Προς το περιεχόμενο

Η Apple βελτιώνει τη φόρτιση στα MacBooks ώστε οι μπαταρίες να έχουν αυξημένη ανθεκτικότητα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Όταν μια ζωή έχεις μάθει στις πλασματικές μετρήσεις, είναι λογικό να σου φαίνεται περίεργος ο τρόπος της Apple! 😛 

Έχω μάθει στις πλασματικές μετρήσεις από συσκευές apple.  Αν δε το γνωρίζεις ψαξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Έχει καταλάβει κανείς τι λέει το άρθρο άραγε;

Και να το διάβασαν, κάποιοι από αυτούς από τι φαίνεται δεν κατάλαβαν...

Ας κάνω μια προσπάθεια 

Οι κύκλοι φόρτισης δεν είναι γραμμικοί. Δηλαδή αν φορτίσεις μέχρι το 80% δεν τρως 0,8 κύκλους αλλά 0,4. Στο 90% μπορεί να είναι 0,6.. και στο 100% είναι ένας κύκλος. Ένας τρόπος λοιπόν για μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, είναι να το φορτιζεις λιγοτερο. Πχ. το φορτίζεις μέχρι 90%, χάνεις 10% χρόνο μπαταρίας αλλά κερδίζεις 40% σε διάρκεια ζωής...

(Τα νούμερα είναι προσεγγιστικά. Μπορεί να βρει κανείς στο ίντερνετ την αντιστοιχία κύκλων φόρτισης)

Ένας δεύτερος τρόπος είναι να μην ξεκινάς την φόρτιση με το που πέσει 99% για να πάει 100%. Αυτό σκίζει την μπαταρία. Γενικά η φόρτιση προς το τέλος σκίζει την μπαταρία και αυτό το συνεχές 99-100 όλο το βράδυ της αλλάζει τα φώτα... Οπότε είναι καλύτερα να ξεκινά η φόρτιση για το τελευταίο 10-20%, νωρίς το πρωί για να μην εχουμε όλη νύχτα το ανεβοκατέβασμα 99-100.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

Να γίνεται μια παύση από το λογισμικό, κάθε λίγο στην φόρτιση για να κρυώνει η μπαταρία ή να πέφτει η ταχύτητα φόρτισης ανάλογα με την θερμοκρασία κτλ

Και μερικά που μπορεί να κάνει ο χρήστης:

Πρέπει να αποφεύγεται όσον το δυνατόν περισσότερο να πέφτει η μπαταρία κάτω από το 20%. Μάλιστα η πλήρης αποφόρτιση της μπαταρίας είναι πολύ χειρότερη από την πλήρη φόρτιση. Επίσης πρέπει να αποφεύγεται η χρήση του κινητού σαν gps στο τζάμι του αυτοκινήτου με ήλιο...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Argonaute είπε

Αντε να εξηγεις τωρα τι κανει αυτη η καινοτομια που υπαρχει τουλαχιστον μια πενταετια τωρα. Μεσες ακρες, δεν αφηνει να φορτιστει η μπαταρια στο 100% οταν στο powerplan σου το εχεις δηλωμενο οτι λειτουργει στην μπριζα. Ετσι δεν την τρελαινει στις φορτισεις. Φανταζομαι θα υπαρχει επιλογη για πληρη φορτιση οταν χρειαστει πληρης αυτονομια. Σημαντικο για την υγεια μιας μπαταριας, ειδικα οταν ειναι μη αποσπωμενη. Μπραβο απλ. Αργησες αλλα εφαρμοσες και κατι χρησιμο, το οποιο υπαρχει εδω και χρονια στους αλλους κατασκευαστες hardware. 

 Αυτό που λες ότι δεν το είχε και το είχαν οι άλλοι και τους αντέγραψε , άργησε κτλ το ξέρεις από προσωπική εμπειρία?

Θες να πεις ότι τόσα χρόνια τα MacBook δεν είχα προγραμμα διαχείρισης της φόρτισης της μπαταριας και τώρα ανακάλυψαν κάτι που είχαν οι άλλοι και στο bios όπως γράφεις ?

