Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν αγοραζω απο εκει κατι αντιστοιχο με perishop μεχρι να το στειλουν αν το στειλουν βεβαια θα εχει πεσει η τιμη ηδη εκει που θελω απο καταστημα που θα υπαρχει στο skroutz. Την πατησα με το tablet και ετρεχα να παρω τα λεφτα μου πισω που το καταφερα και ξανα μονο απο αξιοπιστα καταστηματα.

Spoiler

Ελα ρε που δεν ειναι αξιοπιστοι , απλα την αποδειξη που θα παρεις θα την εχουν και αλλοι καμια 20αρια :p

Απορω πως περνανε οι εταιριες στο registration αποδειξεις με ονομα :πελατης λιανικης και χωρις sn/pn

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

Ελα ρε που δεν ειναι αξιοπιστοι , απλα την αποδηξη που θα παρεις θα την εχουν και αλλοι καμια 20αρια 😛

 

Το ξερω οποτε μακρια απο τετοια καταστηματα. Να τρεχεις και να μην φτανεις μετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν αγοραζω απο εκει κατι αντιστοιχο με perishop μεχρι να το στειλουν αν το στειλουν βεβαια θα εχει πεσει η τιμη ηδη εκει που θελω απο καταστημα που θα υπαρχει στο skroutz. Την πατησα με το tablet και ετρεχα να παρω τα λεφτα μου πισω που το καταφερα και ξανα μονο απο αξιοπιστα καταστηματα.

Αμα θες να περιμενεις 3 μηνες να πεσει 10 ευρω η τιμη στο σκρουτζ (ενω το σκρουτζ ανεβαζει τις προμηθειες αυτον τον καιρο) και να δωσεις το 20% των χρηματων σου χαρατζι σε αυτους ειναι επιλογη σου. Εμεις οι υπολοιποι μια χαρα πηραμε απο το μαγαζι στο καρπενησι και η τιμη που πληρωσα την inno 3080 ti με αναμονη 1 μηνα, ειναι 200 ευρω κατω απο την σημερινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raezino είπε

Αμα θες να περιμενεις 3 μηνες να πεσει 10 ευρω η τιμη στο σκρουτζ (ενω το σκρουτζ ανεβαζει τις προμηθειες αυτον τον καιρο) και να δωσεις το 20% των χρηματων σου χαρατζι σε αυτους ειναι επιλογη σου. Εμεις οι υπολοιποι μια χαρα πηραμε απο το μαγαζι στο καρπενησι και η τιμη που πληρωσα την inno 3080 ti με αναμονη 1 μηνα, ειναι 200 ευρω κατω απο την σημερινη.

Βρε καλως τον φιλο που απανταει μονο σε μνμτα για το συγκεκριμενο μαγαζι! Αν εχεις ορεξη ανεβασε μια φωτο απο την αποδειξη του προιοντος που πηρες απο εκει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Raezino said:

Αμα θες να περιμενεις 3 μηνες να πεσει 10 ευρω η τιμη στο σκρουτζ (ενω το σκρουτζ ανεβαζει τις προμηθειες αυτον τον καιρο) και να δωσεις το 20% των χρηματων σου χαρατζι σε αυτους ειναι επιλογη σου. Εμεις οι υπολοιποι μια χαρα πηραμε απο το μαγαζι στο καρπενησι και η τιμη που πληρωσα την inno 3080 ti με αναμονη 1 μηνα, ειναι 200 ευρω κατω απο την σημερινη.

Όταν θα χρειαστείς την εγγύηση τα ξαναλέμε

Just now, akoinonitos said:

Βρε καλως τον φιλο που απανταει μονο σε μνμτα για το συγκεκριμενο μαγαζι! Αν εχεις ορεξη ανεβασε μια φωτο απο την αποδειξη του προιοντος που πηρες απο εκει

Παίζει να είναι και τίποτα ιδιοκτήτης ξέρω εγώ. Στάνταρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Βρε καλως τον φιλο που απανταει μονο σε μνμτα για το συγκεκριμενο μαγαζι! Αν εχεις ορεξη ανεβασε μια φωτο απο την αποδειξη του προιοντος που πηρες απο εκει

 

9 λεπτά πριν, Devastor είπε

Όταν θα χρειαστείς την εγγύηση τα ξαναλέμε

Παίζει να είναι και τίποτα ιδιοκτήτης ξέρω εγώ. Στάνταρ

Εχω ανεβασει τιμολογιο που εχω παρει κινητα με 39α αμα μπεις στο προφιλ μ. Ξαναεξηγησα γιατι απανταω για αυτο το μαγαζι ειναι ανουσιο πλεον. Ουτε να υπερασπιστω το μαγαζι θεκω ουτε τπτ την γνωμη μου λεω και μεχρι εκει.

