Προς το περιεχόμενο

Επιδομα μακροχρονια ανεργων 400 ΕΥΡΩ


nikamanatidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nikamanatidis είπε

Χρονια πολλα . Γνωριζει τελικα κανεις αν το παιρνουν ολοι οι μακροχρονιοι ή οι 12-24 μηνες 

Λογικά από βδομάδα θα βγάλει ανακοίνωση και ο ΟΑΕΔ οπότε θα λυθούν όλες οι απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.oaed.gr/-/katabole-ektaktes-oikonomikes-enischyses-se-makrochronia-anergous

Εχει βγαλει

Αλλα δεν βγαζω ακρη. Οπως κανεις σιγουρα. Γιατι δεν μου βγαινει το 155.000 ανεργοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά νόημα βγάζει. Εάν έγινες μακροχρόνια άνεργος -δηλαδή έκλεισες τους πρώτους 12 μήνες ανεργίας σου- ανάμεσα σε 1η Απριλίου 2019 και μέχρι πριν μερικές μέρες, τότε το παίρνεις. Εάν είσαι χαρακτηρισμένος ως μακροχρόνια άνεργος (δηλαδή άνεργος πάνω από 12 μήνες) πριν την 1η Απριλίου 2019 δεν το παίρνεις. Το λέει ξεκάθαρα στο link που έδωσες.

Αναφορά σε κείμενο

Η έκτακτη οικονομική ενίσχυση αφορά όσους εγγεγραμμένους ανέργους απόκτησαν την ιδιότητα του μακροχρόνια άνεργου, δηλαδή ξεπέρασαν τους 12 μήνες συνεχούς εγγεγραμμένης ανεργίας, από την 1 Απριλίου 2019 έως και τη δημοσίευση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης, παραμένουν άνεργοι και δεν έλαβαν το επίδομα μακροχρόνιας ανεργίας.

Δεν καταλαβαίνω τι σε μπερδεύει. Όπως δεν καταλαβαίνω και την σιγουριά σου οτι και κανείς άλλος δεν βγάζει νόημα.

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα την λογιστρια μου και μου είπε ότι δεν έχω δώσει αριθμό βιβλιάριου στον ΟΑΕΔ . Εάν έχεις δώσει αριθμό βιβλιάριου το παίρνεις αυτόματα αλλιώς μπαίνεις και δίνεις τον I bank σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Kikimat είπε

Εγώ πήρα την λογιστρια μου και μου είπε ότι δεν έχω δώσει αριθμό βιβλιάριου στον ΟΑΕΔ . Εάν έχεις δώσει αριθμό βιβλιάριου το παίρνεις αυτόματα αλλιώς μπαίνεις και δίνεις τον I bank σου .

Στην περίπτωση που πληρείς τα κριτήρια, όμως. Δεν σημαίνει ότι έχεις καταχωρίσει το IBAN = παίρνεις τα τετρακόσια. Έτσι κι αλλιώς, θ' ανοίξει η πλατφόρμα για να μπορέσουν να βάλουν το IBAN  και όσοι δεν το είχαν περασμένο. Κατά τ' άλλα, ναι, η διαδικασία καταβολής γίνεται αυτόματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mrs. Hyde είπε

Στην περίπτωση που πληρείς τα κριτήρια, όμως. Δεν σημαίνει ότι έχεις καταχωρίσει το IBAN = παίρνεις τα τετρακόσια. Έτσι κι αλλιώς, θ' ανοίξει η πλατφόρμα για να μπορέσουν να βάλουν το IBAN  και όσοι δεν το είχαν περασμένο. Κατά τ' άλλα, ναι, η διαδικασία καταβολής γίνεται αυτόματα. 

Εγώ ότι ακούω λέω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kikimat είπε

Εγώ ότι ακούω λέω :-)

Καλά δεν είναι και τα πρώτα μυαλά οι λογιστές. Οπότε δεν αρκεί μόνο να ακούτε.

