Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Στα 5 χρόνια, δεν την λές και τεράστια πρόοδο. Ειδικά αν κοιτάξεις και το non gaming performance, χειρότερο increase από τα χειρότερα χρόνια ανταγωνιστικής εταιρείας. Δεν λέω ονόματα γιατι θα αρχίσουν το τζιχαντ κάποιοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα 5 χρόνια, δεν την λές και τεράστια πρόοδο. Ειδικά αν κοιτάξεις και το non gaming performance, χειρότερο increase από τα χειρότερα χρόνια ανταγωνιστικής εταιρείας. Δεν λέω ονόματα γιατι θα αρχίσουν το τζιχαντ κάποιοι

Ρε συ σε κάποιες περιπτώσεις έχει 100% άνοδο στο gaming, πόσο έπρεπε να είχε δηλαδή, 200%;;😛 Εγώ πάντως αν είχα την δυνατότητα θα πήγαινα στον Ryzen 9 5800X3D.  Σκυλί του πολέμου ο φούστης. Τώρα, με productivity κ.λ.π., δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Στα 5 χρόνια, δεν την λές και τεράστια πρόοδο. Ειδικά αν κοιτάξεις και το non gaming performance, χειρότερο increase από τα χειρότερα χρόνια ανταγωνιστικής εταιρείας. Δεν λέω ονόματα γιατι θα αρχίσουν το τζιχαντ κάποιοι

LOL

5 χρόνια; Μόνο αν κάποιος ανίδεος ή προκλητικός θεωρήσει ότι ο 5600 είναι κάτι διαφορετικό από τον 5600Χ που κυκλοφόρησε Δεκ 2020.

Άρα Μάιος 2017 (1600/Χ) μέχρι Δεκέμβριος 2020 (5600Χ) είναι περίπου 3,5 χρόνια. 😲

Και όχι ... 100% αύξηση επιδόσεων, στον ίδιο αριθμό πυρήνων, μέσα σε 3,5 χρόνια δεν είχαμε από την Intel.

 

3 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

...θα πήγαινα στον Ryzen 9 5800X3D

Αν βάλει μάλιστα κάποιος την πραγματική 5ετία 1800Χ - 5800X3D για gaming επιδόσεις ... εκεί θα δει και 120-130% αύξηση επιδόσεων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

5 χρόνια; Μόνο αν κάποιος ανίδεος ή προκλητικός θεωρήσει ότι ο 5600 είναι κάτι διαφορετικό από τον 5600Χ που κυκλοφόρησε Δεκ 2020.

Άρα Μάιος 2017 (1600/Χ) μέχρι Δεκέμβριος 2020 (5600Χ) είναι περίπου 3,5 χρόνια. 😲

Και όχι ... 100% αύξηση επιδόσεων, στον ίδιο αριθμό πυρήνων, μέσα σε 3,5 χρόνια δεν είχαμε από την Intel.

 

E δεν διαφώνω, και τον 5600x να κοιτάξεις, τους πήρε 3 χρόνια και 50% αύξηση τιμής για 50-60% increase σε MT performance και 100% increase σε gaming performance. 

Κάτι αντίστοιχο ας πούμε θα ήταν η σύγκριση i5 4670k vs i7 8700k ή i5 7600k vs i7 12700k. 

Δεν βλέπω άλμα στην AMD, ίσα ίσα στο MT performance είναι τάφος, χειρότερη αύξηση από τα χειρότερα χρόνια ανταγωνιστικών εταιρείων.

Ο αριθμός πυρήνων δεν έχω ιδέα που κολλάει, σε νοιάζει πως αποδίδει ή το με πόσους πυρήνες το αποδίδει?

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

5 χρόνια; Μόνο αν κάποιος ανίδεος ή προκλητικός θεωρήσει ότι ο 5600 είναι κάτι διαφορετικό από τον 5600Χ που κυκλοφόρησε Δεκ 2020.

Άρα Μάιος 2017 (1600/Χ) μέχρι Δεκέμβριος 2020 (5600Χ) είναι περίπου 3,5 χρόνια. 😲

Και όχι ... 100% αύξηση επιδόσεων, στον ίδιο αριθμό πυρήνων, μέσα σε 3,5 χρόνια δεν είχαμε από την Intel.

 

Αν βάλει μάλιστα κάποιος την πραγματική 5ετία 1800Χ - 5800X3D για gaming επιδόσεις ... εκεί θα δει και 120-130% αύξηση επιδόσεων.

