Προς το περιεχόμενο

Η Apple βελτιώνει τη φόρτιση στα MacBooks ώστε οι μπαταρίες να έχουν αυξημένη ανθεκτικότητα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, Eloy said:

Για να καταλάβω... Επειδή η συνεχής φόριση στο 100% θα επιφέρει την μείωση της πραγματικής χωρητικότητας κάποια στιγμή στο πχ. 90%, ρίχνουν την φόρτιση στο 90% απο τώρα ? lol

Εγω σαν άσχετος, έχω μια ιδέα... - γιατί δεν μειώνουν την ταχύτητα των επεξεργαστών όσο μειώβεται η χωρητικότητα της μπαταρίας ? :) :) :)

Αν είναι όπως στο iOS, και όπως περιγράφει στο άρθρο, η φόρτιση θα ολοκληρώνεται (κανονικά στο πραγματικό 100%), απλώς όχι νωρίτερα απ’ όσο θα το χρειαστείς. Αν έχεις πολύ άστατα προγράμματα, όπως εγώ, το απενεργοποιείς και τελειώνεις. Αν έχεις τακτικό ωράριο, όπως η σύζυγος, δουλεύει μια χαρά. Το βάζει στις 22:00, όταν φτάσει στο 80% σταματάει και συνεχίζει το πρωί, ώστε όταν το βγάλει απ’ τον φορτιστή (07:00) να έχει φτάσει στο 100%.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Στο να έχεις μια ενημέρωση και να μην είσαι στα τυφλά... 

Σε όλα τα αλλά συμφωνώ...

Ναι δεν το έθεσα καλά. Φυσικά και έχει σημασία να βλέπεις μπαταρία και ώρα (και τα 2 είναι το καλύτερο), εννοούσα πάνω στο θέμα ότι δεν έχει σημασία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γιατί ο σκοπός δεν είναι να καταντήσει μια αριθμομηχανή ο φορητός υπολογιστής αλλά να κρατηθεί η μπαταρία όσο τον δυνατόν πιο "υγιείς"...

Θυσιάζουν  ποσοστό αυτονομίας για να επιζήσει η μπαταρία και να την βρεί  αυτός που που θα κληρονομίσει την συσκευή ?

Γιατί, πόσα χρόνια μένει σε παραγωγική χρήση ένα οποιοδήποτε λαπτοπ ?  Και πόσο γρήγορα καταστρέφονται οι σύγχρονες κακές μπαταρίες ?

Μια αλλάγή με φρέσκια μπαταρία μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα είναι αναμενόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα και κατανοησα οτι απλα βγαλαν τον περιορισμο στην μπαταρια. 
Τροπος να βελτιωσεις την μπαταρια με software ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, οσο και να θελουν να μας πεισουν οι απατεωνες.
Μονο με χημικο τροπο βελτιωνεις την μπαταρια. 
Με το software μπορεις μονο να κρυψεις χωρητικοτητα μπαταριας, πχ στο 30% να βγαζει μυνημα οτι εχει αδειασει πηγαινε για φορτιση και να κλεινει.
Οπως κανουν κατι καλες εταιριες με τους εκτυπωτες, μετρανε τις σελιδες και βγαζουν μηνημα οτι εχει αδειασει το μελανι και δεν σε αφηνει να τυπωσεις και ας εχει μεσα το μισο.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Αν είναι όπως στο iOS, και όπως περιγράφει στο άρθρο, η φόρτιση θα ολοκληρώνεται (κανονικά στο πραγματικό 100%), απλώς όχι νωρίτερα απ’ όσο θα το χρειαστείς. Αν έχεις πολύ άστατα προγράμματα, όπως εγώ, το απενεργοποιείς και τελειώνεις. Αν έχεις τακτικό ωράριο, όπως η σύζυγος, δουλεύει μια χαρά. Το βάζει στις 22:00, όταν φτάσει στο 80% σταματάει και συνεχίζει το πρωί, ώστε όταν το βγάλει απ’ τον φορτιστή (07:00) να έχει φτάσει στο 100%.  

