Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, sokos1 είπε

επανέρχομαι αφού το δούλεψα λίγο..

δροσερό το εργαλείο πλεόν και δηλώνω μεγάλο ερώτα με την ΑΜD...ο 3600 είναι τζιτζί.
Πραγματικά δεν μετανιώνω στιγμή που ήρθα σε ΑΜD και πόσο μάλλον στον 3600 που είναι 65W
(γιατί κοίταζα και τον 2700Χ o οποίος είναι πιο ενεργοβόρος....οπότε δεν..)

Και ένα Screenshot ενώ τρέχει Full CineBench20.

Αεράαααααααατοςςςς λέμε...max 69C πήγε.

spacer.png873695799_Annotation2020-04-27162835.png.12036886262eb934667aaeb17b0d781b.png

δοκιμασες επιδοσεις πριν και μετα? μη κοιτας τα ρολογια, δε λενε τιποτα. μπορει να μη χανεις καθολου επιδοσεις και απλα να ηταν καγκουρορυθμιση της asrock, μπορει ομως και να σου εδινε επιδοσεις. δοκιμασε ενα bench με ενεργοποιημενη και ενα με απενεργοποιημενη τη ρυθμιση

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Watch the video closely.

,What he is talking about is what we call "leaky silicon" which can take higher voltages, BUT, the damage those higher voltages do with regard to Oxide Breakdown is the same.

It is not "safe" it just means that it won't fry the CPU as readily as it would higher quality silicon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

δοκιμασες επιδοσεις πριν και μετα? μη κοιτας τα ρολογια, δε λενε τιποτα. μπορει να μη χανεις καθολου επιδοσεις και απλα να ηταν καγκουρορυθμιση της asrock, μπορει ομως και να σου εδινε επιδοσεις. δοκιμασε ενα bench με ενεργοποιημενη και ενα με απενεργοποιημενη τη ρυθμιση

Ask and thou shall receive my dear @Lezantas26 😁

Με ενεργοποιημένο το Energy Effienient:

ecoON.png

Και τώρα αλλαγή στο Performance mode

ecoOFF2.png

Συμπέρασμα:  Βρείτε το Setting και αλλάξτε το... γιατί απο default βάζει φωτιά μόνο σε θερμοκρασίες :)

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sokos1 είπε

Ask and thou shall receive my dear @Lezantas26 😁

Με ενεργοποιημένο το Energy Effienient:

ecoON.png

Και τώρα αλλαγή στο Performance mode

ecoOFF2.png

Συμπέρασμα:  Βρείτε το Setting και αλλάξτε το... γιατί απο default βάζει φωτιά μόνο σε θερμοκρασίες :)

σ ωραιος 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Συμπέρασμα:  Βρείτε το Setting και αλλάξτε το... γιατί απο default βάζει φωτιά μόνο σε θερμοκρασίες :)

Σε MSI δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι παρόμοιο. Και έψαξα.
Οπότε είμαι με Custom OC προς το παρόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Ask and thou shall receive my dear @Lezantas26 😁

Με ενεργοποιημένο το Energy Effienient:

ecoON.png

Και τώρα αλλαγή στο Performance mode

ecoOFF2.png

Συμπέρασμα:  Βρείτε το Setting και αλλάξτε το... γιατί απο default βάζει φωτιά μόνο σε θερμοκρασίες :)

 

Σε Foul load όλων των πυρήνων όπως κάνει το Cinebench ΔΕΝ θα δεις διαφορά.

Εκεί που θα δεις αν υπάρχει διαφορά , είναι σε benches που πουσάρουν ένα πυρήνα ή που κάνουν εναλλαγές , σε Lightthread σενάρια.

Αυτό γιατί το οποιοδήποτε Boost ψάχνει να πάρει το μαξ που μπορεί σε ένα σταθερό TDP .

Αν μπουν όλοι οι πυρήνες σε φόρτο στο φουλ, τότε τα ρολόγια όλων τους προσαρμόζονται στην συχνότητα που το συνολικό TDP τελικικάζει.

Αν όμως δουλεύουν ένας- δυο πυρήνες, τότε το TDP είναι χαμηλό και επιτρέπει αύξηση των ρολογιών στους πυρήνες αυτούς.

Κοίταξε λοιπόν μήπως έχεις κόψει μια τέτοια λειτουργία.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν τη βοήθειά σας συγκεκριμένα.

