU από MS. Λύθηκε κατά 90% ας πούμε αλλά τα αποτελέσματα δεν είναι σταθερά. Αν τρέξεις 3-4 φορές το benchmark θα δεις διαφορετικά νούμερα. Σε Win10 δεν συμβαίνει αυτό ακόμα κι αν τρέξεις 50 φορές το benchmark.

Τέλος πάντων όπως ειπώθηκε και από άλλους η MS ασχολείται περισσότερο με την Intel παρά με την AMD και είναι λογικό αν δεις το market share της κάθε εταιρείας.

Εγώ για την ώρα το έχω απενεργοποιημένο το fTPM και αναμένω fix, όχι ότι το χρειάζομαι κάπου τώρα αλλά αν στο μέλλον χρειαστεί θα είναι κρίμα να τρως 1-2 seconds stutter έστω και μια φορά τη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το fTPM random stutter δεν είναι των Windows καθώς συμβαίνει και στα Win10 αν το έχεις ανοιχτό. Συνεπώς φταίει μόνο η AMD γι' αυτό το θέμα.

Δεν έχει να κάνει με το bios, αν δεις στο reddit συμβαίνει σε όλα τα mobos. Δυστυχώς είναι κι' αυτό εντελώς random στο πότε θα συμβεί και πολλοί δεν θα το πάρουν εύκολα χαμπάρι. Για παράδειγμα μπορεί να τύχει όταν παίζεις ένα τραγούδι στο Youtube.

Για την L3 cache, αυτό που είπα. Το πρόβλημα ήταν γνωστό 1-1.5 μήνα πριν βγει η GA απ' τους insiders και δεν ασχολήθηκαν ούτε καν απλά να αναγνωρίσουν το πρόβλημα.

Με κάθε ειλικρίνεια, το έχω ανοικτό σε 10ρια μήνες τώρα (από τότε που έγιναν διαθέσιμα τα 11) και δεν το έχω παρατηρήσει.

Τίποτα δεν αποκλείω, αλλά το "WIntel" δεν βγήκε τυχαία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...