Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ακραίο gain πάντως με τις μνήμες, στα lows 27%.

Ποιο kit έχεις αν επιτρέπεται @Arkin?

Σου είναι δύσκολο να κάνεις και ένα με την κανονική σου ανάλυση RT psycho dlss quality? Με τις tuned ram, για να δούμε σε "ρεαλιστικές" ρυθμίσεις τι 1% lows πιάνει το CPU?

Εννοειται τρεχω αμεσως. Ναι ειδα μεχρι 30% σε καποια παιχνιδια τρομερη διαφορα με tuning των μνημων σε ενα 3ωρο τις ξεπεταξα και απο τοτε τις εχω ετσι. 

 

Eχω αυτες

https://www.skroutz.gr/s/26575497/TeamGroup-Delta-RGB-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3600-gia-Desktop-TF4D432G3600HC18JDC01.html

26 λεπτά πριν, just getting started είπε

Σου είναι δύσκολο να κάνεις και ένα με την κανονική σου ανάλυση RT psycho dlss quality? Με τις tuned ram, για να δούμε σε "ρεαλιστικές" ρυθμίσεις τι 1% lows πιάνει το CPU?

Ετοιμα

Εδω 3440x1440 DLSS QUALITY Psycho Ray tracing χωρις FG. Η καρτα απο 85 μεχρι 98% κυριως στον εξωτερικο χωρο πεφτει στο 90 και παρακατω

1.png


 

Και εδω 3440x1440 DLSS QUALITY Psycho Ray Tracing με FG. Απο 94 μεχρι 98% η καρτα

2.png

 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Μα και στα 3440x1440 που παιζω με path tracing παλι βλεπω την gpu μερικες φορες κατω απο 90% usage. 

Παιζω τωρα το watch dogs 2 ολα maxed με HFTS shadows και εχω το world details στο 25% και τα fps capped στα 75 γιατι δεν τραβαει ο 5700x. Σε γρηγορες σκηνες πεφτει και κατω απο 70. Ενω η καρτα ειναι στο 50%. Το παιχνιδι δειχνει πανεμορφο αλλα θεοβαρο σε cpu. Τα ιδια και στο ghostwire tokyo που το τερματισα ειχα cap 70-75 δεν μπορουσε να τραβηξει την 4070ti με το ray tracing στο ultra. Για kingdom come μην γραψουμε τα εχεις αναφερει με max draw distance απλα δεν τραβανε αυτα τα cpu. Ειμαι full για arrow lake τελος 2024 αρχες 2025 με ενα νεο build με 15700k να τελειωνουμε με αυτο το BN. 

Ενω πριν λιγα χρονια λεγαμε οτι τα cpu ειναι πολυ ανετα με τις καρτες ξαφνικα με το ολο ray tracing και τις απαιτησεις οι καρτες βγηκαν και απο πανω και ζηταμε και καλυτερα cpu για να τις τραβηξουν ακομα και σε μεγαλες αναλυσεις. 

καλά γενικά δε διαφωνώ απλά το παράδειγμα που έδωσες πριν ήταν πολύ τραβηγμένο με την ανάλυση που είχες βάλει.. :P 

σίγουρα ο 5700x με την 4080s δεν είναι και το καλύτερο combo, απλά αφού θα κανεις που θα κανεις αναβάθμιση για εμενα μη τα κοίτα καν τα τωρινά κανε λίγο υπομονή και πήγαινε ή για 8000x3D ή 15th

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

καλά γενικά δε διαφωνώ απλά το παράδειγμα που έδωσες πριν ήταν πολύ τραβηγμένο με την ανάλυση που είχες βάλει.. :P 

σίγουρα ο 5700x με την 4080s δεν είναι και το καλύτερο combo, απλά αφού θα κανεις που θα κανεις αναβάθμιση για εμενα μη τα κοίτα καν τα τωρινά κανε λίγο υπομονή και πήγαινε ή για 8000x3D ή 15th

Οχι ενταξει προφανως ενα τετοιο σεναριο δεν ειναι ρεαλιστικο αλλα και σε μεγαλυτερες αναλυσεις δεν τα παει τοσο καλα. Υπομονη κανω εχω την καρτα να καθετε και ο 5700x3d δεν λεει να πεσει καθολου οποτε μια και καλη για 15th gen ελπιζω να εχουν σοβαρο efficiency καλο IPC και γενικα μεγαλη αναβαθμιση απο 1700. Θα ξερουμε σε κανα 6μηνο οπως το βλεπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι ενταξει προφανως ενα τετοιο σεναριο δεν ειναι ρεαλιστικο αλλα και σε μεγαλυτερες αναλυσεις δεν τα παει τοσο καλα. Υπομονη κανω εχω την καρτα να καθετε και ο 5700x3d δεν λεει να πεσει καθολου οποτε μια και καλη για 15th gen ελπιζω να εχουν σοβαρο efficiency καλο IPC και γενικα μεγαλη αναβαθμιση απο 1700. Θα ξερουμε σε κανα 6μηνο οπως το βλεπω. 

