Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εντάξει, και εγώ όταν βαριέμαι και είναι κάτι γρήγορο το αφήνω στο πάτωμα, αλλά τουλάχιστον το ξαπλώνω.

Δεν μπορώ να καταλάβω πώς έβλεπες τι έκανες με το PC όρθιο τόσο χαμηλά, και δεύτερον πώς γίνεται (αφού ήταν όρθιο), να πιαστείς από την ψύκτρα, και όχι από τον πύργο 😂🤔

Aς πούμε ότι μια χαρά έβλεπα, μπροστά μου ήταν τα καλώδια, απλά βαριόμουν το βγάλε-βάλε τις συσκευές για να έχω περισσότερο χώρο να κινηθώ και πάλευα και λόγω δικής μου πλάγιας θέσης. Τις κάνω κατά καιρούς αυτές τις μπούρδες, αλλά είχα μάθει στο 800D που τα πάντα ήταν σε απόσταση και στο CM690 ξαφνικά έπεσα σε στρίμωγμα.

Κάπου εκεί πήγα να ανασηκωθώ και ένιωσα μια αντίσταση στο χέρι, είπα ότι ήταν ο πύργος...ήταν ο πύργος...της ψύξης.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχει να κάνω τίποτα άλλο στο CPU για να πάρω περισσότερο performance πχ στο cinebench r23?

Έχω τον 5600 pbo στα 105-70-100 με +200 mhz και δεν χτυπάει κανένα όριο, κάθεται πχ 75% του ppt και απλά κρατάει σταθερά 4650 mhz για 11870 σκορ.

Μόνη άλλη επιλογή είναι το παλιό κλασικό manual OC με volt/LLC και multiplier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, just getting started said:

Υπάρχει να κάνω τίποτα άλλο στο CPU για να πάρω περισσότερο performance πχ στο cinebench r23?

Έχω τον 5600 pbo στα 105-70-100 με +200 mhz και δεν χτυπάει κανένα όριο, κάθεται πχ 75% του ppt και απλά κρατάει σταθερά 4650 mhz για 11870 σκορ.

Μόνη άλλη επιλογή είναι το παλιό κλασικό manual OC με volt/LLC και multiplier?

Curve Optimizer και καλύτερη ψύξη. Δοκίμασε να ρίχνεις σταδιακά και το EDC.


Μετά πας σε στατικό OC όπως λες. Εδώ howto για τον 5600X οπότε κάνει και για σένα με κάποιες μικρές διαφορές:

 

Επεξ/σία από parsifal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε τίποτα τελευταία με κάποιο windows update ή με τα τελευταία chipset drivers ως προς τη συχνότητα; Πρώτη φορά είδα σε game, σε pre rendered cutscene που ο cpu κάθεται, να πέφτει στα 2975MHz ενώ ποτέ δεν είχα δει κάτω από 3300MHz. Και έχω και Best Performance (από τα settings, όχι από το power plan. Plan έχω balanced). BIOS έχω να αλλάξω από τότε που τα σουβλάκια ήταν φθηνά :P 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, parsifal said:

Curve Optimizer και καλύτερη ψύξη. Δοκίμασε να ρίχνεις σταδιακά και το EDC.


Μετά πας σε στατικό OC όπως λες. Εδώ howto για τον 5600X οπότε κάνει και για σένα με κάποιες μικρές διαφορές:

 

Thanks, θα το δω σήμερα, και θα κάνω δω τι μπορώ να δοκιμάσω αύριο.

EDC αν το ρίξω σταδιακά τι κερδίζω? Μέχρι πόσο να το φτάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, just getting started said:

EDC αν το ρίξω σταδιακά τι κερδίζω? Μέχρι πόσο να το φτάσω?

Μετράς κάθε φορά σκορ Cinebench. Ρίχνεις EDC π.χ. -5. Μετράς σκορ ξανά κ.ο.κ.. Θα καταλάβεις πότε πρέπει να σταματήσεις όταν το σκορ αρχίσει να πέφτει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, just getting started said:

Υπάρχει να κάνω τίποτα άλλο στο CPU για να πάρω περισσότερο performance πχ στο cinebench r23?

Έχω τον 5600 pbo στα 105-70-100 με +200 mhz και δεν χτυπάει κανένα όριο, κάθεται πχ 75% του ppt και απλά κρατάει σταθερά 4650 mhz για 11870 σκορ.

Μόνη άλλη επιλογή είναι το παλιό κλασικό manual OC με volt/LLC και multiplier?

Έχω 5600, δεν παίζει να δείς 105W σε cinebench για αυτό και σου είναι στο 77%. Περίπου γύρω στα 90W είναι το ταβάνι ακόμα και στοκ (χωρίς CO)

8 hours ago, just_a_dude said:

Άλλαξε τίποτα τελευταία με κάποιο windows update ή με τα τελευταία chipset drivers ως προς τη συχνότητα; Πρώτη φορά είδα σε game, σε pre rendered cutscene που ο cpu κάθεται, να πέφτει στα 2975MHz ενώ ποτέ δεν είχα δει κάτω από 3300MHz. Και έχω και Best Performance (από τα settings, όχι από το power plan. Plan έχω balanced). BIOS έχω να αλλάξω από τότε που τα σουβλάκια ήταν φθηνά :P 

Να υποθέσω έχεις περάσει chipset drivers έτσι? Ξύλωσε τα 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, just getting started είπε

Μόνη άλλη επιλογή είναι το παλιό κλασικό manual OC

Η μόνη κακή επιλογή είναι το manual oc

11 ώρες πριν, just getting started είπε

Υπάρχει να κάνω τίποτα άλλο στο CPU για να πάρω περισσότερο performance πχ στο cinebench r23?

Έχω τον 5600 pbo στα 105-70-100 με +200 mhz και δεν χτυπάει κανένα όριο, κάθεται πχ 75% του ppt και απλά κρατάει σταθερά 4650 mhz για 11870 σκορ.

Αφού έκανες και το +200 δεν έχει άλλο να δώσει.

Μετά υπάρχει βέβαια το BCLK overclocking. Στα 101MHz κανείς ποτέ δεν παραπονέθηκε και παίρνεις ένα καλούτσικο boost. Απλά ίσως χρειαστεί τις μνήμες εν νέου να τις ελέγξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι οι μνήμες μου είναι τέρμα μάπα και ότι αλλαγή πάω να κάνω πρέπει να βγάλω μπαταρία μετά... Οπότε προς το παρόν τις έχω xmp

Edit: Μείωσα λίγο σταδιακά edp όπως είπατε, και ενώ χτυπάει όριο στα 95, το σκορ ανέβηκε πάνω από 100 μονάδες στα 11983... 🤔

Ξενέρωσα λίγο που δεν πάτησε 12 αχαχαχα

Επεξ/σία από just getting started
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xartemporas είπε

Chipset drivers τελικα περναμε ή οχι, βοηθανε πουθενά ?

Και αν έχουμε περάσει κάποτε, χρειάζεται αναβάθμιση αν δουλεύουν όλα ρολόι ή ψάχνουμε μπελάδες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xartemporas είπε

Chipset drivers τελικα περναμε ή οχι, βοηθανε πουθενά ?

μου αφηνε μερικα ? στο management χωρις drivers μετα τους drivers ολα οκ αποκατασταθηκαν δε βλεπω καποιο θεμα να εχει προκυψει

image.jpeg.91723ac854587c791a0d2631dbf44998.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...