Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, raul7 είπε

Επίσης τσεκάρετε και τις εξής ρυθμίσεις (τις πήρα από τις προτάσεις για να δουλέψει το 1usmus power plan) ότι είναι ενεργοποιημένες, μήπως και βοηθήσουν στη διαχείριση του voltage και του boost που παίρνει ο cpu και πρέπει να βρίσκονται στα CPU Features:

Global C-state Control = Enabled

Power Supply Idle Control = Low Current Idle

AMD Cool'n'Quiet = Enabled

PPC Adjustment = PState 0

Νομίζω σε μένα ήταν όλα ενεργοποιημένα από μόνα τους εκτός από το δεύτερο. Βέβαια είναι δύσκολο από μόνες τους αυτές οι ρυθμίσεις να σας σώσουν από τις τόσο υψηλές θερμοκρασίες, αλλά σίγουρα δεν χάνετε κάτι.

Αυτο το COOL N QUIET πολύ μ'αρεσε που το είδα, τι ωραία θα ήταν αμα το έβρισκα στο BIOS, παίζει να μην το έχει η Asrock?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

Αυτο το COOL N QUIET πολύ μ'αρεσε που το είδα, τι ωραία θα ήταν αμα το έβρισκα στο BIOS, παίζει να μην το έχει η Asrock?

Ναι υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν όλες οι ρυθμίσεις ανάλογα την μητρική/bios version. Δεν πειράζει αν δεν τις έχει, αλλά αν τις βρεις τσέκαρε ότι είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, raul7 είπε

εν είναι κλειστά όλα μάλλον, ξαναδες τις ρυθμίσεις σου.

Μπες και στα OC SETTiNGS  στο BIOS, αλλά και στα απλά settings->advanced->overclocking, Το pbo υπάρχει σε 2 μέρη στο bios, πρέπει να το κάνεις disable και στα 2, τουλάχιστον σε μένα έτσι έγινε και γύρισε κανονικά σε stock.

Κλειστό και στα 2 σημεία που λες, το τσέκαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sokos1 είπε

με κλειστό φυσικά και ναι έχει 12άρι ανεμιστήρα μπροστά.

Το πρόβλημα ειναι ξεκάθαρα το ρεύμα που δίνει στο Auto, με 1.3V καρφωτο παίζει δροσερά 35C.. με 55c σε gaming αλλά σε σταματάει στα 3600.

Μπορείς να δοκιμάσεις με ανοιχτό το πλαινό καπάκι ? 

 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokos1 είπε

τελικά εκανα Push-Pull στην COOLERMASTER 212 BLACK.
Τα σέταρα SILENT στο ΒIOS και τουλάχιστον έχω ησυχία.

dual.jpg

Υπόψιν οτι ο 12αρης φανης SILENZIO που έχει μέσα η ψύκτρα ειναι φασαριόζος..
Τον ξήλωσα και έβαλα 2 x Artic 12αρι P12 PWM PST pressure optimised (τα είχα τσιμπήσει 6 ευρώ και καθόταν)

Υποφερτές θερμοκρασίες σε δουλειά γραφείου (45C) και στο BF5 πήγε μέχρι 74C..
To καλοκαίρι βλέπω να του βάζω manual 1.3V και ας ειμαστε στα 3600 χωρις Boost.. λίγο που το δοκίμασα στο ΒF5 δεν έιχε καμία επίπτωση που δεν είχα boost.

Πραγματικά λυπάμε τα αυτάκια οποιου γενναίου αποφασίσει να μείνει με την μανίσια ψύκτρα..(what a joke)

Αυτη η φωτο με φοβιζει.. τι κουτι εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Αυτη η φωτο με φοβιζει.. τι κουτι εχεις?

Κάτι τέτοιο θα έχει...

386alt.jpg

Επεξ/σία από ЭΛ Ɓaʼnâņ Šŀưƫäņジ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokos1 είπε

τελικά εκανα Push-Pull στην COOLERMASTER 212 BLACK.
Τα σέταρα SILENT στο ΒIOS και τουλάχιστον έχω ησυχία.

dual.jpg

Υπόψιν οτι ο 12αρης φανης SILENZIO που έχει μέσα η ψύκτρα ειναι φασαριόζος..
Τον ξήλωσα και έβαλα 2 x Artic 12αρι P12 PWM PST pressure optimised (τα είχα τσιμπήσει 6 ευρώ και καθόταν)

Υποφερτές θερμοκρασίες σε δουλειά γραφείου (45C) και στο BF5 πήγε μέχρι 74C..
To καλοκαίρι βλέπω να του βάζω manual 1.3V και ας ειμαστε στα 3600 χωρις Boost.. λίγο που το δοκίμασα στο ΒF5 δεν έιχε καμία επίπτωση που δεν είχα boost.