άμα βγάλουν το HT που είναι άχρηστο σε gaming κομπλέ θα είναι... 

πάντως καθαρά για gaming μιλώντας και οι τωρινοί επεξεργαστές μια χαρά efficient είναι... 50-80 watt καίει ο δικός μου λίγο λιγότερο ο 3D αλλα είναι κρίμα να πάρεις τώρα cpu για νεκρές πλατφόρμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Εννοειται τρεχω αμεσως. Ναι ειδα μεχρι 30% σε καποια παιχνιδια τρομερη διαφορα με tuning των μνημων σε ενα 3ωρο τις ξεπεταξα και απο τοτε τις εχω ετσι. 

 

Eχω αυτες

https://www.skroutz.gr/s/26575497/TeamGroup-Delta-RGB-32GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-3600-gia-Desktop-TF4D432G3600HC18JDC01.html

Ετοιμα

Εδω 3440x1440 DLSS QUALITY Psycho Ray tracing χωρις FG. Η καρτα απο 85 μεχρι 98% κυριως στον εξωτερικο χωρο πεφτει στο 90 και παρακατω

1.png


 

Και εδω 3440x1440 DLSS QUALITY Psycho Ray Tracing με FG. Απο 94 μεχρι 98% η καρτα

2.png

 

Ωραίες οι μνήμες, και λευκές!

Άρα πρακτικά αρκετά μικρό είναι το μπουκάλι σε ρεαλιστικά σενάρια. Κλάιν δηλαδή, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει αλλαγή πλατφόρμας. Σίγουρα δεν αξίζει επένδυση σε "νεκρή" πλατφόρμα με κάποιον 5700x3d αν είναι να πάρεις μόνο 15% πχ και να δώσεις 200++ €.

Στη δικιά μου περίπτωση δηλαδή που οι μνήμες αρνούνται κατηγορηματικά να μπουτάρουν με οποιοδήποτε αλλαγή, πολύ μεγαλύτερη διαφορά θα έβλεπα με κάποιον x3d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just getting started είπε

Ωραίες οι μνήμες, και λευκές!

Άρα πρακτικά αρκετά μικρό είναι το μπουκάλι σε ρεαλιστικά σενάρια. Κλάιν δηλαδή, δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει αλλαγή πλατφόρμας. Σίγουρα δεν αξίζει επένδυση σε "νεκρή" πλατφόρμα με κάποιον 5700x3d αν είναι να πάρεις μόνο 15% πχ και να δώσεις 200++ €.

Στη δικιά μου περίπτωση δηλαδή που οι μνήμες αρνούνται κατηγορηματικά να μπουτάρουν με οποιοδήποτε αλλαγή, πολύ μεγαλύτερη διαφορά θα έβλεπα με κάποιον x3d.

Ναι είναι πολύ όμορφες απλά θέλουν tuning αλλιώς δεν τραβάνε μια. Το μπουκάλι στο 2077 είναι μικρό ναι με path tracing το τρώει το ζόρι η κάρτα. 

Σε πολλά όμως που παίζω η βάζω cap και κάτω από 80 γιατί πέφτουν τα lows η ρίχνω ρυθμίσεις που είναι cpu bound.. 

Ενα 80αρι θα έβγαινε 120 να στείλω τον 5700x και 200 μου βγαίνει ο 3D. Αλλά λες γιατί να δώσω για 5700x3d αφού ο 5800x3d έχει λίγα παραπάνω. Διαφορά σίγουρα θα δω και εγώ και εσύ αρκετή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Tambas91 είπε

άμα βγάλουν το HT που είναι άχρηστο σε gaming κομπλέ θα είναι... 

πάντως καθαρά για gaming μιλώντας και οι τωρινοί επεξεργαστές μια χαρά efficient είναι... 50-80 watt καίει ο δικός μου λίγο λιγότερο ο 3D αλλα είναι κρίμα να πάρεις τώρα cpu για νεκρές πλατφόρμες

Γιατί ρε είναι νεκρές?

