Προς το περιεχόμενο

Vodafone μετά από αναβάθμιση σε vdsl50 (πολλά crc errors)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας. Χτες βρηκα τον τεχνικό στην κολόνα του οτε που έκανε της δοκιμές. Τελικά οντως εχθές διορθωθεικε η βλάβη καθώς εχει μπει νέο BOX καθώς και μουφα στο υπόγειο καλώδιο. Εχει αλλα 2 ζεύγη ελεύθερα στο box από τα οποία το ένα δεν συγχρόνιζε καθόλου και στο δεύτερο με τα βίας έφτασε τα 10 mpbs και ετσι μου το αφησε στο ζεύγος το αρχικό που είχα και επί vodafone.Μου είπε οτι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο και ίσως στην πορεία να ανεβεί στα παλιά επίπεδα.

Τωρα δεν γνωριζω αν εχει συμβεί σε άλλον αυτό που θα πω .Από εχθές μετά από την διόρθωση της βλάβης και μετά το τέλος των δοκιμών και μετά από επανεκκίνηση του router συγχρόνιζε στα 18-19 μετά βιας και το upload ήταν κάτω από 4. Σήμερα μετά από νεα επανεκκίνηση του router ανέβηκε στα 23down up5,6 και μεσώ του τεστ αρχείου από το ftp του ΟΤΕ πάει έως και 2,5mb/s το κατέβασμα 100mb αρχείου. Λέτε να εχει δίκιο τελικά και η ταχύτητα να επανέρθει μετά από μέρες στα φυσιολογικά της? 🙂

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ όλους.

Τα τελευταια νεα ειναι τα εξής. Επι cosmote και μετά την διόρθωση της βλάβης η γραμμή μου δείχνει να ειναι οκ χωρίς αποσυνδέσεις και πολλά erros σε λειτουργια περιπου 6 ημερών. Το κλείδωμα του router έφτασε καποια στιγμη στα 23mbps αλλα έπεσα ξανά στα 20, το δε upload ήταν κάτω από τα 5. Ειχε ανεβεί αρκετά το line attenuation στα 23db περιπου ενώ επι vodafone ήταν στα 16 - 17. Σε ερώτηση μου προς τον τεχνικό η απάντησή του η γνωστή καραμέλα ότι (αυτά εχει ο χαλκός) και δεν γινετε τίποτα. Το δε PING στο speedtest ήταν στα 22 ενώ επι vodafone ήταν στα 17.

Απο θέμα κατεβάσματος μέσα από το ftp της cosmote στα τεστ που έκανα κατέβαζε όσο έπρεπε αλλα μόνο εκει. Το αναφέρω αυτό καθώς στο σερφάρισμα σελίδων δεν ημουν ικανοποιημένος καθώς έβλεπα καθυστερήσεις σε όλες της σελίδες. Χειρότερες αποδώσεις και περισσότερα χρήματα δηλαδή η cosmote.Παιρνω τηλ μηπως και κάνουν καποια έκπτωση λόγο χαμηλού συγχρονισμού τουλάχιστον και το μόνο που μου πρότειναν ειναι να αλλάξω ξανά πακέτο και να πάω σε 24αρα με 26 ευρώ τον μήνα που θα συγχρόνιζα με το ζορι στα 13mbps κατι που για τα σημερνά δεδομένα δεν επαρκεί με τίποτα και ετσι δεν το δέχτηκα.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimitris_p είπε

[...]

Απο θέμα κατεβάσματος μέσα από το ftp της cosmote στα τεστ που έκανα κατέβαζε όσο έπρεπε αλλα μόνο εκει.

Το αναφέρω αυτό καθώς στο σερφάρισμα σελίδων δεν ημουν ικανοποιημένος καθώς έβλεπα καθυστερήσεις σε όλες της σελίδες.

[...]

Αυτό τα λέει όλα, τα υπόλοιπα τίποτα απολύτως.

Για μερικούς, γνωστό πρόβλημα του Entry 2i σε VDSL2, στο ADSL2+ δεν το είχε. Να ζητήσεις να σου στείλουν το Speedport Plus.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο που αναφέρεις (τα υπόλοιπα τίποτα απολύτως) τι θες να πεις γιατί δεν σε καταλαβα?

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Aυτο που αναφέρεις (τα υπόλοιπα τίποτα απολύτως) τι θες να πεις γιατί δεν σε καταλαβα?

Εφόσον "από το ftp της cosmote ... κατέβαζε όσο έπρεπε" οι άλλες μετρήσεις, σε ιστοσελίδες κλπ, δεν λένε απολύτως τίποτα.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα είναι φίλε μου!  Τι να το κανω να ειναι οκ μόνο στο ftp και παντού αλλού να σέρνετε? Δεν μιλαω για μετρήσεις αλλα για απόκριση φαρtώματος σελίδας απ την στιγμή του klik στο mouse.Τεσπα αλλαγή router δεν την δέχτικαν αλλα ετσι κι αλλιώς εχω φεύγει από την cosmote εδώ και μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitris_p είπε

Για μένα είναι φίλε μου!  Τι να το κανω να ειναι οκ μόνο στο ftp και παντού αλλού να σέρνετε? Δεν μιλαω για μετρήσεις αλλα για απόκριση φαρtώματος σελίδας απ την στιγμή του klik στο mouse.Τεσπα αλλαγή router δεν την δέχτικαν αλλα ετσι κι αλλιώς εχω φεύγει από την cosmote εδώ και μέρες.

