Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, this.is.elia είπε

Αυτό ήθελα να σου πω, per core CO λύνει πολλά προβλήματα

Το ίδιο το per core είναι μεγάλο πρόβλημσ. Πολλές ώρες δοκιμών, πάρα πολλές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 minutes ago, kkatzos said:

Το ίδιο το per core είναι μεγάλο πρόβλημσ. Πολλές ώρες δοκιμών, πάρα πολλές.

Σκέψου ότι εσύ το έκανες σε 5600. Όταν είχα τον 7980xe της ιντέλας πάλευα με 18 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, kkatzos said:

Το ίδιο το per core είναι μεγάλο πρόβλημσ. Πολλές ώρες δοκιμών, πάρα πολλές.

Τι προτείνεις όμως για stress test per core?

Μέχρι τώρα έχω τις ρυθμίσεις που δίνει το Ryzen master με +2 στον κάθε πυρήνα, και δεν μου έχει σκάσει ακόμα. Αλλά θα ήθελα να το τεστάρω σωστά.

5600 + Asus b550 a gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, just getting started είπε

Τι προτείνεις όμως για stress test per core?

Μέχρι τώρα έχω τις ρυθμίσεις που δίνει το Ryzen master με +2 στον κάθε πυρήνα, και δεν μου έχει σκάσει ακόμα. Αλλά θα ήθελα να το τεστάρω σωστά.

5600 + Asus b550 a gaming

https://www.overclock.net/threads/corecycler-tool-for-testing-curve-optimizer-settings.1777398/

https://www.overclock.net/threads/single-core-prime95-test-script-for-zen-3-curve-offset-tuning.1777112/

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-30 απροβλημάτιστα πάνε μόνο οι 5800Χ3D/5700X3D, ο λόγος? έχουν το V/F curve απο τους απλους 5700/5800Χ μόνο που είναι ~600mhz πίσω + οτι δεν έχουν boost override

Όσοι λένε οτι είναι με +200 και -30 ας τρέξουν ένα Y-Cruncher (single και Multi) ή ένα 720-720 SSE Single Core corecycler και τα λέμε

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Devastor said:

-30 απροβλημάτιστα πάνε μόνο οι 5800Χ3D/5700X3D, ο λόγος? έχουν το V/F curve απο τους απλους 5700/5800Χ μόνο που είναι ~600mhz πίσω + οτι δεν έχουν boost override

Όσοι λένε οτι είναι με +200 και -30 ας τρέξουν ένα Y-Cruncher (single και Multi) ή ένα 720-720 SSE Single Core corecycler και τα λέμε

Σωστός, αλλά ακόμη και οι 3D δεν το έχουν πάντα. Δοκίμασα στον δικό μου 5800X3D -30 all cores, κι ενώ περνάει ολονύχτιο CoreCycler, σε y-chruncher 60min κάθε φορά πετάει ένα μοναδικό WHEA19 και καπάκι κάνει reboot! Αναγκάστηκα να κατέβω -30 -30 -30 -30 -15 -25 -20 -30 για να σταθεροποιηθεί.

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, parsifal said:

Σωστός, αλλά ακόμη και οι 3D δεν το έχουν πάντα. Δοκίμασα στον δικό μου 5800X3D -30 all cores, κι ενώ περνάει ολονύχτιο CoreCycler, σε y-chruncher 60min κάθε φορά πετάει ένα μοναδικό WHEA19 και καπάκι κάνει reboot! Αναγκάστηκα να κατέβω -30 -30 -30 -30 -15 -25 -20 -30 για να σταθεροποιηθεί.

Θέλει και AVX2 all-core γιατί το corecycler δεν υπολογίζει το vdroop

WHEA19 ή 18? Συνήθως τα 19άρια δεν πετάνε reboot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Devastor said:

Θέλει και AVX2 all-core γιατί το corecycler δεν υπολογίζει το vdroop

WHEA19 ή 18? Συνήθως τα 19άρια δεν πετάνε reboot

18 ήταν τελικά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2024 στις 9:32 ΜΜ, Arkin είπε

Πχ εδω σε gaming. Υπαρχει μια διαφορα 15% overall αλλα οπου δουλευει η 3D Cache οπως πρεπει παει και αρκετα παραπανω

Για να έχουμε και μια δική μας εικόνα, εδώ μέσα στο insomnia, τρέξε αν θες ένα bench με το φρέσκο 2.12 update του CP2077 με τις πιο σφικτές ρυθμίσεις που έχεις καταφέρει για τις μνήμες σου (εννοείται και το +200 και βάλε και υψηλότερο power limit-PPT).