Ίσα ίσα η amdαρα μια χαρά θα σαπορταρει τους 8χχχ /χ3δ με τις υπάρχουσες μητρικές.

Για μένα το καλύτερο σενάριο αναβάθμισης είναι η αμδ ξεκάθαρα για παρόν και κοντινό μέλλον

Spoiler

@Arkin μέχρι τι ποσό έχεις στο μυαλό σου να δώσεις πχ για τον 5700χ3δ? 

 

Επεξ/σία από azazil1190
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Γιατί ρε είναι νεκρές?

Ίσα ίσα η amdαρα μια χαρά θα σαπορταρει τους 8χχχ /χ3δ με τις υπάρχουσες μητρικές.

Για μένα το καλύτερο σενάριο αναβάθμισης είναι η αμδ ξεκάθαρα για παρόν και κοντινό μέλλον

  Απόκρυψη περιεχομένων

@Arkin μέχρι τι ποσό έχεις στο μυαλό σου να δώσεις πχ για τον 5700χ3δ? 

 

Καλημέρα. Σκέφτομαι αν είναι να τον αλλάξω μέχρι Πάσχα το αργότερο να τον κρατήσω δηλαδή και 8 9 μήνες μεχρι 220 θέλω να δώσω μαζί με το ΦΠΑ όλα μαζί. Ένα 180αρι δηλαδή και να πουλήσω τον άλλο 120 να φύγει άμεσα. Αλλά δεν τον ρίχνουν 10 ευρώ διαφορά με 5800x3d δεν καταλαβαίνω γιατί. Όταν έχει 265 ο 5800x3d πως γίνεται να πουλάνε 254 τον 5700. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Όταν έχει 265 ο 5800x3d πως γίνεται να πουλάνε 254 τον 5700. 

Ε τι περιμένεις; Ούτε 5% διαφορά σε απόδοση δεν έχουν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Ε τι περιμένεις; Ούτε 5% διαφορά σε απόδοση δεν έχουν. ;)

Ειναι και ότι ο 5800 έχει καιρό στην αγορά και έπεσε ενώ ο 5700 ακόμα νέος οπότε και λίγο υπεραξία μέσα. 5% σίγουρα απλά στο msrp η διαφορά τους είναι πολύ μεγαλύτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Γιατί ρε είναι νεκρές?

Ίσα ίσα η amdαρα μια χαρά θα σαπορταρει τους 8χχχ /χ3δ με τις υπάρχουσες μητρικές.

Για μένα το καλύτερο σενάριο αναβάθμισης είναι η αμδ ξεκάθαρα για παρόν και κοντινό μέλλον

ναι εννοούσα για 5700 και 5800 που κοιτάει ο arkin... καλύτερα να πάρει μια καλούτσικη μητρική ένα kit DDR5 και έναν 7600 και να κάνει αργότερα αναβάθμιση σε έναν 8000x3D, βεβαια απ την άλλη κάνα σοβαρό παιχνίδι δε βλέπω να βγαίνει οποτε εγώ θα περίμενα να δω και τα intel

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2024 στις 10:49 ΠΜ, Arkin είπε

Καλημέρα. Σκέφτομαι αν είναι να τον αλλάξω μέχρι Πάσχα το αργότερο να τον κρατήσω δηλαδή και 8 9 μήνες μεχρι 220 θέλω να δώσω μαζί με το ΦΠΑ όλα μαζί. Ένα 180αρι δηλαδή και να πουλήσω τον άλλο 120 να φύγει άμεσα. Αλλά δεν τον ρίχνουν 10 ευρώ διαφορά με 5800x3d δεν καταλαβαίνω γιατί. Όταν έχει 265 ο 5800x3d πως γίνεται να πουλάνε 254 τον 5700. 

226 ο 5700x3d στο γνωστό μαγαζί από το Καρπενήσι. Μέχρι το Πάσχα θα τον πάρεις λογικά.

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fotaras76 είπε

226 ο 5700x3d στο γνωστό μαγαζί από το Καρπενήσι. Μέχρι το Πάσχα θα τον πάρεις λογικά.

Δεν αγοραζω απο εκει κατι αντιστοιχο με perishop μεχρι να το στειλουν αν το στειλουν βεβαια θα εχει πεσει η τιμη ηδη εκει που θελω απο καταστημα που θα υπαρχει στο skroutz. Την πατησα με το tablet και ετρεχα να παρω τα λεφτα μου πισω που το καταφερα και ξανα μονο απο αξιοπιστα καταστηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...