Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3600 συζήτηση


Devil9697

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γρήγορη ερώτηση..

Ζηλεψε το αδερφι μου και θέλει και αυτός 3600 (απο Ιντέλ και αυτός)

Με ταβάνι τα 100-110 ευρώ τι M/B προτείνετε? αξίζει μηπως να πάει σε ενα φτηνό X470 ?

Ο/C δεν κάνει, σταθερότητα θέλει μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 212
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, sokos1 είπε

Παιδιά γρήγορη ερώτηση..

Ζηλεψε το αδερφι μου και θέλει και αυτός 3600 (απο Ιντέλ και αυτός)

Με ταβάνι τα 100-110 ευρώ τι M/B προτείνετε? αξίζει μηπως να πάει σε ενα φτηνό X470 ?

Ο/C δεν κάνει, σταθερότητα θέλει μόνο.

Msi B450 Tomahawk Max

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Tomahawk έχει καλύτερες ψήκτρες στα vrm και bios flashback. Αλλά για τον 3600 stock μία χαρά είναι και η AsRock εννοείται. Το θέμα είναι ότι χρειάζεται bios update για να μπει ο 3600 πάνω. Ίσως να το κάνουν στο κατάστημα, πρέπει να το ρωτήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2020 στις 5:08 ΜΜ, akoinonitos είπε

Παίδες όλες οι μητρικές είναι 3xxx ready πλέον 

Για αυτό που σου έγραψα    Τετάρτη στις 02:22 πμ  έχεις κάτι να απαντήσεις ;

Αν δεν ξέρεις, αυτός που έχει το κανάλι, θεωρείται από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή στο youtube . [συνεργασία με  Gamers Nexus κλπ] 

Μπορείς να δεις καμιά 20ριά βίντεο σχετικά με το θέμα για να καταλάβεις .. έχει λινκ συνήθως,για να σε βοηθάει να μην χάνεις την μπάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, abejita είπε

Για αυτό που σου έγραψα    Τετάρτη στις 02:22 πμ  έχεις κάτι να απαντήσεις ;

Αν δεν ξέρεις, αυτός που έχει το κανάλι, θεωρείται από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή στο youtube . [συνεργασία με  Gamers Nexus κλπ] 

Μπορείς να δεις καμιά 20ριά βίντεο σχετικά με το θέμα για να καταλάβεις .. έχει λινκ συνήθως,για να σε βοηθάει να μην χάνεις την μπάλα

Ναι ο @akoinonitos δε ξέρει τον Buildzoid. Φίλε μου αν κατάφερες να δεις μία ώρα video του Buildzoid, είσαι ήρωας! Ο άνθρωπος δε ξέρει να κάνει video, μιλάει μιλάει, πετάγεται από το ένα θέμα στο άλλο, ξεχνάει τι έλεγε και γενικά δε μπορείς να τον παρακολουθήσεις. Έχει γνώσεις αλλά πρέπει να μάθει να κάνει video.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ναι ο @akoinonitos δε ξέρει τον Buildzoid. Φίλε μου αν κατάφερες να δεις μία ώρα video του Buildzoid, είσαι ήρωας! Ο άνθρωπος δε ξέρει να κάνει video, μιλάει μιλάει, πετάγεται από το ένα θέμα στο άλλο, ξεχνάει τι έλεγε και γενικά δε μπορείς να τον παρακολουθήσεις. Έχει γνώσεις αλλά πρέπει να μάθει να κάνει video.

Μόνο έμενα μου αρέσουν τα video του Buildzoid και του Steve Tech-Jesus; :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μόνο έμενα μου αρέσουν τα video του Buildzoid και του Steve Tech-Jesus; :P 

Τα βίντεο τους είναι για να τα δεις πριν πέσεις για ύπνο να κοιμηθείς μια ώρα νωρίτερα 

3 ώρες πριν, abejita είπε

Για αυτό που σου έγραψα    Τετάρτη στις 02:22 πμ  έχεις κάτι να απαντήσεις ;

Αν δεν ξέρεις, αυτός που έχει το κανάλι, θεωρείται από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή στο youtube . [συνεργασία με  Gamers Nexus κλπ] 

Μπορείς να δεις καμιά 20ριά βίντεο σχετικά με το θέμα για να καταλάβεις .. έχει λινκ συνήθως,για να σε βοηθάει να μην χάνεις την μπάλα

Δεν βλέπω βίντεο του δεν μπορώ μετά έχω πονοκέφαλο... Μου έβαλες ένα λινκ από κάποιον σε κάποιο ξένο φόρουμ, εγώ  αυτά που έγραφε αυτός σου τα σχολίασα.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, επιλογές είναι αυτές. Κάποτε ο δικός σου αυτός έλεγε για την asus prime x470 pro μισό κακό vrm heatsink έχει και μπλα μπλα μπλα ,για ρωτά το  @malakudiπου έχει πάνω τον 3900x  είχε ποτέ του κανένα θέμα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μόνο έμενα μου αρέσουν τα video του Buildzoid και του Steve Tech-Jesus; :P 

ωραια ειναι και εχουν πολυ καλες πληροφοριες, αλλα δε μπορεις να δεις τα βιντεο αν σεβεσαι το χρονο σου. 30+ λεπτα βιντεο για να μου πουν οτι θα μπορουσαν να πουν σ ενα βιντεο με τη μιση διαρκεια? θα προτιμουσα να μιλουσαν λιτα και περιεκτικα τα πρωτα 10 λεπτα για να μπορω να μαθω το ζουμι της υποθεσης, και μετα ας καθοντουσαν να εξηγουν και 2 ωρες για οποιον τον ενδιαφερουν οι λεπτομεριες.