Καλός μου φίλος, έπειτα από δική μου προτροπή, έκανε αναβάθμιση μετά από 10 χρόνια. Του παρέθεσα τι παίζει με τους επεξεργαστές και της μητρικές, δίνοντάς του ουσιαστικά 3 γενικές επιλογές για να μην τον μπερδέψω πολύ. Επειδή είναι της λογικής δίνω 1000-1500€ κάθε 7-8 χρόνια, δίσταζε γιατί θεωρούσε ότι με 5-6 κατοστάρικα που μπορούσε τώρα θα πήγαιναν χαμένα. ΄'Οταν του εξήγησα όμως τις επιλογές αναβαθμισιμότητας στους Ryzen, ενθουσιάστηκε, και αγόρασε.

Κατέληξε και παράγγειλε ήδη 3600ΧMSI B450 Gaming Pro Carbon AC, 4x8GB Ballistix LT, συν έναν NVME Adata Gammix 512GB. VGA είχε ήδη μια 1060, και 750άρι τροφοδοτικό επώνυμο, συν διάφορα άλλα (2 ssd δίσκους, 1 μηχανικό, κάρτα δικτύου κλπ).

Είναι μηχανικός, αλλά έχει και ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης, πέραν του βασικού PC (i7 930) που τρέχει cad και android studio κυρίως, είχε και 2-3 ακόμα παλαιά ή/και mini pc που τρέχουν τα υπόλοιπα ξέχωρα, (λογιστικό πρόγραμμα, prestashop, firewall, asterisk, τα έχει σε 100άρα inalan οπτική ίνα) και θέλει σταδιακά να τα "συμπτίξει" σε 2-3 virtual machines. 

Ερωτήσεις για συμβουλές, ώστε όταν έλθουν τα κομμάτια να στηθεί σχετικά απροβλημάτιστα:

1)Mε τον 3600Χ στην Carbon τί κάνουμε; Όπως είναι όλα στο bios default; Ενδιαφέρει η σταθερότητα, δίχως όμως να "πατώσει" και η cpu. To πιθανότερο θα μπουτάρει απλώς με κάποιο βασικό linux, 1 VM με win10 και pcie passthrough που θα αποροφά την περισσότερη επεξεργαστική ισχύ, και άλλες 1-2 διανομές linux για τα υπόλοιπα. Το power plan στο VM των windows θα παίζει κάποιο ρόλο;

2) Ψύκτρα θα έχει την μαμά spire, εκτός κι αν προκύψει υπαρκτό πρόβλημα. Για θερμοαγώγιμη τί προτείνετε;

3)Ένα σετ ρυθμίσεων στις μνήμες, ώστε να εκμεταλευτεί τις επιδόσεις τους αλλά και τον Ryzen, αλλά σχετικά συντηρητικό. Πχ να οι περισσότεροι εδώ τις φτάνετε 3700 14-16-16 1.4V (τυχαία νούμερα), να το κάνουμε 3500 1.35V

4) Με το VFIO, τον Ryzen και την Nvidia τί παίζει; Θυμάμαι κάτι προβλήματα το '17, φαντάζομαι έχουν λυθεί, ή να το αφήσει για αρχή, να στήσει μόνο Win πάνω, και αργότερα το ψάχνει;

5)Σε περίπτωση που έλθει με παλιό bios, απαιτεί cpu παλαιότερης γενιάς για update; 

 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι ειδικός, αλλά απο κάποια youtube που χάζευα το συμπερασμά ήταν αν το βασικό O/S είναι Linux ας κοιταχτεί προς Intel μεριά...

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Σε Foul load όλων των πυρήνων όπως κάνει το Cinebench ΔΕΝ θα δεις διαφορά.

Εκεί που θα δεις αν υπάρχει διαφορά , είναι σε benches που πουσάρουν ένα πυρήνα ή που κάνουν εναλλαγές , σε Lightthread σενάρια.

Αυτό γιατί το οποιοδήποτε Boost ψάχνει να πάρει το μαξ που μπορεί σε ένα σταθερό TDP .

Αν μπουν όλοι οι πυρήνες σε φόρτο στο φουλ, τότε τα ρολόγια όλων τους προσαρμόζονται στην συχνότητα που το συνολικό TDP τελικικάζει.

Αν όμως δουλεύουν ένας- δυο πυρήνες, τότε το TDP είναι χαμηλό και επιτρέπει αύξηση των ρολογιών στους πυρήνες αυτούς.