Εγω πάντως βλέπω ότι το δίνει σε επίπεδο λειτουργικό αυτό που οι άλλοι έδιναν όπως γράφεις, μέσο bios ή εφαρμογών. Έχουν πρόσβαση και οι developers των εφαρμογών ωστε να βλέπουν πως μπορεί να δουλέψει μια εφαρμογή σε συνεργασία με την κατάσταση της μπαταριας. Είναι λίγο ρίσκο βέβαια αυτό που κάνει , γιατί μπορεί να δημιουργήσει πολλά bugs , αλλά δεν μας έχει συνηθίσει να πηγαίνει σύμφωνα με το τι κάνουν μόνο οι άλλοι τόσα χρόνια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SharedScreenshot.jpg.713e27753c6ec5b832866b877dfc9407.jpg

Ειδικά πλέον που οι μπαταρίες είναι ενσωματωμένες, δεν θα μπορούσα να έχω laptop χωρίς διακοπή φόρτισης. Έπρεπε να το έχει βάλει καιρό τώρα η Apple, αν και έχω την εντύπωση πως έχουν κάλη αντοχή οι μπαταρίες που βάζει. Εδώ και 3.5 χρόνια μεταβάλλοντας τα ποσοστά (αρκετές φορές στο 100% και ας είναι στα ποσοστά που "στρεσάρετε" πιο πολύ) ανάλογα με το πόσο θα χρειαστώ τη μπαταριά, με πολλές ώρες χρήσης χωρίς το φορτιστή η φθορά είναι ακόμα στο 7%. Οι παράγοντες βέβαια που μειώνουν τη ζωή της μπαταρίας είναι αρκετοι όπως είδος χρήσης και κατ' επέκταση οι υψηλες θερμοκρασίες, ποιότητα μπαταρίας, θέση μπαταρίας σε σχέση με τη CPU , αλλά το βασικότερο κατ΄ εμέ, είναι να μην πέφτει σε χαμηλά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία..

Για την μπαταρία σε MacBook Pro 13'' που δουλευω αυτη τη στιγμη με 2 συνάδερφους μηχανικούς ενα πείραμα , έχουν πολυ ενδιαφέροντα αποτελέσματα οπου μπορεί και να επιτευχθεί μερική αναγέννηση της μπαταρίας και οπου θα εξηγούνται τα ποσοστά φορτισης της μπαταρίας ωστε να διατηρείται στη σωστή κατάσταση. Ενα βασικο δεδομενο βεβαια ειναι να μην αφήνετε τη μπαταρία σας να πέφτει κατω απο το 20% και παράλληλα να μην ειναι μόνιμα πανω απο 92-95%  για την αποθηγή σταλακτιτών στην πλάκα χαλκού

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν θα λέει 100 ή 90 ή 80 το επίπεδο φόρτισης εμένα δεν με απασχολεί.αυτο που με απασχολεί είναι να έχει ένα καταραμένο toggle και να μπορώ να το ανοίγω και να το κλείνω οπότε θέλω. Γενικά περιορισμούς στη χρήση κτλ για το "καλό" του μηχανήματος δεν μου αρέσουν να είναι υποχρεωτικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, mjaros είπε

Είναι πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό και ελπίζω να το δούμε σε όλα τα λαπτοπ κάποια στιγμή. Μέχρι στιγμή μόνο τα επαγγελματικά μοντέλα dell και HP το έχουν. Πρόσφατα μπήκε και σε iOS 13. Αν φορτίζει την μπαταρία στο 90% διπλασιάζεται ο χρόνος ζωής της. Πλέον το έχουν και τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα σαν επιλογή. 

Νοpe. Στο gaming laptop που εχω της Lenovo, εχει κανονικα επιλογη μεσω του Vantage για φουλ charge ή charge μεχρι το 60% ωστε αν το εχεις συνεχεια plugged in να μη χαλασει μακροπροθεσμα η μπαταρια!