Πραγματικά λυπάμε τα αυτάκια οποιου γενναίου αποφασίσει να μείνει με την μανίσια ψύκτρα..(what a joke)

Βάλε τελευταίους chipset drivers (αν δεν τους έχεις βάλει) , όρισε ultimate performance , από power options και βάλε ρύθμιση στο cpu 5 τις εκατό  χαμηλη και 100 μέγιστη απόδοση ,από τις ρυθμίσεις του power plan.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα, εχω ενα περιεργο προβλημα με ryzen 3600 μηχανημα. Καθαρη εγκατασταση, ολοι τελευταιοι drivers, οταν μπαινει στα παραθυρα κανει μεχρι και 3 λεπτα να συνδεθει στο ασυρματο δικτυο. Για να μπει πιο γρηγορα απενεργοποιουσα και ενεργοποιουσα το wifi. ΣΗμερα επαιζα με τις ρυθμισεις στο bios και απενεργοποιησα το SMT για να δω διαφορα σε θερμοκρασιες....λοιπον χωρις SMT συνδεεται σε ενα δευτερολεπτο στο wifi! γυρισα το SMT σε ON  και παλι 3 λεπτα να συνδεθει στο wifi...τι μπορει να φταιει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 5:40 ΜΜ, Devil9697 είπε

Καλησπέρα από εμενα.

Θελω να μοιραστώ καποιες σκεψεις μου και θα ηθελα οποιος γνωριζει η εχει ανάλογη εμπειρια να μου πει την γνωμη μου. Δεν αφορα καποιο πρόβλημα που εχω απλα θελω να ακουσω καποιες απόψεις!

Λοιπον στην κατοχή μου εχω τον ryzen 3600 με μια noctua u12s σε ένα midi case με 2 ανεμιστήρες μπροστα να βαζουν αερα και έναν πισω να βγαζει(ολοι είναι 120mm). Όπως εινια γνωστο και όπως εχει βρει στο ιντερνετ, γενικα οι ryzen 3000 ανεβαζουν θερμοκρασία, δεν είναι απαραίτητα κακο αυτό απλα ετσι είναι η φύση τους!

Ο δικος μου λοιπον σε idle πέφτει στα 30-32C και στο gaming βρίσκεται περίπου στο 60-66C με καποιες αναλαμπές για 1 δευτερολεπτο στα 74-77C.Και όλα αυτά το auto όλα(vcore κτλ)

Στο cinebench r20 φτανει τα 3550 περιπου multi και 480 στο single περιπου.

Εκανα λοιπον προχτές μια δοκιμή. Απενεργοποίησα το boost από την μιτρική και ετσι φτανει μεχρι 3.6 τωρα.βεβαια από ότι ειδα πεφτει και στα 2.1-2.6 και παλι όλα στο auto,χοντρικα να τα Volt πλεον δεν πανε πανω από 1.1 από ότι ειδα στο cpu-z.

Και όπως είναι αναμενόμενο στο cinebench επεσε στα 3200 multi και 420 single.ΤΟ μεγαλυτερο θεμα είναι ότι η θερμοκρασια επεσε πολύ περισσοτερο αναλογικα!πλεον ο επεξεργαστης φτανει με το ζορι του 40-45 βαθμους και στο gamine max να φτασει ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ 54C.

Και ο προβλημα τισμος μου είναι ο εξης:

Αξιζει να θυσιάσεις 10% απόδοση για να κερδισει 20% θερμοκρασια?(χοντρικα τα νουμερα ετσι).

Και επισης είναι κακο για την υγεια του επεξεργαστή να δουλευει με χαμηλα volt?

Υ.Σ

Τo monitor που εχω είναι 1080 και 60hz οποτε τα παιχνιδια πανε max μεχρι 60fps,και ΟΛΑ οσα δοκιμασα και παιζω,60 καρφωμενα ηταν με το boost ,60 καρφωμενα είναι και χωρις!

Όντως, όπως σου είπαν και άλλοι, παίξε με το manual overclock και ειδικά με το voltage. Γιατί το λέω; Θα φανεί χαζό, αλλά καμιά φορά η εταιρία θα θέσει ένα stock voltage στο οποίο ξέρει ότι θα είναι σταθερό. Αλλά μπορεί να μη χρειάζεται. Παράδειγμα; Έπαιζα παλιότερα με τα overclock settings στον FX 8320 που έχω. Αφού το 4.1Ghz που είχα μου ήταν αρκετό, λέω "δεν τσεκάρω αν μπορώ να ρίξω τα volt; Όντως! Έριξα 0.1V την τάση και παραμένει σταθερός στα πάντα. Και έπεσε κυριολεκτικά 20 βαθμούς κάτω. Τέτοια εξέλιξη ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα δεν περίμενα. Οπότε τσέκαρε το. Το silicon lottery είναι διαφορετικό για τον καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες τώρα IOMEGA ZIP 100mb, ειχα κάποτε ενα τέτοιο :D

Ενα Silverstone ειναι βρε 10ετίας, φαγωθήκατε μια χαρά είναι, εξάλλου μέχρι τα 60-70 ευρω ειναι ολά κινεζιές του κερατά :D

νομίζω βρέθηκε ο φταίχτης, ήταν κρυμμένος μέσα στα AMD settings/advanced overclock στο BIOS..