Μα η μπαταρία φθείρεται με τους κύκλους φόρτισης - όχι με το πότε γίνονται αυτοί. με αυτό που λες, πάλι στο 100% θα φορτιστεί η μπαταρία, άρα μηδέν διαφορά με το να φορτιστεί την νύχτα και μετά να διακοπεί η φόρτιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Eloy είπε

Θυσιάζουν  ποσοστό αυτονομίας για να επιζήσει η μπαταρία και να την βρεί  αυτός που που θα κληρονομίσει την συσκευή ?

Γιατί, πόσα χρόνια μένει σε παραγωγική χρήση ένα οποιοδήποτε λαπτοπ ?  Και πόσο γρήγορα καταστρέφονται οι σύγχρονες κακές μπαταρίες ?

Μια αλλάγή με φρέσκια μπαταρία μετά απο κάποιο χρονικό διάστημα είναι αναμενόμενο...

Είναι γνωστό ότι οι μπαταρίες μετά από έναν χρόνο αρχίζουν να φθείρονται, στα δύο χρόνια έχουν χάσει σημαντικό ποσοστό και στα τρία χρόνια πας για αλλαγή... είτε είναι κινητό, είτε είναι tablet, πόσο μάλλον τώρα που μιλάμε για laptop που δεν αλλάζεις κάθε χρόνο, τα δύο χρόνια είναι υπερβολικά μικρός για να αρχίζεις να έχεις χάσιμο στην αυτονομία της συσκευής σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Eloy said:

Μα η μπαταρία φθείρεται με τους κύκλους φόρτισης - όχι με το πότε γίνονται αυτοί. με αυτό που λες, πάλι στο 100% θα φορτιστεί η μπαταρία, άρα μηδέν διαφορά με το να φορτιστεί την νύχτα και μετά να διακοπεί η φόρτιση...

Εγώ λέω απλώς πώς δουλεύει το πράγμα (στο iOS). Μετρήσεις για τα αποτελέσματα δεν έχω. Υποψιάζομαι ότι η διαφορά θα είναι μικρή (και γω όπως είδες το έχω βγάλει) αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Ίσως η προσπάθεια να σου κρατάει τη μπαταρία στο 100% απ’ τις 2 τη νύχτα μέχρι το πρωί να ταλαιπωρεί τη μπαταρία. Και επειδή το να πηγαίνει συνέχεια απ’ το 99% στο 100% δεν τους κάνει καλό, κατέβασαν το όριο του 99 χαμηλότερα. Και τώρα υποψιάζομαι, ότι όταν πέφτει στο 99% μετά την πλήρη φόρτιση και ενώ είναι στην πρίζα, δεν στο δείχνει. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, safridia είπε

Τροπος να βελτιωσεις την μπαταρια με software ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, οσο και να θελουν να μας πεισουν οι απατεωνες.

δεν βελτιώνουν την μπαταρία αλλά αυξάνουν το χρόνο ζωής της, ειδικά στα laptop που είναι διαρκώς στο τροφοδοτικό

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε να εξηγεις τωρα τι κανει αυτη η καινοτομια που υπαρχει τουλαχιστον μια πενταετια τωρα. Μεσες ακρες, δεν αφηνει να φορτιστει η μπαταρια στο 100% οταν στο powerplan σου το εχεις δηλωμενο οτι λειτουργει στην μπριζα. Ετσι δεν την τρελαινει στις φορτισεις. Φανταζομαι θα υπαρχει επιλογη για πληρη φορτιση οταν χρειαστει πληρης αυτονομια. Σημαντικο για την υγεια μιας μπαταριας, ειδικα οταν ειναι μη αποσπωμενη. Μπραβο απλ. Αργησες αλλα εφαρμοσες και κατι χρησιμο, το οποιο υπαρχει εδω και χρονια στους αλλους κατασκευαστες hardware. 

Επεξ/σία από Argonaute
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Lenovo το έχει εδώ και χρόνια σχεδόν σε όλα τα μοντέλα της.  Conservation Mode λέγεται η λειτουργία και μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή ( Lenovo vantage) και από το Windows store. Σε ένα laptop της πλακας που έχω, εδώ και κάτι χρόνια η μπαταρία του εξακολουθει να είναι αξιοπρεπής.