Το CP2077 είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα και εκμετάλλευσης νέων τεχνολογιών και καλού coding και αξιοποίησης του hardware.

Βάλε όλα στο highest εκτός PT (δηλαδή RT Psycho), χαμηλή ανάλυση με DLSS Ultra Performance και βέβαια FG off για να είσαι CPU limited.

Εδώ ο 5800Χ3D με μνήμες 3733 15-15-15 και -30 CO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για να έχουμε και μια δική μας εικόνα, εδώ μέσα στο insomnia, τρέξε αν θες ένα bench με το φρέσκο 2.12 update του CP2077 με τις πιο σφικτές ρυθμίσεις που έχεις καταφέρει για τις μνήμες σου (εννοείται και το +200 και βάλε και υψηλότερο power limit-PPT).

Το CP2077 είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα και εκμετάλλευσης νέων τεχνολογιών και καλού coding και αξιοποίησης του hardware.

Βάλε όλα στο highest εκτός PT (δηλαδή RT Psycho), χαμηλή ανάλυση με DLSS Ultra Performance και βέβαια FG off για να είσαι CPU limited.

Εδώ ο 5800Χ3D με μνήμες 3733 15-15-15 και -30 CO.

Το ξανα εβαλα κατεβαινει γιατι το εσβησα. Δεν το εχω αγορασμενο ακομα και το κατεβαζω μονο για bench και το σβηνω. Θα το τρεξω οπως λες ακριβως θα ρυθμισω και το bios με 100watt PPT μνημες οπως τις εχω παραπανω δεν μπορω να τις σφηξω. Σε κανα 3ωρακι θα επανελθω μολις το κανω install.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, kkatzos είπε

Για να έχουμε και μια δική μας εικόνα, εδώ μέσα στο insomnia, τρέξε αν θες ένα bench με το φρέσκο 2.12 update του CP2077 με τις πιο σφικτές ρυθμίσεις που έχεις καταφέρει για τις μνήμες σου (εννοείται και το +200 και βάλε και υψηλότερο power limit-PPT).

Το CP2077 είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα και εκμετάλλευσης νέων τεχνολογιών και καλού coding και αξιοποίησης του hardware.

Βάλε όλα στο highest εκτός PT (δηλαδή RT Psycho), χαμηλή ανάλυση με DLSS Ultra Performance και βέβαια FG off για να είσαι CPU limited.

Εδώ ο 5800Χ3D με μνήμες 3733 15-15-15 και -30 CO.

Με stock καρτα 65PPT η cpu. Απο 30 μεχρι 40% η gpu σε ολο το bench. Αλλαζω το PPT σε 100watt και επανερχομαι. 

Screenshot-3.png

 

Eδω με PPT 100watt 80TDC και 110EDC. +200 το boost. Η διαφορα τεραστια με τον 3D οπως ειπα ο 5700x γονατιζει σε τετοιες συνθηκες δεν την τραβαει την 4080super ουτε για αστειο. Απλα λογο 100hz monitor και DLSS 3 παιζονται μια χαρα αυτα τα παιχνιδια. 

Screenshot-2.png

 

 

Εδω ολα stock μονο με XMP ανοιχτο. Δινει καλο boost το tuning στις ram που εκανα. Και αν ειχα τιποτα 4000cl15 λογικα θα επερνα ανετα ακομα ενα 10-20%. 

Screenshot-2.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Απο 30 μεχρι 40% η gpu σε ολο το bench

Αυτό είναι αναμενόμενο, έχουμε ρίξει την ανάλυση στο χαμηλότερο δυνατό για να στρεσάρουμε τη CPU και μόνο.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Και αν ειχα τιποτα 4000cl15 λογικα θα επερνα ανετα ακομα ενα 10-20%. 