Πόσους μήνες είστε άνεργη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αναφέρεται ότι  "Το επίδομα αφορά, όσους εγγεγραμμένους ανέργους απέκτησαν την ιδιότητα του μακροχρόνια ανέργου και ξεπέρασαν τους 12 μήνες συνεχούς εγγεγραμμένης ανεργίας, δηλαδή, από την 1 Απριλίου 2019 έως και τη δημοσίευση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης".

Σε περίπτωση που συμπληρώσει κάποιος τους 12 μήνες μεθαύριο, στις 22/4, θα χάσει το επίδομα για λίγες ημέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, clutcher είπε

Καλησπέρα, αναφέρεται ότι  "Το επίδομα αφορά, όσους εγγεγραμμένους ανέργους απέκτησαν την ιδιότητα του μακροχρόνια ανέργου και ξεπέρασαν τους 12 μήνες συνεχούς εγγεγραμμένης ανεργίας, δηλαδή, από την 1 Απριλίου 2019 έως και τη δημοσίευση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης".

Σε περίπτωση που συμπληρώσει κάποιος τους 12 μήνες μεθαύριο, στις 22/4, θα χάσει το επίδομα για λίγες ημέρες;

Σωστά το έχεις καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, clutcher είπε

Καλησπέρα, αναφέρεται ότι  "Το επίδομα αφορά, όσους εγγεγραμμένους ανέργους απέκτησαν την ιδιότητα του μακροχρόνια ανέργου και ξεπέρασαν τους 12 μήνες συνεχούς εγγεγραμμένης ανεργίας, δηλαδή, από την 1 Απριλίου 2019 έως και τη δημοσίευση της Κοινής Υπουργικής Απόφασης".

Σε περίπτωση που συμπληρώσει κάποιος τους 12 μήνες μεθαύριο, στις 22/4, θα χάσει το επίδομα για λίγες ημέρες;

ας πουμε πως αυτος θα το παρει γιατι ειναι "λιγες μερες", μετα αυτος που ειναι πχ στις 30 δε θα πρεπει και αυτος να το παρει; γιατι 22 με 30 ειναι "λιγες μερες". μετα αυτος που ειναι 4 μαιου όμως δε πρεπει να το παρει; γιατι και αυτος σε σχεση με τον 30/4 ειναι λιγες μερες. Μετα αυτος που ειναι 10 μαιου; και παει λεγοντας. οποτε λογικο ειναι να μην παει "κριμα ειναι για λιγες μερες" αλλα να τηρηθεί το χρονοδιαγραμμα που ανακοινώθηκε. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin είπε

ας πουμε πως αυτος θα το παρει γιατι ειναι "λιγες μερες", μετα αυτος που ειναι πχ στις 30 δε θα πρεπει και αυτος να το παρει; γιατι 22 με 30 ειναι "λιγες μερες". μετα αυτος που ειναι 4 μαιου όμως δε πρεπει να το παρει; γιατι και αυτος σε σχεση με τον 30/4 ειναι λιγες μερες. Μετα αυτος που ειναι 10 μαιου; και παει λεγοντας. οποτε λογικο ειναι να μην παει "κριμα ειναι για λιγες μερες" αλλα να τηρηθεί το χρονοδιαγραμμα που ανακοινώθηκε. 

Ναι ναι εννοείται, δε διαφωνώ με αυτό. Ρώτησα κυρίως για την περίπτωση που δεν είχε δημοσιευθεί ακόμη επίσημα η Κοινή Υπουργική Απόφαση ή είχε υπάρξει κάποια νεότερη διευκρίνηση του στυλ "μέχρι να ανοίξουν οι δηλώσεις", wishful thinking περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christakos07 είπε

Καλά δεν είναι και τα πρώτα μυαλά οι λογιστές. Οπότε δεν αρκεί μόνο να ακούτε.

Πόσους μήνες είστε άνεργη;

Η λογιστρια μου είναι πρώην εργοδότης μου :-) . Δεκαεφτά μήνες !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...