Επεξ/σία από studiokristo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν εχει κοστος (φυσικα υψηλο) αυτη η βελτιωση εγω δεν θα την αποδεχθω, αισθανομαι προδομενος απο την εταιρια.
Μας ξεφτιλιζει δινοντας αναβαθμισεις χωρις υψηλες χρεωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Eloy είπε

Για να καταλάβω... Επειδή η συνεχής φόριση στο 100% θα επιφέρει την μείωση της πραγματικής χωρητικότητας κάποια στιγμή στο πχ. 90%, ρίχνουν την φόρτιση στο 90% απο τώρα ? lol

Εγω σαν άσχετος, έχω μια ιδέα... - γιατί δεν μειώνουν την ταχύτητα των επεξεργαστών όσο μειώβεται η χωρητικότητα της μπαταρίας ? :) :) :)

Aν πάρεις μια καινούρια μπαταρία την φορτήσεις στο 100% και την αποθηκεύσεις για 1 χρόνο σε θερμοκρασία δωματίου σε 1 χρόνο θα έχει χάσει 20%+ αποθηκευτικό χώρο... αν το κάνεις στο 50% θα ΄χασεις 2%, αυτό είναι το κύριο ελάττωμα των μπαταριών λιθίου ,γερνάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xenofonlive είπε

Aν πάρεις μια καινούρια μπαταρία την φορτήσεις στο 100% και την αποθηκεύσεις για 1 χρόνο σε θερμοκρασία δωματίου σε 1 χρόνο θα έχει χάσει 20%+ αποθηκευτικό χώρο... αν το κάνεις στο 50% θα ΄χασεις 2%, αυτό είναι το κύριο ελάττωμα των μπαταριών λιθίου ,γερνάνε...

Αυτό που λες είναι κανόνας για φύλαξη μακράς διάρκειας μιας μπαταρίας. Οι μπαταρίες λιθίου χαίρονται να φυλάσσονται στο 60%. Εδώ όμως, δεν έχουμε αποθήκευση, αλλά προετοιμασία για χρήση. Αν ο χρήστης ξέρει οτι την άλλη μέρα δεν θα χρειαστεί το max της μπαταρίας του, καλώς να την φορτίσει στο 90% (η ένδειξη τώρα του νέου software θα του δείχνει 100%). Το πρόβλημα είναι οτι ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει στην διάρκεια της μέρας (μακριά απο πρίζα) και ο παγκόσμιος νόμος του Murphy λέει οτι την μπαταρία θα χρειαστεί να την εξαντλήσεις την μέρα που νόμισες οτι "σήμερα όλα θα είναι χαλαρά".  Και τα παράπονα όλα πάντα είναι οτι "τελευταία στιγμή με πούλησε η μπαταρία". Απο εκεί και πέρα, ο βασικός λόγος φθοράς της μπαταρίας είναι η υψηλή θερμοκρασία κατα την διάρκεια φόρτισης (ή και εκφόρτισης)... Κατα δεύτερο και ισάξιο λόγο είναι η υπερβολική εκφόρτιση (κάτω από τα 3.2V στις συνηθισμένες ιόντων λιθίου - δεν θυμάμαι ποιό είναι το όριο στις Li-po) αλλά ευτυχώς πια οι συσκευές είναι έξυπνες και κλείνουν πριν φτάσουν εκεί. Και τρίτος λόγος είναι η γήρανση των υλικών μέσα στην μπαταρία - αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο απο την χρήση της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nvel είπε

 ποιο catalina; εγώ το έχω χρόνια στο high sierra

452170604_ScreenShot2020-04-18at19_11_16.png.6f1b4811d690c6650ca22a3384bc3cc3.png

ευτυχώς δεν έχω apple

Το πρόβλημα με αυτο είναι ότι κανείς underclock τον επεξεργαστή σου, όταν έχεις συνδεδεμένη μόνο τον ανταπτορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...