εγω προσωπικα "σκιπαρω" και σταματαω οπου βρισκω κατι να με ενδιαφερει, μονο ετσι "γινεται δουλεια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Μόνο έμενα μου αρέσουν τα video του Buildzoid και του Steve Tech-Jesus; :P 

Και σε μένα αρέσουν του buildzoid αλλά αυτή τη φορά το παράκανε.

Μία ώρα βίντεο από τον οποιονδήποτε δε θα δω, όχι μόνο από αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και σε μένα αρέσουν του buildzoid αλλά αυτή τη φορά το παράκανε.

Μία ώρα βίντεο από τον οποιονδήποτε δε θα δω, όχι μόνο από αυτόν.

Καλά ναι και εγώ δεν τα βλέπω με τη μία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει ότι οι ρυθμίσεις στοκ και pbo δεν είναι safe (αφού και το κάθε load είναι διαφορετικό και το όλο concept είναι ότι ανάλογα το φορτίο μπορεί να δώσει ακόμα και 1.45v και να είναι μια χαρά όπως σε single thread workloads, με το ίδιο σκεπτικό γιατί να μη δώσει και 1.35v για να ανεβάσει 3,950mhz όλους τους πυρήνες σε full load αν κρίνει ότι το είδος του φορτίου το σηκώνει). Είδε κανένας degrade από pbo και όχι manual oc?

Απ' ότι  καταλαβαίνω άλλο το manual overclock όπου του λες να δώσει τάδε voltage σε τάδε ρολόγια χωρίς να λαμβάνεις υπόψη το φορτίο, και άλλο το pbo το οποίο υποτίθεται ότι η δουλειά του είναι ανάλογα με το συγκεκριμένο φορτίο που διαχειρίζεται, να δίνει το μεγαλύτερο δυνατό boost, πάντα εντός συγκεκριμένων ορίων που υπάρχουν για την προστασία του chip και σε συγκεκριμένες θερμοκρασίες.

Μετά από αρκετές δοκιμές ρυθμίσεων με pbo auto, disabled, enabled σε συνδυασμό και με διαφορετικά χαμηλά llc αλλά και pbo advanced με διάφορα scalar, η αναλογία σε εμένα με latest chipset drivers & bios στο cb20 και σε 1 τεστ στο blender είναι περίπου 1.3-1.32v για 3.880-3900mhz, 1.33-3.34v για 3910-3920mhz, 1.34-1.35v για 3920-3950mhz με θερμοκρασίες 68-73c σε full load ανάλογα τα ρολόγια.

Νομίζω πως θα αφήσω το pbo να πάει όσο μπορεί αφού και από θερμοκρασίες δεν ξεπερνάει τους 75C. Αλλωστε η στάνταρ "συμβουλή" για τους ryzen 3600 δεν είναι ή άστο stock ή αν έχεις καλή ψύξη και σε παίρνει βάλε pbo και let it do its thing για δωρεάν επιδόσεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες το βίντεο που ανέβασα και θα καταλάβεις....... 

Δεν είναι σωστό να δίνετε συμβουλές σε άλλους με ύφος παντογνώστη και την ίδια ώρα να μην βλέπετε τα βίντεο από το "σχολείο" που λέγετε Actually Hardcore Overclocking 

Ο καθένας έχει ευθύνη για αυτά που γράφει

Δεν το συνεχίζω άλλο... 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο μενα.ειμαι στην αναζητηση νεου build μετα απο χρονια και θελω να παιξω σε 3600χ επεξεργαστη..Αξιζει  να παρω τον Χ ή να παω για τον απλο?τι κερδιζω και τι χανω στον Χ? Επισης με τι μητρικη να το συνδιασω?το budget για cpu+mobo ειναι μαξ 350ε.εχετε να προτεινεται κατι καλυτερο σε vfm?το θελω κυριως για gaming για και να σηκωνει βαρια παιχνιδια σε Ultra settings.απο οθονη δεν ειμαι σε τιποτα τρομερο απλα ειναι 4κ.επισης σε καρτα γραφικων θελω να παιξω μεχρι και 5700χτ (ιδανικα) ή 1660 super (αναλογως το budget που θα μεινει).εχω κανει ηδη αγορα τροφοδοτικο corsair rm650x Και ραμ corsair vegeance lpx 3200 2x8gb.Εννοειται το κουτι θα ειναι με το ελαχιστο 5 ανεμιστηρες πανω για μειωση θερμοκρασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...