Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα @abejitaεπειδή είχα κάνει το τελευταίο σχόλιο, αλλά μάλλον κάτι δεν κατάλαβες είτε από το βίντεο που ποσταρες, είτε από αυτό που έγραψα. Και το ύφος ίσα ίσα δεν είναι παντογνώστη (πάντα αν αναφέρεσαι σε μένα) αλλά έχει και ερωτηματικά όπως βλέπεις.

Το λέει και στον τίτλο του βίντεο. Thoughts on STATIC OVERCLOCK. Εγώ μιλάω για στοκ ή pbo, που ο ίδιος στο βίντεο αναφέρει ότι είναι safe και το προτείνει κιόλας.

Εσύ λοιπόν τι κατάλαβες να λέει σε αυτό το βίντεο σχετικά με το pbo;

Γιατί εγώ είδα στο τέλος να προτείνει (εκτός αν έχεις λέει asrock που κάνουν κάτι περίεργα) να βάλεις τα όρια του pbo and not worry about static overclock εκτός αν μπλα μπλα για multi threaded scenarios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, abejita είπε

δες το βίντεο που ανέβασα και θα καταλάβεις....... 

Δεν είναι σωστό να δίνετε συμβουλές σε άλλους με ύφος παντογνώστη και την ίδια ώρα να μην βλέπετε τα βίντεο από το "σχολείο" που λέγετε Actually Hardcore Overclocking 

Ο καθένας έχει ευθύνη για αυτά που γράφει

Δεν το συνεχίζω άλλο... 

Ευχαριστώ 

Απαντησε μου σε παρακαλω στο παρακατω

Τι ειναι καλυτερο να εχεις τη cpu stock/Pbo ή με manual overclock και ταση 1.3v ?

O buildzoid που ακριβως λεει οτι ειναι καλυτερα να κανεις Manual overclock?

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω κ εγω θέμα με της θερμοκρασίες δεν μπορώ να βρω καμιά άκρη σε idle φτανω κ μεχρι 60 βαθμούς και τα fans ανεβωκατεβαζουν στροφες . Το build  μου είναι ryzen 3600 tomahawk b450 max 16 gb ram cooler thermaltake ux200. Μήπως χρειάζεται να κάνω καμιά ρύθμιση απτα bios αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει 

IMG_20200514_001007.jpg

IMG_20200514_001238.jpg

Επεξ/σία από Dimkask8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dimkask8 είπε

Εχω κ εγω θέμα με της θερμοκρασίες δεν μπορώ να βρω καμιά άκρη σε idle φτανω κ μεχρι 60 βαθμούς και τα fans ανεβωκατεβαζουν στροφες . Το build  μου είναι ryzen 3600 tomahawk b450 max 16 gb ram cooler thermaltake ux200. Μήπως χρειάζεται να κάνω καμιά ρύθμιση απτα bios αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει 

IMG_20200514_001007.jpg

IMG_20200514_001238.jpg

Δεν είναι θέμα είναι η default συμπεριφορά του boost στους zen2. Και τα temp spikes σου normal είναι, αν και θα έπρεπε να είναι λίγο πιο κάτω στους 50-55 με τις σημερινές ambient και single tower cooler. Αν σε ενοχλεί ο θόρυβος από τον ανεμιστήρα μπορείς να βάλεις 1-2 secs spinup delay στο bios να μη δίνει τσίτα γκάζι κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Αμα το κανω oc μεσω ryzen master δουλευει πολυ καλύτερα ομως μεχρι 60 βαθμούς εφτασε. Το ειχα βαλει στα 4.1 με 1.1v αξιζει να το κανω oc? 

Δε δουλεύει "καλύτερα" αν το κάνεις oc δεν είναι zen1 που είχαν αστεία boost και τους έριχνες 3.8+ all core στο κεφάλι ακόμα και με τη stock ψύκτρα. Σε stock o 3600 πάει σχεδόν τσίτα γκάζια για την αντοχή της σιλικόνης του στα 4.3 single core. Αν τον κάνεις manual oc 4.1 , τότε θα μένει κολλημένος εκεί. Λογικά θα κερδίσεις επιδόσεις στο MTP γιατί δε φτάνει στα 4.1 stock, αλλά θα χάσεις αυτά τα 200 Mhz σε single thread. Επίσης 1.1v για 4.1 all core μπορεί και να είναι και κομματάκι unstable για τον 3600.