Κοίταξε λοιπόν μήπως έχεις κόψει μια τέτοια λειτουργία.

Για πές ποιο Bench θα μας το δείξει αυτό και θα στο κάνω Sir-Takis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Mε τον 3600Χ στην Carbon τί κάνουμε;

Το σταυρό μας να έχει πρόσφατο BIOS γιατί αλλιώς ακριβώς όπως τα λες και ο ίδιος:

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

5)Σε περίπτωση που έλθει με παλιό bios, απαιτεί cpu παλαιότερης γενιάς για update; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Λοιπόν τη βοήθειά σας συγκεκριμένα.

Καλός μου φίλος, έπειτα από δική μου προτροπή, έκανε αναβάθμιση μετά από 10 χρόνια. Του παρέθεσα τι παίζει με τους επεξεργαστές και της μητρικές, δίνοντάς του ουσιαστικά 3 γενικές επιλογές για να μην τον μπερδέψω πολύ. Επειδή είναι της λογικής δίνω 1000-1500€ κάθε 7-8 χρόνια, δίσταζε γιατί θεωρούσε ότι με 5-6 κατοστάρικα που μπορούσε τώρα θα πήγαιναν χαμένα. ΄'Οταν του εξήγησα όμως τις επιλογές αναβαθμισιμότητας στους Ryzen, ενθουσιάστηκε, και αγόρασε.

Κατέληξε και παράγγειλε ήδη 3600ΧMSI B450 Gaming Pro Carbon AC, 4x8GB , συν έναν NVME Adata Gammix 512GB. VGA είχε ήδη μια 1060, και 750άρι τροφοδοτικό επώνυμο, συν διάφορα άλλα (2 ssd δίσκους, 1 μηχανικό, κάρτα δικτύου κλπ).

Είναι μηχανικός, αλλά έχει και ηλεκτρονικό κατάστημα ειδών θέρμανσης, πέραν του βασικού PC (i7 930) που τρέχει cad και android studio κυρίως, είχε και 2-3 ακόμα παλαιά ή/και mini pc που τρέχουν τα υπόλοιπα ξέχωρα, (λογιστικό πρόγραμμα, prestashop, firewall, asterisk, τα έχει σε 100άρα inalan οπτική ίνα) και θέλει σταδιακά να τα "συμπτίξει" σε 2-3 virtual machines. 

Ερωτήσεις για συμβουλές, ώστε όταν έλθουν τα κομμάτια να στηθεί σχετικά απροβλημάτιστα:

1)Mε τον 3600Χ στην Carbon τί κάνουμε; Όπως είναι όλα στο bios default; Ενδιαφέρει η σταθερότητα, δίχως όμως να "πατώσει" και η cpu. To πιθανότερο θα μπουτάρει απλώς με κάποιο βασικό linux, 1 VM με win10 και pcie passthrough που θα αποροφά την περισσότερη επεξεργαστική ισχύ, και άλλες 1-2 διανομές linux για τα υπόλοιπα. Το power plan στο VM των windows θα παίζει κάποιο ρόλο;

2) Ψύκτρα θα έχει την μαμά spire, εκτός κι αν προκύψει υπαρκτό πρόβλημα. Για θερμοαγώγιμη τί προτείνετε;

3)Ένα σετ ρυθμίσεων στις μνήμες, ώστε να εκμεταλευτεί τις επιδόσεις τους αλλά και τον Ryzen, αλλά σχετικά συντηρητικό. Πχ να οι περισσότεροι εδώ τις φτάνετε 3700 14-16-16 1.4V (τυχαία νούμερα), να το κάνουμε 3500 1.35V

4) Με το VFIO, τον Ryzen και την Nvidia τί παίζει; Θυμάμαι κάτι προβλήματα το '17, φαντάζομαι έχουν λυθεί, ή να το αφήσει για αρχή, να στήσει μόνο Win πάνω, και αργότερα το ψάχνει;

5)Σε περίπτωση που έλθει με παλιό bios, απαιτεί cpu παλαιότερης γενιάς για update; 

Απορίες ? 

1)Γιατί την b450 carbon AC ? Θέλει το wifi ? Υπάρχει και αυτή:  https://www.skroutz.gr/s/19849369/MSI-X470-Gaming-Plus-Max.html 

Με την carbon AC ναι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να θελει update bios για να παίξει ο 3600...