BTW για ποια εγγυηση μιλατε για cpu καθ gpu? Οσες φορες χρειαστηκα το εστειλα κατευθειαν στην μαμα.

Επεξ/σία από Raezino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Raezino είπε

 

Εχω ανεβασει τιμολογιο που εχω παρει κινητα με 39α αμα μπεις στο προφιλ μ. Ξαναεξηγησα γιατι απανταω για αυτο το μαγαζι ειναι ανουσιο πλεον. Ουτε να υπερασπιστω το μαγαζι θεκω ουτε τπτ την γνωμη μου λεω και μεχρι εκει.

BTW για ποια εγγυηση μιλατε για cpu καθ gpu? Οσες φορες χρειαστηκα το εστειλα κατευθειαν στην μαμα.

Spoiler

Ναι και θα κανεις register στην εταιρια μια αποδειξη με ονομα: Πελατης λιανικης και το προιον χωρις serial number στην αποδειξη ,ουτε καν product number και με ονομα προιοντος που δεν περιγραφει καν ποιο ακριβως προιον ειναι. Ειδα αποδειξη που εχει ανεβασει απο το μαγαζι αυτο παιδι σε αγγελια καρτας γραφικων και εφριξα. Προσωπικα με τετοιες αποδειξεις δε θα συνεστηνα σε κανεναν αγορα απο τετοια μαγαζια. Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.

Οτι hw εχω αγορασει εχω απο ολα τις αποδειξεις (κανονικες αποδειξεις που ερχονται με το προιον) ,τετοια αποδειξη με τετοια ελλειψη στοιχειων δεν εχω ξανα δει. Επισης αν ολα ηταν legit θα ζητουσες το μαγαζι να σου στειλει αποδειξη κανονικη με τα στοιχεια σου και θα στην εστελνε οπως οφειλε αλλα δεν το κανει οπως εχουν γραψει αρκετα παιδια.

Τετοια αποδειξη δεν θα γινοταν με τπτ register στην evga για παραδειγμα

 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 06/03/2024 at 18:30, akoinonitos said:
  Hide contents

Ελα ρε που δεν ειναι αξιοπιστοι , απλα την αποδειξη που θα παρεις θα την εχουν και αλλοι καμια 20αρια :p

Απορω πως περνανε οι εταιριες στο registration αποδειξεις με ονομα :πελατης λιανικης και χωρις sn/pn

 

Spoiler

Έχει SN απλά δεν έχει barcode από την ΑΑΔΕ και γράφει ότι δήθεν "Ο Μηχανισμός ΣΣ δεν Απαντά !"

Άκυρο έκανα λάθος γιατί αυτό που κοίταξα ήταν ακυρωτικό, είδα τις τελευταίες 5 αποδείξεις και είχαν κανονικά το QR της ΑΑΔΕ.

 

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια μικρή ιστορία τρόμου.

Πάω στον bro χτες για να δούμε ματσάκι, λίγο νωρίτερα για να φτιάξω κάτι στο σύστημά του (το πρώην μου, 5600Χ, X370Taichi), ουσιαστικά να αλλάξω ένα power κι ένα data sata.

Επειδή βαριέμαι να το κάνω σωστά (πάνω στον πάγκο κλπ), το κάνω με το κουτί στο πάτωμα, όρθιο, κι εγώ σκυμμένος. Ε, κάποια στιγμή πήγα να σηκωθώ γιατί πιάστηκα λόγω στραβής θέσης (και ηλικίας) και πού στηρίχτηκα λέτε?

Πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή (Zalman CNPS 10X), η οποία αναμενόμενα ξεκόλλησε και πήρε κλίση προς τα κάτω. Ο μικρός πετάχτηκε να δει γιατί ακούγονται κάτι ακατάληπτα/βρισίδια από το δωμάτιο που ήμουν και με τρόλαρε σε φάση "καλά, δεν τον χρησιμοποιώ και καθόλου, άσε τον όπως είναι".