Νομίζω έχει σημαντικά μειωμένη cache ο Ryzen 5600 οπότε σε σχέση με τον "X" χάνει σε επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Ρε συ σε κάποιες περιπτώσεις έχει 100% άνοδο στο gaming, πόσο έπρεπε να είχε δηλαδή, 200%;;😛 Εγώ πάντως αν είχα την δυνατότητα θα πήγαινα στον Ryzen 9 5800X3D.  Σκυλί του πολέμου ο φούστης. Τώρα, με productivity κ.λ.π., δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.

Στα 5 χρόνια έχει 72% αύξηση σε gaming κατά μέσο όρο. Περίπου 15% το χρόνο δηλαδή. Δεν είναι άσχημο, αλλά δεν είναι και να σου πέσει το σαγόνι νομίζω

Ο 3d out of the box είναι κτήνος, αλλά είναι κτηνώδης είναι και η τιμή του, και αντί να πέφτει ανεβαίνει

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Νομίζω έχει σημαντικά μειωμένη cache ο Ryzen 5600 οπότε σε σχέση με τον "X" χάνει σε επιδόσεις.

Ίδια cache έχουν. Ίδια τσιπάκια είναι. 100MHz χαμηλότερη συχνότητα έχει ο 5600.

34 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο αριθμός πυρήνων δεν έχω ιδέα που κολλάει, σε νοιάζει πως αποδίδει ή το με πόσους πυρήνες το αποδίδει?

Δε μας νοιάζει ο αριθμός πυρηνων;

Το ίδιο είναι το 100% να επιτευχθεί σε ST ουσιαστικα και το ίδιο είναι 4-core --》6-core σαν τα παραδείγματα που περιγράφεις; Τα περισσότερα games ήταν έτοιμα για 6 core. Αν ΔΕΝ ήταν ξέρεις τι διαφορά θα έβλεπες...

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν βλέπω άλμα στην AMD, ίσα ίσα στο MT performance είναι τάφος, χειρότερη αύξηση από τα χειρότερα χρόνια ανταγωνιστικών εταιρείων.

Εδώ μας νοιάζουν οι πυρήνες ή οχι;

Τι αύξηση απόδοσης σε ΜΤ έχουμε 1800Χ --》5950Χ μέσα σε 3,5 χρόνια;

Δε μας βολεύει αυτό, ε; :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δε μας νοιάζει ο αριθμός πυρηνων;

Το ίδιο είναι το 100% να επιτευχθεί σε ST ουσιαστικα και το ίδιο είναι 4-core --》6-core σαν τα παραδείγματα που περιγράφεις; Τα περισσότερα games ήταν έτοιμα για 6 core. Αν ΔΕΝ ήταν ξέρεις τι διαφορά θα έβλεπες...

 

Αν ρωτάς εμένα, όχι δεν με νοιάζει. Με νοιάζει η απόδοση στις εφαρμογές που με ενδιαφέρουν. Τώρα το αν την απόδοση την καταφέρνει με 1 πυρήνα, 1000 πυρήνες, 100mhz, 1mhz, 1nm , 5000mb cache, μου είναι παντελώς αδιάφορο. Πραγματικά, περισσότερο με απασχολεί το χρώμα του κουτιού του CPU παρά τα specs του. 

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εδώ μας νοιάζουν οι πυρήνες ή οχι;

Τι αύξηση απόδοσης σε ΜΤ έχουμε 1800Χ --》5950Χ μέσα σε 3,5 χρόνια;

Δε μας βολεύει αυτό, ε; :D

Όχι, συνεχίζουν να μην με νοιάζουν οι πυρήνες. Για ποιό λόγο να με νοιάζουν οι πυρήνες? :P 

O 1800x ήταν εξαρχής τραγικός, περίπου 3.5 φορές πάνω είναι ο 5950x από τον 1700 με 2.7 φορές υψηλότερη τιμή και 3 χρόνια διαφορά.

 

Βαριέμαι να κάνω τα νούμερα αλλά είμαι σίγουρος ανταγωνιστικές εταιρίες δώσανε μεγάλυτερη αύξηση και στο ΜΤ μέσα σε 3 χρόνια σε επεξεργαστές 3πλάσιου κόστους. 

 

Eίναι σαν να συγκρίνεις τον i3 2100 με τον i7 6700k (η διαφορά τιμής και χρονικής απόστασης). 