Το Entry 2i, παρουσίαζε παρόμοια προβλήματα και σε μερικούς άλλους, το έγραψα πριν λίγο και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξε θα κανω έναν τελικό απολογισμό αργότερα για το τι εχω τραβήξει μήνες με το προβλημα μου μια και που εχει λυθεί. Περιληπτικά να πω πως εχω πάει ξανα vodafone με 22 ευρώ και συγχρονίζω μέχρι και 32mbps.Οπως καταλαβαίνεις 12 mbps παραπάνω από την cosmote, ούτε ένα ούτε δυο δεν ειναι και λίγα.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κλείσει το θέμα μου, μια και φτιάσαμε στης 5 σελίδες!

Πέρασαν σχεδων 5 μήνες για να βρεθεί και να επισκευαστή μια βλάβη. Σε αυτό το διάστημα ταλαιπωρία απίστευτη, να αλλάζω παρόχους 3 φορές, να κάνω καταγγελία στην eett, να περιμένω της απαντήσεις τους καθώς και της eett. Να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τηλέφωνο και Internet για πάνω από 1 μήνα λόγο που το router κάθε 2 λεπτά έχανε τον συγχρονισμό του. Να κινδυνεύω να με κλέψουν - κάνουν διάρρηξη στο σπίτι μου χωρείς να μπορώ να ειδοποιηθώ από τον συναγερμό μου.

Όλα αυτά λόγο ενός ασχέτου - ανεγκέφαλου τεχνικού της Cosmote o οποίος αν έκανε σωστά την δουλειά του από την αρχή, θα είχε λυθεί η βλάβη την επόμενη κι όλας ημέρα.(Θα μπορούσε πολυ απλά να αναφερει στον προισταμενό του ότι σε αυτή την βλάβη χρειάζεται να καθαρίσουμε την κολόνα λόγο που δεν μπορώ να κανω ελεγχο στο BOX), δεν το έκανε ομως. Είναι ο ίδιος τεχνικός που ήρθε 4 φορές μια όταν μετακόμισα για να συνδέσει την γραμμή και άλλες 3 λόγο της βλάβης.

Για να συνοψίσω λίγα τα πράματα

1 Δηλώνω βλάβη στην αρχή στην vodafone (χαμηλό συγχρονισμό) και αυτή από λάθος της το δηλώνει στον ΟΤΕ σαν μι συγχρονισμό ότι δηλαδή είναι τελείως νεκρό. Ερχεται ο τεχνικός βλέπει ότι δουλεύει κανονικά και φεύγει.

2 Δηλώνω ξανά βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό αλλά εξηγώ κι κόλας ότι στης αρχές ήταν μια χαρά αλλά μετά από μερικές ημέρες έπεσε πολύ χαμηλά σχεδίων 20mbps. Ερχετε ξανά ο ίδιος τεχνικός. Χωρείς να κάνει καμία μέτρηση στην γραμμή μου πάρα μόνο στην καμπίνα του ΟΤΕ, έρχεται και μου λέει είναι θέμα δικτύου και δεν γίνετε τίποτα. Η βλάβη δηλώνετε σαν (μι επιλύσιμη από τον τεχνικό). Όσο περνούσαν οι μέρες τα πράγματα χειροτέρευαν και έφτασε σε σημείο κάθε 3 λεπτά το router να χάνει την γραμμή. Οταν δηλωθεί μια βλάβη μι επιλύσιμη από τον ΟΤΕ, δεν έχεις δικαίωμα να την ξανά δώσεις βλάβη παρά μόνο αν περάσουν 6 μήνες. (δεν ξέρω αν αυτό ισχύει σε όλους τους παρόχους).

3 Κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ εναντίων της Cosmote και της vodafone με φωτογραφίες από την κολόνα που αναδεικνύουν το φυτό στην κολόνα και όλα τα ντοκουμέντα αναλυτικά. Περιμένω 1 μήνα σχεδόν για να απαντήσουν και σε αυτό το διάστημα δεν είχα Internet και σταθερό λόγο της βλάβης. Απαντάει η vodafone οτι έκανε ότι μπορούσε καθώς είναι θέμα δικτύου και όχι δικό της. Η δε Cosmote ότι έκανε έλεγχο ο τεχνικός στην γραμμή και όλα οφείλονται στο δίκτυο και το έβγαλε σαν (αδυναμία παροχής εμπορικού πακέτου).

4 (Εδώ είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης) Κάνω αίτηση φορητοτητας  στην Cosmote. 2 μέρες πριν την ενεργοποίηση της γραμμής μου o OTE δίνει εντολή να καθαριστεί η κολόνα από το αναρριχητικό φυτό που είχε φτάσει έως πάνω στα καλώδια. Τυχαίο που έγινε εκείνη την στιγμή? Δεν νομίζω φυσικά. 

