Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

νομίζω τον είχες πάρει και εσύ..επίσης νομίζω ότι τότε δεν υπήρχε ανταγωνισμός σε gaming ..ουτε καν κοντά..τώρα το ίδιο είναι?

ωστόσο το καλύτερο θέλω να δώ πραγματικά πόσο είναι....γιατί τότε ήταν χάος.......δεν χρειάζεται να τους υπερασπιζόμαστε παίδες...ούτε εγώ την ιντελ την υπερασπίζομαι.....ανεξάρτητα ότι της αγοράζω parts.....μια χαρά πανάκριβη ήταν και είναι .....απλά τώρα σοβαρεύτηκε και η amd και έδειξε το πρόσωπο....αυτό είναι η αρχή .....εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο θέμα......ας βαρέσει στα αυτιά και η κόκκινη εφόσον πατάει γκάζι......

Ναι τον είχα αγοράσει.εγω απλά όταν βλέπω μια αξιόλογη προσπάθεια τη στηρίζω.μετα από πόσα χρόνια βλέπουμε από κει που ταν για χρατς η amd να περνάει μπροστά σε όλους τους τομείς.ε συγνώμη αλλά δε θα κολλήσω στο πενηνταρικο.καλημερες 

Αυτό το πενηνταρικο είναι επένδυση .έχουμε πετάξει πολλά πενηνταρικο στο παρελθόν που δεν αγγιζε την intel. θα μας γλυτωσει περισσότερα στο μέλλον.εγω έτσι το βλέπω.επισης είμαι της άποψης ότι ο καλύτερος θα αμοιφθει κάτι παραπάνω.εκαναν τρομερή δουλειά.μεθοδικα και οργανωμένα έφτασαν εκεί που έφτασαν

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ναι τον είχα αγοράσει.εγω απλά όταν βλέπω μια αξιόλογη προσπάθεια τη στηρίζω.μετα από πόσα χρόνια βλέπουμε από κει που ταν για χρατς η amd να περνάει μπροστά σε όλους τους τομείς.ε συγνώμη αλλά δε θα κολλήσω στο πενηνταρικο.καλημερες 

Αυτό το πενηνταρικο είναι επένδυση .έχουμε πετάξει πολλά πενηνταρικο στο παρελθόν που δεν αγγιζε την intel. θα μας γλυτωσει περισσότερα στο μέλλον.εγω έτσι το βλέπω.επισης είμαι της άποψης ότι ο καλύτερος θα αμοιφθει κάτι παραπάνω.εκαναν τρομερή δουλειά.μεθοδικα και οργανωμένα έφτασαν εκεί που έφτασαν

Μαζί σου αλλά δεν είναι 50ρικο. Εσύ κι εγώ έχουμε 3900X οπότε ναι είναι 50ρικο. Για αυτούς που έχουν 3600 ή 3700X δεν είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο vfm αυτήν την στιγμή το έχει ο 5900x με 45 ευρώ per core. 
Εν αντίθετος ο 5800x είναι το χειρότερο με 55 ευρώ per core .Ανάλογα τις τιμές που θα παίξουν στην αγορά αλλά αν οντως έχουν 100 ευρώ διαφορά δεν αξιζει με τίποτα ο 5800x 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, οι zen2 πόσο καλύτεροι είναι από τους zen+ σε IPC και games;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Βασικά για να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης, οι zen2 πόσο καλύτεροι είναι από τους zen+ σε IPC και games;

15% σε ipc , σε games ανάλογα την περίπτωση από ελάχιστες έως πολύ μεγάλες δεν γίνεται να βγάλεις ακριβές νούμερα. 
Ωστοσο τώρα που το A520 υποστηρίζει memory over clocking άνετα βάζεις πάνω έναν 5600x , και βγαίνει συνολικά αρκετά πιο κάτω από 10600κ. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

15% σε ipc , σε games ανάλογα την περίπτωση από ελάχιστες έως πολύ μεγάλες δεν γίνεται να βγάλεις ακριβές νου,ΕΡΑ . 

+15% IPC στην ίδια τιμή, ενώ τώρα +50 ευρά για +19% αν δεν κάνω λάθος. Μάλιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

+15% IPC στην ίδια τιμή, ενώ τώρα +50 ευρά για +19% αν δεν κάνω λάθος. Μάλιστα..

