Προς το περιεχόμενο

Η Apple βελτιώνει τη φόρτιση στα MacBooks ώστε οι μπαταρίες να έχουν αυξημένη ανθεκτικότητα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το σωστό δεν θα ήταν να λέει πόση ώρα απομένει, σύμφωνα με την υπάρχουσα χρήση, και όχι σε τι ποσοστό πλήρωσης είναι η μπαταρία??? Ρωτάω γιατί βλέπω ότι όλοι κρίνετε και όλοι χρησιμοποιείτε λάθος μια λειτουργία των laptop...

 

Κανενα δεν υπολιγιζει σωστα τον εναπομειναντα χρονο. Καλυτερα να μην το λεει γιατι παραπλανει. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, cat1967 είπε

Κανενα δεν υπολιγιζει σωστα τον εναπομειναντα χρονο. Καλυτερα να μην το λεει γιατι παραπλανει. 

Γιατί το % το ίδιο δεν κάνει??? Προσωπικά βρίσκω πιο ενημερωτικό το υπόλοιπο λειτουργίας από ένα απλό νούμερο % που εμπειρικά και μόνο θα μπορέσω να υπολογίσω ποτέ θα μείνει από μπαταρία ο υπολογιστής μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, AtiX said:

Γιατί το % το ίδιο δεν κάνει??? Προσωπικά βρίσκω πιο ενημερωτικό το υπόλοιπο λειτουργίας από ένα απλό νούμερο % που εμπειρικά και μόνο θα μπορέσω να υπολογίσω ποτέ θα μείνει από μπαταρία ο υπολογιστής μου...

Το ποσοστό δεν «υπόσχεται» κάτι όπως ο χρόνος, ο οποίος εξαρτάται απ’ τη χρήση. Γι’ αυτό πιστεύω ότι το έβγαλε η Apple. Εσύ ξέρεις καλύτερα τι σημαίνει το κάθε ποσοστό, γιατί μόνο εσύ ξέρεις τι πρόκειται να κάνεις την επόμενη ώρα/ες. Καταλαβαίνω αυτό που λες και είναι βολικό όταν συνεχίζεις να δουλεύεις με τον ίδιο «ρυθμό» (ώστε να  είναι σχετικά ακριβής η μέτρηση) αλλά υπάρχει και η άλλη λογική, όπως περιέγραψα. Θα μου πεις τώρα, γιατί να μην έχω και τις δύο επιλογές; Ε, Apple way... 😁

Καλή Ανάσταση. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί το % το ίδιο δεν κάνει??? Προσωπικά βρίσκω πιο ενημερωτικό το υπόλοιπο λειτουργίας από ένα απλό νούμερο % που εμπειρικά και μόνο θα μπορέσω να υπολογίσω ποτέ θα μείνει από μπαταρία ο υπολογιστής μου...

Τι σημασία έχει πως θα το βλέπεις; Σημασία έχει ότι δεν έχεις τον έλεγχο. Γιατί αν ξέρεις ότι την επόμενη μέρα θα χρειαστεί πολύ μπαταρία, να ζητήσεις να το αφήσει μέχρι το 100% πραγματικό.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, xenofonlive said:

Δεν βλέπω πουθενά να έχει το ios 13 επιλογή που να μπορώ να ορίσω το Max ποσοστό  που γουστάρω εγώ να φορτίζει...

Όχι δεν έχει τέτοια επιλογή. Σκοπός του δεν είναι να σταματάει τη φόρτιση σε συγκεκριμένο ποσοστό αλλά να φτάσει το 100% λίγο πριν το βγάλεις απ’ τη φόρτιση. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, vagosd said:

Έτσι κι αλλιώς οι συσκευές της Apple δεν δείχνουν το πραγματικό ποσοστό στην ένδειξη . 

Όταν μια ζωή έχεις μάθει στις πλασματικές μετρήσεις, είναι λογικό να σου φαίνεται περίεργος ο τρόπος της Apple! 😛 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Τι σημασία έχει πως θα το βλέπεις; Σημασία έχει ότι δεν έχεις τον έλεγχο. Γιατί αν ξέρεις ότι την επόμενη μέρα θα χρειαστεί πολύ μπαταρία, να ζητήσεις να το αφήσει μέχρι το 100% πραγματικό.

Στο να έχεις μια ενημέρωση και να μην είσαι στα τυφλά... 

Σε όλα τα αλλά συμφωνώ...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nvel είπε

δεν είναι εφαρμογή αλλά η φυσιολογική λειτουργία ενός laptop με περιορισμό  της φόρτισης στο bios

Οποτε εννοεις Hackintosh και οχι υπολογιστη της Apple...Ναι χαιρω πολυ δεν εχει Bios απο το '84 σε υπολογιστη της απο σο ξερω (που να μπορεις να εχεις προσβαση εννοω)

Επεξ/σία από weros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω... Επειδή η συνεχής φόριση στο 100% θα επιφέρει την μείωση της πραγματικής χωρητικότητας κάποια στιγμή στο πχ. 90%, ρίχνουν την φόρτιση στο 90% απο τώρα ? lol

Εγω σαν άσχετος, έχω μια ιδέα... - γιατί δεν μειώνουν την ταχύτητα των επεξεργαστών όσο μειώβεται η χωρητικότητα της μπαταρίας ? :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Eloy είπε

Για να καταλάβω... Επειδή η συνεχής φόριση στο 100% θα επιφέρει την μείωση της πραγματικής χωρητικότητας κάποια στιγμή στο πχ. 90%, ρίχνουν την φόρτιση στο 90% απο τώρα ? lol

Εγω σαν άσχετος, έχω μια ιδέα... - γιατί δεν μειώνουν την ταχύτητα των επεξεργαστών όσο μειώβεται η χωρητικότητα της μπαταρίας ? :) :) :)

Γιατί ο σκοπός δεν είναι να καταντήσει μια αριθμομηχανή ο φορητός υπολογιστής αλλά να κρατηθεί η μπαταρία όσο τον δυνατόν πιο "υγιείς"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...