Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, narta είπε

Βασικα κανε ενα clear bios και ενεργοποιησε μονο xmp και pbo

Προσωπικά δε συνιστώ pbo on με default settings σε single tower air cooler ή σε στοκ cooler. Αν είναι να βάλεις PBO πρέπει να παίξεις και με τα EDC/TDC καθώς και με negative offset voltage.

Νομίζω καλύτερα να το βάλει στο off, μιας και το auto είναι πιθανό να είναι on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, malakudi είπε

Προσωπικά δε συνιστώ pbo on με default settings σε single tower air cooler ή σε στοκ cooler. Αν είναι να βάλεις PBO πρέπει να παίξεις και με τα EDC/TDC καθώς και με negative offset voltage.

Νομίζω καλύτερα να το βάλει στο off, μιας και το auto είναι πιθανό να είναι on.

Αν δεν κανει rendering ολη την ημερα klain main

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου ειχα διαβάσει οτι της msi οι εφαρμογές μπορεί να φταίνε και ετσι εχω αφησει μονο το dragon center.Θα τα δοκιμάσω ολα αυτα οταν παω σπίτι κ βλέπουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 8:27 ΜΜ, abejita είπε

Για αυτό που σου έγραψα    Τετάρτη στις 02:22 πμ  έχεις κάτι να απαντήσεις ;

Αν δεν ξέρεις, αυτός που έχει το κανάλι, θεωρείται από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή στο youtube . [συνεργασία με  Gamers Nexus κλπ] 

Μπορείς να δεις καμιά 20ριά βίντεο σχετικά με το θέμα για να καταλάβεις .. έχει λινκ συνήθως,για να σε βοηθάει να μην χάνεις την μπάλα

Παρέθεσες link από τον buildzoid έγραψες και ένα ξεκαρφωτο gamernexus και δεν κάθισες να διαβάζεις το λινκ του tpu που ο ίδιος παρέθεσες για να υποστηρίξεις μια άποψη που τελικά δεν κατάλαβα ποια είναι.

Τα καρφωτά 1.3 δεν νομίζω να είναι επικίνδυνα αλλά σαφώς είναι χειρότερα από το stock auto , αλλά πραγματικά από αυτά που λες δεν καταλαβαίνω τι υποστηρίζεις 

Ο τύπος στο link που έδωσες δεν προτείνει καν static oc, κόβει τις τάσεις πάνω από 1.3 γιατί λέει πιστευει ότι είναι επικίνδυνες, διατηρώντας την dynamic μορφή της τάσης. 

To μεγάλο μείον είναι ότι το settings oc που κάνει βασίζονται σε Ryzen master software και πρέπει εκτός των άλλων να φορτώνονται κάθε φορά που κάνεις start.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dimkask8 είπε

Clear bios πως κανουμε; reset to default αυτο ειναι; θα κλεισω και το pbo και βλέπουμε 

Αν κ απο οτι θυμάμαι ειχα κλείσει και το pbo κ δεν αλλαξε κατι

Πηγαινε στις υπηρεσιες που φορτωνει τικαρε να κρυψει ολες της Microsoft και τραβα ενα ss και ανεβασε το

1.png.9380ad1e7447f6b1d534cc0fd14fe7a3.png

2.png.659c4c44f5eae96c3d82fcc5df7c676f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dimkask8 είπε

Δεν ξέρω ρε παιδια αλλα πιο σταθερα δουλεύει με overclock και με καλύτερες θερμοκρασίες για κάποιο λόγο 

Οταν λες πιο σταθερα πως το εννοεις; Εχεις κανενα κρασαρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ απο θεμα θερμοκρασίας και τα φανακια δουλεύουν πιο ομαλα. Ενω τωρα ανεβαζουν στροφές κατεβάζουν στροφες κ οσο ναναι ακούγεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Εννοώ απο θεμα θερμοκρασίας και τα φανακια δουλεύουν πιο ομαλα. Ενω τωρα ανεβαζουν στροφές κατεβάζουν στροφες κ οσο ναναι ακούγεται 

Ανεβασε το fan delay σε 2". Οι θερμοκρασιες αν δεν εισαι οριακα 90+ under load μην ανησυχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Και γτ οχι overclock;  δεν ειναι safe? 

Σου έχει απαντήσει ο @ilos στην προηγούμενη σελίδα. 

Αν δεν θέλεις oc , βαλτα όλα default , κλείσε το pbo εφόσον δεν κάνεις εργασίες τύπου πολύωρα rendering, βάλε ένα αρνητικό offset μέχρι - 0.05 vcore φτιάξε curves στο bios, κάνε exit προγράμματα τύπου mystic light ,δες με hwinfo που είναι το vcore idle και αν κατεβαίνει η τάση κάτω από 1ν. (Κανονικά πρέπει να κατεβαίνει μέχρι 0.2 ) βάλε υστέρηση , delay στα fans.

Είναι συνηθισμένα πράγματα που κάνουν οι άνθρωποι που έχουν αεροψυκτρες και αναγκαστικά τις στροφές του fan linked με τις θερμοκρασίες του CPU των μυξοπαρθενων. 

Αυτοί που έχουν νερά αν συνδέσουν τις θερμοκρασίες του CPU των μυξοπαρθενων με την θερμοκρασία νερού δεν έχουν προβλήματα με sipns των fans γιατί η  θερμοκρασία του νερού ανεβοκατεβαίνει πολύ πιο αργά από ότι αυτή του CPU των μυξοπαρθενων και δεν πιάνει τα spikes by default & physics.

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ καλά τα λες αλλα με ρωτας αν μπορώ να τα κάνω ολα αυτα; χαχα ψιλο πράγματα ξέρω δεν είμαι εξπέρ 

Επεξ/σία από Dimkask8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...