Προφανώς το σύστημα εμφανιζόταν νεκρό, δεν έπαιρνε καν ρεύμα. Ξεκούμπωμα τα πάντα, πάνω στον πάγκο, βγάλσιμο της ψύκτρας με τον επεξεργαστή κολλημένο πάνω της, αλλά ευτυχώς χωρίς τίποτα να έχει στραβώσει/κοπεί. Επειδή δεν γινόταν να το ξαναβάλω όπως ήταν στο socket, δεν είχε χώρο ο μοχλός να κινηθεί σωστά, ξεκολλάω τον επεξεργαστή (ενώ στο σπίτι δεν υπήρχε πάστα κλπ), τουλάχιστον για να δω ότι τελικά λειτουργεί και όπως τον πιάνω, γεμίζω και τα πινάκια θερμοαγώγιμη που είχε πάει στα δάκτυλά μου από την ψύκτρα που έπιασα αφηρημένος.

Μετά από άλλα 5' ακατάληπτα/βρισίδια, οδοντογλυφίδα, καθάρισμα, σπατουλάρισμα τα υπολείμματα της πάστας πάνω στον επεξεργαστή και την ψύκτρα, τοποθέτηση όπως-όπως, και πήρε.

Για την ιστορία, έφαγε κι ένα CBR23 μισής ώρας χωρίς το παραμικρό θέμα, με φυσιολογικές σχεδόν θερμοκρασίες και χωρίς μεγάλες διαφορές από πυρήνα σε πυρήνα.

Προς το παρόν μένει έτσι, αλλά θα με τρώει τις επόμενες μέρες να περάσω να τον στήσω σωστά.

(δεν είχαμε ένα νήμα με παρόμοιες ιστορίες μεγαλείου?)

  • Sad 1
  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Mια μικρή ιστορία τρόμου.

Πάω στον bro χτες για να δούμε ματσάκι, λίγο νωρίτερα για να φτιάξω κάτι στο σύστημά του (το πρώην μου, 5600Χ, X370Taichi), ουσιαστικά να αλλάξω ένα power κι ένα data sata.

Επειδή βαριέμαι να το κάνω σωστά (πάνω στον πάγκο κλπ), το κάνω με το κουτί στο πάτωμα, όρθιο, κι εγώ σκυμμένος. Ε, κάποια στιγμή πήγα να σηκωθώ γιατί πιάστηκα λόγω στραβής θέσης (και ηλικίας) και πού στηρίχτηκα λέτε?

Πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή (Zalman CNPS 10X), η οποία αναμενόμενα ξεκόλλησε και πήρε κλίση προς τα κάτω. Ο μικρός πετάχτηκε να δει γιατί ακούγονται κάτι ακατάληπτα/βρισίδια από το δωμάτιο που ήμουν και με τρόλαρε σε φάση "καλά, δεν τον χρησιμοποιώ και καθόλου, άσε τον όπως είναι".

Προφανώς το σύστημα εμφανιζόταν νεκρό, δεν έπαιρνε καν ρεύμα. Ξεκούμπωμα τα πάντα, πάνω στον πάγκο, βγάλσιμο της ψύκτρας με τον επεξεργαστή κολλημένο πάνω της, αλλά ευτυχώς χωρίς τίποτα να έχει στραβώσει/κοπεί. Επειδή δεν γινόταν να το ξαναβάλω όπως ήταν στο socket, δεν είχε χώρο ο μοχλός να κινηθεί σωστά, ξεκολλάω τον επεξεργαστή (ενώ στο σπίτι δεν υπήρχε πάστα κλπ), τουλάχιστον για να δω ότι τελικά λειτουργεί και όπως τον πιάνω, γεμίζω και τα πινάκια θερμοαγώγιμη που είχε πάει στα δάκτυλά μου από την ψύκτρα που έπιασα αφηρημένος.

Μετά από άλλα 5' ακατάληπτα/βρισίδια, οδοντογλυφίδα, καθάρισμα, σπατουλάρισμα τα υπολείμματα της πάστας πάνω στον επεξεργαστή και την ψύκτρα, τοποθέτηση όπως-όπως, και πήρε.

Για την ιστορία, έφαγε κι ένα CBR23 μισής ώρας χωρίς το παραμικρό θέμα, με φυσιολογικές σχεδόν θερμοκρασίες και χωρίς μεγάλες διαφορές από πυρήνα σε πυρήνα.

Προς το παρόν μένει έτσι, αλλά θα με τρώει τις επόμενες μέρες να περάσω να τον στήσω σωστά.

(δεν είχαμε ένα νήμα με παρόμοιες ιστορίες μεγαλείου?)

Συγγνώμη αλλά δυσκολεύομαι να μην γελάσω. Ευτυχώς όλα καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Grisos είπε

Συγγνώμη αλλά δυσκολεύομαι να μην γελάσω. Ευτυχώς όλα καλά!

Tϊ συγγνώμη? Για αυτό ακριβώς το έβαλα εδώ.