P.S. καρφωτό vcore 1.30v+ είναι πολύ πιο επικίνδυνο στους zen2 από το να τον έχεις stock/pbo και να βλέπεις αυτά τα volt spikes στα 1.45/1.5v με σχεδόν μηδενικό φορτίο και να "ταράζεσαι" που χτύπησε ξαφνικά στιγμιαία για 1 msec 60-65 βαθμούς σε idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/5/2020 στις 11:27 ΜΜ, abejita είπε

δες το βίντεο που ανέβασα και θα καταλάβεις....... 

Δεν είναι σωστό να δίνετε συμβουλές σε άλλους με ύφος παντογνώστη και την ίδια ώρα να μην βλέπετε τα βίντεο από το "σχολείο" που λέγετε Actually Hardcore Overclocking 

Ο καθένας έχει ευθύνη για αυτά που γράφει

Δεν το συνεχίζω άλλο... 

Ευχαριστώ 

aka για οσους γνωρίζουν σε αγγελια μου κανει αυτο 🤣

 

On topic: οποιος δεν εχει παρει χαμπαρι οτι πλεον τα τσιπακια ειναι binned to burn απο την γραμμη παραγωγης και οτι σε συνδιασμό με τα nm εχουν τετοιο transistor density που δεν προκειται να ξαναδουμε "κρυο" cpu ποτε ξανα, καλα θα ηταν να αποφευγει τετοιου ειδους συζητησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο bios και σε μένα τόσο είναι το voltage πάντα, λογικά οφείλεται σε αυτό που σου είπε και ο ilos (χαμηλό load και όχι πολλοί πυρήνες στο bios άρα είναι το boost που κάνει από μόνος του).

Για τις θερμοκρασίες κανονικά θα περίμενα να έχεις γύρω στα 35c idle, 50-60 είναι πολλοί. Όταν λες idle είναι μόνο με το ryzen master για να βλέπεις θερμοκρασία φαντάζομαι, τώρα αν έχεις κανένα firefox - Chrome από δίπλα μπορεί να σου ανεβοκατεβαίνει και στα 45+.

Κατά τα άλλα κοιτάς την ψυκτρα ότι πατάει καλά και σφιχτά με αρκετή πάστα, και το airflow του κουτιού σου αν είναι οκ (πχ αν έχει ανεμιστήρα να βγάζει από πίσω και να βάζει από μπροστά, αν έχεις εντελώς κλειστό κουτί κλπ).

Επίσης μπορείς να δεις και με pbo disabled αν έχει διαφορά, αν και δεν νομίζω να οφείλεται εκεί.

Τα ανεμιστηρακια μπορείς να τα ρυθμίσεις από την ενότητα Hardware monitor στο bios, βαλτα να ανταποκρίνονται με καθυστέρηση 0,7 ή 1 sec για να μην ανεβοκατεβαίνουν συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dimkask8 είπε

50-60 βαθμούς εκει παιζει σε idle δεν ειναι οτι κανει spike για ενα msec αλλα ολη την ωρα. Στα bios το vcore ειναι σταθερά στα 1.46-1.47 v

Θερμοκρασια δωματίου;

Κουτι;

Ανεμιστηρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κουτι ενα aerocool cylon. 2 fan  μπροστά 120mm και 1 120mm πισω. Θερμοκρασία δωματίου 23 βαθμούς. Στο ryzen master ειχα βαλει ν κανει τεστ στο default κ μου ανεβηκε η θερμοκρασία μεχρι 80 οταν τον έκανα oc στα 4.1 με 1.1  volt πανω απο 60 στο ιδιο τεστ δεν ανέβηκε. Η ψυκτρα να μην πατα καλα δεν νομίζω γτ κουμπωνει στα μπρακετ της μητρικής. Δηλαδή κουμπωνει δεν βιδώνει. Τα τεστ Μονο με το ryzen master ανοιχτό. Το virtualization απο default είναι disable να το αλλάξω σε enable η να τ αφησω όπως εχει; 

Επεξ/σία από Dimkask8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clear bios πως κανουμε; reset to default αυτο ειναι; θα κλεισω και το pbo και βλέπουμε 

8 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Clear bios πως κανουμε; reset to default αυτο ειναι; θα κλεισω και το pbo και βλέπουμε 

Αν κ απο οτι θυμάμαι ειχα κλείσει και το pbo κ δεν αλλαξε κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Clear bios πως κανουμε; reset to default αυτο ειναι; θα κλεισω και το pbo και βλέπουμε 

Αν κ απο οτι θυμάμαι ειχα κλείσει και το pbo κ δεν αλλαξε κατι

reset to default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...