Ε ναι, κάνα 10% ακόμα το έχεις με καλά B-Die + tuning.

Ωραίος πάντως, έκανες εκτενές benchmarking.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

οπως ειπα ο 5700x γονατιζει σε τετοιες συνθηκες δεν την τραβαει την 4080super ουτε για αστειο. Απλα λογο 100hz monitor και DLSS 3 παιζονται μια χαρα αυτα τα παιχνιδια. 

ρε συ τι εννοείς σε τέτοιες συνθήκες γονατίζει ο 5700x ??? έχεις βάλει ανάλυση 720p με dlss ultra per... πόσο είναι αυτό 160p ?? και 5D να βάλεις και 19900k σκαμπίλια θα φανε, θα γονατίσουν... εγώ για την ανάλυση που παίζεις μια χαρά τα βλέπω τα νούμερα η 4080 δε βγάζει παραπάνω από 90 σε 1440p... το 3D στο μονο που ίσως κάνει μικρή διαφορα θα είναι στα 1%..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Αυτό είναι αναμενόμενο, έχουμε ρίξει την ανάλυση στο χαμηλότερο δυνατό για να στρεσάρουμε τη CPU και μόνο.

Ε ναι, κάνα 10% ακόμα το έχεις με καλά B-Die + tuning.

Ωραίος πάντως, έκανες εκτενές benchmarking.

Ναι οτι μπορεσα ετρεξα το εχω ακομα εγκατεστημενο αν θελετε κατι αλλο να τρεξω πειτε μου. Με full καλα B-Die το 10% το εχω σιγουρα να ειχαν λογικες τιμες θα εκανα τη μεταβαση αλλα ειναι προτιμοτερο ενας 3D με τις τιμες που εχουν. 

 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

ρε συ τι εννοείς σε τέτοιες συνθήκες γονατίζει ο 5700x ??? έχεις βάλει ανάλυση 720p με dlss ultra per... πόσο είναι αυτό 160p ?? και 5D να βάλεις και 19900k σκαμπίλια θα φανε, θα γονατίσουν... εγώ για την ανάλυση που παίζεις μια χαρά τα βλέπω τα νούμερα η 4080 δε βγάζει παραπάνω από 90 σε 1440p... το 3D στο μονο που ίσως κάνει μικρή διαφορα θα είναι στα 1%..

Μα και στα 3440x1440 που παιζω με path tracing παλι βλεπω την gpu μερικες φορες κατω απο 90% usage. 

Παιζω τωρα το watch dogs 2 ολα maxed με HFTS shadows και εχω το world details στο 25% και τα fps capped στα 75 γιατι δεν τραβαει ο 5700x. Σε γρηγορες σκηνες πεφτει και κατω απο 70. Ενω η καρτα ειναι στο 50%. Το παιχνιδι δειχνει πανεμορφο αλλα θεοβαρο σε cpu. Τα ιδια και στο ghostwire tokyo που το τερματισα ειχα cap 70-75 δεν μπορουσε να τραβηξει την 4070ti με το ray tracing στο ultra. Για kingdom come μην γραψουμε τα εχεις αναφερει με max draw distance απλα δεν τραβανε αυτα τα cpu. Ειμαι full για arrow lake τελος 2024 αρχες 2025 με ενα νεο build με 15700k να τελειωνουμε με αυτο το BN. 

Ενω πριν λιγα χρονια λεγαμε οτι τα cpu ειναι πολυ ανετα με τις καρτες ξαφνικα με το ολο ray tracing και τις απαιτησεις οι καρτες βγηκαν και απο πανω και ζηταμε και καλυτερα cpu για να τις τραβηξουν ακομα και σε μεγαλες αναλυσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακραίο gain πάντως με τις μνήμες, στα lows 27%.

Ποιο kit έχεις αν επιτρέπεται @Arkin?

Σου είναι δύσκολο να κάνεις και ένα με την κανονική σου ανάλυση RT psycho dlss quality? Με τις tuned ram, για να δούμε σε "ρεαλιστικές" ρυθμίσεις τι 1% lows πιάνει το CPU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...