Να δεις τί μου σούρνει ένας φίλος που είναι η δουλειά του το pc support και του το έστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tϊ συγγνώμη? Για αυτό ακριβώς το έβαλα εδώ.

Να δεις τί μου σούρνει ένας φίλος που είναι η δουλειά του το pc support και του το έστειλα.

Θα σε φωνάζει "νουμπά end user" για κανά μήνα τώρα.

Επεξ/σία από Grisos
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Tϊ συγγνώμη? Για αυτό ακριβώς το έβαλα εδώ.

Να δεις τί μου σούρνει ένας φίλος που είναι η δουλειά του το pc support και του το έστειλα.

Καλά μην αγχώνεσαι, εγώ είχα καταφέρει να χαλάσω μια 2080 ti,όταν είχαν βγει. Με τα πολλά μου την αλλάξανε με μια άλλη, η οποία ήρθε χαλασμένη απ το εργοστάσιο.Έχει και χειρότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Mια μικρή ιστορία τρόμου.

Πάω στον bro χτες για να δούμε ματσάκι, λίγο νωρίτερα για να φτιάξω κάτι στο σύστημά του (το πρώην μου, 5600Χ, X370Taichi), ουσιαστικά να αλλάξω ένα power κι ένα data sata.

Επειδή βαριέμαι να το κάνω σωστά (πάνω στον πάγκο κλπ), το κάνω με το κουτί στο πάτωμα, όρθιο, κι εγώ σκυμμένος. Ε, κάποια στιγμή πήγα να σηκωθώ γιατί πιάστηκα λόγω στραβής θέσης (και ηλικίας) και πού στηρίχτηκα λέτε?

Πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή (Zalman CNPS 10X), η οποία αναμενόμενα ξεκόλλησε και πήρε κλίση προς τα κάτω. Ο μικρός πετάχτηκε να δει γιατί ακούγονται κάτι ακατάληπτα/βρισίδια από το δωμάτιο που ήμουν και με τρόλαρε σε φάση "καλά, δεν τον χρησιμοποιώ και καθόλου, άσε τον όπως είναι".

Προφανώς το σύστημα εμφανιζόταν νεκρό, δεν έπαιρνε καν ρεύμα. Ξεκούμπωμα τα πάντα, πάνω στον πάγκο, βγάλσιμο της ψύκτρας με τον επεξεργαστή κολλημένο πάνω της, αλλά ευτυχώς χωρίς τίποτα να έχει στραβώσει/κοπεί. Επειδή δεν γινόταν να το ξαναβάλω όπως ήταν στο socket, δεν είχε χώρο ο μοχλός να κινηθεί σωστά, ξεκολλάω τον επεξεργαστή (ενώ στο σπίτι δεν υπήρχε πάστα κλπ), τουλάχιστον για να δω ότι τελικά λειτουργεί και όπως τον πιάνω, γεμίζω και τα πινάκια θερμοαγώγιμη που είχε πάει στα δάκτυλά μου από την ψύκτρα που έπιασα αφηρημένος.

Μετά από άλλα 5' ακατάληπτα/βρισίδια, οδοντογλυφίδα, καθάρισμα, σπατουλάρισμα τα υπολείμματα της πάστας πάνω στον επεξεργαστή και την ψύκτρα, τοποθέτηση όπως-όπως, και πήρε.

Για την ιστορία, έφαγε κι ένα CBR23 μισής ώρας χωρίς το παραμικρό θέμα, με φυσιολογικές σχεδόν θερμοκρασίες και χωρίς μεγάλες διαφορές από πυρήνα σε πυρήνα.

Προς το παρόν μένει έτσι, αλλά θα με τρώει τις επόμενες μέρες να περάσω να τον στήσω σωστά.

(δεν είχαμε ένα νήμα με παρόμοιες ιστορίες μεγαλείου?)

α ρε πέτρο μας έφτιαξες τη μέρα!! κρίμα να μην είμαι από μια μεριά να σε βλέπω :lol:

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Πέτρος said:

Επειδή βαριέμαι να το κάνω σωστά (πάνω στον πάγκο κλπ), το κάνω με το κουτί στο πάτωμα, όρθιο, κι εγώ σκυμμένος.

Εντάξει, και εγώ όταν βαριέμαι και είναι κάτι γρήγορο το αφήνω στο πάτωμα, αλλά τουλάχιστον το ξαπλώνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έβλεπες τι έκανες με το PC όρθιο τόσο χαμηλά, και δεύτερον πώς γίνεται (αφού ήταν όρθιο), να πιαστείς από την ψύκτρα, και όχι από τον πύργο 😂🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...