5 Έρχεται ο τεχνικός συνδέει το router και βλέπει ότι με το ζόρι έφτανε τα 2mbps.Ψαχνει για ώρες και δεν βρίσκει τίποτα. Την επόμενη ημέρα  ψάχνει ξανά και σε επικοινωνία που είχα μαζί του μου αναφέρει ότι επιτέλους βρήκε την βλάβη. Έκοψαν λέει το υπόγειο καλώδιο στο ΒΟΧ αυτοί που καθάρισαν την κολόνα!!! Κατι που οπως αποδείχτηκε μετά, το καλώδιο ήταν κομμένο από παλιά και λόγο του φυτού δεν φαινόταν. Περιμένω 15 μέρες σχεδόν για να επισκευαστεί αυτή η βλάβη και μετά την επισκευή της συγχρόνιζα με το ζόρι στα 20mbps και χωρείς crc errors (πολύ λίγα).Το δίνω βλάβη στην Cosmote (χαμηλό συγχρονισμό) έρχεται ξανά ο ίδιος τεχνικός και αφού αυτή την φορά κάνει πραγματικό έλεγχο ακόμα και στο σπίτι μου, μου λέει ότι δεν υπάρχει βλάβη και αυτά τα παρουσιάζει λόγο απόστασης και του χαλκού. Περιμένω 10 μέρες περίπου να δω πως θα πάει η γραμμή και σε αυτό το διάστημα ευτυχώς δεν είχα καμία αποσύνδεση αλλά δεν μου άρεσε ότι έχανα τόσα mbps από παλιά και το ότι θα έδινα 36 εύρω.

6 Αποφασίζω και γυρίζω ξανά στην vodafone. Μέσα σε διάστημα 7 ημερών είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή μου στην vodafone.Tα αποτελέσματα πολύ καλυτέρα από την cosmote. Φτιάνω έως και 32mbps περίπου και η εξασθένιση από 23db που είχα στην Cosmote τώρα είναι στα 16db. Kατι μικρό προβλήματα που παρουσιάζει το router θα λυθούν ελπίζω όταν παραλάβω το fritzbox 7530.

Να τους χαίρεστε τέτοιους έξυπνους τεχνικούς που έχετε εκεί στην Cosmote...

 

Επεξ/σία από dimitris_p
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκατσα και διαβασα ολο το νημα για τα προβληματα σου και καταλαβα οτι αν  ΔΕΝ ξανα γυριζες στον ΟΤΕ δεν θα δινοταν καμια  εντολη ουτε απο την Vodafone   ουτε  απο τον  ΟΤΕ για να καθαριστει  το φυτο ουτε για το αν θα εβρισκε κανεις το προβλημα με το υπογειο καλωδιο στο box  .... εσπασες την ρητρα και ξανα γυρισες στην  vodafone  η σε  αφησαν ετσι? (ρωταω γιατι σκεφτομαι να παω στον ΟΤΕ μπας και φτιαχτει το δικο μου  προβλημα γιατι δεν   ειμαι  σε φαση να  αγοραζω router  σε περιπτωση που φταιει το h300s  και δεν εχω  disconnect στην γραμμη)

και αν το φτιαξουν να ξανα  γυρισω vodafone )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Ναι σωστά κατάλαβες φιλέ μου οτι αν δεν πήγαινα στον ΟΤΕ η βλάβη δεν θα είχε διορθωθεί ούτε μέχρι σήμερα. Θα πληρώσω ρήτρα κανονικά στον ΟΤΕ αλλα θα τα δίνω σιγά σιγά και οχι ολο μαζί το ποσά.

Εγω περιμένω ένα fritzbox 7530 να μου 'ρθει αυτές της μέρες για να δω πως θα συμπεριφέρεται αυτό το router στην γραμμή μου.

Επεξ/σία από dimitris_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimitris_p είπε

Καλησπερα. Ναι σωστά κατάλαβες φιλέ μου οτι αν δεν πήγαινα στον ΟΤΕ η βλάβη δεν θα είχε διορθωθεί ούτε μέχρι σήμερα. Θα πληρώσω ρήτρα κανονικά στον ΟΤΕ αλλα θα τα δίνω σιγά σιγά και οχι ολο μαζί το ποσά.

Εγω περιμένω ένα fritzbox 7530 να μου 'ρθει αυτές της μέρες για να δω πως θα συμπεριφέρεται αυτό το router στην γραμμή μου.

 πιθανοτατα  να  το κανω και μιας και ειδα οτι οι συσκευες μου ενα mikrotik και το switch δεν επηρεαζουν  την κατασταση και  θα ζητησω αλλαγη  router   αν δεν φτιαχτει θα κανω οτι εκανες και  εσυ...( το συγκεκριμενο  router παιζει και με το voip  της  cosmote και με  την απλη γραμμη της vodafone?σε περιπτωση που γνωριζεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόση απόσταση έχει το σπίτι σου από την καμπίνα της vodafone και της cosmote; Θέλω να καταλάβω αν δικαιολογείται αυτή η διαφορά στην εξασθένηση.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...