2) Πάλι γιατί 3600x και όχι το σκέτο ? 

ΜΕ τόσα έξτρα € που δίνει για τα παραπάνω, εννοείται χωράει και ψυκτρα που θα του κάνει την ζωή ήσυχη... 

Για τις ρυθμίσεις των ram, και xmp να δουλέψει μόνο, δεν θα έχει θέμα απωλειών, απο αυτά που γράφει,ς δεν κάνει κάτι απαιτητικό  

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα πράγματα τα παράγγειλε ήδη ο ίδιος, εγώ του έδωσα τις γενικές πληροφορίες κατά την προσωπική μου άποψη αλλά και τις γνώμες εδώ. Πχ εγώ έχω μια Gigabyte των 60 ευρώ. Οπότε δεν έχει τόσο νόημα τώρα.

Wifi ναι ήθελε, και καλή κάρτα δικτύου (intel), και bluetooth. Διαθέτει ήδη καλό wifi router που δεν εκμεταλεύεται πλήρως με την usb που έχει. Μάλιστα θα βάλει και 3ο δίκτυο πάνω. Για τους λόγους που γράφω. 

Tον 3600X τον επίλεξε γιατί είχε κάτω από 20€ διαφορά, και έχει και καλύτερη ψύκτρα, συν τη μικρή έστω διαφορά στην απόδοση.  Είναι στα σχέδιά του να αντικατασταθεί σε 1-2 χρόνια με κάτι αρκετά δυνατότερο. Η ησυχία δεν ενδιαφέρει, δεν είναι στο σπίτι του αλλά στο κατάστημά του. 

Παλιότερη cpu διαθέτω εγώ, τον 1600, στην ανάγκη θα του τον δανείσω να κάνει το update.

Το απαιτητικό είναι σχετικό. Τον i7 930 το android studio μια χαρά τον τερμάτιζε. Αν βάλεις και VM πάνω.... πιστεύω ότι ίσως θα χρειαστεί ακόμα δυνατότερο.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να πω είναι σε μηχάνημα που είναι για δουλειά και το φορτώνεις με VMs κλπ, καλό είναι να μη παίξετε πολύ μπάλα με τις μνήμες. άσε που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και μικρές οι διαφορές για αυτά που χρησιμοποιεί. Εγώ πχ το έχω σαν κανόνα τις αρχικές εγκαταστάσεις win/προγραμμάτων να τις κάνω στα JEDEC specs και μετά να κοιτάζω για xmp ή/και custom timings. Ειδικά αν δε ξέρεις τι κάνεις ή το παρατραβήξεις είναι πολύ εύκολο να κάνεις corrupt το λειτουργικό και δεν είναι και ότι καλύτερο να ξαναφάς άλλες 2/3 μέρες για στήσιμο από την αρχή. Πόσο μάλλον αν έχεις 4 sticks ακόμα και αν είναι micron e dies που θεωρητικά είναι από τα πιο lite πάνω στον imc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, nicksoti είπε

4) Με το VFIO, τον Ryzen και την Nvidia τί παίζει; Θυμάμαι κάτι προβλήματα το '17, φαντάζομαι έχουν λυθεί, ή να το αφήσει για αρχή, να στήσει μόνο Win πάνω, και αργότερα το ψάχνει;

 

Εξαρτάται από την κάθε μητρική αν προσφέρει σωστά IOMMU groups. Επειδή θεωρείται "server feature" δε το προσέχουν το ίδιο όλες οι μητρικές.

Το AGESA 1.0.0.4 διόρθωσε κάποια προβλήματα με το VFIO οπότε να περάσετε το latest BIOS έτσι κι αλλιώς.

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε παιδιά ευχαριστώ.  Θα εγκαταστήσει μόνο win για αρχή τελικά, διατηρώντας τα υπόλοιπα ως έχουν, και θα το δει σταδιακά. 

Έχει έλθει μόνο η cpu του προς το παρόν, μου είπε αν θέλω να την "δοκιμάσω" σε μένα, δεν μπαίνω στον πειρασμό, δεν είμαστε για έξοδα :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MSI B450 Gaming Pro Carbon AC νομίζω οτι έχει (όπως και η Tomahawk) το BIOS flashback, οποτε δεν χρειαζεται να βάλεις επεξεργαστη και μνημες για να μπει το νεο BIOS.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...