Σε games οι διάφορες όμως μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερες . Στο cs go πχ λέει +50% πάνω από τον 3900x . Βεβαια τι να το κανείς να πιάνεις 700-800 FPS δεν ξέρω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Μαζί σου αλλά δεν είναι 50ρικο. Εσύ κι εγώ έχουμε 3900X οπότε ναι είναι 50ρικο. Για αυτούς που έχουν 3600 ή 3700X δεν είναι.

Εγώ δεν έχω πλέον.εχει φυγει.και θα τον αγοράσω απέξω πιο φθηνά από όσο είχα αγοράσει από εδώ τον 3900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Σε games οι διάφορες όμως μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερες . Στο cs go πχ λέει +50% πάνω από τον 3900x . Βεβαια τι να το κανείς να πιάνεις 700-800 FPS δεν ξέρω

Αυτό είναι άλλο καπέλο, την αύξηση στο generation κοιτάμε που σίγουρα είναι μεγάλη στα zen3. Απλά μου χτύπησε άσχημα που πρέπει να δώσεις 300άρι για 6/12. Και δεν ισχύει το να πας στον 3600 αφού ο 10400F είναι φθηνότερος και στα ίδια με τον 3600 (καλύτερος με 3200 μνήμες αλλά αν δεν κάνω λάθος θέλεις ξεκλείδωτη μητρική εκεί). Βέβαια αυτό ισχύει για όσους φτιάχνουν νέο σύστημα, όποιος έχει ήδη τώρα 1600 ή 2600 καλό update είναι και ο 3600. Να δούμε μήπως βγει και 5600 αργότερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Σε games οι διάφορες όμως μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερες . Στο cs go πχ λέει +50% πάνω από τον 3900x . Βεβαια τι να το κανείς να πιάνεις 700-800 FPS δεν ξέρω . 

Ας μας δώσουν τη δύναμη και αυτή θα εκμεταλλευθεί.ειναι τρομερό ότι ανεβαίνει τόσο στο cs go.σα να αναβαθμιζεις gpu είναι.σκεφτειτε πόσο θετικό είναι αυτό .άρα κερδίζεις από παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Αυτό είναι άλλο καπέλο, την αύξηση στο generation κοιτάμε που σίγουρα είναι μεγάλη στα zen3. Απλά μου χτύπησε άσχημα που πρέπει να δώσεις 300άρι για 6/12. Και δεν ισχύει το να πας στον 3600 αφού ο 10400F είναι φθηνότερος και στα ίδια με τον 3600 (καλύτερος με 3200 μνήμες αλλά αν δεν κάνω λάθος θέλεις ξεκλείδωτη μητρική εκεί). Βέβαια αυτό ισχύει για όσους φτιάχνουν νέο σύστημα, όποιος έχει ήδη τώρα 1600 ή 2600 καλό update είναι και ο 3600. Να δούμε μήπως βγει και 5600 αργότερα..

 

Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό...

Δεν γίνεται μια εταιρία εκατομμυρίων που πριν 3-4 χρόνια ήταν με εναν fx  με λίγo καλύτερο ipc απο q6600,

πλέον να βγάζει καλύτερο προιόν απο μια άλλη εταιρία δισεκατομμυρίων και να έχουμε απαίτηση να είναι και φθηνότερη(ακόμα)

Ετσι είναι οι εταιρίες...

Γι αυτό οσα χρόνια ήταν η amd χωνί, πλήρωνες κοντά 200 ευρώ 2πύρηνο με HT.... (i3)

Μην ξεχνάμε τόσο ευκολα...

Και πρίν 4 χρονια έπαιρνες με 400+ ευρώ 4πύρηνο με HT  intel....

Τον 2400g των 130 ευρώ, στα 400+ ευρώ απλά με όνομα i7 και επωνυμία ιντελ...

Αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/18604708/Intel-Core-i3-9100F-Box.html#specs

με τα 70 του ευρούλια, πριν 3-4 χρόνια λέγονταν i5 και το πλήρωνες κάπου στα 300+- ευρώ....

Και πούλαγε και σαν τρελό τότε...

