Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Spartan117 είπε

Δεν κόβει η κάρτα ή το CPU στα Min/Max/Avg/99%, ότι βλέπεις είναι, απλά ο GPU driver μπορεί να αλλάξει τα αποτελέσματα.

CPU render είναι render logic, CPU Game είναι gameplay logic.

Nαι, για τα frames rendered λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, malakudi είπε

Σε μένα το exclusive από το non-exclusive δε κάνει διαφορά.

Η ουσία από αυτά τα τεστ που κάναμε είναι ότι η AMD δείχνοντας το 141 για 2080 Ti και 3900XT κάνει ατόπημα, λογικά με ελαφρώς optimized timings θα πιάνει 158 με 162. Άλλο η διαφορά από 141 στο 181 και άλλο από 160 στο 181.

edit: είμαι με pci-e 3.0 8x (γιατί έχω δύο GPUs), λογικά χάνω ένα πολύ μικρό ποσοστό απόδοσης από αυτό. 1-2% ίσως.

Με optimized timings πάντως ο 3900X πάει την 2080 κοντά στο όριό της, 150 βγάζει με Intel CPUs, 140 με τον 3900X + optimized timings. Αν δηλαδή βάλω 5900X, πάνω από 150 δε θα δω έτσι κι αλλιώς με αυτή τη GPU.

Μα αυτό είναι το λογικό να σου δείξει νούμερα με xmp. Σαν να λέμε ότι έπρεπε να κανέι overclock στον 3900x ξέρω γω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ναι αλλά το 181 λογικά δε θα γίνει 200 με optimized timings. Μπορεί να γίνει 189 ξέρω γω, αφού το μεγάλο πέναλτι έχει καλυφθεί από την βελτιωμένη αρχιτεκτονική.

Οπότε έχεις πχ 141 με 181 με 3600 XMP ενώ 162 με 188 με optmized memory timings. +29% στο πρώτο παράδειγμα, +16 στο δεύτερο. Όχι ότι είναι λίγο το +16, αλλά είναι μικρότερο το gain 

Αν ήταν έτσι όπως τα λες στους Intel Δεν θα έπαιρνες τπτ με memory oc

2 ώρες πριν, ilos είπε

560 σε bdies κιόλας 🤣

Για τα 4000mhz λεω ,που λέει ότι είναι 700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Μα αυτό είναι το λογικό να σου δείξει νούμερα με xmp. Σαν να λέμε ότι έπρεπε να κανέι overclock στον 3900x ξέρω γω

 

11 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Αν ήταν έτσι όπως τα λες στους Intel Δεν θα έπαιρνες τπτ με memory oc

Ίσως κάνω λάθος, απλώς θεωρώ ότι δε θα παίρνει 15% πάνω από τις μνήμες στο SOTTR ο 5900X. Θα το δούμε όταν τους πάρουμε στα χέρια, γιατί κανένας reviewer δε κάνει τέτοια tests. @kostas_anes εσύ εξαιρείσαι! 

11 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Πάμε λίγο ένα 50λεπτο 

Εσύ το είδες; Ή θες να το δούμε εμείς και να σου κάνουμε ρεζουμέ; 😛 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, malakudi είπε

 

Εσύ το είδες; Ή θες να το δούμε εμείς και να σου κάνουμε ρεζουμέ; 😛 

14 λεπτά και συνεχίζουμε... Αλλά αμα κάνετε ρεζουμέ δεν λέω όχι :P 

Πάντως 160 δολάρια για 4000 cl15 δεν τα λες και κακά 

image.png.7c77c44692d1e8e71f86430e21191e24.png

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
21 hours ago, Sakiz105 said:

από θερμοκρασίες λέτε θα πάνε καλύτερα οι χειρότερα? Σε pc φίλου με παρόμοιο airflow και ίδια ψύκτρα, ο 2600x είχε καλύτερη θερμική συμπεριφορά από τον δικό μου 3600. 

Τα Zen2 είναι σαφώς χειρότερα σε θερμοκρασίες. Κι εμένα ο 3600 καμία σχέση με τον 2700Χ. Λόγω design. Θα το δούμε για τα Zen3 αλλά πιστεύω πως και πάλι αυξημένες θα είναι, αλλά who cares αν έτσι έχει σχεδιαστεί να δουλεύει το τσιπάκι...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, noFEARgr said:

Ίδιο tdp , ίδιο density . Ίδια θα είναι η κατανάλωση . 

Ε δεν πάει και πολύ χειρότερα. Είμαι με τρία 360ρια ψυγεία και κάνει spikes 70+. Αυτό δεν το έχω ξαναματαδεί (κοτζάμ 1080Ti 2GHz 1v 300W και δεν πάει πάνω από 40) αλλά δεν με απασχολεί πλέον, αφού το έχω αφήσει όλα auto (στο CPU κομμάτι). Οτιδήποτε OC είχε στην καλύτερη ανεπαίσθητα καλύτερο all core νουμεράκι και that's all, θεώρησα ότι δεν αξίζει καν. Αν έρθουν οι νέοι με ανανεωμένο boost αλγόριθμο κλάφτα χαράλαμπε, δε θα αξίζει καν να ψαχτείς με OC. 😛 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeorgeMan είπε

Ε δεν πάει και πολύ χειρότερα. Είμαι με τρία 360ρια ψυγεία και κάνει spikes 70+. Αυτό δεν το έχω ξαναματαδεί (κοτζάμ 1080Ti 2GHz 1v 300W και δεν πάει πάνω από 40) αλλά δεν με απασχολεί πλέον, αφού το έχω αφήσει όλα auto (στο CPU κομμάτι). Οτιδήποτε OC είχε στην καλύτερη ανεπαίσθητα καλύτερο all core νουμεράκι και that's all, θεώρησα ότι δεν αξίζει καν. Αν έρθουν οι νέοι με ανανεωμένο boost αλγόριθμο κλάφτα χαράλαμπε, δε θα αξίζει καν να ψαχτείς με OC. 😛 

Δες αν κάτι δεν έχει μπει σωστά , ίδιο επεξεργαστή έχουμε και spikes πάνω από 50c δεν βλέπω και αυτά με αεροψυξη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 minutes ago, noFEARgr said:

Δες αν κάτι δεν έχει μπει σωστά , ίδιο επεξεργαστή έχουμε και spikes πάνω από 50c δεν βλέπω και αυτά με αεροψυξη . 

50 φορες τον έχω βάλει, αστο. Είναι launch τσιπακι της κακιας ώρας, μην το ψάχνεις. Δε ξαναπαιρνω launch ούτε μητρική 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malakudi είπε

Η ουσία από αυτά τα τεστ που κάναμε είναι ότι η AMD δείχνοντας το 141 για 2080 Ti και 3900XT κάνει ατόπημα, λογικά με ελαφρώς optimized timings θα πιάνει 158 με 162. Άλλο η διαφορά από 141 στο 181 και άλλο από 160 στο 181.

Όπως το είπες. 161 με optimized μνημες 3900Xt και 2080ti .

Spoiler

13636239_ShadowoftheTombRaiderScreenshot2020_10.12-21_59_00_69.png.3cc8bb77a6a7ab0d8d4567a06ab8eb71.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...