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, memtsas είπε

Το πρόβλημα με αυτο είναι ότι κανείς underclock τον επεξεργαστή σου, όταν έχεις συνδεδεμένη μόνο τον ανταπτορα

 όταν η φόρτιση σταματά στο 80% αντί του 100% κάνει underclock η cpu;

για ποιο λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ χρήσιμο χαρακτηριστικό για όσους σαν εμένα δουλεύουν με το λαπτοπ στη πρίζα. Ειδικά τώρα με την τηλεργασία δουλεύουν υπερωρίες τα μηχανήματα. Το είχα πρωτοπετύχει σε lenovo yoga όπου κρατούσε σταθερά στη μπαταρία στο 60% ενώ το είχες στη πρίζα. Κατά τα άλλα το μηχάνημα (ειδικά με τα τραγικά windows 8) ήταν για το ανάθεμα παρά τα ωραία του σπεκς. Τότε γύρισα σε macbook air και ησύχασα. Τώρα με το macbook pro 13 2017 έχω ένα πολύ καλόμηχάνημα με τη μισή όμως μπαταρία του air οπότε νομίζω θα είναι πολύ καλό χαρακτηριστικό. Βέβαια παραμένει πρόβλημα ότι δε μπορώ να κάνω αναβάθμιση στο τελευταίο macos γιατί δε δουλεύουν τα parallels 13, 14 (καμία συμβουλή;) για τα windows που χρειάζομαι μια στις τόσες. 

 

Επίσης, το ίδιο χαρακτηριστικό εννοείται έχει το ios αλλά τουλάχιστον στο iphone xs max αν το αφήσεις στη πρίζα απλά φορτίζει στο 100%, ποτέ δε κατάλαβα αν δουλεύει ή όχι.

Επεξ/σία από kkalogia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, billdanos είπε

Όταν μια ζωή έχεις μάθει στις πλασματικές μετρήσεις, είναι λογικό να σου φαίνεται περίεργος ο τρόπος της Apple! 😛 

Δεν συμφωνώ φίλε μου, άστο γιατί με 12 χρόνια iPhone έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το 1% κρατάει κανα μισάωρο..

καλα για κάτι 4% υπόλοιπο μπαταρίας που ξαφνικά σβήνουν δεν το συζητάμε.. 🤣🤣🤣
 

δεν έχω δει ποτε χειρότερη μέτρηση ποσοστού μπαταρίας απτό iOS.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα hp που έχω δει δεν έχει, ακόμα και του 1000ρικου τα gaming δεν έχουν όλα. Τα Lenovo έχουν το γνωστό εδώ και χρόνια που κρατάει μέχρι 60%,όπως και τα Asus και τα Dell που έχεις την ευελιξία να παίζεις εσύ με τα ποσοστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το θέμα είναι γιατί υποχρεωτικά αυτο θα πρεπει να γίνετε μαζι με το update  σε catalina που αποδείχθηκαν ένα σορό προβλήματα σε αρκετούς χρήστες μετα απο την αναβάθμιση ? Ουσιαστικά έτσι σε υπορεώνουν να κάνεις εγκατάσταση και τα catalina.. Εγώ θα προτιμούσα να υπάρχει ως ξεχωριστή αναβάθμιση για κάθε αντίστοιχο bios..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, costa_s είπε

 Το θέμα είναι γιατί υποχρεωτικά αυτο θα πρεπει να γίνετε μαζι με το update  σε catalina που αποδείχθηκαν ένα σορό προβλήματα σε αρκετούς χρήστες μετα απο την αναβάθμιση ? Ουσιαστικά έτσι σε υπορεώνουν να κάνεις εγκατάσταση και τα catalina.. Εγώ θα προτιμούσα να υπάρχει ως ξεχωριστή αναβάθμιση για κάθε αντίστοιχο bios..

Προτιμάνε να το κάνουν μέρος του λειτουργικού ώστε όταν και άμα γίνει η ενοποίηση των τριών λειτουργικών να μην έχουν έξτρα μπελάδες με ξεχωριστές εφαρμογές και διαφορετικές γραμμές κώδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Προτιμάνε να το κάνουν μέρος του λειτουργικού ώστε όταν και άμα γίνει η ενοποίηση των τριών λειτουργικών να μην έχουν έξτρα μπελάδες με ξεχωριστές εφαρμογές και διαφορετικές γραμμές κώδικα...

Κλασική Apple...😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...