Αλλά δεν ξέρω γιατί το πάς αλλού τώρα, σχολίασες τον 5600x, είτε αποδέξου ότι αυτό που είπα είναι σωστό ή απάντησε μου που είναι λάθος. Δεν έχουμε ξαναδεί 70% αύξηση gaming επιδόσεων και 50% αύξηση MT μέσα σε 3 χρόνια με 50% αύξηση τιμής; Αρκετά συνηθισμένο είναι 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Herald είπε

Eίναι σαν να συγκρίνεις τον i3 2100 με τον i7 6700k (η διαφορά τιμής και χρονικής απόστασης). 

Όχι, top of the line και ο 1800Χ και ο 5950Χ.

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν έχουμε ξαναδεί 70% αύξηση gaming επιδόσεων και 50% αύξηση MT μέσα σε 3 χρόνια με 50% αύξηση τιμής; Αρκετά συνηθισμένο είναι 

Ναι.

Μόνο που δεν είναι 70% η διαφορά.

Τα μισά παιχνίδια που έχει είναι, προφανώς, GPU limited, λίγο έως πολύ, σε 1080p.

Όταν δεν είναι φαίνεται η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Όχι, top of the line και ο 1800Χ και ο 5950Χ.

Ναι.

Μόνο που δεν είναι 70% η διαφορά.

Τα μισά παιχνίδια που έχει είναι, προφανώς, GPU limited, λίγο έως πολύ, σε 1080p.

Όταν δεν είναι φαίνεται η διαφορά.

Τι πάει να πει top of the line, lol. Κοστος και επιδοσεις συγκρινουμε. Δεν μπορει να τα γράφεις σοβαρα αυτα, απλα θες να κάνεις πλατες στην αγαπημένη σου εταιρεια. Ποιος διαολο σκέφτεται με αυτον τον τροπο? O atenra ας πούμε διαφωνει μαζί σου, κανει συγκρισεις μονο ονοματολογίκα, οποτε ο 1800x συγκρινεται μονο με τον 5800x. Εγω δισφωνω και με τους δυο σας, αποδοση και κοστος μετρανε. 

 

Ok, πες οτι ειναι 100% πανω χωρίς μπουκαλα. Παλι, μετα απο 3 χρονια ενα cpu που κοστίζει 50% πανω εχει διπλάσιες επιδοσεις σε Gaming και 50 %(?) πανω σε mt. Τοσο βαρετό που αρχισα να χασμουριεμαι.

Ουσιαστικα δηλαδη μιλαμε για 0% αυξηση σε MT performance per dollar και 50% αυξηση σε gaming performance per dollar. Το 1ο είναι όντως εντυπωσιακό, δεν νομιζω να το έχουμε ξαναδει στην ιστορια των υπολογιστων, ειναι πατεντα της amd. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν βλέπω άλμα στην AMD, ίσα ίσα στο MT performance είναι τάφος, χειρότερη αύξηση από τα χειρότερα χρόνια ανταγωνιστικών εταιρείων.

Ο αριθμός πυρήνων δεν έχω ιδέα που κολλάει, σε νοιάζει πως αποδίδει ή το με πόσους πυρήνες το αποδίδει?

"Πες τα, να ακούνε κάποιοι! Ας βρούνε ποια εταιρία έχει το ρεκόρ να παρουσιάζει νέα σειρά μέσα σε 10 μήνες και το flagship να γίνεται από 4/8 σε 6/12 με την ανάλογη αύξηση σε επιδόσεις (και σε παρόμοια τιμή μάλιστα)!"

Οποιαδήποτε ομοιότητα με Kaby Lake, Coffee Lake, Intel και ενδιάμεση παρουσίαση των νέων Ryzen είναι συμπτωματική!!!

Άμα "τους έρχεται το αυγό στον κ_λο", όπως λένε και στο χωριό μου, κάνουν θαύματα. Αν "έχουν δεμένο τον γάϊδαρό τους" (βλέπε πριν το '17) κάνουν άλλα! Φαντάζομαι τα "χειρότερα χρόνια" εννοείς μετά το '17 όπου όμως είχε ανταγωνισμό! Πριν το '17 ήταν στον αφρό με μια AMD "άφαντη".

Και για να μην πάρω ταμπέλα άδικα και η AMD άρχισε να "κάνει νερά" με την παρουσίαση των Zen3 (5x00X) και θα φανεί με την τιμολόγηση στους Zen4 και το AM5 που "το τραβάει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...