Τεστάρω και επανέρχομαι μήπως και γλυτώσω και άλλους απο χαζά έξοδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Ενα Silverstone ειναι βρε 10ετίας, φαγωθήκατε μια χαρά είναι,

Στο άνθος της ηλικίας του😁

Ε αν είναι siverstone θα είναι πράγματι αξιόλογο.

54 λεπτά πριν, ea6gka είπε

λοιπον χωρις SMT συνδεεται σε ενα δευτερολεπτο στο wifi! γυρισα το SMT σε ON  και παλι 3 λεπτα να συνδεθει στο wifi...τι μπορει να φταιει??

Το virtulization🤣

Tι να σου πω ρε άνθρωπε, δεν ξέρω. Δοκίμασε πάντως το virtulization οff πέρα από την πλάκα. Εμένα το Davinci resolvε με αυτό on και to Hyper-V εγκατεστημένο, έκανε κολήματα. Στο forum της Blackmagic το είχαν βρει..

Πάντως ρε παιδιά αυτό το πράγμα με τους 3600 έχει καταντήσει αστείο. Με γομαρόψυκτρες όλοι και παιδεύεστε κιόλας. Εγώ αν ήμουν AMD θα έβαζα offset -20 βαθμούς και δεν θα το έπαιρνε χαμπάρι και κανείς. Η ψύκτρα έτσι κι αλλιώς κρύα είναι, 60 watt τραβά οπότε και τα vrm κρύα, μέσα το τσίπλετ ας κάνει ό' τι θέλει.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MikeKata το όλο point που συζητάμε είναι ότι οι ryzen 3000 δεν συμπεριφέρονται όπως οι προηγούμενες γενιές επεξεργαστών, και έτσι ούτε το overclock ούτε το undervolt έχουν τα ίδια αποτελέσματα και την ίδια λογική με τους προηγούμενους.

Αν δεν γνωρίζει τι κάνει εγώ δεν θα πρότεινα να πειραματιστεί με voltages χωρίς να διαβάσει πρώτα τι παίζει με τους ryzen και ούτε είναι θέμα καθαρά silicon lottery σε αυτή την περίπτωση.

Κι εγώ είχα fx 6300 και τον κλόκαρα, αλλά δεν θα πήγαινα με την ίδια λογική σε νέους cpu που δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται. Επίσης 0.1v είναι αρκετό, δεν το λες λίγο, δηλαδή κράτησε την ίδια συχνότητα που είχε πριν all core και ήταν σταθερός σε stress tests κλπ;

Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν περιθώρια για βελτιώσεις στα stock settings, σίγουρα κάποιοι θα καταφέρουν καλύτερες επιδόσεις/ρεύματα/θερμοκρασίες αλλά μέχρι στιγμής αυτό που χαρακτηρίζει τους νέους ryzen είναι ο ιδιαίτερος αλγόριθμος που έχουν και ο τρόπος με τον οποίο διαχειρίζονται θερμοκρασίες, ρεύμα και boost μεταξύ των πυρήνων και ο οποίος είναι δύσκολο να τον πετύχουμε ή να τον ξεπεράσουμε με manual πείραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δια ταύτα τώρα, ο υπαίτιος ήταν το παρακάτω setting, εντελώς κρυμμένο κάτω απο 4 Sub-menus.

IMG_20200426_011602_resized_20200426_011621626.jpg.0240b0f6d66388c1ba73899762ae64b3.jpg

τώρα σε Idle 35C με χαμηλά ρεύματα 

xalara.png

και σε πλάκωμα με BF5 όλα Ultra, μ.ο 63C (απο 80αρια που βάρεγε) και δεν είδα σημειωτέα διαφορά
(ίσως λίιιιιγο να έχασα απο 100fps σε 95fps αλλά το κάνω κάπ στα 75 όσα τα Hz της οθόνης)

BF5.png

ksylo.png

Οπότε όποιος εχει το ίδιο πρόβλημα ας βρεί αυτό το Setting στο ΒΙΟS να το γυρίσει σε POWER EFFICIENCY OPTIMIZED.
Και φυσικά δεν έχασα το Overboost στα 4200 πάει κανονικά όταν ζητάει γκάζια τώρα.

Case solved, ευχαριστώ παιδιά
και ναι.. θα αλλάξω case μολις ευκαιρίσω..δέχομαι προτάσεις για ήσυχο case midi ή mini :)

 

 

Επεξ/σία από sokos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλεια καλορίζικος!

Εγώ είχα πάρει αυτό το κουτί, 26€ αν θυμάμαι. Όμορφο, παίρνει 5 12άρηδες, φίλτρα μπρος - πάνω και κάτω από το τροφοδοτικό. Δεν το λες και στιβαρή κατασκευή, αλλά για τα χρήματά του είναι κλοπή, αν σκεφτείς ότι έρχεται και με 12άρη ανεμιστήρα πίσω αθόρυβο.

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...