Αρα μην ξεχνάμε τι συνέβαινε πριν λίγα χρονάκια...

Είπαμε ρε intel , μονοπώλειο  το είχες αλλά οχι κι 150+  ευρώ ο i3 2c/4t...

Πάρε να χεις τώρα.....

Αρα τα 50 ευρώ κι 60 κι 70 παρα πάνω  που κουβεντιάζονται για την σειρά 5000, προσωπικά τα βλέπω πολύ λογικά και πολύ δίκαια

σε σχέση με οσα εχουμε ζήσει επι 15 χρόνια στο πρόσφατο παρελθόν...

Η amd λοιπόν δεν έκανε απλά πάταγο και ζημιά στην ιντελ, αλλά έγινε ο Φρέντυ Κρούκερ της...

 

Καλή σας ημέρα....🙂

 

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Κάποια στιγμή θα γινόταν κι αυτό...

Δεν γίνεται μια εταιρία εκατομμυρίων που πριν 3-4 χρόνια ήταν με εναν fx  με λίγo καλύτερο ipc απο q6600,

πλέον να βγάζει καλύτερο προιόν απο μια άλλη εταιρία δισεκατομμυρίων και να έχουμε απαίτηση να είναι και φθηνότερη(ακόμα)

Ετσι είναι οι εταιρίες...

Γι αυτό οσα χρόνια ήταν η amd χωνί, πλήρωνες κοντά 200 ευρώ 2πύρηνο με HT.... (i3)

Μην ξεχνάμε τόσο ευκολα...

Και πρίν 4 χρονια έπαιρνες με 400+ ευρώ 4πύρηνο με HT  intel....

Τον 2400g των 130 ευρώ, στα 400+ ευρώ απλά με όνομα i7 και επωνυμία ιντελ...

Αυτό εδώ https://www.skroutz.gr/s/18604708/Intel-Core-i3-9100F-Box.html#specs

με τα 70 του ευρούλια, πριν 3-4 χρόνια λέγονταν i5 και το πλήρωνες κάπου στα 300+- ευρώ....

Και πούλαγε και σαν τρελό τότε...

Αρα μην ξεχνάμε τι συνέβαινε πριν λίγα χρονάκια...

Είπαμε ρε intel , μονοπώλειο  το είχες αλλά οχι κι 150+  ευρώ ο i3 2c/4t...

Πάρε να χεις τώρα.....

Αρα τα 50 ευρώ κι 60 κι 70 παρα πάνω  που κουβεντιάζονται για την σειρά 5000, προσωπικά τα βλέπω πολύ λογικά και πολύ δίκαια

σε σχέση με οσα εχουμε ζήσει επι 15 χρόνια στο πρόσφατο παρελθόν...

Η amd λοιπόν δεν έκανε απλά πάταγο και ζημιά στην ιντελ, αλλά έγινε ο Φρέντυ Κρούκερ της...

Καλή σας ημέρα....🙂

Τα είπες όλα....

Ξεχασανε όλοι κάτι τιμές λουκουμακια που είχαν κάτι σάπιοι 6600-7700  κλπ.περιμενουν από amd να πάρουν τζάμπα πράγμα.guess what.δεν είναι πλέον δευτεραντζα.αλλος είναι.το καλύτερο το πληρώνεις.τελος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το πήρε το μάτι μου αρκετές φορές, υπάρχει επιβεβαίωση ότι τα Χ470/Β450 θα πάρουν υποστήριξη για τους 5χχχ από τη νέα χρονιά και όχι day-1?

Mega-Uber-Titan foul!

Y?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδωμένοι επεξεργαστές,κατανάλωση στα ύψη,άλλο σοκετ κάθε φορά .αύξηση ipc με το σταγονομετρο,κενά ασφαλείας με τη σεσουλα.τι ωραία πράγματα....τώρα η θα προσαρμοστεί η αγαπητή μας intel η θα την φάει η μαρμάγκα.θα αναγκαστεί να εξελιχθεί και αυτή επιτέλους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Ωστοσο τώρα που το A520 υποστηρίζει memory over clocking

Spoilers, και το Α320 υποστηρίζει mem OC και μάλιστα οι μητρικές επειδή είναι και 1DPC κάνουν παπάδες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...